Author Topic: Türkiye' de Pomak varmı?????????????  (Read 60345 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Türkiye' de Pomak varmı?????????????
« on: January 21, 2009, 17:21 »
Evet başlıkla beraber tekrarlıyorum Türkiye'de Pomak varmı????????????? Varsalar nerdeler? Yada Türkçe konuşup kendini Pomak addeden bir ben mi kaldım da haberim yok???? Arkadaşlar nerdeyseniz haber verin biara yanınıza geleyim nedir ya Yoksa Türkçe konuşan tek Pomak ben kaldım. herkes Pomakça ve Bulgarca öğrendide benmi anlamıyorum. Yok değil ise neden Türkiye'de ki Pomaklardan ses seda yok öğrenmek istimek hakkım mıdır acaba?????

Offline gürbüz

• Member
  • **
  • Ben Selanik Göçmeni Pomağım........
Ynt: Türkiye' de Pomak varmı?????????????
« Reply #1 on: January 21, 2009, 17:59 »
Ben de sizin gibi pomakça konuşmayı bilmiyorum, ve öğrenmek istiyorum. Benim küçüklüğümde, köyümüz de dedelerimiz ve ninelerimizden sadece pomakça konuşan, türkçe konuşmayı hiç bilmeyen yaşlılar vardı. Ama, nedense bizlere, pomakça öğretilmeye hiç çalışılmadı. Annem ve babam bile bir kaç kelime ve ezbere soru biliyor. Ama ben tam kapsamlı olarak, öğrenmek istiyorum. Siz de, bana pomakça konuşma hakkında güzel tavsiyelerde bulunursanız sevinirim.

Offline JAKSON1001

• Senior member
  • Умният човек не вярва на всичко което чуе,не казва
« Reply #2 on: January 21, 2009, 18:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Evet başlıkla beraber tekrarlıyorum Türkiye'de Pomak varmı????????????? Varsalar nerdeler? Yada Türkçe konuşup kendini Pomak adleden bir ben mi kaldımda haberim yok???? Arkadaşlar nerdeyseniz haber verin biara yanınıza geleyim nedir ya Yoksa Türkçe konuşan tek Pomak ben kaldım. herkes Pomakça ve Bulgarca öğrendide benmi anlamıyorum. Yok değil ise neden Türkiye'de ki Pomaklardan ses seda yok öğrenmek istimek hakkım mıdır acaba?????
selam daylek ben türkiyedeim ve pomak ım ama türkiyede pomak çok var biliyorum dil oğrenmek istiyor sun içinden gelirse öğrenilmeyecek diye bişi yok biz bile unutmaya başladık eğer bilmediin kelimeler olursa sora bilirsin yardımcı olmaya çalışırım ama bunuda bilmen lazım çoğu yerde şiveler farklıdır

Offline dj_musa_0000

• Member
  • **
« Reply #3 on: January 21, 2009, 18:47 »
var tabıkı neden olmasın trakyada cok var ama dedigin gıbı saklanıyorlar ben saklanmıyorum pomak oldugum ıcın gurur duyuyorum bırde bulgarıstandatıki koyumuzden 400 kısı kadar hemen hemen aynı yerde oturuyoruz. Pomakca orene bılırsınız sahsen ben bılıyorum ve bılmek cok guzel

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #4 on: January 21, 2009, 18:55 »
söbe,söbe, söbe  ;D ;D ;D

Offline pomak_

• Candidate member
  • *
« Reply #5 on: January 21, 2009, 20:23 »
olmazmı bea biz pomaklar heryerdeyiz sizde pomakça öğrenebilirisiniz ben biliyorum sizede tavsiye ederim

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #6 on: January 21, 2009, 21:14 »
harika yaaaaaaa bende artık Türkiye'de Pomak kalmadı diye düşünüyodum. Arkadaşlar biraz daha online Pomak olmaya davet ediyorum sizi biz bir avuç değilizki bakın kendiniz söylüyosunuz Türkiye'de çok Pomak var diye ama niye ise bi türlü şu sitede Türkiye'den Pomaklar olarak bilgi ve öğrenme ile ilgili alışverişte bulunamadık... Bilgilerimizi paylaşalım arkadaşlar kim ne biliyorsa döksün ortaya benim gibi bilmeyenlerde öğrensin sizden rica ediyorum...

Hepinize sevgi ve saygılarımla

Offline KÜPLÜPOMAK

• Candidate member
  • *
« Reply #7 on: January 21, 2009, 22:45 »
evet var.ben pomakça biliyorun.edirne meriç küplü tamamen pomak.pomakça konuşuluyor

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #8 on: January 21, 2009, 23:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
evet var.ben pomakça biliyorun.edirne meriç küplü tamamen pomak.pomakça konuşuluyor
O vakit konuş bakalım biraz küplülü pomak. Bildiğim kadarıyla küplülü pomaklar selanik göçmeni değilmi?
Hep merak etmişimdir selanik karacaovalılarmı..  Bu arada benim annem yenicegöreceli  ;) selamlar :)

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #9 on: January 21, 2009, 23:40 »
Var elbette. ve Türkiye nin heryerindeler. ben pomak eşim pomak çocuklarım pomak. Kamu görevlisiyim ve görevim icabı 20 yıldır Türkiyenin tüm bölgelerinde farklı 5 ilde çalıştım ve çalışıyorum. bulunduğum her ortamda da eşimle her daim pomak olduğumuzu ikrar etmişimdir, evimizde de konuşurum çocuklarım her ne kadar ana memleketim olan tekirdağ dışında  doğmuş olsalarda , ben ve eşim evde konuştukça onlarda öğreniyor,

ancak daylek kardeşim serzenişinde haklı. bu nedenle var olduğumuzu kılmanın en güçlü göstergesi olabilecek ve yılda bir kez pomak yerleşimi ile en müsait ve  kültürümüzün var olduğunu  göstermek için bir yerde şenlik yapmakta geçer.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #10 on: January 22, 2009, 08:22 »
Bir dil daima kendi toplumu ve ortamı içinde konuşuldukça yaşar. Aile ortamı, köy toplumu en ziyade yerel dillerin korunduğu ortamlardır. Pomaklar bundan önce daha çok köylerde yaşadıkları için ve Televizyonun yaygınlaşmadığı ve dış etkilerin az olduğu dönemlerde pomakçayı günlük yaşamında kullanıyorlardı. Köyden şehire göç ve televizyonun yaygınlaşması giderek aile içindeki iletişimde dahi pomakçanın yerini türkçenin almasına yol açmıştır. Olay sosyolojik bir süreçtir. Bunu anlamadan pomakçanın yeniden canlandırılması çok zor olacaktır.

Dilimiz ölmüş diller kategorisine girmek üzeredir. Halen ben dilimizin bulgarca ve Makedoncaya yakın olsa da bunlardan az çok farklı olduğunu düşünüyorum. Gramer açısından değil ama kelime ve deyimler bileşimi açısından farklıdır. Pomakça ile bu diller arasındaki farkın en önemlisi Osmanlı döneminde alınmış olan islam dinine ve türk kültürüne ait ögelerdir. Bizim açımızdan bu unsurların korunması çok önemlidir.

Resmi bulgar politikası işte bu noktadan bulgar dilinden osmanlı döneminde girmiş kelimeleri ayıklarken bu geçmişi silmeye çabalarken, diğer taraftan pomaklar ile bulgarlar arasındaki kültürel ve dini farkları da elimine ederek pomakları bulgar toplumu içinde eritmek istemektedir.

Bu açıdan baktığımızda pomakça diye diye bir dil varsa daha çok Türkiye pomaklarının konuştuğu dile bakmak lazımdır. Zira Pomakça en çok Türkiyede korunmuştur. Çünkü dilimiz 100 yıl öncesinin özelliklerini korumaktadır. Pomakçanın umudu da buradadır.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #11 on: January 22, 2009, 15:08 »
Pomakların var kalabilmesi için öneriler:

1- Pomak yerleşim alanlarında özellikle köylerde köy kalkınma, kültür ve dayanışma dernekleri türünden derneklerin kurulması lazım. Bu dernekler vasıtasıyla köyün tarihi, folklor ve gelenekleri, yerel kültür ve edebi eserleri toplanabilir. Köylerde o köyü yansıtan küçük müze ve sergiler kurulabilir. Bu çalışmalar yerel pomak kimliğinin sahiplenilmesini sağlar. Folklor ekipleri kurulabilir. Pomak halk oyunları yeniden hatırlanır.

2- Pomak yerleşim alanları yılda bir kez olsun kendi kültürünü yansıtan şenlikler düzenleyebilir. Bu şenlikler kültürün korunması açısından en önemli dayanak noktaları oluşturabilir. Birlik ve bütünlük sağlama işlevi görebilir.

3- Pomak köylerinde yaşayan yada köyü ile irtibatı olan pomaklar yaşayan son kültür hazinelerimiz olan yaşlılarımızla görüşerek onların bilgi ve hatıralarını yazılı, sesli veya görüntülü olarak kayıt altına alabilir. Bunlar giderek Pomak kültürünün inkar edilemez kanıtları olarak tarihe mal olur. Yoksa özgün pomak kültürünü şu veya bu sebepler altında koruyamayan ve başka kültürler karşısında erozyona uğrayan pomak nesillerinin sonra ağlamaya ve dövünmeye, hele hele başkalarını suçlamaya hiç hakkı olmaz.

Bu maddelere ilave edilebilecek daha bir çok konular olabilir. Başkası yapsın biz alkışlayalım diyenler vakit geçmeden uyanalım...

Anahtar kelimeler: Sabor, sedenka, çitalişte

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #12 on: January 22, 2009, 15:15 »
Unuttum, ekliyorum..

Bayramlarımızı, sünnet ve düğün törenlerimizi ve diğer geleneklerimizi pomak olarak yaşayalım.

Offline ayse77

• Member
  • **
« Reply #13 on: January 22, 2009, 16:41 »
Size TAMANEN katılıyorum! Aslında bunların birçoğunu gerçekten hala yapabiliyoruz. Annemler de sizin gibi Manisa'da oturduğundan sıkça ziyaretlerine geliyorum. Bu ziyaretlerim sırasında bazen Breznitsa (doğdum köy)'da olduğum hissine kapılıyorum. Belki bilirsiniz Manisa'nın iki büyük pomak kasabası mevcuttur ;
Selimşahlar Kasabası'nda ikamet eden göçmenlerin çoğu Breznitsa'dan gelen pomaklardır,
Karaağaçlı Kasabası'nda ise tamamen Kornitsa ve Bukovo'dan gelen pomaklar yaşıyor.
İşte ben de bir Breznitsa pomağı olarak oradaki düğün ,sünnet ve mevlitlerine katıldığımda kendimi bulduğumu , özüme döndüğümü hissediyorum.
Ne yazk ki POMAKÇA DİLİ KONUSUNDA BU KADAR OLUMLU DÜŞÜNCELERE SAHİP DEĞİLİM!
Ne mutlu bana ki , annem kızıma pomakçayı öğretme konusunda büyük çaba sarfetti ve şu anda 5 yaşındaki kızım mükkemmel pomakça konuşabiliyor.
ANCAK  bu konuda herkesin çabasına  ihtiyacımız var! Ben,eşim ve annem çocuğumuza kendimizi anlatmaya çabalıyoruz , fakat komşumuzun çocuğu bir kelime bile pomakça telafuz edemiyor!
Bu gidişle yakında Türkiye'de pomakça dili diye bir şey kalmayacaktır! :( :( :(

Offline pomak-tr

• Member
  • **
« Reply #14 on: January 22, 2009, 22:44 »
Merhaba Daylek bilmek tabiiki hakkın,fakat araştırmadan sormadan öğrenemezsiniz.Pomaklar genelde batıtrakyada yaşıyorlar.Dil konusunda elimizden geldiği kadar yardım etmeğe çalışacağız.Saygılarla

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42