Author Topic: Веда Словена  (Read 17125 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Веда Словена
« on: May 16, 2008, 19:27 »
The Birth of Orpheus

“Brava krale… si se moli:
Oi ti Boje, Vishnu Boje!
Ja dai si mi Boje,
na staro vreme edno chedo
Lu da si gu vide pa da si um
Toi da si mi zeme nasledi…”


“Dete yunak…sha si furka na nebetu,
sus svirka Vishnu Boga da si fail.
Sova dete moshtne nishanlie sha si bode,
sha zaptisa sita zeme I planini,
da si bode purva krale na zemeta.”
Reche staru dedu ne otreche,
pa si furkna gore na nebetu,
du si fail Vishnu Boga,
shto si pravi chuda na zemeta.


“An old king was praying:
Oh, Great God, Vishnu
Please give me oh, God
a child in my old age.
Let me see him and then I die,
Let him inherit my land…


**********************


Orpheus finds his wife Dana

Orpheus was wondering why and how she disappear?d and a voice from the sky told him:

 

“Ni ta klel Siva boga
ya ta klel Visnu boga”…
“Vishnum Dana Defina
Defina mi trisuletna”…

…“It is not done by Lord Siva,
but it is done by Lord Vishnu
…“Dana became a servant of Vishnu,
servant for three years.”


Although he understood this, he had a strong desire to see her and he started praying:

“Vishnu le Boje
tebe sa Boje mole
che na tebe dumilevam!”
Orfei sa molba moli
Vishnu mu molba chue…


“Oh, my dear Lord Vishnu
I’m praying unto You
You are my only shelter!”
Orpheus is humbly praying
And Lord Vishnu hears him


************************



Bre li mi Krusnyu,
bre mi na pole tsare
mene sa lyutum kani,
chi da si rodi mujku dete,
zlatna si sabe vie,
ta mi dete seche.


Oh my dear Krishna,
Look, this evil king
Who wants to kill me badly
‘cos of the son I’ll bring.
Golden sword he’s waving,
He wants to kill my kid.


F sarae mu star bilarin,
blirna mu kniga pee,
blirna mu kniga kitape,
chi sha rode mujku dete.


A prophet in his fancy palace,
Sings an ancient book for him.
And the ancient book is saying,
That I will bear a male kid.


Tsaryu sa dosta nalyuti,
nalyuti sa, razedi sa,
ta ma metna u zandana
da ma seche zaluk pu zaluk.


The king is really angry
Angry - really mad!
He threw me in the prison,
And will cut me bit by bit


“Stara mi maika u gora,
u gora u Vida
mujku si dete rodila,
mujku hi dete Krusna.
Chi hi sa tsare kani
da hi dete seche.”


“My old mother in the woods,
In the woods of Vida,
Gave birth to a shiny son,
And His name is Krishna.
And the king he does
Want to chop her son.”


Malu mi mlogu devet godini
sivu mi stadu pase…


More or less nine twelve months
Krishna tends His countless cows…


Krusna mi mlada pastuha
sivu mi stado pase,
Veda si kniga pee,
ta si mi yuda mae.


Krishna, my cowherd boy,
Tends gray herds, oh my,
And he’s singing Veda book,
Charming all the goddesses in wood.


Pa mi na pole sleva
tsare mu na urdie,
ta mi sa borba bori,
ya gu s karlika nadbori,


Then he walks down at the ring,
At the challenge of the king.
After a very terrifying fight,
With a stick He showed his might.


Ta mu sarae pleni.
Krusna mi mlada tsare


And he conquered the court.
Krishna – young king of the world,


pusta zeme zaselil,
pusta mi zeme Zain,
det mu chuvek ni fodil,
det mi pile ni furkanalu.


Populated the desert land,
The desert land before the end,
Where no one has ever been.
Neither birds do fly nor sing.


Pa mi sa Krusna ni jeni,
chi e na nebe Vedyu,
Vedyu mi diven.
Krusna mi kniga pee,


By then Krishna never wedded,
He’s omniscient and divine.
He’s the Knower of the Veda,
Krishna sings it all the time.


ta si tsare nadbori
ta mu pleni saraete,
Krusna mi mlada tsare.


he defeated the evil king,
and took over his nice courts.
Krishna – my young Lord!


Ya mi sedi malu-mlogu,
malu-mlogu tri godini,
zakara si mladi yunatsi,
mladi yunatsi, malki momi,


Years passed not more or less,
He ruled there for three twelvemonths.
Then accompanied by His brave friends,
His brave friends and His young wives,


ta mi utide na pole,
det’ mi e pole pustu,
pustu mi zapustenu,
Zaina mi zeme zaseli.


Went where no one else has been,
Desert land no one has seen.
To populate that wasted land,
Which is just before the end.


Krusna mi veke stara,
ya mu dusha ni izleze,
lu si furkna na nebetu,
ta mi na nebe Vedyu,


Krishna lived for many years,
But His Soul did never leave,
He rose to heaven – as He is,
Beyond the sky is where He lives.


Vedyu mi diven.
Subrali sa malki momi,
subrali sa av sarae,
ta mu pesna,
ta mu pesna ustanala.


Oh, my Lord omniscient and divine!
Young girls gathered,
Gathered in the palace,
And they sang a song,
And it stayed forever.


 




Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Veda Slovena
« Reply #1 on: May 16, 2008, 19:45 »
Приятелю, темата е изключително интересна, но е обгърната в тайственост и липса на достоверна информация. Какво знаеш за "Веда словена" и дали някой някъде не помни тези песни?

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Ynt: Veda Slovena
« Reply #2 on: May 17, 2008, 11:41 »
Ot wikipedia

Веда Словена“ (Веда Словенахъ) е сборник с народно песенно творчество публикуван от босненския хърват Стефан Веркович. Сборникът е издаден за пръв път в двутомно издание, томовете от което излизат през 1874 г. и през 1881 г. Съдържанието на сборника е представено за пръв път през май 1867 г. на Първата всеруска етнографска изложба в Москва, където предизвиква сензация, тъй като показва, че в песенното културно наследство на помаци и мърваци от югозападните Родопи има наличие на митологеми и исторически спомени от предхристиянски времена. Селата, в които са събирани песните са основно в Татар-Пазарджишка кааза - Селча, Чавдарли, Касакли, Доспат, Цицюво, Плетена, и в Неврокопска кааза - Джиджова, Теплен, Крушево, Карабула, Долно Дряново, Рибница, Абланица, Лъжен, Фъргова...


You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline ulu_bey

  • Member
  • **
  • Posts: 39
  • Gender: Male
Ynt: Веда Словена
« Reply #3 on: May 17, 2008, 14:22 »
dragi priqteli  önder rahmie  ne sam ot mnogo vreme tuk v tova site no mnogo ne6ta ne sa taka kakto si misleh az.tuk spetsialno kakto i samoto ime pomak zna4i musulman toest vmesto na strana na musulmanite da se razvivat razli4ni temi spored mene kato 4e li  pove4e se nablqga : kak da se uni6toji pomak-musulman : i da se vavede pomak-hristiqn dosega ne sam vidql imeto na Allah Muhammed Kuran vqra .Obikolil sam dosta po Balgariq i po vreme na umunizma i sled kumunizma i sam vidql mnogo tragi4ni ne6ta za pomatsite nqkoi sa se pritopili  i ne iskat da se nari4at pomatsi  za6toto pomatsite sa muslumani ne sa s musulmanski imena  a sa s predi informiraniqt ot vas  balgari smenili si imenata ot ivan na mehmed i to4no tezi togava6ni mehmedovtsi sega sa ivanovtsi  koi s kakvo ime e i kakav e sega ne e interesno mnogo interesno e samo za nqkoi koito imat interesi kato pi6at donqkade da stignat i pak svarzano s pariili da izdade kniga ili imeto mu da stane izvestno  s tova koeto e napisal Ta dragi önder i rahmie i vie pomagate dori i bez da znaete na tezi :nakoi: kato administratori na tova site a smqtam 4e ste misulmani  molq vi  kogato puskate ne6to tuk otnosno s pomatsite dobre  proverqvaite temata za6toto az mislq 4e : kakvo zna4enie ima kakav sam bil vajno e kakav sam kato kakav se 4uvstvam imam priqtel bil hristiqnin priel islqma : nego ne go interesuva kakav e bil  a kakav e sega izli6no se vnasq naprejenie horata kritikuvat govorqt dali e taka a vij tam taka pi6e za pomatsite vqrno li e : i tem podobni vazklikvaniq ot horata  govori se  za mnogo bogove  za drevni istorii edva li tova  zasqga pomaka a voob6te tova ne e musulmansko kakto i predi nqkolko dni : denqt na maikata : ot kadeto e izlqzal tozi praznik or nqkoqsi  ta tq ne e musulmanin za6to trqbva da podobavam na neq zna4i az maikami tsqla godina ne q vijdam ne q v4itam  no kato doide denat na maikata togaz az trqbva da pokaja kolko q obi4am  nali: :) ami djenneta e pod krakata na maikata taka kazva Allah zatova vseki mig tq trqbva da se uvajava i obi4a ne samo v tozi taka nare4en den D en na maika den na ba6ta den na gora den na lubovta den na ........ nqma da mi stigne vreme da gi izbroqvam 6tom kato s me musulmani nqma zna4enie koi kade  v koq darjava jivee trqbva da znae  4e ima samo dva praznika musulmanski kurban bairam i ramazan bairam . Moite uvajeniq ako sam nagrubil s ne6to izvinite me  Allah da vi zakrilq

Offline deridere

  • Member
  • **
  • Posts: 21
    • www.zlatograd-islam.com
Ynt: Веда Словена
« Reply #4 on: May 17, 2008, 16:24 »
bravo na Ulu-bey,az sa6to sam na tva mneneie a uvajavame vsi4ki no za umirame za na6eto si,
eto vi link s istinski poma6ki pesni koito sym gi sybiral s godini:

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Веда Словена
« Reply #5 on: May 18, 2008, 21:46 »
Az sasto mislia che tazi tema e izkluchitelno mnogo seriozna. Mislia si,zasto Verkovich e tarsil slavianskata mitologia pri Pomazite. Neznam dali si davam vernia otgovor - no toi e sledniat-  slav. narodi  sa prieli hristianstvoto , s izklu4enie na nekoi planinski slaviani.Carkvata zabraniava po4itaneto na ezi4eski bogove i bogomilstvoto.Poslednite slaviani koito ta4at starite si bogove do 16 vek sa pomazite ,  i to4no pri nas Verkovih tarsi, zastoto zabranata na carkvata e iztrila slav.mitologemi pri drugite.Slavianskite miti4ni sastestva - BESOVETE -sa anatemosani  ot Carkvata, besovstvuvastite sa presledvani.Besovete sa dobri i loshi duhove , srestat se navsiakude v okolnia sviat - v gorata ,rekata, l kladencite i t.n.Napr. v moito selo se govori za ZELENA BABICA - duh koito obitava kladencite i durpa horata vutre v teh.Veda Slovena e tova - pesni za Besovete.Ako burkam ,popravete me.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Веда Словена
« Reply #6 on: May 19, 2008, 17:09 »
Много крайно ,но ще се опитам да го опровергая. Не съм казал, че всичко е на 100% истина.Но не съм съгласен и с твойта теза, че всичко е художествена измислица.Все пак мерси за изчепартелното изложение.

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Веда Словена
« Reply #7 on: May 19, 2008, 22:01 »
В обширния анализ на Celestialwish има интересни неща и линкове. Всъщност линковете дават накратко историята на дискусията от 100 години насам. Като прочетох повечето от тях, оставам с мнението, че Гологанов е събирал народни песни и предания, като е добавил и някои неща от себе си. Най-невероятна обаче е появата на Вишну! Хайде за Орфей, чел е Омир! Но все пак в края на 19 в. литературата за Индия не е много. Аз съм чел сборници от народни приказки, в които има доста реминисценции от индоевропейското ни общо начало. Така че възможно е да е имало запазени някои общи митологични герои. А Шабан е прав според мен, за това че в специфичната среда на помаците с тяхната богомилска нагласа, са успели да оцелеят такива песни и митове. Да не забравяме, че самата Илиада преди записването и в класическата епоха е устна песенна традиция.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Веда Словена
« Reply #8 on: May 20, 2008, 12:48 »
Благодаря Ви ,Гугу.Искам да споделя ,че в песните не става въпрос за Вишну от индийската митолология и религия.Тук става въпрос за "Вишни Боже".Думата "Вишни" не означава Вишну , тя е старославянска,има я например в "Азбучна молитва" и има значение като "Върховен,всевиждащ ".Нека не се опитваме да правим неоснователни аналогии с индуизма ,защото сигурен съм ,че и  Гологанов не е бил наясно с него,камо ли да присвоява подобни богове от индийския пантеон.А на Целестиалвиш,му пожелавам да не проявява ехидност към това ,което съм го споделил като лични впечатления.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Веда Словена
« Reply #9 on: May 22, 2008, 13:22 »
Извинявам се ,за една допусната неточност в предния пост.Цитирал съм грешно "Азбучна молитва".Но по принцип ,продължавам да подържам тезата си ,че тук не става въпрос за разни хиндуистки божества ,а иде реч само за божества от славянсия пантеон.Внасям още едно опровержение към поста на Celestialwish - във "Веда Словена " не става въпрос за никакъв бог - Шива, става въпрос за Жива Бога - който се изписва на латиница като SIVA. Жива бога е животодаряващия бог на древните славяни.Той е антипод на божеството на смърта- Мора или както по нашите места я наричаме - Морава ,с ударение на "О-то".

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Веда Словена
« Reply #10 on: May 22, 2008, 13:38 »
И нещо много по важно от предното ,не виждам нищо лошо в това да се събира материал за Славянската митология,та дори и средите на помаците.Защото ,за разлика от западните и източните славяни, които имат запазени писмени извори за славянските богове, Южнославянската група не е запазила нито един писмен документ от древността за своите езически богове,поради факта ,че тя е първата която приема гръцката култура и религия като своя.Съответно ,Църквата е била бекомпромисна към езичеството и богомилството разбира се .
За отношението на църквата към езичниците- славяни ,Ви препоръчвам да прочетете "Беседа против богомилите " на Презвитер Козма, там той ги нарича "Бесове".

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Ynt: Веда Словена
« Reply #11 on: May 22, 2008, 14:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Извинявам се ,за една допусната неточност в предния пост.Цитирал съм грешно "Азбучна молитва".Но по принцип ,продължавам да подържам тезата си ,че тук не става въпрос за разни хиндуистки божества ,а иде реч само за божества от славянсия пантеон.Внасям още едно опровержение към поста на Celestialwish - във "Веда Словена " не става въпрос за никакъв бог - Шива, става въпрос за Жива Бога - който се изписва на латиница като SIVA. Жива бога е животодаряващия бог на древните славяни.Той е антипод на божеството на смърта- Мора или както по нашите места я наричаме - Морава ,с ударение на "О-то".

Naistina mnogo interesno nashite oshte govoryat za Moravata, koyato idva noshtem :). Daje ima nyakoi vyarvaniya, kato slagane na noj pod dusheka i nyakakvi bilki no ne pomnya tochno koi... za progonvane!

Offline ulu_bey

  • Member
  • **
  • Posts: 39
  • Gender: Male
Ynt: Веда Словена
« Reply #12 on: May 22, 2008, 18:47 »
Shaban moje6 li da me informira6  ot kade si ? ako ne e taina za tebe

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Веда Словена
« Reply #13 on: May 22, 2008, 20:44 »
Zdraveite na vsi4ki ;)
Veda slovena e interesna tema.
Iskam nai napred da iskaja sajalenieto si 4e imam malko vreme za pisane.Ina4e imam ogromno jelanie da pisha analiz za Veda Slovena.
Nadiavam se kato se snabdia tuka v Belgia sas komputar da moga da pisha pove4e.
NO za mene e mnogo vajno da vi spodelia kakvo mi se slu4i predi tri godini.Az kakto znaete sam stroitel, i v Sofia po slu4ainost pravih remont na edin 4ovek koito se kazva doktor Gologanov i e prepodavatel v Sofiiskiat universitet - Muzikalna Akademia .
V mig na otkrovenost toi mi prizna 4e e ot tozi rod koito proizliza samiat Gologanov koito e publikuval Veda Slovena.
Toi daje  otide po dale4 i prizna 4e v goliamata si 4ast Veda Slovena e Falshifikat.
Daje namekna 4e togava e imalo neshto kato mania za satvoriavane na sveshtenni mitove obsuljvashti togavashnata ostariala ve4e nacionalna ideia ot vrelmeto na balgarskoto vazrajdane.
Spored nego Veda Slovena e provalen sveshten mit.
NO
istina e 4e izsledvaniata sa praveni v raiona na pro4utia CHECH v pomashkite sela pokrai Nevrokopsko predi okolo vek.
Istina e i tova 4e pesnite sa naistina avtenti4ni ot selata Ko4an i raiona s malki no zna4itelni promeneni textove.
S izvestni izklu4enia razbira se.

Offline ulu_bey

  • Member
  • **
  • Posts: 39
  • Gender: Male
Ynt: Веда Словена
« Reply #14 on: May 22, 2008, 21:17 »
kakto i si misleh Metka mnogo sam ti blagodaren za poqsnenieto :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42