Author Topic: Помаци от Тетевенско- Галата ,Градежница...  (Read 538585 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
pomak bg ,ok vra6tam si dymite za tova 4e trqbva da raz4itame samo na sobstvenite si race ,ima logika v kazanoto ot teb i 6te se saglasq 4e ne vsi4ko zavisi samo ot nas,e vazmojno e da ima po vis6a sila ot nas no kade e tq kogato imame nyjda ot pomo6t,kogato gleda6 kak 6 g. dete e bolno i nqma lek za bolestta ,kogato ymirat mladi hora ,kade e gospod ili allah v sly4aq i za6to trqbva da se sly4va vsi4ko tova ,da ne bi da se dalji na tova 4e nqmame vqra v ni6to ,znam li vazmojno e i da e taka ,az te poznavam no s ydovolstvie 6te se zapoznaq s teb li4no ,rabotq v po6tata na seloto i ako ima6 idvane dobre si do6 da se zapoznaem ,i 6te mi e mn interesno da pro4eta knigata ti ,a 6to se otnasq za tova 4e horata govorqt 4e s djamiqta 6te trqbva da nosqt i feredjeta e taka ,taka se govori tova i kazvam ,az li4no dori sporq i se opitvam da obqsnq 4e nikoi ne moje da nakara nikogo da pravi ne6to protiv volqta my no e bezsmisleno da se opitvam da obqsnq ne6to na 4ovek koito ne iska da razbere ,tova veroqtno i ti go znae6 i to dobre,a za islqma 4e ne go razbirame sa6to si prav i tam ni e problema i s priemaneto ,moje i da se otri4at ot nego no na men li4no 6te mi e interesno da nay4a ne6to ,trydno e da vqrva6 v ne6to kato ne go razbira6 ,

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
И не следвай онова, което не знаеш! И слухът, и зрението, и сърцето - за всички тях ще бъде питано. Eto za tova govoreh ,otri4at ne6to koeto ne znaqt horata a tyk drugo e napisano ,tova ne e li grqh da sledva6 ne6to koeto neznae6 i ne ti e qsno

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
You are not allowed to view links. Register or Login

За нас Иса синът на Мериам е един пратеник, който има изцяло човешка същност.  
Да и аз зная, че е така при Вас

You are not allowed to view links. Register or Login

Той учел учениците си да вярват и да се молят единствено на Аллах (Отец), като ги научил на молитвата Отче наш.  
Къде в Курана, го има точно това?Или това са твой предположения?

You are not allowed to view links. Register or Login

Той също бил обрязан,  

Разбира се че ще е бил обрязан, нали е от Давидовото коляно..

You are not allowed to view links. Register or Login

 говял четиредесет дни в пустинята подомно на мюсюлманите, тъй като след това и огладнявал.  
Голяма логика .. :)

You are not allowed to view links. Register or Login

Извършил е ритуалното потапяне като при мюсюлманите преди да приеме мисията си.
Потапянето е така нареченото кръщение, където в Библията е описано като слизане на Светият дух върху него.Незнам да ги има  при мусулманите това.При вас има ритуално умиване,което е съвсем различно.

You are not allowed to view links. Register or Login

Не ял свинско,  
Защо реши така?!Никъде не е казано.Даже учи, че не това което влиза през устата усквернява човека, а това което излиза от нея... ако искаш, ще ти дам цитата.

You are not allowed to view links. Register or Login

не е проповярвал на сподвижниците си да се молят на изображения  
Определено не го е казал.Защото изображенията не ти дават нищо.Идолуслужение е, и не е християнско.Иконите над които се молим, са нещо много различно.Първата икона в света е нарисувана от апостол Лука.Изобразил е дева Мария.Имаме и много самоизографисали се образи на Иисус.Това е просто за вдъхновение на молитвата и нищо повече.
Ще ти дам пример.Някъде дълеко си от семейството и много ти липсват.Имаш няколко малки снимчици в едно от преградите на портмонето си.Като ти домъчнее,разтваряш портмонето и поглеждаш снимките.Ако искаш и ги целуваш преди да засписш, за лека нощ.Това не означава , че целуваш хартията и боите, нали?

You are not allowed to view links. Register or Login

и на всичко това което днес сте вие християните.
Аз виждам само , че много малко знаем днес, един за друг.И по коствен начин си вадим изводите.

 

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Когато ги учил да вярват и да се молят единствено на Аллах (Отец) имах предвид молитвата Отче наш ... от Библията, но и в Корана има подобни стихове, като например:

5: 116.   И когато Аллах рече: “О, Иса, сине на Мариам, ти ли каза на хората: “Приемете мен и майка ми за богове освен Аллах!” Рече: “Пречист си Ти! Не ми подобава да казвам това, на което нямам право. Ако бях го казал, Ти щеше да знаеш това. Ти знаеш какво има в душата ми, но аз не зная какво има в Твоята душа. Ти си Всезнаещият неведомите неща.
117.   Казах им единствено това, което Ти ми повели: “Служете на Аллах  моя Бог и вашия Бог!” И бях им свидетел, докато живеех сред тях. А когато ме прибра, Ти им бе Надзорник. Ти на всяко нещо си свидетел.
118.   Ако ги измъчваш  те са Твои раби, а ако ги опростиш  Ти си Всемогъщия, Премъдрия.”
119.   Рече Аллах: “Това е Денят, когато за искрените ще е от полза искреността им.” Техни ще са Градините, сред които реки текат, там ще пребивават вечно и завинаги. Аллах ще е доволен от тях и те ще са доволни от Него. Това е великото спасение.

При мюсюлманите съществува освен ритуално измиване, съществува и ритуално изкъпване. Прави се след като даден човек приеме исляма, след цикъл при жените, след полово снушение и полово облекчение и след като почине човек. Измива се остата и нусът и цялото тяло. Това ритуално искъпване може да се извърши в река, море и пр. след като човек се потопи цялостно. Ритуала се нарича гусюл.

Аз познавам добре Библията и знам каде е този цитат. Но в същото време никаде не пише в Библията, че е ял свинско. Има много признаци за това, че не е ял свинско. Никаде в Библията не е обвиняван от иудеите, че е ял свинско. Защото ако е ял щеше да го обвинят за това.

Примерът ти със снимката не е убедителен. Между това което ми казваш и това което съм виждал по храмовете ви има разлика. Освен това на снимката ясно е фотографиран човека, а на иконата човека Иисус изглежда като европеец, което не отговаря на действителноста. Мога да съм по обедителен, все пак с това се занимавам, но ако упорстваш, ще ти давам и по фрапиращи доказателства.

Ти знаеш много малко за мюсюлманите, а аз знам достатъчно за християните. Може да ти прозвочи като самохвалство, но аз съм в състояние да те уча на християнство. Незабравяй, че аз освен че съм историк, съм и теолог. А един ислямски теолог в БГ е длъжен да научи християнството с цел да се защитава при определени ситуации, защото все пак християнската религия е офицялната религия на страната.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
ficinka на всичко което спомена отговора е изпитание. Тук в Галата директора на училището ми даде подобен пример. Каза ми че нямало Аллах, тъй като баща му омрял и го оставил твърде млад да се бори със живота. При мен е същото но с майками (Аллах рахмет ейлесин) или както казват българите Бог да я прости. Но аз не говоря същите работи каквито ги говори директора нали? Всичко което е свързано в човешкия живот е за изпитание на самия човек, дори и богатството му. Да не говорим за бедноста, болестите и пр. Ето един пример за болестите в пророка Ейюб (Йов), който бил изпитан с проказа. Трабва човек да е смирен и да се оповава на Аллах, за да очаква блага дали те ще са материални или духовни това не е в значение. А молитвата без значение е на какъв език ще я изречеш. И при това положение ти не следваш нещо което не знаеш нали. А ако незнаеш нещо ще се допитваш, човек не се е родил научен. Аз като не разбирам от механика питам този който разбира. Това не е грешно, похвално е да кажеш че не всичко ти е ясно.
За другото ми е смешно да го коментирам. Дето има една поговорка, че простотията е била сред хората.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
You are not allowed to view links. Register or Login
Когато ги учил да вярват и да се молят единствено на Аллах (Отец) имах предвид молитвата Отче наш ... от Библията,
От думите ти се разбира, че някой се молят освен на Бог и на друг и затова Христос им дал тази молитва.Не е било затова.
Хората просто питали Иисус как да се молят и тои има дал пример с молитвата "Отче наш..", а изводите са си от теб.

You are not allowed to view links. Register or Login
При мюсюлманите съществува освен ритуално измиване, съществува и ритуално изкъпване. Прави се след като даден човек приеме исляма, след цикъл при жените, след полово снушение и полово облекчение и след като почине човек. Измива се остата и нусът и цялото тяло. Това ритуално искъпване може да се извърши в река, море и пр. след като човек се потопи цялостно. Ритуала се нарича гусюл.
Не винаги когато има облаци значи , че ще вали....
Нищо общо няма в този ритуал!

You are not allowed to view links. Register or Login
Аз познавам добре Библията и знам каде е този цитат. Но в същото време никаде не пише в Библията, че е ял свинско. Има много признаци за това, че не е ял свинско. Никаде в Библията не е обвиняван от иудеите, че е ял свинско. Защото ако е ял щеше да го обвинят за това.
Да, но е обвиняван за безброй други неща.И с примера, който каза че знаеш от Библиата показва какво му е било отношението конкретно за яденето и неяденето на такива храни.

You are not allowed to view links. Register or Login
Примерът ти със снимката не е убедителен. Между това което ми казваш и това което съм виждал по храмовете ви има разлика. Освен това на снимката ясно е фотографиран човека, а на иконата човека Иисус изглежда като европеец, което не отговаря на действителноста. Мога да съм по обедителен, все пак с това се занимавам, но ако упорстваш, ще ти давам и по фрапиращи доказателства.
Мога да те уверя, че това което ти казвам за иконите е така.Незнам какво си виждал в храмовете, но не е било нормално.Незабравяй, че по време на комунизма богословите в църквите са били бабите, а те са го карали наизуст...
А това, че Иисус не изглеждал като европеец ме развесели :)

You are not allowed to view links. Register or Login
Ти знаеш много малко за мюсюлманите, а аз знам достатъчно за християните. Може да ти прозвочи като самохвалство, но аз съм в състояние да те уча на християнство. Незабравяй, че аз освен че съм историк, съм и теолог. А един ислямски теолог в БГ е длъжен да научи християнството с цел да се защитава при определени ситуации, защото все пак християнската религия е офицялната религия на страната.
Направо нямам думи!




Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Tova za prostotiqta mi e qsno ,dori nqmam  dumi,e az si priznavam 4e ne znam i tova i kazah,a za molitvata edno vreme vqrvah i mn sam se molila kogato brat mi koito be6e na 5g ymira6e i le6e6e v tezki maki dve godini na leglo predi bog ili Allah da go pribere pri sebesi ,i moleh  se vsqka sytrin i vsqka ve4er predi da si legna i silno vqrvah 4e tam ima ne6to i 6te 4ue molitvite mi i 6te mu pomogne ,hodjata kaza 4e e stanal angel i allah go e pribral pri sebesi , togava sled kato po4ina izgybih vqra vav vsi4ko ,pitah se kade e spravedlivostta v toz momen, dali tova ne vidqlo ni6to ot jivota detence e zaslyjilo tez stra6ni maki ,dali toi ne pla6ta6e za gre6kite na roditeli te mi ako sa imali takiva ,a nqma bezgre6ni hora i tova znam ,

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Tova za prostotiqta mi e qsno ,dori nqmam  dumi,e az si priznavam 4e ne znam i tova i kazah,a za molitvata edno vreme vqrvah i mn sam se molila kogato brat mi koito be6e na 5g ymira6e i le6e6e v tezki maki dve godini na leglo predi bog ili Allah da go pribere pri sebesi ,i moleh  se vsqka sytrin i vsqka ve4er predi da si legna i silno vqrvah 4e tam ima ne6to i 6te 4ue molitvite mi i 6te mu pomogne ,hodjata kaza 4e e stanal angel i allah go e pribral pri sebesi , togava sled kato po4ina izgybih vqra vav vsi4ko ,pitah se kade e spravedlivostta v toz momen, dali tova ne vidqlo ni6to ot jivota detence e zaslyjilo tez stra6ni maki ,dali toi ne pla6ta6e za gre6kite na roditeli te mi ako sa imali takiva ,a nqma bezgre6ni hora i tova znam ,

ficinka,най напред да те приветсвам с добре дошла в лоното на помашкия сайт.
Тука можеш да се чустваш като у дома.
Искам обаче да ти кажа че всъщност това което се е случило на тебе е възможно да се случи навсеки човек по земята.
Милиони хора на земята страдат и милиони хора се борим да запазиме вярата си независимо каква е.
Моето желание е тука да получиш духовна храна и съпричастност помашка.
И това ще се случи стига да го искаш.
Аз  обаче неодумявам защото тука има една дузина ислямски теолози които биха могли да разяснят и да дадят обяснение на въпросите ти, но уви това не се случва, освен разбира се познатия на всички Хусеин Мехмед които ти го познаваш.Той човекът според мене изнемогва  от различни проблеми.Да не забравяме и как го атакуваха , когато поде инициатива за  правене на храм във вашето село.

Може би е най добре да ни разказваш за себе си и твоита общност която се чуства според мене като че ли изоставена дори и от нас тука.

Интересно на мене би било примерно твоита родствена традиция - разкази на по възрастни хора и разни стари снимки.Аз лично ще се заема , да амбицирам и останалите активни форумци да окажат нужното съдействие относно това да заемеш необходимото място и да се чустваш достатачно значима.
Иначе ние обичаме да философстваме, и се държиме понякога като герой и героини от латиноамерикански сериали.Надявам се разбира се тази тенденция да не се толерира и да стане така вазможно че да участваме в реалноста по добър начин за всички.



Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Blagodarq  Metka ,az sa6to se nadqvam da se 4yvstvam kato y doma si tyk ,pak i tova tarsq ,otgovori na vaprosite koito imam ,da si priznaq malko mi e neqsno s kakvo to4no se zanimavate v toz sait ,ne iskam da izglejdam kato filosof  pak i sam prekaleno malka na godini da se pravq na takava, ymeq da yvajavam mnenieto na vseki ,e az tova iskah da razkaja za na6ite hora no neznam kak i ot kade da zapo4na ,a snimki imam no taka i ne se opravih s tova kak da gi ka4a tyk ,no pak 6te probvam az lesno ne se otkazvam,tova koeto kazvam e tova koeto naistina milq ,ne obi4am da preigravam ,pak blagodarq za obarnatoto vnimanie ot tvoq  strana ,ina4e saita e strahoten ,a za rodstvenata mi tradiciq ve4e nqma koi da popitam ,vsi4ki te mi rodnini po vazrastni sa6to i ba6ta mi (leka im prast) sa martvi ,no v seloto ima mn hora koito sigorno imat kakvo da kajat tai 4e 6te se postaraq da nay4a ne6to,badi jiv i zdrav

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Питаш с какво се занимаваме тука - ами одговора ми е със каквото ни душа поиска.Това е наш дом и наш глас.
наша памет и традиций, всичко е на доброволни начала.Аз пиша и споделям , другите също.

 За снимките не се бой, ще се научиш или по скоро ще ти кажем как. Едно по едно.Аз знам как но сега нвремето мие малко. Може би утре ако се засечем , за мене ще е удоволствие да те науча.

Родствената традиция - ами бади свободна и разказвай така от сърце както ти идва отрака. не е нужно да имитираш или приличаш на Николай Хайтов.
Аз  ще ти дам един мой доста успешен опит за такъв разказ със снимки след малко.
  Видимо е че наистина ти си страдала много и близките ти са починали без да можете да се порадвате като другите хора кото ужким изглеждат щастливи.
 Сетих се за един поет в този момент на размисъл поет за които напоследък доста спорим .Казва се Джелалеттин Руми.
Незнам да не би да те обидя , но ми хрумна идеята в памет на твоите родители и твоят брат които са починали да ти предложа едно стихотворение на Руми
което тои го е казал  по случай предстоящата си смърт ето го:


".......
Когато умра,
когато ме изнасят на табута,
не мисли, че за този прашен свят
сърцето ми тъгува.

Нека никoй за мене не плаче,
нека никoй не каже: „Нещастие”.
Нещастие е да паднеш в Шейтански плен,
нещастие е да заслужиш Джехеннем.

Когато видиш да ме носят,
не плачи за моето заминаване,
аз не заминавам,
а пристигам във Вечната Обич.

Когато гледаш как ме спускат,
смятай, че ме вдигат.
Слънцето и луната едно място напускат,
а на друго пристигат.

На някои изглежда като залез,
но всъщност това е зора.
Когато гроба тялото заключи,
тогава душата е на свобода.


Когато ме оставят в гроба,
не казвай: „Сбогом”,
помни: гроба е само перде,
а зад него е Дженнет.

Кое семе не покълва, когато земята го приеме
и не се съживява с нов живот?
Защо тогава те мъчи съмнение
в съживяването на човешкото семе?

От бунара винаги изваждаш
пълна кофа с вода,
затова не плаче душата Юсуфова
докато тялото лежи в пръстта.

Затова, по-добре е да затвориш уста,
и нека усмивка лицето ти огрее,
защото това, за което тук сълзи лееш,
там повод е за веселие....."


РУМИ

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Blagodarq ti Metka za poreden pat ,stihotvorenieto e strahotno ,blagodarq za jesta ,e sega moje i da pogledna s drugi o4i na ne6tata,predvaritelno ti blagodarq za pomo6tta koqti mi obe6ta da mi okaje6 za snimkite

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ок, сега влез в стаята за разговор
и след 10 минути ще знаеш
как да качваш снимки!

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
ta kaza da razkazvam kakto mi idva ot raka i dy6a ,kakvo da ti kaja 4uvstvam qrost ,horata ni tyk sa o6teteni v mnogo ne6ta,pove4eto stari hora sa negramotni ne mogat da se podpi6at dori ,i tova  dava povod na mnogo administracii v regiona ni da ni smqtat za neveji i negramotni,sporim tyk za imeto kolko e vajno da e musulmansko iili da ne e ,vajno e razbira se,pove4eto hora sa bedni i jiveqt v ni6tete ,edvam yspqvat da svarjat dvata kraq mi kogato otidat da potarsqt pomo6tta na darjavata ,kato sociqlna pomo6t ili ne6to podobno ,slyjitelkite tam kat 4yqt 4e se kazva6 Osman ili Zumbila ili kakvoto i da e drugo musulmanski ime ,vnimanieto koeto ti obra6tat e na minimalni nivo, i 6te te proverqvat i pod lupa 6te te gledat predi da ti pomognat ,tova darjanie e samo sprqmo na6te hora a s ostanalite ne stoqt ne6tata taka ,da ne govorq kogato y4eh navremeto i maikite na na6te deca pomakini idvaha s 6alvarite na roditrelski sre6ti kakvo be6e sled tova otno6enieto na drygite deca sprqmo nas,e ima i o6te mn da kaza no 6te go ostavq za drug pat ,da prav si horata se 4uvstvat izostaveni naistina i nqmat doverie na nikoi

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
URL=http://img370.imageshack.us/my.php?image=spa1076.jpg][/URL]

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42