Автор Тема: Твърдението,че България е еднонационална,е дискримина  (Прочетена 42512 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Shumarov

  • Гост
Който не се чувства от българската нация - е свободен да отиде в държавата от чиято нация се чувства. Тук условия за мултинационализъм няма. Тъй, че си е личен за проблем за някого, ако не се чувства част от българската нация. В България има една единствена нация.

ХЕХЕ, Исянкар се развихри, като полуидиотите от ОКЗНИ през 1989! :) Значи да се пръждосват предателите!? България за българите! Кой ти е дал такива правомощия, Исянкар? Започвам да се съмнявам много сериозно в научната ти дейност.От каква нация е Соломон Паси? От каква нация е Хайгашот Агасян?От каква нация е Нидал Алгафари? За хилядите турци, и помаци не те питам, защото допускам, че ще се окажем по-българи от Патриарх Максим :) Има условия за мултинационализъм, Исянкаре! Но има едно условие - трябва да е свободен от предразсъдъци човек.Не знам какво визираш, като казваш "тук условия за мултинационализъм няма"-допускам, че това "тук" е твоята психика, а там наистина няма място за мултинационализъм.Но колкото и егоцентричен да си, твоето "тук" не е центъра на вселената!

Isyankar

  • Гост
Шумаров - от българската нация са всички, които спомена.

Бих те призовал да прочетеш българската конституция и тогава да даваш класификации какъв съм бил, какъв не съм бил (често го правиш). Соломон Паси, Алгафари са точно толкова част от българската нация, колкото ти и аз.

Кое е толкова трудно за осъзнаване ? България е еднонационална държава. Не мога да разбера кое е толкова сложното за осъзнаване.


Неактивен Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Публикации: 887
Явно се бъркат понятията нация и етнос - както и взаимното им съществуване.

Isyankar

  • Гост
Ами и аз се чудя защо се бъркат след като 1000 пъти сме дъвкали в този форум разликата...

Ама явно не всеки попива с еднаква сила..:)

Неактивен shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 712
Не съм демограф ,но твърдението ,че България е еднонационална държава винаги е било  на книга де юре или формално, което според мен де факто не  изключва наличието на национални малцинства.
Когато в дадена държава съществува невъзможност  за разбиране на този реален факт поради необясними страхове и  почти унаследени предразсъдъци, реално се проявява дискриминация ,макар и тази дискриминация да е формална, тоест само  на книга.  
Не виждам и смисъл в това ,дискриминираните формално, тоест предствителите на националните малцинства да се чувстват дискриминирани само нормативно,след като гражданските им права са изцяло гарантирани.

Тоест след като  националното мнозинство  не е дорасло  до общочовешките ценности и не ги е формализирало на книга, макар и в голяма степен те да са реализирани в реалния живот,то тогава според мен мен националните малцинства би следвало да израснат в съзнанието си и да гледат на факта ,че не са признати официално, с насмешка и мъдрост и с очакване мнозинството да помъдрее.
Или с други думи ,"явяш ,яваш и къпините ще изреят и хубостта няма да е насила” когато се приеме единната европейска Конституция. Не е останало много ,така ,че въпроса за  нациите и националните малцинства почти  допира до празнословие.

Неактивен Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 3439
  • Пол: Мъж
Шумаров - от българската нация са всички, които спомена.

Бих те призовал да прочетеш българската конституция и тогава да даваш класификации какъв съм бил, какъв не съм бил (често го правиш). Соломон Паси, Алгафари са точно толкова част от българската нация, колкото ти и аз.

Кое е толкова трудно за осъзнаване ? България е еднонационална държава. Не мога да разбера кое е толкова сложното за осъзнаване.


Znaçi bumagite opredelyat koy kakıv e taka li? te tova ti e nay-golyamata greşka isyankyare, tezi neşta şte gi tırsiş ne v konstituciyata a v duşite na horata, tolkoz li e slojno da se razbere Ami i ES otdavna dade tova pravo na horata da si izbirat spored çuvstvata, osıznayte go veçe i si promenete konstituciyata ako treba ştoto v skoro vreme ES pak şte vi tegli za uşite.
Tova sa neşta svırzani s liçnite prava be sladur. Ostavi TR namira ta si opravi pırvo rodinata çe stava geç.

Неактивен Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Публикации: 887
Oчевидно ,понятия като -''Западен тип демокрация''-''Либерална демокрация'' и пр. и начините, по които са решили подобни въпроси не се харесват на някой-но въпрос на гледна точка е това, разбира се и на мироглед.
Как може България, да решава така?-я да се обърне и да взима модели от изток-стига западно влияние-не бива да се пренебрегват и другите посоки на света.

Isyankar

  • Гост
Znaçi bumagite opredelyat koy kakıv e taka li? te tova ti e nay-golyamata greşka isyankyare, tezi neşta şte gi tırsiş ne v konstituciyata a v duşite na horata, tolkoz li e slojno da se razbere Ami i ES otdavna dade tova pravo na horata da si izbirat spored çuvstvata, osıznayte go veçe i si promenete konstituciyata ako treba ştoto v skoro vreme ES pak şte vi tegli za uşite.
Tova sa neşta svırzani s liçnite prava be sladur. Ostavi TR namira ta si opravi pırvo rodinata çe stava geç.

Хаха. Виж в твоята родина теча, че направо изтече 1/3 от населението. В моята страна стабилността и основите на еднонационалността са непокътнати. Освен това ЕС също е гарант за това. :) Хич не си в час, сладур, ама хич.

Остави България намира, а оправи първо твоята Тр, че става теч.


И пак повтарям, ако има недоразбрали. В определенято на това кой от каква нация е в Р България - чувствата нямат абсолютно никакво значение, тъй като това е нещо определено по презункция от Конституцията. И до колкото виждам други съседни нам държави са критикувани да си променят Конституция и да дадат право на 30 млн, които не са от тяхната нация да имат собствена такава, както и държава. Тъй, че нека субигу си оправи течовете в неговата страна, а след това се занимава с моята нация.


Вес.К, много добре казано ! Прекрасен коментар.

Неактивен Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 3439
  • Пол: Мъж
Ako tova e i mnenieto na vsiçki akademici gorko i na tvoyata strana. Ami tezi konstitucii postoyanno se menyat bre mladej, a duşata na horata ne se meni. Poglednete malko i v duşite na horata çe vij na kakvo deredje ya dokarahte stranata, vseki se spasyava poediniçno i izçezva po drugi geografii nemili i nedragi.
Ne ti li e mıçno ili za teb e po vajno vsiçki v BG da sa ednonacionalni. Taka go e pisala konstituciyata no s tova problema s demokratiçnite prava si stoi. Ako misliş çe nyama problem, moga da ti kaja samo ''blajeni sa vyarvaştite''.

Неактивен abc

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1415
Субиги, за теб науката е нищо ;)

Неактивен Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 3439
  • Пол: Мъж
znaçi predpoçitaş da si kato çerna stanciya ;) da beşe se izkazal neşto  ta da vidim şto e nauka ;D
Kıde ostana tretiya ot muskitarite, vij toy si imaşe i nauçna titla no zagazi s rasizma. :D inaçe pişeşe i dobri raboti, no vijdam çe ili ne ve e podgotvil dostatıçno ili ste mu loşi uçenici.  :)

Isyankar

  • Гост
Какви науки, какви 5 лв...България е еднонационална държава. Има си национален език, национална култура и национална кухня и пр. Няма наука - има закони. Уважавай законите на най-голямата световна икономика - тази на ЕС.

Неактивен PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 668
  • Пол: Мъж
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Subi, интересно ми е според теб
Турция дали е еднонационална държава или не е?


Няма да получиш отговор на този въпрос... :) ;)

Shumarov

  • Гост
Oчевидно ,понятия като -''Западен тип демокрация''-''Либерална демокрация'' и пр. и начините, по които са решили подобни въпроси не се харесват на някой-но въпрос на гледна точка е това, разбира се и на мироглед.
Как може България, да решава така?-я да се обърне и да взима модели от изток-стига западно влияние-не бива да се пренебрегват и другите посоки на света.

Обръщането на Запад и Изток за да се прекопира нечий модел е признак на лиса на собствена идея.И мисля, че това е проблема на нашата Родина.Липсват творчески импровизаторски умения в хората, които избираме, или ни налагат в управлението.Що се отнася до иронията за обръщането на изток-до предишните избори триглавият змей беше обърнат точно на Изток към Русия.До 1989 бяхме толкова обърнати на Изток, че ни изсуши мозъците това изгряващо слънце и се наложи да гласуваме не с мозъците, а със останките си от чифтепищовско криворазбрано родолюбие.Същото, което показва тука съавтора на българската Конституция, и разпределя кой къде какъв да се чувства. :)

Неактивен Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Публикации: 887
Абе творчество, творчество ама глупост е да не се възползваме от някои по съвършени форми на обществено развитие-все пак когато става въпрос за хора ,аз не бих заложил на творчество а на изпитани, естествено пригодени към нашите условия модели.
Естествено в контекста на отношението към БГ. се визира тоталитарния период- неуместно защото тои бе наложен от вън.
Пример тук може да бъде тн. Търновска конституция.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42