Author Topic: eurovision 2009 Armenia konusu tartışılsın,kapanmasın  (Read 10860 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline plevnepomak

• Senior member
Türkiyeden giriş yapan arkadaşlar yargıları kenara bırakıp lütfen Müzikalite anlamında dinleyin    Bence nefis bir performans ve kendi kültürünü yansıtan bir çalışma

Bu yorumu yapan arkadaşımızın niye bu kadar üstüne gidildi doğrusu ben anlayamadım.Klibi kendi müzikalite değerlerinde beğenmiş ve buraya eklemiştir,yanlış anlaşılmasın diyede altına da bu notu düşmüştür.Bir sonraki cevabi mesajında da Güncel bir yarışma sözkonusu olduğundan ve ilgisi ve beğenisi olduğundan eklediğini ifade etmiştir.

Güncel ve bir o kadar popüler olan  eurovision şarkı yarışmasında  herkesin kendi müzik değerlerinde  beğenisi olduğu bir şarkı olmuştur.Her ne kadar sözlerini anlamasakta Müzikalitesine önem verebiliyoruz. Benim Eşim de Ermenistanı beğenmişti. Nedeni folklorik ve kültürel yönü ağır bastığı için.(Merkür ;unutmadan eşimle aynı köy kökenlisin.) Bende benzer özellikleri olan Norveç i beğenmiştim.Burada sırf ermenistan klibi konuldu diye bu arkadaşımıza yüklenmek doğru olmaz ,Biz pomaklar olarak bunu çok daha iyi anlamamız gerekiyor.Çünkü biz pomakların yaşadığı balkan ülkelerinde her birisinde geçmişte azımsanmayacak şekilde önyargılarla yaklaşıldık.ki çoğumuz bu nedenle Pomak olduğumuzu sakladık.Neden ve niçin ?bu sorulara korkusuzca ve samimi cevaplar verebilmek ve tartışmanın devamı için bu konunu kapanmasına karşıyım.

Offline merkur

• Senior member
inanmıyorum sana plevne şok olmuş durumdayım.
benım atalarımı katleden hamile kadınları canlı canlı kesen cocuklarını karnından cıkarıp baslarını kesip top oynayan bir kesimin sarkısını ben burada görmekten tiksinti duydum malkarada  kurban bayramında camide namaz kılan  türk ve malkarada yaşayan pomakları ( 680 kişi yi) diri yakan bir ırkın sarkısını ben burda görmek istemiyorum benım dedemin babasını tunadan tr ye gecerken katleden bir ırkın torunlarını ben burda görmek istemiyorum.burda kulaga hoş gelen her seyi dinleyelim evet buna varım amaaaa konu başlıgına bakın lutfen bakın ve yine düşünün benım için önemli olan bir konu baslıgıdır ilk baktıgımda bana ne cagrıstırıyor yada size ne cagrıstırıyor ama yineliyorum plevne yolun eşinizin köyüne düştüğü zaman köylülerden yardım isteyin ben eski prafçaya gitmek istiyorum deyin ordaki toplu mezarlardan cıkan kemikleri görün ve köyün yaslısından yada yailılarından canlı canlı neler yaşandıgını dinleyin hiç kimse kusura bakmasın burası tam bir cadı kazanı benım tuzum kuru deyip kenara cekilmek konusu kapanmış bir olayı yeniden acmak az sonra ben cevap verince yeniden kapanıcak bir konuyu sırf birilerini mutlu edicem diyede yanlı yorum yazmak bana ters atalarıma ve bana hala sahip cıkan bir ülkeye düşman olan bir ülkeyi benden benimsemeyi kimse beklemesin siz seviyor ve benimsiyorsanız hayırlı olsun sevgi ve saygılarımla........

Offline merkur

• Senior member
UNUTMADAN BEN BİR DAHA BU KONUYLA İLGİLİ HER HANGİ BİR YORUMDA BULUNMUYORUM SİZ NE YAZARSANIZ YAZIN CEVAP VERMEK İSTEMİYORUM ...ÇOK ŞEY ANLADIM BEN YETERİNCE AYDINLADIN BU KONUDA VE BEN İÇİN BU KONU BURDA KAPANMIŞTIR....

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Her şeyi anladım fakat anlayamadığım husus taşnaksutyunların trakyada ne işi olduğudur? Bildiğim kadarı ile bu bölgede bahse mevzu fiiller rus ordusu ve sayıları bir kaç bini bulmayan komitacılar tarafından yapıldı!

Offline plevnepomak

• Senior member
You are not allowed to view links. Register or Login
inanmıyorum sana plevne şok olmuş durumdayım.
benım atalarımı katleden hamile kadınları canlı canlı kesen cocuklarını karnından cıkarıp baslarını kesip top oynayan bir kesimin sarkısını ben burada görmekten tiksinti duydum malkarada  kurban bayramında camide namaz kılan  türk ve malkarada yaşayan pomakları ( 680 kişi yi) diri yakan bir ırkın sarkısını ben burda görmek istemiyorum benım dedemin babasını tunadan tr ye gecerken katleden bir ırkın torunlarını ben burda görmek istemiyorum.burda kulaga hoş gelen her seyi dinleyelim evet buna varım amaaaa konu başlıgına bakın lutfen bakın ve yine düşünün benım için önemli olan bir konu baslıgıdır ilk baktıgımda bana ne cagrıstırıyor yada size ne cagrıstırıyor ama yineliyorum plevne yolun eşinizin köyüne düştüğü zaman köylülerden yardım isteyin ben eski prafçaya gitmek istiyorum deyin ordaki toplu mezarlardan cıkan kemikleri görün ve köyün yaslısından yada yailılarından canlı canlı neler yaşandıgını dinleyin hiç kimse kusura bakmasın burası tam bir cadı kazanı benım tuzum kuru deyip kenara cekilmek konusu kapanmış bir olayı yeniden acmak az sonra ben cevap verince yeniden kapanıcak bir konuyu sırf birilerini mutlu edicem diyede yanlı yorum yazmak bana ters atalarıma ve bana hala sahip cıkan bir ülkeye düşman olan bir ülkeyi benden benimsemeyi kimse beklemesin siz seviyor ve benimsiyorsanız hayırlı olsun sevgi ve saygılarımla........

Sevgili kardeşim seni her konuda anlıyorum ama bazı konularda  hak vermiyorum.Bu nedenle bu konularda ileride yüzyüze konuşalım.Kardeşim benim.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
eurovision 2009 Armenia

Evet bencede konu başlığı çok garip. Siteye yeni giren biri, biz yöneticileri direkt ermenileri destekliyoruz zanneder. konu başlığı yanlış.

Offline plevnepomak

• Senior member
Her şeyi anladım fakat anlayamadığım husus taşnaksutyunların trakyada ne işi olduğudur? Bildiğim kadarı ile bu bölgede bahse mevzu fiiller rus ordusu ve sayıları bir kaç bini bulmayan komitacılar tarafından yapıldı!

Merkür ün mesajında benimde ilgimi çekti,Ermenilerin burada yani trakyada  Birinci dünya ve balkan savaşlarında varlığı olablirmiydi? aklıma Babaannemin bize anlatımları geldi. Malum biz lofça pomakları pomakçasında ''düşman' kelimesi karşılığı ''BIGIRİN'' dir.Buda Bulgar anlamındadır. başkaca da kelime kullanılmaz Bu BIGIRİN kelimsei her düşman ı tarif etmek için kullanılır.ister yunan,ister alman,
Bu savaş yıllarında babaannemin anlatımlarında iki çeşit Bıgırin den söz edilir, Biri  'ÇERBIGIRİN' kara düşman,
diğeri 'BELBIGIRİN' Beyazdüşman. Bunlardan ÇERBIGIRİN olanlar çok ama çok zalimlikler yapmışlar ,BELBIGIRİN lere ise daha insancıl imişler. Bu anlatımlardan yıllar sonra okulda Balkan savaşlarını ve Birinci dünya savaşlarını incelediğimde  Bulgarların ve Rusların trakyadan istanbul önlerine geldiklerini ve yeşilköy e kadar işgal ettiklerini öğrenmiştim. Buna göre Çerbıgırin''BULGarlar   Belbıgırin RUSLarın olma ihtimali vardı diye düşünürken Şimdi  Merkürün mesajından sonra acaba Bulgarlar arasında Ermenilerdemi  mi vardı.Çünkü Bulgaristan da yaşayan Ermeniler mevcut.Kaldıki geçmişte trakyad da Ermeniler yaşamakta idiler ve Göçedip gittiler.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Hayır plevne. Bu bölgede bir ermeni hareketi yoktur ve olmamıştır. Bahsettiğin çer-bugarin (kara bulgar) komita çeteleridir düzensiz ve dağınık komita gurupları rusların girdikleri yerlere sonradan girip bölgedeki müslüman halkı kılıçtan geçirmişlerdir. Rusların düzenli bir ordu olduğunu ve katliamlarda payının göreceli olarak daha düşük kalabileceğini dile getirmemiz lazımdır.

Offline merkur

• Senior member
OFF NİHAYET ALLAHIM ÇOK ŞÜKÜR ALLAHIM ÇOK ŞÜKÜR ERMENİLERİN TRAKYADA NE İŞİ VERDI DİYE SORANLAR TEKİRDAĞ İLİ MALKARA İLÇESİ ŞEHİTLİK PARKINDA DİKİLEN ABİDE ANITINDA YAZILANLARI OKUMALARINI ÖNERİRİM AYRICA KATLİAMIN YAPILDIGI CAMİ HALA AYAKTA DURMAKTADIR  VESSELAM....STELYO BİZİM KÖYDE YAŞAMIŞ BİR BIGIRİNDİR BENİM KÖYÜMDE AJANLIK EDİP YÜZLERCE KİŞİNİN KATLEDİLMESİNE ARACILIK YAPMIŞTIR ,YAŞADIGI EVDE DÜNE KADAR AYAKTAYDI YA ALLAH ASKINA GİDİN KONUSUN SORUN ÖĞRENİN SONRA GELİN HEP BİRLİKTE TARTIŞALIM ..........AMA BU KONU BAYDI KAPATIN BENCE..

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Münferit hareketler geneli bozmaz. O zaman yaşanan olaylarda etnik tanımlama yerine daha çok dini temelli ayırım vardır.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
Ynt: eurovision 2009 Armenia konusu tartışılsın,kapanmasın
« Reply #10 on: May 24, 2009, 16:10 »
eurovision 2009 Armenia

Evet bencede konu başlığı çok garip. Siteye yeni giren biri, biz yöneticileri direkt ermenileri destekliyoruz zanneder. konu başlığı yanlış.

buna katiliyorum.

niyet kotu degil fakat yanlis anlasilmaya oldukca musait

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #11 on: May 24, 2009, 16:23 »
TORBESLER POMAKLAR KIMLIK KIMLIK SAVASINDA
ben ve bazi arkadaslar yasaklanmistir hic bisey yazamiyoruz  
ben buna karsiyim hepimiz konusmamiz lazim .bu konuyu acana hak taninmissa.yorumculara da ayni hak taninmasini istizoruz
 .saygilarim herkese selamlar

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #12 on: May 24, 2009, 16:40 »
İskeceli kim çıkardı belloya yasağı? merkür son mesajını biraz bilinçsizce yazdı ve sadece bir süreliğine mesaj atması engellendi. Bu yasağı insanların biraz hoşgörülü olması adına yapıyorum. Eğer mizaçları hoşgörüyü kaldırmıyorsa benim yapabileceğim bir şey yok. Sadece onlar adına üzülürüm.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42