Author Topic: İzlenimlerim  (Read 9907 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
İzlenimlerim
« on: May 14, 2009, 13:40 »
Değerli dostlar,
Görüyorumki kendi aramızda birbirimize verdiğimiz cevapların çoğu kişisel üstünlük kurmaya yönelik.
Bakın nasıl verdim ağzının payını vs gibi karşı tarafın açığını bulma çabası.
Bu yanlış bir davranış hemde çok yanlış, hele, hele site yöneticisi olanlara dahada yanlış!

Tabiki birbirimizi yapıcı olarak eleştirelim. Eleştirmek aslında o insana armağan vermektir.
Fakat kişisel üstünlük kurmak apayrı bir şeydir.

Sitemizin Türkiyedeki Pomakları buraya toplama başarısızlığı ortadadır. Türkiyeden katılımın çok düşük olduğunu yönetici arkadaşlarda kabul ediyor, fakat sebepleri üzerine durulmuyor.
Bana göre bu durumun enbüyük sebebi yöneticilerimizin bu durum üzerine pek kafa yormamalarıdır.

Demekki burada bir terslik, bir eksiklik var. Aslına bakarsanız Türkiyeden sitemize üye olup sesi, soluğu çıkmayan çok değerli, çok katkı sağlayabilecek yığınla insanımız var.
Bana gelen özel mesajlardan bunu çok iyi görebiliyorum.
Onların bu sessizliğinin nedenlerinden bir tanesi bu geminin rotasının Bulgaristan olduğu kanısıdır. Sitemizin ana sayfasına bile bakıldığında üstteki haberlerin hepsi Bulgaristan ile alakalıdır.
Bu durum ister istemez Türkiyedeki Pomakların kafalarında soru işaretleri oluşturuyor. İlk izlenim önemlidir!
Türkiyeden katılanlar samimiyet konusunda tereddüt ediyorlar. Sanırım bu durum onlardan kaynaklanmıyor.

Bu konu hakkında yapılması gereken nelerdir bunu hep birlikte araştıra biliriz. BAKIN FARK EDECEK.
Ben umutluyum.   

Göstereceğiniz hassasiyete, ilgiye şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Ynt: İzlenimlerim
« Reply #1 on: May 14, 2009, 14:14 »
Bello düşüncelerinde ucu bize değen unsurlar var ve unutmaki sende bu sitenin bir yöneticisisin. Bunu kendimize yönelik bir özeleştiri olarak kabul ediyoruz ve bundanda gocunmuyoruz. Türkiyedeki pomakların katılımı hususunda senin yazdıklarına katılmak isterdim ama ne yazıkki işin aslı bu değil. Bende türkiyedeki pomak kardeşlerimizin katılımını isterim fakat başka bir sitede tamamen türkçe içerik sunulmasına, seninde o sitenin bir yöneticisi olmana rağmen durum ortada. İlginin "i" si yok. Kendi kendine asimile olanın ilgisi ne olabilirki? ona sen pomak türkçesi konuşuyorsun derlerse, sen safkan ortaasya malısın derlerse, kısaca sen kimsin ve yoksun derlerse bunun üzerine birde sos olarak göç psikolojisi eklenirse ne olur? Sorarırım size ne olur? işte bu olur.

Evet kardeşim bu sitede o garip kiril yazıları yazanların % 90 ı pomak ve POMAK TÜRKÇESİ ile konuşuyorlar/yazıyorlar tepkiye ne hacet!!! Bizlere bunu böyle öğretenler bu durumu açıklasın kafalardaki soru işaretleri belki dağılır... Biz üzerimize düşeni yaptık. 

Konu baabında bulgaristanda vazroditelen proses ile 7 sefer isimleri değiştirilmek istenen ve bulgarların yaptığı her türlü zulme rağmen hala ben pomakım diyen ve kendini unutmayan tüm pomak kardeşlerimin önünde saygı ile eğilirim.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #2 on: May 14, 2009, 15:08 »
abi önce şunu söylemek istiyorum burda sanıyorum ki hiç kimsenin kimse ile ilgili bir üstünlük çabası yoktur, zira aklı başında insanlarız buna ihtiyacımız da yok. Yapılan tek şey her hangi bir sayfada yazılan bir görüş ile ilgili farklı düşünceler varsa bu düşünceleri dile getirmek. Pek tabi ki bunu yaparken savunulan düşüncenin zıttı görüldüğün de daha ateşli savunmalara geçilecektir bu da çok normal diye düşünüyorum ve bunda alınacak darılacak bir durum yok gibi geliyor eğer herkes aman o alınacak bu darılacak diye hareket etseydi kimse bişey söyleyemezdi...

ikincisi öyle bir ithamda bulunmuşsun ki doğal olarak sanırım banada cevap hakkı doğuyor... Bu yazıyı okuyan herhangi biri lütfen profillerimize bir bakınız ben daylek, Toska, Bogutevolu... yada yönetimde ki diğer arkadaşların profillerine bir göz gezdirin hiç birimizin Pomaklar Bulgardır yada Pomaklar Türktür gibi bir tanımlaması var mı ? kesin net yargılar ortaya koymuşmuyuz ?  Ben hala inanamıyorum bu sonuca nasıl vardığına abi ! sadece sitenin ana sayfasından bakıp bolca kiril alfabesi ile yazılmış yazı görerek sizin bu sitenin yönü Bulgaristan gibi bir söylemde bulunamazsınız bu büyük bir haksızlık. Kim Türkçe yazdı yada İngilizce yazdıda "dur sadece kiril alfabesiyle Bulgarca yazabilirsin!" kime dendi bana söylermisiniz lütfen ?
Ana sayfanın sağ üst köşesine bakınız lütfen küçük ikonlar vardır almanca, türkçe, bulgarca, yunanca... vs bu ikonlardan hangisine tıklarsanız o dile döner sitenin ana kullanımı ama sayfalarda yazılan yazılarıda maalesef başkaları yazdığı için, böyle bir ikon koyup tık diye değiştiremiyoruz... Burdan çıkan sonuç kullanıcılar arasında Bulgaristandan girenler daha aktif düşüncelerini söylemekten çekinmiyor, alınmıyor, darılmıyor... Bunu daha kaç defa yada kaç dille söylememiz gerekiyor bunuda anlamış değilim zaten.

Ve yukarda da verilen örnek mesela Pomaknet sitesine girip, bir inceleme yapabilirmisiniz lütfen kaç ay oldu pomaknet açılalı ? kaç kullanıcısı var ? ve bu kullanıcılar arasında kaç tane aktif üye var ? hadi bunların hepsine bakmışken bide son dönemlerde aktif olan kullanıcıların söylemlerinide daha dikkatli inceleyin... Bu insanlara bizmi söyletiyoruz bütün bunları ? Eğer biz söyletebiliyorsak iyiymiş derim yapmak istediğim bir sürü şey var onlarıda yaptırabilirim ? ama maalesef öyle değil abi düşündüğün gibi değil bizimle birlikte bu sitenin yönetiminden sorumlu biri olarak kendinide itham ediyorsun ve sana sormazlar mı acaba? Kardeşim madem senin ne işin var orda diye ?

Offline daylek

• Adviser
« Reply #3 on: May 14, 2009, 15:15 »
ve hala soruyorum, taki aklı başında bir cevap gelene kadar da soracağım; Maden biz Pomağız ve konuşulan dil POMAK TÜRKÇESİ, neden hala şikayet ediyoruz biz bu kiril alfabesi ile yazılanları anlamıyoruz diye ? Bilmem hiç Bulgarca ve Rusça bilenlerin, anlamıyoruz diye bir şikayetini duymadım... ortada gariplik kimde acaba! 

Offline daylek

• Adviser
« Reply #4 on: May 14, 2009, 15:22 »
Biz Türkçe biliyoruz ve Orta Asya kökenli halkların dillerini az yada çok anlayabiliyoruz yada en azından tanıdık diller var herşeyi geçtim Balkanlar'da Gagauz'ları bile biraz zorlasak anlayabiliriz. Orta Asya bağlantılı olduğu söylenen Pomakları neden anlayamıyoruz? verin cevabını ya lütfen verin?

Bütün bunlar benim kafamda var olan soru işaretleri ve bunları dile getirdim diye kimse beni Türkiye yada Türkçe karşıtı olmakla suçlayamaz buna hakkınız yok!!!!

Hadi hala el vicdana gitmiyorda suçluyorsunuz diyelim; Sonuna kadar şansınızı deneyin, İkna edin yaa başka bişey istemiyorum mantıklı cevaplar verin ve ikna edin veremiyorsanız siz susun.
Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın bana susmak ölmekten daha büyük zulümdür...

Offline bello

• Adviser
« Reply #5 on: May 14, 2009, 15:33 »
Ah be kuzenim  :)
Lütfen dikkatlice bir daha okurmusun. Senin anladığın şeyleri söylemedimki ben. bu bir öz eleştiri.

Kiril ile ilgili bir sıkıntımda yokki benim, ana sayfada en üstteki haber link'lerinden örnek verdim.

Pomak türkçesi hikayesinide nerden çıkardınız çok komik bu :D saçmalıktan öte bişey değil

Kim kimi ne vakit türkiye türkçe karşıtlığıyla suçladı buna anlam veremedim.

Lütfen ama lütfen anlatmak istediğimi dikkatlice okuyup anlayalım.

Türkiyedeki pomaklar beni hiiiiiç ilgilendirmiyor diyen varsa onada eyvallah derim, benimki sadece bir iyi niyetli temenniden ibaret

Offline daylek

• Adviser
« Reply #6 on: May 14, 2009, 15:58 »
"Sürekli olarak Bulgarca yazılardan şikayetçi olan benim dimi ! "

"Onların bu sessizliğinin nedenlerinden bir tanesi bu geminin rotasının Bulgaristan olduğu kanısıdır. Sitemizin ana sayfasına bile bakıldığında üstteki haberlerin hepsi Bulgaristan ile alakalıdır."

bunu söyleyende benim dimi! Sorarım size Türkiye'de ki pomaklar ne zaman kendileri ile ilgili ağzını açıpta biz de buyuz dedi ki Türkiye'de Pomaklarla ilgili bir gündem oluşsunda bununla ilgili haber çıksın ne zaman ? Hiçbir zaman! Türkiye'de ki Pomaklarla ilgili haberleri bulalım çıkartalım varmı sence gündemde, yada kaç haber var?

Finito abi ! daha fazla cevap yazmıyorum senin deyiminle saçmalamıyorum! konu benim için kapanmıştır...

Offline bello

• Adviser
« Reply #7 on: May 14, 2009, 16:17 »
"Onların bu sessizliğinin nedenlerinden bir tanesi bu geminin rotasının Bulgaristan olduğu kanısıdır. Sitemizin ana sayfasına bile bakıldığında üstteki haberlerin hepsi Bulgaristan ile alakalıdır."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Üstteki söylemler tr den pomakların bana özel mesajları ile dile getirdikleri bir durumdur, ben bunları sizlerinde bilmeniz için açıkladım.

Ben yazdıklarımla hiç bir alaksı olmayan sitemlerinizi hayretle karşılıyorum, şaşkınım şu an.

dilerseniz konuyu tümden sile biliriz.

Benim duruşum, ve düşüncelerim iki ay önce neyse gene öyle.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #8 on: May 14, 2009, 17:08 »
Sevgili dostlar… Burada ne gerekiyorsa yazarız. Bello da kendine göre bir şeyler yazmıştır. Bunu da sonra özeleştiri babında yazmış olduğunu ifade edinceye kadar bunu bir eleştiri olarak yönelttiği sanılmıştır. Olsun diyelim ki canını sıkan bazı şeyleri yazmış. Bundan doğal ne var. Üstüne Daylek’in cevaplarını ekleyin. Yine bu da bana göre gayet normal geliyor.

Nasrettin Hoca değilim, bütün taraflar haklı demekle.. Ama herkes gerçeğin bir kısmını anlatınca ucu bir yerlere dokunuyor. Dokunsun ne olur. Zira bogutevolu abiniz burada aklına gelen sibernetik bir kuralı söyleyip bütün bunları nasıl mantıklı ve makul bulduğunu anlatmaya çalışsın.

Her bir sistem kendi içinde bir otokontrol denetim düzeni kuramazsa ve bunu sağlıklı bir biçimde sürdüremezse her karar ve uygulamaya kafa sallayıcılar yüzünden tüm sistem ve düzenekler bir gün yıkılır. Bu iç ve dış denetim kanallarını sağlıklı işleten tüm kişi, kuruluş, işletme ve toplumlar hayatta kalma sürelerini uzatırlar.

Bu kuralı kendimize uygularsak ara sıra birbirimize yönelttiğimiz eleştirileri bize yönelik saldırılar olarak algılamamıza gerek yok. Yani eleştiriyi kendine bir iyilik olarak görüp yararlanmak sağlıklı bir yaklaşımdır. Çünkü bir arada bulunduğumuz bu site çatısı altında hepimizin Pomakların faydası için iyi niyetli düşündüğümüze inanıyoruz.

Bu sitede eksik ve hatalı olan bir sürü konu var olabilir. Bunun için hepimiz bu işin bir ucundan tutmuş durumdayız. Şimdi kendimden örnek verecek olursam ben sitemizin mümkün olduğunca ciddi, akademik, kültürel ve folklorik olmasını kendimce iyi sanıyordum. Ama bunun sonucunda görüyoruz ki bu format ancak benim gibi ihtiyarlara uygundur. Gençlere, çocuklara, kızlara, kadınlara nasıl hitap edeceğiz. Demek çok yönlü olmak için bu siteyi Pomak toplumunun bütün kesimlerine hitap eder hale getirebilmek için benim görüşlerim ancak genel gerçeğin bir kısmını aydınlatabilir. Bu sitenin bekası için hepinize ihtiyacımız var.

Bu sitede Pomakları her yönüyle tanıtabilmek için sadece tek yanlı olarak Pomaklar bile yeterli değildir. Onun için mümkünse dost olsun, düşman olsun herkesin bu sitede insancasına sürdürülen diyaloglarına ihtiyaç vardır. Bunun için bize dışarıdan bakışı ortaya koyacak Bulgar üyeler kendi konu ve davalarını çatır çatır savunurlarken bunlara cevap vermekten aciz kimi dostlarımız cevap yerine sadece hakaret ve küfürle karşılık verince kurallar gereği mesajları silindiği vakit bu durumu yanlış algılıyorlar. “Siz Pomakları susturup Bulgarları konuşturuyorsunuz”dan başlayıp siz ikinci vazroditelen proses yürüten hainlersiniz demeye kadar akıl almaz insafsızlıklar sergiliyorlar.

Malum sitemiz çoklu dil desteği ile kurulmuş imkanlarımızın el verdiği en ileri düzeyde bir sitedir. Başlarda Türkçe yoğunluklu bir site iken sitemiz giderek dünya ölçeğinde bir site olmaya başladıkça üyelerimiz arasındaki Bulgaristan uyruklu Pomaklar daha aktif bir hale geldiler. Bizler Türkiyede yaşayan birer Pomak olarak kendi kimlik ve kültürümüzün erozyona uğraması karşısında şiddetli bir ihtiyaç duyarak bu siteyi kurduk. Bizim gibi kaybedilen kültürününü geriye kazanmak isteyen bir çok arkadaşımız bize destek verdi. Bunun ardından başta Bulgaristan olmak üzere  bir çok ülkeden Pomak arkadaşlar bu sitenin giderek uluslar arası boyutta saygınlık kazanmasına paralel olarak bu siteye üye oldular.

Doğal olarak kabul etmek zorunda olduğumuz acı gerçek şudur: Türkiyedeki Pomaklar arasında Pomak dili, gelenek ve kültürü maalesef yok olma sınırına gelmiştir. Buna sebep ararken biz hatayı önce kendimizde aramışız. Kültürünü kaybeden biziz. Dilini unutan bizi. Geleneklerini yaşatmayan biziz. Bizlerde çareyi –bunu Türkiye Pomakları için belirteyim- Biz geriye dönmeyi teşvik etmediğimize ve Türkiyeyi kendimize vatan yaptığımıza göre önümüze iki yol çıkıyor. Ya şimdi sürecin hızla biz yok etmesi karşısında seyirci kalacağız.  Yada Dil ve kültürümüzü hızla derleyerek onu yazılı bir kültür dili haline getireceğiz. Yani Türkiyedeki Pomakların kendi dil ve kültürüne sahip çıkarak Pomak kimliği ile Türk Milleti içinde saygın ve kişilikli bir yer edinmesine çalışacağız. Buna saygı göstermeyen ve bizi ayrılıkçı saymaya çalışacak olanlar en azından insafsızdır. Bizim gerek Osmanlı ve gerekse Türkiye Cumhuriyeti çatısı altındaki hizmetlerimizi yok sayan ve bizi yok sayan bir zihniyet olabilir.

Dikkat ediniz Bulgaristanın resmi eğitim politikaları altında bir kısım Pomak kökenli insanlarımız arasında da buna benzer bir kafa karışıklığı vardır. Onlarda kendilerine dayatılan politikalar gereği kendi selametleri açısından kendilerini Bulgar Müslüman yada Bulgar Muhammedan demek zorunda kalıyorlar. Halbuki gerek Türkiyede bize atfedilen Kuman asıllı Pomak Türkü kavramı ve gerekse Bulgaristanda dayatılan Bulgar Muhammedan tabiri bizi yeniden tanımlayıp bizi tarih sahnesinden silmeyi hedefleyen tuzaklardır. Bizi tanımlayan terim sadece Pomak’tır. Bu tanım altında var olabiliriz. Aksi takdirde hızla Türkiyedekiler Türkleşerek, Bulgaristandakiler Bulgarlaşarak yok olacaktır.

Tuhaf olan şey de biz bu sitede her görüşe yer verip tartışılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Acıtan gerçekleri birisi bizim yüzümüze söylemek zorundadır. Bazen Alperenkırım’ın iğneleri bize dokunuyor. Ama dost acı söyler. Biz bazen bizim görmek istemediğimiz ve bize ters gelen görüşleri de dinleyelim. Ondan sonra her bir Pomak bunları alır, düşünür, değerlendirir ve kendi yolunu çizer. Biz Pomakların demokrat ve özgür ruhuna güveniyoruz. Halkımız kendisi için iyi olanı bilir ve yapar.

Offline Kumuk

• Senior member
« Reply #9 on: May 14, 2009, 23:38 »
Sorun şu ki Türkiyede Pomak topluluğunun umurunda değil Pomaklık. Bu ülkede Pomak kültürünü yaşatmanın ütopiya olduğunu her geçen gün ile daha fazla inanmaya başlıyorum. Daha bugün yaşadığım olay yüzüme Osmanlı tokadı gibi patladı. Pomak kökenli bir arkadaşla sohbet ediyorduk bir ara laf dönüp dolaştı kökene geldi. Kökenimiz için şöyle şöyle varsayımlar var dili göz önünde bulundurunca en geçerlisi şudur derken adam birden parladı: ''Ne işin var Türkiyede o zaman sınırlar açık kendini öyle hisediyorsan yolun açık olsun biletini de ben alacam'' demez mi? Halbu ki ben Türküm demekten de gocunmam bu ülkenin vatandaşıyım sonuçta ama Pomak kökenli bir Türküm. Çoğunluk böyle değil mi arkadaşlar? Her şeyi başka tarafımızla anlamıyormuyuz. Bence en iyi yöntem bırakın gittiği yere kadar gitsin gitmiyorsa da inceldiği yerden kopsun. Burada biribirinizi yemenin mantığı yok. Bu ülkede ki Pomakların çoğu ''Ne Mutlu Türküm Diyene'' demiyor artık, direkt ''Ne Mutlu ki Türküm'' diyor, acı olan bu.

Hepinize Saygılar sunarım

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42