Author Topic: Konumuz korkmak olsunmu?  (Read 13518 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Konumuz korkmak olsunmu?
« on: March 03, 2009, 12:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Bu videoyu buraya neden koydun? bizim Abazalarla ne alakamız var? diyeceksiniz evet haklısınız bizim hiç bir alakamız yok dikkat çekmek istediğim başka bir nokta var ama.

Bu video Türkiye'den görüntüler içeriyor. Abhazya'nın bağımsızlığından sonra Türkiye'de ki Abazaların kutlamalarını görüntülemişler. Adamlar yaşasın bağımsız Abhazya diye İstanbul'u tavaf ediyor ve kimsenin gıkı çıkmıyor. Bense uzaktan cılız bir ses duyuyorum ben pomak hmm şey ehem ben pomak ama isterseniz pomak demeyebilirimde kendime. Alın size son nokta!

Tamam korkmak için çok nedenimiz var, ama be kardeşim ben pomağım diyemeyecek kadar mı? kendi tanımlamanı yapamayacak kadar mı? kimse sana ortalığı ayağa kaldır demiyor, çık ortaya basbas bağar demiyor, sadece kim olduğunu söyleyebil ve sahip çık diyor bu kadar mıyız yani?????

Offline daylek

• Adviser
Ynt: Konumuz korkmak olsunmu?
« Reply #1 on: March 03, 2009, 14:51 »
sanırım verdiğim linkten izlemenizi istediğim video direk açılmıyo linke tıklayım ikinci sayfada ki İstanbul Abhaz Bağımsızlık Konvoyu isimli video yu izlerseniz sevinirim.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #2 on: March 03, 2009, 17:04 »
 :) Kuzen, öyle bir hiddetle yazmışsınki sanırım tüm pomaklar cevap vermeye tırsıyor  :D

Offline ilyaschakmak

• Member
  • **
« Reply #3 on: March 03, 2009, 17:36 »
Yok Bello kardeş, kimsenin tırstığı falan yok. Ben yaklaşık yarım saat bu yazıyı inceledim, defalarca okudum ve anlamaya çalıştım. ama tam olarak isteğin ne olduğunu anlayamadım. Görünürde daylek bacımız bizim Pomak olduğumuzu söylemekten korkmamamız gerektiğini söylüyor. Ben bu yaşıma kadar heryerde pomak olduğumu söyledim ve söyleyebiliyorum. Ve böyle bir korku yaşayan bir pomakın varlığının olduğunuda düşünmüyorum. Ben daylek bacımızın nerede yaşadığını anlamaya çalıştım, baktım Düzce yazıyor, acaba düzce'de farklı bir durum mu hasıl??? Ve verilen abhazya örneğinide pek uygun bulmadım işin doğrusu. Çünkü bugün kafkasyada çok farklı bir siyasi çekişme var ve neyse daha fazla detaya girmek istemiyorum. Çünkü kafkasya konusu üzerine yüzlerce tez yazılabilir.

Bütün Forumdaşlara Saygılar.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #4 on: March 03, 2009, 17:47 »
:) ah ben böyle bir cevap geleceğini tahmin ettim sanırım evet verilen örnek çok farklı bir siyasi çekişme den çıkan sonuçlar bunlar ama yine söylüyorum benim dikkat çekmek istediğim bu değil !!!!!!!!! Türkiye de geçmiş zaman da da şimdi de yaşanan bazı sıkıntıların kaynağının ne olduğunu merak ettiğim için bu kadar uç noktadan örnekler vererek sormak istedim. Bakınız şekil 1a bu forumda bir sayfa açtım pomaklarla ve göçle ilgili bir gösteri hazırlandığına ve buna sahip çıkacak pomaklar arandığına dair! buna doğru dürüst tepki vermeyi bir kenara koyalım cevap mevapta istemiyorum kardeşim bir tepki verilsin allah rızası için! Bunuda geçtim bilmiyorum hiç aranızda bir çerkez bir abaza yada bir arnavut yada bir boşnak tanıyan varmı yada sayamadığım başka bir etnik köken bunların kültürlerine nasıl sahip çıktığına bunların dillerini yok olmaktan nasıl itinayla korumaya çalıştıklarına ve asıl önemli olan nokta BÜTÜN BUNLARIN HEPSİ POMAKLARINDA YAŞADIĞI BİR ÜLKEDE OLUYOR TÜRKİYE CUMHURİYETİ NDE peki siz hiç pomakça dendiğinde pomak dendiğinde "ha ne oda ne kim onlar" dendiğine şahit oldunuzmu? ben oldum peki bu ülkede bunlar yapılabiliyorsa biz neden yapamıyoruz ? hadi anladım bugüne kadar söylenenler atalarımız öğretmedi dedelerimiz söylemedi vs vs vs anladım bunları e bu engelmi bundan sonra yapılamazmı ?????? sormaya çalıştığım bu basit bir hadisede bile birbirimize sahip çıkamıyoruz NEDEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEN!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline ilyaschakmak

• Member
  • **
« Reply #5 on: March 03, 2009, 18:34 »
Daylek; ben Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşıyor olduğum için çok mutluyum. Her ne kadar geçmişte demokrasiden kopmalar olmuşsada günümüzde demokrasi ve özgürlükler adına büyük atılımlar yapılmış ve de yapılmaya devam etmektedir. Haa ben pomakım dediğinde, karşındaki her insanın pomaklar hakkında bilgi sahibi olmasını bekleyemezsin. Pomak kelimesini ilk defa duyan bir insanda olabilir ve alaycı bir tarzla ''oda ne? yeniliyormu? içiliyor mu?'' diye sorabilir... Herkesin bildiği gibi yüzyıl öncesine kadar anadolu topraklarında pomaklar yani bizler yoktuk. Anadolu topraklarında çok farklı ırklar yaşamakta olup, bunlara en son katılan bizler yani pomaklarız. Diğer ve seni en çok rahatsız eden konu ise: Neden birlikte hareket edemiyoruz? (umarım ben doğru anlamışımdır) Bu sorunun birçok cevabı olabilir ama bence kısaca özetlemek ve en önemli maddeleri saymak gerekirse, 1. Türkiyede çok dağınık bir şekilde yerleştirilmişiz. yani Türkiyenin her yerinde pomak var, belirli bir bölgemiz yok. 2. Çoğumuz dili bilmiyoruz. Böylede olunca bir araya gelip bir takım aktiviteler yapmak şahsen bana biraz fantastik görünüyor.

Saygılar.

Offline ilyaschakmak

• Member
  • **
« Reply #6 on: March 03, 2009, 18:37 »
Ha, bu arada yanılıyor olmayıda çok isterdim.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #7 on: March 03, 2009, 19:11 »
:) Sayın İlyaschakmak ! Türkiye Cumhuriyeti'n de bende yaşamaktan son derece mutluyum bu konuda sizinle hemfikirim. Ve dahası Türkiye de temel hak ve özgürlüklerin artık ne kadar rahat kullanılabilir ve yaşanabilir olduğunu bende biliyorum ama yine vurguluyorum pomaklarda sadece bunu göremiyorum. Ha evet dediğiniz gibi pomaklar için pek çok dezavantaj söz konusu ama aramızda bu bilince sahip insanlar var ve en azından onlar bu farkındalığı kendilerini tanımak adına kullanabilir. Siz sanırım söylemlerimden çok uç noktalarda gezdiğimi düşündünüz haklısınız bu şekilde düşünmekte ama özellikle bu dili kullandım bunun nedeni insanların dikkatini çekip en azından konunun tartışılabiliyor olmasını sağlamak çünkü pomakların bu tartışmalara ve konuşmalara ihtiyacı var. Ve dahası olması gereken çok basit bişey bir dernek mesela pomak kültürünü yaşatmaya yönelik, unutulmamasını sağlamak bunu bir pomak olaraktan önce insan olarak istiyorum, nasıl bir insan olarak? kültürel zenginliklerin korunması ve yaşatılması taraftarı bir insan olarak. Yani isteğim sandığınız kadarda ütopik yada sizin değiminizle fantastik değil eğer ben yirmi küsür yaşımdan sonra öğrenmeye başladığım bir kültür olan Pomak kültürü üzerine bugün oturupta, duygularımı, düşüncelerimi, ortaya koyan bir gösteri hazırlayabiliyorsam eminim ki yüzlerce pomak arasından bunların alasını yapabilecek düzeyde pomaklar vardır sadece bu insanların mevcut bir kültürün yaşatılması adına bir araya gelmesini arzu ediyorum arzu etmeyide bir kenara bırakıp TALEP ediyorum!!!! bu çokta hayal değil..... Ben salaklık da deseniz bu salakça umudu içimde hala barındırıyorum....

Greenman

• Guest
« Reply #8 on: March 03, 2009, 20:45 »
Ben pomağım pomak bir şair halk dilinden sonra insan olmaya çalışan bir gölgeyim şimdilik

ama önce pomağım annem de öyle...

Offline ilyaschakmak

• Member
  • **
« Reply #9 on: March 04, 2009, 00:10 »
mutlaka öyledir.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #10 on: March 04, 2009, 15:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
mutlaka öyledir.

sizin mutlaklarınıza da nail olsak. Sayın İlyaschakmak! :)

Offline yabanci17

• ferdi
  • Member
  • **
« Reply #11 on: March 15, 2009, 14:14 »
dalek bacım aslında isteklerin çok saçma değil sadece insanların biraz özgüvenlerini yitirmesinden dolayığı kimse pomakım demiyor yok sa ilyas çakmak görüsüne katılmıyorum dağınık olmamız sorun değil özgüven yetersizliği ona bakarsanız yahudilerde dünya üzerinde dağınık ama hepsi tek vücutmuz gibi hareket ediyor

Offline espomak

• Candidate member
  • *
« Reply #12 on: April 24, 2009, 12:36 »
bu konşmaların uzmasını ve sonuçta bir sonuç alınmasını ne kadar beklerdim. Ben ki pomak değilim... Bir pomakla hayatını hayatlandıran talihlilerdenim. Siz Pomaklar!.... Nerdesiniz? Gripmi oldunuz? nezlemisiniz?  Faranjit ...? Sesiniz demiyorum, gıkınız çıkmıyor... Cesur bir yürek DAYLEK hanımı kutluyor, çığlıklarını kutsuyorum... Karanlıklar güce kaynak olmadı tarihte hiç bir zaman... Karanlıkları delmeye çalışanlar tarihsayfalarında kahramanlar olarak anıldılar.. İlkler, öncüler oldular.. Bulutlardan yağan çisemeler içinde kahraman ve fedakar ses Daylek'e selam olsun... Bahtı açık, özgün idealleri içindeki duygu ve terennümleri güçlü olsun...Dualarım O ve onunla O olanlara...

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #13 on: April 24, 2009, 15:55 »
biz yunanistanda pomaklar bu zamanda kendimize pomak diyebiliyoruz hatta yunan devletten tesvik var destek var bu konuda türk olmayalim diye cünki eskiden yunan bize hep türk derdi ta 1969 kadar ondan sonra ne oldu da yunanin politikasi degisti ve biz büyük iskenderin torunlari olduk onlara göre biz en eski yunanlari imisiz ve  20 sene gectikten sonra biz yunanistanda pomaklar  eski irkimiza kavustuk pomak olduk allaha sukur .su anda devletten tesvik var pomak olalim yani serbestce pomakiz diyebiliriz

Offline gürbüz

• Member
  • **
  • Ben Selanik Göçmeni Pomağım........
« Reply #14 on: April 24, 2009, 18:19 »
SÖZ HARMANI

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42