Author Topic: MANİFESTO-Daylek  (Read 6309 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
MANİFESTO-Daylek
« on: May 25, 2009, 11:39 »
Bütün bir haftasonu bu kadar tartışmaya neden olan şiirin açıklaması aşağıda yer almaktadır. Bu açıklama aynı zamanda şahsıma ait bir manifestodur ve bu manifestodan Pomak eu sitesi ve yönetimde yer alan arkadaşlarımın hiç biri sorumlu değildir. Yalnızca Ben Dilek Karaağaç'ın fikir ve görüşlerini yansıtmaktadır, yazdıklarımın arkasında duruyorum, açıklamasını yapıyorum ve ben var olduğum sürece fikirlerim ve söylemlerim bakidir.

SORGULU-YORUM

Zifir zeleni zerk ettiğin
Pomak kan
Damarlarımdan beynime
Sıçrayan lekelerin
İzdüşümlerini ararken
Tarihin sayfalarında rastladığım
Çerven çehrelerin sakladığı sır
İnsanlık mıdır?

Çan, ezan arasında
Çeperlerini yıkmaya çalışan
Küplere sıkışmış
Akışkan ruhların iniltileri
Mübah mıdır?

Sarı saçın arkasında saklı
Alaca gözlerin oturduğu
Beyaz teni
bulamaca çeviren güruhun
yokluk hanesine yazdığı
varlık için,
hak mıdır?
Reva mıdır?   

Şiirin açıklaması;

Koyu yeşil acı ve umutları damarlarında taşıyan Pomak kan!
damarlarımda taşıdığım acı ve umudun düşüncelerimde can bulmasıyla, tarihte aradığım nedenlerin; öfkeli, kin ve nefret dolu insanlar tarafından örtbas edildiğini, gerçeklerin saklandığını gördüm. Bütün bunların hepsi Pomak nesli için büyük sırlara dönüşür ve bu insanlık değildir. Pomak olan yada olmayan; farklı dinlere, farklı siyasi görüşlere mensup insanların, çekişmeleri ve Pomak neslini acımasızca parçalamaları, benim gibi kendi geçmişini, bugününü ve geleceğini arayan, etrafında ki duvarları yıkıp ben buyum! Ben bir Pomağım! demeye çalışan yeni nesil Pomakları belirsiz, kendini tanımlayamayan ve bıçak sırtı düzende ince ve acılı akışlara sevk etmiştir.
Ve siz; hristiyanlar, müslümanlar, komünistler, emperyalistler, anarşistler... vb kendi öğretileriniz uğruna biz yeni nesil Pomakları kültürel tanımsızlıklara itiyorsunuz ve bu yaptığınızın öğretileriniz de ne kadar mübah olduğunu? görmüyorsunuz göremiyorsunuz.
Ben ve pekçok Sarı saçlı, beyaz tenlib, alaca gözlü Pomak kanı bulamaca çevirdiniz. Siz kendini bilmeyen insan topluluğu! Yokluk hanenize yazdığınız her bir Pomak kanı, kazandığınız yada kazandığınızı sandığınız varlıklar arasında yok olmakta, erimekte. Bu insanları heder etme, kültürlerini yok sayma, belirsizlikler içine iteleme, hangi siyasi yada dini olgu için haktır?
ve söyleyin bana bütün bu tartışmalar arasında koca bir ırkın yok olmaya yüz tutmasına izin vermeniz insanlıkmıdır ?

hakmıdır? revamıdır?

Sen kendini bilmeyen gruh herşeyimi değiştirebilirsin; kimliğimi, adımı, sanımı, dinimi, siyasi görüşümü, yetmediyse canımıda alabilirsin ancak;

DAMARLARIMDA POMAK KANI TAŞIDIĞIM GERÇEĞİNİ ASLA DEĞİŞTİREMEZSİN!

Şimdi Sayın Admin; Moderatörlüğümü alabilirsin, sayfayı silebilirsin yada herhangi birşey hiç farketmez herkes bilsin ki Daylek kullanıcısının görüş ve düşünceleri budur ve bunların arkasında dır daha fazlasını bu saçmalıklar bitene kadar ve insanlar yazılanları doğru dürüst okuyana kadar yazmayacağım...

Saygılar 

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Ynt: MANİFESTO-Daylek
« Reply #1 on: May 25, 2009, 11:48 »
Sayın admin kendini samimen pomak olarak tanımlayan birisine niye muhalefet etsinki!

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42