Author Topic: Dusuncelerimiz...  (Read 15820 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Dusuncelerimiz...
« on: August 22, 2008, 23:25 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Sag ol Teo  :)

Pomaklari cok sevdigini biliyorum, elinden geleni de onlara yardimci olmaktan da cekinmedigini biliyorum...

Bence de sende buyuk ve iyi bir yurek var. Burada yeri degil ama iki laf bende söyleyeyim bu yaz bazi tanidigim pomaklardan buyuk hayal kirikligina ugradim. Insanlik hic kalmamis counda cok yazik. Birseyler yazmaya dusundum bu konuyla ilgili, ama yakin akrabalarim izin vermedi birseylerden korkarlar hala...

Ama ilerde mutlaka yazacagim...

Ben hala umid ediyorum bizlerdende yardim severler insanlar cikar da senin gibi el uzatip yardim etmekten cekinmezler...

Gazi'nin yazilari da mukemmel, eksik olmasin!

Rahmie hanim,
Bence Pomaklar cok cille cekmis ve aciktan aciga belkide bir seylerden uzaklasmislar.Su ana kadar pomaklar icin daha fazlasi baskalari yazmis ve konusmustur.....su andan sonra siz kendiniz icin yazacaksiniz ve konusacaksiniz.Pomak halki bir bolumu turkce konusan,dilini unutmus....baska konudan... herkes hirgalamaya bakip o guzelim pomak kulturunu dunyada kendi kulturu gibi tanitmak istiyor.Daha yolun basindayiz,evet kendimi de iceri katiyorum benim yazdiklarima sovuk bakilmayincaya kadar....Bu sitenin rolu cok buyuk.Yeniden Pomaklari Pomakliga kazandiracagiz!Dillerini yeniden ogrenecekler...En azi dilini bilmeseler de kendini pomak diye kanitlayip kimligini saklamayacaklar.Guzel seyler yavas yavas oluyor,goreceksin bir 5 seneden sonra pomaklar kendi kulturunu ve kendi kimligini daha fazlasinla bilmis olacaklar.Guzel gunler onumuzde,kuskunuz olmasin!!!Benim icin hristiyanmis ve muslumanmis onemli degil.Onemli olan yasayan bir halkin kulturu ve ruhu!!!!Rahmiye hanim,siteyi daha fazlasinla tanitip,Bruksel zaten azinliklara kendi dilini ve kulturunu ogrensin ve korusun  diye parasal yapidan yardimda bulunuyor.Tum Balkanlarda sivil toplum orgutlerini yavas yavas kurmaya calisilirsa daha iyi olur.Elbette bizde her bir konuda yardimci oluruz!Goruyorum ki iki hafta icinde siteye  100-den fazla uye olan var!

Offline Rahmie

• Charter member
Ynt: Dusuncelerimiz...
« Reply #1 on: August 23, 2008, 08:32 »
Arkadaslar,

Dusuncelerinizi, yasadiklarinizi paylasmak istediklerinizi burada devam edelim...

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #2 on: August 23, 2008, 11:29 »
birşeyi merak ediyorum. yunanistandaki pomakça ile bg deki pomakça çok farklı.hiç pomakça bilmeyen biri olarak  hangisini öğrenmem lazım. ataları yunanistandan gelmiş  biri olarak..

Ziyaretçi

• Guest
« Reply #3 on: August 23, 2008, 15:22 »
sevgili Rahmiye yazinda '' Türkiyede ki pomaklardan hayal kırıklığına uğradığını hatta ( bu kısım çok agır bir itham)  burdaki pomaklarda insanlığın kalmadığını ifade etmişsin..Ben bunuda Türkçeye hakim olmamana vericem aksini düşünmek istemem
Şunuda tekrar ifade etmek istiyorum.Fikir ifade ederken sanırım bir kaç kez okumak lazım yazdıklarımızı..Burada sadece Bulgaristan pomaklarını merkez kabul etmiş olan ve diğerlerini kaybedilmiş gibi gösteren yazılardan çok rahatsızım emin olun bende bu tür yazilar ve yorumlar yazan arkadaşlarımı yine yazılarimla rahatsız edicem...Pomaklar adina mi bişeyler yapmak istiyosunuz yoksa Bulgaristan pomaklari adina mi bişeyler yapmak istiyorsunuz daha açık net olunursa ben kendi adıma sevinicem..ve tekrar söylüyorum ki ağzından ''ben Pomağım'' cümlesi dökülen bir insanın etnisitesine kimse karar veremez yorum hakkı bile yoktur..
                                                                                                                                     Selamlar..

Offline Karacaovalı Pomak

• Avarage member
« Reply #4 on: August 23, 2008, 17:15 »
Sitemizden ricaam selanik_karacaova pomaklarını da dikkate alsınlar.Gün geçtikçe sayımız artıyor.site genel olarak bg pomaklarıyla ilgili.bende Bursa gibi bu genel havadan şikay.etçiyim.Lütfen kimse alınmasın. :-[ ;) :)

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #5 on: August 23, 2008, 17:22 »
sevgili Rahmiye yazinda '' Türkiyede ki pomaklardan hayal kırıklığına uğradığını hatta ( bu kısım çok agır bir itham)  burdaki pomaklarda insanlığın kalmadığını ifade etmişsin..Ben bunuda Türkçeye hakim olmamana vericem aksini düşünmek istemem
Şunuda tekrar ifade etmek istiyorum.Fikir ifade ederken sanırım bir kaç kez okumak lazım yazdıklarımızı..Burada sadece Bulgaristan pomaklarını merkez kabul etmiş olan ve diğerlerini kaybedilmiş gibi gösteren yazılardan çok rahatsızım emin olun bende bu tür yazilar ve yorumlar yazan arkadaşlarımı yine yazılarimla rahatsız edicem...Pomaklar adina mi bişeyler yapmak istiyosunuz yoksa Bulgaristan pomaklari adina mi bişeyler yapmak istiyorsunuz daha açık net olunursa ben kendi adıma sevinicem..ve tekrar söylüyorum ki ağzından ''ben Pomağım'' cümlesi dökülen bir insanın etnisitesine kimse karar veremez yorum hakkı bile yoktur..
                                                                                                                                     Selamlar..

Tamam arkadaslar kendimi yanlis ifade etmisim, biraz duzelttim, umarim bu kez doguru yazabildim. Eger kirdiysam sizleri Özur!

Sevgilerle dayma :)

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #6 on: August 23, 2008, 23:03 »
burda bursanın istediği cevabın verilmediğini düşünüyorum!

ve ayrıca teo sen pomak değilmisin yazından bu sonuç çıkıyor yanlış anlamadıysam. ve eğer değilsen pomak kültürüne olan ilginin kaynağını merak ettim ?????

saygılar

Offline teo

• Advanced member
« Reply #7 on: August 25, 2008, 00:11 »
burda bursanın istediği cevabın verilmediğini düşünüyorum!

ve ayrıca teo sen pomak değilmisin yazından bu sonuç çıkıyor yanlış anlamadıysam. ve eğer değilsen pomak kültürüne olan ilginin kaynağını merak ettim ?????

saygılar

Sayin Daylek,
Bir dusunun:Daglarin uzerinden,bayirin oteki tarafindan bir ses yukseliyor....bir gaydayla bir kemance(Pomakcasina -gidulka-) yanki yaratarak ....kayadan kayaya, bayirdan bayira...bir'de guzel bir  kaba ses :Daglar,daglaraaaaar!Daglar ormanlaaaaaaaaaar!
Iste bu turkude cok buyuk bir tarih var.yasamin evrensel bir kodu....

Iste burada Sayin Daylek hep beraber bu Kodu cozmekteyiz ve bir gayret gosteriyoruz.Evet ben Pomak degilim ama Pomak deyinceye kadar kendimi Pomak hisediyorum.

.......Nasil anlatsam?Niye acaba ben bir Turk olarak Pomaklari veya Pomak kulturunu seviyorum?Acaba diyeceksiniz hepsi bunlar bir saklambac ve .....bir oyun degil mi diye sormaniza,belki hakkiniz var diye dusundum?Evet bir turk olarak ......nasil desem....
Seviyorum iste....
Bir dusundune niye acaba?........
Yine o guzelim gayda sesi yukseliyor ve bu defa sanki 100 tane oldular ve yanki ,sanki yuz defa daha hizli....ve kulaklarimi cinlatti  .....
ya nasil da anlatamiyorum....
Sanki bayirdan ...calismaktan gelen pomaklar gecti gozumun onunden.Bilirsiniz renk renk uzerine o önlukler,entariler,gomlekler.....
Kim acaba bu insanlar?Dayima onlari tarihte bize sanki birileri hep yanlis anlattilar...ama bir gizem dolu bu insanlar kimdir?
Onlar kendisini pek cok acmaz.Sanki onlarin yuregi daha fazla konusur....helen turkulerinde!
Valla inanin bana icimden gelenle bir Pomak resmi cizmek istedim, acaba basardim mi diye kendime soruyorum?

Sayin Daylek,
Pomaklari bilen bir defa bu sevgiden vazgecemez!Niye derseniz?
Cunku buyuk ayle yapisi...
Cunku buyuk akrabalik dayanismasi
Buyuk inanc ve dinine saygi
Otantik bir kultur...
O renkler.....
Bir pomak seni severse bu sonsuza kadardir....
Helen o Pomak kizlarinin mavi gozleri...delip deser
Erkek Pomak, dayima aylesine baglidir ve aylesi icin calisir...
1000 seneden fazlasi, kendisini korumus bir halk....
Bu halki sevmeyen demek ki....bu halki tanimiyor.
Iste gordugunuz gibi pomak kulturune "gosterdigim ilgi" sadece bir ilgi degil bir sevgidir!

Offline daylek

• Adviser
« Reply #8 on: August 25, 2008, 01:58 »
 :) ne mutlu ozaman bize teo ! pomakların büyük çoğunluğu pomakları bilmez ve bağrına basmazken pomak değilim ama pomakları seviyorum diyen birilerini bulmak... ne mutlu bize ozaman...

ayrıca kime nasıl cevap vereceğinizi iyi biliyorsunuz bam telimden girmişsiniz olaya  ;)

Offline daylek

• Adviser
« Reply #9 on: August 25, 2008, 02:07 »
rodoplarda yankılana yankılana ritim tutan ve her duyduğumda acı ritim girişleri ile tüylerimi diken diken eden gayda sesi...

ben 27 yaşımda pomak olduğumu öğrendim ve duyduğum bu gayda sesine aşık oldum... evet pomakça bilmiyorum amma ve lakin gaydanın ritmini ruhumda hissediyorum pomak kalan yarımda her hücremde tek tek gezer benim bu ritim... her defasında acı, keder, sevinç, ve tarih kokar buram buram belleğimde yankılanan bu sesler. rodopları hiç görmedim ama her gayda sesinde rodap dağlarının kokusu gelir burnuma buram buram... her gayda sesinde yeşil renginin her tonu ile pomaklara umut büyütür içimdeki ışık... her gayda sesinde tarihin kara sayfaları karara karara doldurur içimi... her gayda sesinde ben pomak ım diye haykırır ruhum...

Offline teo

• Advanced member
« Reply #10 on: August 25, 2008, 02:35 »
rodoplarda yankılana yankılana ritim tutan ve her duyduğumda acı ritim girişleri ile tüylerimi diken diken eden gayda sesi...

ben 27 yaşımda pomak olduğumu öğrendim ve duyduğum bu gayda sesine aşık oldum... evet pomakça bilmiyorum amma ve lakin gaydanın ritmini ruhumda hissediyorum pomak kalan yarımda her hücremde tek tek gezer benim bu ritim... her defasında acı, keder, sevinç, ve tarih kokar buram buram belleğimde yankılanan bu sesler. rodopları hiç görmedim ama her gayda sesinde rodap dağlarının kokusu gelir burnuma buram buram... her gayda sesinde yeşil renginin her tonu ile pomaklara umut büyütür içimdeki ışık... her gayda sesinde tarihin kara sayfaları karara karara doldurur içimi... her gayda sesinde ben pomak ım diye haykırır ruhum...

Yaziniz okadar guzel ki....
Sayin Daylek hanim,
Iste insanin'da ruhu hicbir zaman kaybolup gitmez.Sizin Rodoplari Hissetmeniz,daglarin kokulari....Iste bu anda belki de bu konunun en onemli ve en guzel sozlerini soylemis oldunz.Acikcasina Pomak oldugunuzun ruhunu hissedmek...guzel bir duygu.

Benim altinci dedem,yani 1840-1850-lere uzanan  ayle kokeninimizde-- benim dedem Cerkez.Kawkazlarda soykirima ugrayan cerkez halki ozaman cok can kaybi vererek ,Osmanlinin yardimiyla Bulgaristana ve Turkiye'ye  yerlestirilmistirler.Benim dedem kundakta bir bebe imis ve aylesi kesilmis ve baska cerkez ayleleri onu kurtararak iste Bulgaristana gelmisler.Bizim ayle lakabimiz Cerkezler'dir.
Iste sizin dediginiz gibi ben dovusumdan daglari ve ormanlari cok severim.Her bir firsatta ben kendimi ormanda buluyorum ve daga tepe gezmeyi cok seviyorum.Belkide Kavkazlarin ruhu bende aciktan aciga sakli kalmis.Demek istedigim insanin ruhu kaybelmiyor....O bir kod gibi gizli'dir.Inanin bana kis mevsimini cok severim ve benim kucukten hayaletigim hep Kuzeye gidip oralarini goreyim diye.Kar,kar ve yine kar.Kari cok severim!Icimizde olan kod bazen acip tasiyor....ve bende kendimi genc yaslarda omuzuma bir gitar atarak,hayallerime bir romantik olarak giris yaptim.Toplam on iki sene Rusya,Kazakistan,Kirgizistan'da calistim.Genellikle Sibirya ve Altay daglari bolgesinde.6 sene Moskowada okudum.Ve yine o benim icimde olan kis mevsimine saygim ve sevgim beni rahat birAkmadi ve yine de yollara dustum ve su anda Canada'da oturuyorum.....Icimde kalan bir sey daglar,kis mevsimi ve kar sevgisi hic bitmiyor ve devam ediyor.

Son sozleriniz cok guzeldi ve size ayrica tesekurlerimi sunuyorum!Cunku beni kendime kavusturdunuz!

Offline daylek

• Adviser
« Reply #11 on: August 25, 2008, 02:55 »
çerkezleri çok iyi tanırım teo! hala aralarında ve içlerinde bir pomak olarak yaşıyorum ben bir abaza ahretimle  yola çıktım bu içsel serüvene başladım ahretim abhazya ya varacak ben rodoplara bu dur bizim için aslolan...

ve şimdi daha net anlıyorum ne hissettiğini neden dağları sevdiğini ve neden gaydayı sevdiğini...

Offline teo

• Advanced member
« Reply #12 on: August 25, 2008, 03:06 »
çerkezleri çok iyi tanırım teo! hala aralarında ve içlerinde bir pomak olarak yaşıyorum ben bir abaza aretimle  yola çıktım bu içsel serüvene başladım aretim abhazya ya varacak ben rodoplara bu dur bizim için aslolan...

ve şimdi daha net anlıyorum ne hissettiğini neden dağları sevdiğini ve neden gaydayı sevdiğini...

Ruhunuzun yollarini asmak uzere Size iyi yolculuklar.... Daylek hanim!

Offline Ади

• Senior member
« Reply #13 on: August 25, 2008, 13:42 »
Canim Dylek, hasretin bitsin diye yakinda Rodoplarda bi tur yapalim mi? ne dersin ;)? bir kac resim buldum nette su adrese gir You are not allowed to view links. Register or Login

Offline daylek

• Adviser
« Reply #14 on: August 25, 2008, 14:36 »
 :D kardeşim benim! 'can' sın sen adi!  :) hemde benim köyümden bu görseller, çok teşekkür ederim :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42