Author Topic: Pomaki–The Muslim Greeks of Thrace (Pomaks according to the Greek's aspect)-tr  (Read 7511 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
You are not allowed to view links. Register or Login

En kısa zamanda türkçe tercümesi eklenecek...

Pomakları neredeyse çevrelerinde yaşayan her ulus kendine mal etme yarışındadır. Burada Batı Trakyada yapılan Yunan propagandasının özünü içeren bir alıntı verilmiştir.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Türkçe tercümesini sabırsızlıkla bekliycem.
Mustafa ağbey yunanistandaki pomaklarıda unutmadığınız için çok teşekkür ederim  :)

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
ramazan bayramimiz  bayramlarimizi kutlarim pomak kardeslerim sayin bogutevolu yukarida yayinladigin pomaklar hakkinda o bir yunanli yazmis 1995 te iste o zamanki yunanin politikasini yansiyo simdi ise farkli ve daha geriye gidersek mesela ben ilkokula giderken 1971 senesinde yunan ogretmen agriyani den hic bahsetmiyordu yunan ogretmen tabiki devletin tarihini politikasini yurutturuyor siz buyuk iskenderin savascilarisiniz okcularisiniz siz gercek yunalisiniz buyuk iskender.megas aleksandros . yunanli olduguna gore bizde oyleymisiz derdi ki kendisi bile inanirmiydi soylediklerini ben pek anlamazdim kestiremezdim  ozaman 10 yasindaydim  simdiki politikasi ise agriyani leri icad etmis baska masal satmaya baslamis  agriyani in tercumesini yapalim  turkcesi yabaniler anlamini tasiyor simdi bir soru var ortada biz pomaklar iskecede 40 sene evvel gercek has yunanliyken simdi ise agriyani  turkcesi yabani olmusuz bana gore hic yabani agriyani olmamisiz yunanin iddia ettigi gibi. biz pomak olmaya ediyoruz  ben yasadiklarimi yaziyorum gulelim diye yazdim bunlari .ye som edin pomak.

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
sayin bello ben tercumesini yaparim yunancadan turkceye ben her iki dili bilirim yarin hazir

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Tarih ..                                                                                       

POMAKLAR.. MUSLUMANLASMIS  TRAKYANIN YUNANLILARI 

Bir hassas bir sorun ortada bati yunanistanda yasaniyor. Bu da pomaklarin varligi ve de onlarin ilgisi diger yunanli nufusla ........Bunlari rastliyoruz iyi yasiyorlar.. ozellikle trakyada ve baska devletlerde sirbistan bulgaristan turkiye.....  Bu millet genelde orta boylu beyaz derili mavi ve kestane gozlu  akilli ve caliskan..  Kendi okullari var yunan devlettten kabul gormus ve yeni yunan dilini ve kulturunu ogreniyorlar

Yasli pomaklar tutun hayvancilik insaat ve mutfakla ugrasir..  Gunluk islerinde kendi kiyafetlerini kullanirlar..  Daha gencler ise bu zamanin cok kulturlugu izliyor. Bazi karisik evliliklerle ciddi egitim aliyorlar ve bir yunan . Sirp, bulgar hayat  tarzi yasiyorlar......

Tarih ve gelenekler pomaklari hristiyan gosteriyor.. Boyun egmisler osmanli barbarlara karsi dinlerini degistirmisler.. Özellikle trakyada pahni daglik koydekiler kendi hristiyan koklerinden bahsediyorlar. Bir soylentiye gore kiz kayasi varmis.  Soylentiye gore köyun kizlari kendilerini kayadan asağı atmislar.. Sulioti kizlari gibi ölümü tercih ederek musluman dininden.. Buna ragmen pomaklarin cogunlugu muslumandir bugun ..

TARIHE YURUYUS........................................

Pomaklar hint avrupa irkindandir ve eski cagda agriyanes adlandirirlarmis . Trakyada yerlasmisler isadan evvel altinci  asirda ve hizla yunan kimligini kazanmislar, guney yunanlilar trakyaya geldigi icin

600... 356 isadan evvel : pomaklar filipos ve buyuk iskenderin politikalarini benimsiyorlar ve onun torunlarininda..

356..146 isadan evvel:  Buyuk iskender onderliginde yunan imparatoru avrupada asyada ve afrikada kurulmasina katkida bulunmuslardir. Roma doneminde 146..330 isadan sonra serbest yasamislar hayvancilikla ugrasirmislar .

isadan sonra  330..1453:   Zamanin icinde iktidar hristiyanlarin eline gecmis ve bizansin karakteri genelde yunanli imis pomaklar yunanlilarin gercegini benimsemis ve yunanli vatandas gibi yasamislar 

Bu yasamak cabuk söndü bulgarlarin gelisi ile ... Bulgarlar ve  kabileler asyadan,  mongollar tuna nehrinde civarinda yerlesmisler ve sistemli mucadelerle Ege'ye inmeyi hedefliyorlar .

1325 Andronikos  üçüncü bizansin  en genc imparatoru bulgarlari filipupoliden  (plovdiv) kovmayi beceremedi ve 1344 te car aleksandro ile androniko antlasma imzalaniyor.  O zamandan beri resmi olarak bulgarlar o yerlerin sahibidir filipupoli ve civari .

Orda pomak yasarmis. ve zorla bulgarlasma baslamis boyle devam etmis  turklerin gelisine kadar ..

Turk devletleri, kabileler mongolistandan inmisler, gecmisler simdiki Turkiyeden  irana gitmisler.ve orda muslumanlasmis araplardan  1281.1326 senesinde. turklerin lideri osman imis ordanda osmanlilar ismi cikiyor .. ve osmanlilar savasiyor yerlerimizi aliyor.. her yeri harabeye  ceviriyor.. muhammedin inancini yaymak icin 1368 kadar balkanlari aliyorlar ve agriyanlari pomaklari zorla musluman ediyorlar .bunlar hristiyan imis

Yunan trakyada muslumanlasma 1670 tamamlanmistir..pomaklarin din degistirmeyi katliyamlar ve siddetlerdir..

1923 te  lozan antlasmasiyla simdiki sinirlar olusumdan sonra siddetler bitmistir  o  antlasma sadece  musluman azinliklarin haklarini koruyor. etnik azinliklari korumaz turkiyenin iddia ettigi gibi..tarihe hizli bir sekilde baktigimizda anlasiliyorki pomaklar etnik kimlik olarak sirp, bulgar veya turk degildir, ancak tercihendir. trakyada yasayanlar ise gercekten yunandir. maalesef bas egmisler turk propagandasina  ve bas egmeye devam ediyor .

(Buraya kadar aynen oldugu gibi tercume ettim.)

benden de bir not:

Ciddi egitimimiz yok. Kendi okullarimiz yok. Karisik evlilikler yok. Yunan kulturunu ogrenmiyoruz,  reddediyoruz. Bati Trakyada pomaklar hepsi muslumandir. Bunlar hepsi teoharidisin yalanlaridir . Zaten dogru birsey de yok. Ne tarihi yunanin tarihi bu sekilde .YE SOM EDIN POMAK

Offline bogutevolu

• Charter member
Tercüme için teşekkür ederim. Pomaklar konusunda sözü olan herkesin fikrini burada yayınlıyoruz. Aynı fikirde olmadığımız kimselerin fikirlerini de öğrenmeliyiz. Başkalarının bize bakış açıları da önemlidir. Son söz daima bizimdir. Bizim kim olduğumuzu başkaları değil biz kendimiz biliriz.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Arkadaşlar bölüm ingilizce olması nedeniyle konunun türkçe ile ifade edilen kısımlarını türkçe tarih konusuna taşıdım. Artık buradan devam edelim.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
sevgili iskeceli, çok teşekkür ederim tercüme için emeğin için çok sağol.
sitemizde yunanistan'lı pomakları sık göremiyoruz umarım bu tür konular onlarında ilgisini uyandırır.
                 saygılar-iyi bayramlar

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
bu yazıya bakıldığında zaten pomaklara karşı bir tutum yok türkiye ve bulgaristan a karşı bir saldırı mevcut ama ne olmuş biliyormusunuz? koskoca bir kültür arada heba edilmiş, çocuk oyuncağı gibi şimdi siz böylesiniz denmiş 40 yıl sonra iskeçelinin dediği gibi yok aslında böylede olabilirsiniz. aslına bakarsanız farklı ülkelere dağılan pomaklar hep yaşadıkları ülkelerin dış politikadaki stratejik malzemesi olarak kullanılmış. benim merak ettiğim nasıl buna dur denemez bunu aklım hafsalam almıyor arkadaşlar...

Offline bogutevolu

• Charter member
Nedeni: Bizi sahipsiz çocuk zannedip sen bizim çocuğumuzsun diye yalan söylüyorlar..Hepsi..
Çaresi: Çocuk artık büyüdüğünü farketmek zorunda.. Kendine sahip çıkmak mecburiyetinde..

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42