Author Topic: FG Gaitani s. Breznica  (Read 57931 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline musa7_lovsko

  • Member
  • **
  • Posts: 6
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #15 on: July 04, 2009, 05:49 »
 evalla  yusu  4ak sega gi slu6ah  mnogo  sa  hubavi

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #16 on: September 05, 2009, 15:25 »
Заповядайте още песни от тази прекрасна група:

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #17 on: September 06, 2009, 05:10 »
You are not allowed to view links. Register or Login
       Pozdrav za dim56 ! Care, najprvo blagodarnost ! I edno prasanje .Ova e Mk varijanta koja e snimena pred nekolku god. Koga prv pat ja slusnav nesto mi "velese" deka e nasinska (pomashka) !! Barem po stilot i melodijata taka mi zvuchi .Dali sum vo pravo ili ne mozes samo Ti da mi odgovoris i eventualno nasite breznichani (Metka ,Salih ,Adi i drugite )ako znaete kolku e stara pesnata koja tuka ja imame vo ispolnenie na legendarnite Gajtani od Breznica.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #18 on: September 06, 2009, 05:59 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Care, najprvo blagodarnost ! I edno prasanje .Ova e Mk varijanta koja e snimena pred nekolku god. Koga prv pat ja slusnav nesto mi "velese" deka e nasinska (pomashka) !! Barem po stilot i melodijata taka mi zvuchi .Dali sum vo pravo ili ne mozes samo Ti da mi odgovoris i eventualno nasite breznichani (Metka ,Salih ,Adi i drugite )ako znaete kolku e stara pesnata koja tuka ja imame vo ispolnenie na legendarnite Gajtani od Breznica.


Здрасти Serif,
Песента е доста популярна пиринска/македонска песен.
Самото име Калина не се среща сред помаците, а сред християните в България.
В брезнишкия вариант Калина просто е станала Фатминка, а "турците" са заменени от "душмани", другото си е едно към едно. Трудно е да се посочи кой е оригиналният вариант, както става с много песни, които са общи за християни и мюсюлмани - сменят се имената, за да пасва на средата, в която се изпълнява, а останалото се запазва.

Македонския текст:

Ајде разболе се млада, убава Калина
Во поле широко, џанум, под Пирин планина
Во поле широко, џанум, под Пирин планина
Ајде никој нема, џанум, Калина да види
Само едно горско пиле, пиле соколенце
во клунче и вода носи с крилца сенка држи.
Ајде го запраша, џанум, убава Калина
Ој ти море горско пиле, пиле соколенце
Што ми с клунче вода носиш с крилца сенка држиш.
Дали чекаш јас да умрам очи да испиеш
Или мојто бело лице ти да го исколвеш
Ил од мојте руси коси гнездо да направиш.
Помниш ли, бре горска вило, убава Калино,
Кога турци запалија кај Пирин планина
Сите пилци изгороа па и моите крилја
Сите по пат што минаа се ме оставија,
Само ти ме зеде Каљо в пазува ме стави
Твојата добрина, Каљо јас не ја забравив.



Българския текст:

БОЛНА Е ЛЕГНАЛА УБАВА КАЛИНА
Болна е легнала млада убава Калина
Во поле зелено, джанъм, под Пирин планина
Айде никой нема, джанъм, Калина да види
Само едно горско пиле пиле соколенце
Со клюнче и вода носи с крилца сенка държи.
Айде го запраща, джанъм, убава Калина.
Ой ми тебе горско пиле, пиле соколенце
Що ми с клюнче вода носиш с крилца сенки държиш.
Дали чекаш яз да умрам очи да изпиеш.
Или мойто бело лице ти да го изколвеш
Ил от мойте руси коси гнездо да направиш.
Помниш ли , бре горско пиле, убава Калина,
Кога турци запалия под Пирин планина
Сите пилци изгорува па и моите криля
Сите по пат що минаа се ме оставиа,
Само ти ме зеде Кальо в пазува ме стопли
Твоята добрина, Кальо аз не я забравих.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #19 on: September 06, 2009, 12:05 »
''Ova e Mk varijanta koja e snimena pred nekolku god.''
Predpolagam 4e sherif mak e prav no vmesto Kalina sigorno se pee Gelina.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #20 on: September 06, 2009, 15:55 »
Да, наистина песента "Айде разболе се убава Калина" е от Пиринска Македония. Пее се и в днешна Македония и в България - Орце Стефковски, Васил Вълканов и др. Мисля, че песента е привнесена в Брезница, а не е местна. И аранжиментът, и текста на "Гайтани", са едно към едно спрямо варианта, изпят от Орце Стефковски. Докато аранжиментът в изпълнението на Васил Вълканов е друг. Но това не е толкова важно - за мен важното е, че "Гайтани" я пеят добре.
Например, и следващото тяхно изпълнение едва ли е на местна песен, но е добро:

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline jemal

  • Historian
  • *****
  • Posts: 114
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #21 on: September 06, 2009, 16:46 »
Страхотни изпълнения на автентични народни песни от  неврокопския край, искрени поздравления за група "Гайтани" ще си поръчам албумите  от България още днес. Искам само да попитам направено ли е,или взето ли е съгласието на "Гайтани" тези песни да  бъдат качени тук, защото това би било явно неуважение кум техния труд, а още повече нарушение на закона за авторското право.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #22 on: September 07, 2009, 14:42 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Страхотни изпълнения на автентични народни песни от  неврокопския край, искрени поздравления за група "Гайтани" ще си поръчам албумите  от България още днес. Искам само да попитам направено ли е,или взето ли е съгласието на "Гайтани" тези песни да  бъдат качени тук, защото това би било явно неуважение кум техния труд, а още повече нарушение на закона за авторското право.

Jemal,

Mnogo si prav za saglasieto na "Gaitani" dali e vzeto takova. Sigurno ne e, kakto i za vsichki ostanali pesni, koito publikuvame tuka...

No mi doide na um, che ako nyakoi se naeme da prodava izpalneniyata na "Gaitani" sigurna sam, che mnogo siforumtsi na dragio sartse shte si porachat CD ili DVD.

Neobhodimi sa samo ime banka, grad/selo IBAN i BIC dannite.

Obyavata moje da se pusne naprimer vav tazi tema:

You are not allowed to view links. Register or Login

Kato se dadat svedeniyat + e-mail adres na tozi, koito shte se zanimava s porachkite i izprashtaneto do sitovetniyat porachitel/li... i da stane virtualna porickoprodajba ili kakto se kazva...

Metka moje bi nay-dobre shte se spravi sas tazi zadacha, no ne znam kakvo misli toi po vaprosa...

Po tozi nachin shte podpomognem i grupata a i shte se snabdim s orginalnite diskove.

Sashto se otnasya i za nashte pisateli, kato Huseyin Mehmed i dr...

Moje da se opita, ako ma jelaeshti... :)

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #23 on: September 08, 2009, 11:27 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Страхотни изпълнения на автентични народни песни от  неврокопския край, искрени поздравления за група "Гайтани" ще си поръчам албумите  от България още днес. Искам само да попитам направено ли е,или взето ли е съгласието на "Гайтани" тези песни да  бъдат качени тук, защото това би било явно неуважение кум техния труд, а още повече нарушение на закона за авторското право.
Vsichki videoklipove i pesni na tazi grupa sa kachvani ot men.Ne sam iskal razreshenie za tova ,no mislia ,che te niama da imat nishto protiv zashtoto tuk im napravih edna ogroooomna reklama.Za gr. Gaitani znaeha samo po nevrokopsko , a sega gi znae cial sviat.Oshte poveche , che tuk stava vapros ne za avtorski a za narodni pesni.

V nai skoro vreme shte izleze na pazara i noviat DVD disk na grupata,
mislia ,che klipovete kam tezi pesni sa strahotni.
Ako niakoi iska da si zakupi originalnite diskove na grupata neka se svarje s men na lichni i shte utochnim kak moje da stane pokupkata.

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #24 on: September 21, 2009, 16:51 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Да, наистина песента "Айде разболе се убава Калина" е от Пиринска Македония. Пее се и в днешна Македония и в България - Орце Стефковски, Васил Вълканов и др. Мисля, че песента е привнесена в Брезница, а не е местна. И аранжиментът, и текста на "Гайтани", са едно към едно спрямо варианта, изпят от Орце Стефковски. Докато аранжиментът в изпълнението на Васил Вълканов е друг. Но това не е толкова важно - за мен важното е, че "Гайтани" я пеят добре.
Например, и следващото тяхно изпълнение едва ли е на местна песен, но е добро:

You are not allowed to view links. Register or Login

   Pozdrav Care (dim56) Malku zaboraviv na pesnata no me interesira da go slusnam i aranzmanot na Vasil V'lakanov. Bi te zamolil ako ja imas da ja objavis ovde.
   Sto se odnesuva do pripevot -uvodot-forshpilot(koj e identicen i vo verzijata na Gaitani i kaj Orce ) toj mi e mnogu poznat (uste koga prv pat go slusnav Stevkovski) no ne znam od kade .Istiot go ima i vo edna verzija na "Si zaljubi Dzeva od Gorna Reka " na Elena Velevska (vidi pomak eu :goranski i torbeski pesni ili You tube) no i toj e od ponovo vreme .
   

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #25 on: October 31, 2009, 10:02 »
На пазара е вече новия DVD албум на ФГ. Гайтани с. Брезница.
За тези които ги обичат, а и за всички любители на помашката музика,
една -две песни в аванс.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #26 on: October 31, 2009, 10:08 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #27 on: October 31, 2009, 12:04 »
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

NAKRATKO - POREDNA FOLKLORNA EKSPANZIA.
BLAGODARIA TI YUSU!
I KOGATO AZ KAZVAM CHE BREZNITSA E KULTURNA STOLICA NA POMACITE , AZ IMAM V PREDVID TOCHNO TOVA.

Tyi kato mnogo 4esto nashenskite pesni sa bili obekt na posegatelstvo, az tuka po dolu pomestvam edno moe staro ese kato protest sreshtu plagiatsvoto i piratsvo:
Quote
Това пък е свадба.
Ама на ужким.
Николина Чакърдъкова и нейния изкривен "етнически модел" във възродителен стил.
Македонска песен която е звучала преди 1989 само по радио "Скопие".

Зурните са духови инструменти използвани по военно време от Османски военен оркестър.
Океана от лицемерие ни дави във "Възродителния сос" и се правим на зорлен слепи че всъщност това са мотиви от Османската култура чийто наследници са всички балкански държави . И България.
Ако турчин или помак пусне такава музика с такива инструменти , ще дойде багер или фадрома да му бутне паметника.
И дори да сложи кръст до полумесеца, спасение нема - ще бъде дамгосан като "Талибан"
Но Николина Чакардъкова си е Николина а не Ибрям Лолов примерно.
Ибро Лолов дори и да се снима в Сатовча, а хорото което свири, разбира се че е "крадено", плагиатсвано.

Инак Николинка си е Николинка. Сега ако е възможно президента да се кандидатира за трети мандат, ако трябва тя ще облече рибновски шалвари но ще му "измъкне" изборите.
Инак тва тука че е било помашки сайт на кой ли пък му пука.

Вижте добре този клип.
Вижте байрака на които има внушителен кръст.
Вижте и носийте на танцьорките .Тези носий са иззети от читалищата в помашките села , дори и от Брезнишкото читалище.
Сега в нашето читалище нема ни носий, ни певици, ни трамбури нито музей на помашкото ръкоделие.
Нашите певици са в ъгъла, притиснати унижени и употребени.
Но и те като Николина Чакардъкова помагат на президенстките избори ама като гласуват и
гледат по ТВ песните и носийте на Чакардъкова, ама възродени, променени.
Остава ни да гледаме ТВ и клиповете на Николина с нашенските носий и алени комитски байраци с кръст. Не че сам против кръста.Аз не съм този които бутна паметника с багер.
 И когато качим наша песен тук, хем е интерсна, хем пък е пропагадна. Хем пък и се бърка Багдат със Батак.
Егати и лицемерието.

Група "Гайтани" са добър пример за съхраняване на творчеството ни.
Издадоха два аудио албума и един видеолабум . Вторият албум е готов, но не е излязъл на пазара поради липса на финансови средства .
Даже са на червено, макар че албума е най доброто което съм виждал.И сега се карат между тях заради липса на пари.
Да не са луди българските държавни институций да инвестират в група "Гайтани", случайно?
Разбира се Никoлинка Чакардъкова, къде , къде е по истинска, талантлива, родолюбка!

И когато ти @dim56 намекваш , че се сърдим за авторско право ние имаме точно това в предвид.
Най лесно е да им кача тука 12 клипа и да ми "ръкопляскате" , колко хубави песни съм качил.
Но после?
Кой ще плати разходите на момчетата и момичетата , които са дали труда си за да ни забавляват безплатно?
Знаеш ли че ръководитела на група "Гайтани" направи среща с Николина Чакардакова, милионерката, да я помоли да пуснат в нейната телевизия клипове на "Гайтани"?
И тя му потърси за пускането само на един клип сумата от 400 - 500 лева!
Но защо това се случва в България?

Ето сега ви поздравявам със несъстоялата се в реалноста Чакардъкова "българска свадба".
Ама до кръста на байрака нема полумесец:

You are not allowed to view links. Register or Login



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #28 on: October 31, 2009, 12:26 »
Поздравление yusu. Както и на FG от Брезница,прекрасни помашки песни! You are not allowed to view links. Register or Login
         :)

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: FG Gaitani s. Breznica
« Reply #29 on: November 03, 2009, 15:49 »
You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42