Author Topic: Trakya'da 'pomak ekmeği' çılgınlığı :)  (Read 11258 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Trakya'da 'pomak ekmeği' çılgınlığı :)
« on: May 14, 2009, 16:42 »
Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesinde, Öz Trakya Ekmek Fırını tarafından üretilen ''Pomak Ekmeği'' halkın yeni damak tadı oldu. Öz Trakya Ekmek Fırını işletmecisi Recep Pınarlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pomak ekmeğinin asıl özelliğinin mayasız ve katkısız özel harmanında olduğunu söyledi. Pınarlar, ''Yaklaşık 35 yıldır fırıncılık yapıyorum. Pomak ekmeğinde lezzete ulaşmak için uzun zaman uğraş verdik. Lüleburgaz'lılar Pomak ekmeğini çok sevdiler. Günde yaklaşık olarak 2500-3000 ekmek üretiyoruz. Satışlarımızdan memnunuz. Halkımızın taleplerini karşılamak için, kaliteden ödün vermeden, hijyenik ortamda titizlikle çalışıyoruz. Ürünlerimiz konusunda oldukça iddialıyız'' dedi. 200 gram Pomak ekmeği 60 kuruştan satılıyor.
 ;D

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Trakya'da 'pomak ekmeği' çılgınlığı :)
« Reply #1 on: May 14, 2009, 16:48 »
:D :D :D

Buna şamda kayısı derler işte! şaşırmadım Pomaklarla ilgili böyle işte Türkiye'de haberler, sizden ne haberler! 

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #2 on: May 14, 2009, 17:00 »
 :D

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #3 on: May 14, 2009, 17:25 »
Manisa'da uzun yıllar boyunca en meşhur fırının adı "Pomağın Fırını" idi. Şimdi Pomak Sedat bu ünvanı kısaltmış ve POMEK yapmıştır. Ne yapalım Pomak girişimcilerin reklamını yapmak her halde yanlış anlaşılmaz.

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #4 on: May 16, 2009, 14:35 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Öz Trakya Ekmek Fırını işletmecisi Recep Pınarlar Köylümdür. uzun zamandır görüşemiyorduk kendisini telefonla  aradım .Çok memnun oldu.Sitemizden bahsettim.kendiside pomaklığı ile gurur duyduğunu bu nedenle herzaman ürettiği bu ürüne pomak Ekmeği adını vermek istediğini haber ile ilgili  Türkiyenin her yerinden arandığını ve çok olumlu eleştiriler aldığını söyledi.

( Köyümüzde ''Prekur/lakapları''   ' knejete' ) dir. Dedeleri 110 yıl önce  Kuzey Bulgaristan Lofça iline bağlı kneje köyünden göçetmiş pomaklardır.pomakçayı çok iyi konuşur.You are not allowed to view links. Register or Login

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #5 on: May 16, 2009, 14:59 »
Pomakların asimile olmadığının bir kanıtıdır bu haber.

Benim serzenişim böyle insanları bu sitede görememe durumudur.

dernekleşme meselesi ise hepimizin eksikliğidir.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42