Author Topic: 1979-80 Uzunköprü Sazlımalkoç köyünde pomak düğünü  (Read 11581 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Uzunköprü'nün Sazlımalkoç köyünde 1980'lere kadar pomak düğünlerinde sürdürülen bir geleneği sizlerle paylaşmak isterim. Eskiden Sazlımalkoç düğünleri üç gün sürermiş ve bu günlerden birinde, kaçıncı gün olduğunu maalesef bilmiyorum, gelinlerin yüzleri "Pullaç" adı verilen kadınlar tarafından süslenirmiş. en son 1980-81 yılında bu gelenek artık uygulanmamaya başlanmış.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline merkur

• Senior member
Ynt: 1979-80 Uzunköprü Sazlımalkoç köyünde pomak düğünü
« Reply #1 on: August 03, 2008, 13:47 »
ewet benım köyüm olan prafcada da (malkara cınaraltıköyünde)bu gelenek maalesef bitti ve bundan ben cok derin üzüntü duymaktayım oglum olsaydı eski gelenek ve göreneklerimize göre dügün yapmak isterdim dilerim pomaklar eski örf ve adetlerine birhan önce sahip cıkarlar yoksa daha sonrası cok gec olur veselam b.konca

Offline Ади

• Senior member
« Reply #2 on: August 03, 2008, 13:51 »
koyunuzden eski fotograflar falan varsa lutfen bizimle paylasin.... barem bu gelenek fotograflara kalsin...

Offline daylek

• Adviser
« Reply #3 on: August 03, 2008, 14:35 »
hiç bişey için geç değil arkadaşlar, ben düğünümü bu geleneklere göre yapmak istiyosam yaparım, yada çocuklarımı bu geleneklere aşina yetiştirirsem özellikle bayan arkadaşlar için söylüyorum çocuk yetiştirmedeki paylarını düşünerek, çocuğumda bu geleneklere göre yaşayabilir ve sürdürebilir sonuç itibari ile çocuklarımız evet birer birey ama öğrendikleri herşeyi biz öğretiyoruz onlara yeterki biz gerektiği kadar öğrenelim ve yeterki öğretelim. bunu gerçekten istiyorsak eğer elimizden geleni yapmamız farz dır arkadaşlar

saygılar ve sevgiler hepinize

Offline daylek

• Adviser
« Reply #4 on: August 03, 2008, 14:41 »
dahası farklı ülkelerdeki pomaklar için geleneklerin uygulanamaması yaşanılan ülkedeki pomaklara karşı bariz baskıdan kaynaklansada türkiye de durum bildiğim kadarı ile bu kadar vahim değildi. Yani türkiye de ki pomaklar için konuşuyorum eğer gerçekten sahip çıkmak isteseydiler acıları ile birlikte geleneklerini de unutma yoluna gitmese idiler bu gelenekler devam ederdi ama en başta bizim türkiye ye ilk gelen atalarımız bişeyleri unutmak isteyerek gelmişler, geldiği yeri, aslını, kendini ve gerçeğini ortaya çıkan sonuç ise gördüğünüz bu siyah beyaz ayrıntılar. 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42