Author Topic: Balkanlarda Asimilasyon  (Read 11136 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
Balkanlarda Asimilasyon
« on: November 23, 2011, 15:21 »
Balkanlarda asimilasyon hareketleri eski zamanlardan beri görülmektedir. Bazısı zorunlu, bazısı gönüllü olmuş, türlü derecelerde asimilasyon ve asimilayson denemeleri görülmüştür.

Ben bu işe genel olarak bakmak istiyorum. Tüm Balkanlar olarak bakmak istiyorum. Evet bu zor bir konu, çünkü kaynak konusunda sıkıntılar var , hem bulmak zor hemde güvenirliği şüpheli. Bu yüzden sert tartışmalara sebebiyet verebilir.

Balkanlarda ben azınlıkları iki açıdan değerlendiriyorm, bir devletin başka bir devlette olan azınlığı ve hiç bir devlete bağlı olmayan azınlıklar. Örnek, Balkanlardaki Türklerin hamisi Türkiye'dir. Pomak, Torbeş gibi azınlıkların ise bir sahipleneni yoktur. Gagauzlar da belki bu iki açının arasındalar.

Elbette biz bu konuları çözemeyiz, ama en azından izleyebiliriz, bir birimize gösterebiliriz.   

Asimile edenler ve edilenler sizce kimler?

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
Ynt: Balkanlarda Asimilasyon
« Reply #1 on: November 23, 2011, 17:00 »
Gagauzlar da belki bu iki açının arasındalar.

MİLLETLERARASI  İLİŞKİLERDE YUNANLILAŞTIRMA
FAALİYETLERİNE (ASİMİLASYONA)  İLİŞKİN  İKİ
ÖRNEK: KALAŞLAR VE GAGAVUZLAR

GİRİŞ
Yunanlıların iddiasına göre; “Kalaşlar, Yunan Makedon’udur”1
 ve dolayısıyla
“Yunanlıdır”. Diğer taraftan yine Türkçe konuşan ve Ortodoks Hıristiyan
dini inanca sahip olan Gagavuzlar da “Yunanlıdır”. Yine bu bağlamda Yunanlılara ve batılılara göre, Hıristiyan dini inançlarını terk edip, İslâm dini inancını tercih edenler “Türkleşmektedir”. Bu sonuncu görüş, ilk bakışta doğru
gibi görünse de, o dönemlerde Balkanlarda Hıristiyan dini inancına sahip
olan  hiç  Türk  yok  muydu?  Balkanlardaki Türk varlığını Müslüman  dini
inancına sahip olan ve/veya Osmanlı Türkleri ile ve özellikle de 1071 Malazgirt Savaşından sonra başlatmak ne kadar doğrudur. Unutulmamalı ki
bütün dillerde Balkan coğrafyası için kullanılan “Balkan” terimi de Türkçedir. Fakat  günümüzde Balkan  teriminin yerini, “Güney Doğu Avrupa” terimi
kullanılmaya başlanmıştır. Yunanlılar ise Balkan kavramı yerine
“Hersonisos tu Emu (Χερσόνησος του Αίμου)” terimini tercih etmektedirler,
ancak Balkan terimini de istemeyerek de olsa yine kullanmaya devam ediliyorlar. 
Yunanistan’da eskiden olduğu gibi bugün de milli kimliklerle, kültürlerle ilgili Yunanlılaştırma, “beyin yıkama” faaliyetleri aralıksız devam etmektedir. Bu makalede günümüzde  Kalaşların ve Gagavuz (Gagauz,
Gökoğuz) Türklerinin Yunanlılaştırılmasıyla, asimilasyonuyla ilgili olarak
Yunanlıların çalışmalarını/faaliyetlerini Yunan kaynaklarından irdelemeye
çalışacağım.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Kaplan

• Adviser
Re: Balkanlarda Asimilasyon
« Reply #2 on: November 23, 2011, 20:29 »
...
Asimile edenler ve edilenler sizce kimler?

Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Türkiye  ;)

Offline Turas

• Forum fan
« Reply #3 on: November 23, 2011, 20:37 »
В EU! :)

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #4 on: November 23, 2011, 20:42 »
В EU! :)

?

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #5 on: November 24, 2011, 19:28 »

Evet, bunlara Arnavutlar eklenebilir mi? Eh Sırbistan soykırımları ile meşhur bizim konumuzu aşar, onu katmasakta olur.  Romanya oldukça şeffaf görünmektedir ama o da incelenebilir bence. Özellikle krallık ve komunizm zamanları.

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #6 on: November 24, 2011, 21:54 »
Demek B-stan, Y-stan, Makedonya, Türkiye + Arnavutluk ve Sırbistan. Ama günümüzde son iki devlet pek çok pomaklara tesir etmez (bana göre)...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #7 on: November 24, 2011, 23:18 »
Yakın tarihte balkanlarda asimile eden iki büyük güç vardır. Bunlardan birisi Türkiye, Diğeri ise Rusya'dır. Sayılan diğer devletler ancak mikro-etnik düzeyde kalırlar.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #8 on: November 25, 2011, 00:27 »
Demek B-stan, Y-stan, Makedonya, Türkiye + Arnavutluk ve Sırbistan. Ama günümüzde son iki devlet pek çok pomaklara tesir etmez (bana göre)...

Ben sadece Pomaklar açısından bakmıyorum. Pomaklarla kader ortaklığı olanları arıyorum diyebilirim.  Asimile politikalarında kullanılan en önemli meselelerden birisi etnik kökendir. Mesela Balkanlarda etnik kökeni en çok tartışılan hangi topluluklar var?

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #9 on: November 25, 2011, 00:41 »
Yakın tarihte balkanlarda asimile eden iki büyük güç vardır. Bunlardan birisi Türkiye, Diğeri ise Rusya'dır. Sayılan diğer devletler ancak mikro-etnik düzeyde kalırlar.

Hımm, evet bu iki ülkenin statüleri diğerlerine göre farklı. ikisi de nasıl desem birer dünya devletidir, yani karışık etnik ve dinlerle uzun zaman yaşamış ve yönetmişler.  Türkiye, Osmanlı'nın mirasçısıdır.
Rusya'da bir dönem kendini ortodokslarım hamisi görmüş bir dönemde mühteşem komunist sistemi ile dünyayı kurtarma yoluna girmiştir :)

Peki bu iki ülkeye Avrupa ülkelerini de katabilirmiyiz, mesela Yunanistan'ı kim yönlendiriyordu. Yani uzun süredir AB birliğinde olmasına rağmen Batı Trakya'da hiç o insan haklarının izlerini göremedik düne kadar.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #10 on: December 31, 2011, 00:31 »
Yunanistan

Bilindiği üzere Gagauzlar’ın dini Ortodoks Hıristiyan’dır. Yunanistan da bu dini bağları kullanarak Gagauzlar ile bir ilişki kurmaya başladı. Selanik civarında yaşayan yerli Gagauzların varlığı sebebiyle ikili ilişkiler kuruldu. Yunanistan hükümeti desteği ile Komrat Devlet Üniversitesi’nde Moldova’nın en gelişmiş dil eğitim laboratuarı açıldı. Burada eğitimini tamamlayan en başarılı 15 genç her sene Yunanistan’a tatil için davet ediliyor ve tüm masrafları yine Yunanistan hükümeti tarafından karşılanıyor. Bir kaç sene evvel yine Yunanistan hükümeti tarafından Gagauzya’da broşürler dağıtılmış. Broşürlerin içeriği ise bir hayli ilginç: Mesela Gagauzlar’ın aslında Rum oldukları ve sonradan Osmanlı tarafından “Türkleştirildiği” bildiriliyor. Dahası isteyen her Gagauzun Rum olduğu için Yunanistan’a göç edebileceği, eğer göç ederse Yunanistan Hükümeti tarafından onlara iş ve ev verileceği bildiriliyor.

Bugünlerde ülkesindeki ekonomik kriz ile boğuşan Yunanistan Gagauzlar ile “ilgilenmeyi” bırakmış gibi gözüküyor.

Bulgaristan

Bulgaristan da aynı Yunanistan gibi benzer taktikleri kullanarak ve tarihi gerçekleri çarpıtarak Gagauzlar’ın aslında sonradan “Türkleştirilmiş” Bulgar olduklarını savunuyor. Yine Varna civarında yaşayan Gagauzlar’ı kullanarak ikili kültürel ilişkiler kuruldu ilk önce. 1999 yılından itibaren de Bulgaristan, Gagauzya’daki Gagauzlara vatandaşlık vermeye başladı. Vatandaşlık işlemlerinde neredeyse tüm bürokratik engeller kaldırılmış ve istenilen evraklar sadece doğum belgesi, sabıka kaydı, sağlık raporu ve -en çok ilgi çeken evrak- “Ben aslen Bulgar olduğumu beyan ediyorum” cümlesini içeren el yazısı ile yazılmış ve imzalanmış bir dilekçeyle (!) sınırlandırılmış durumda. Bugün bilindiği gibi Bulgaristan bir AB ülkesi ve Bulgaristan pasaportu elinde olan herkes Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip, Gagauzlar da bu imkândan yararlanmak adına Bulgaristan vatandaşlığına başvuruda bulunuyorlar. Resmi bir bilgi yok fakat bu işlerde aracılık yapan firmaların söylediklerine göre Gagauzya’da yaşayanların en az %30’u Bulgaristan vatandaşı olmuş artık.

You are not allowed to view links. Register or Loginа/

tüm makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42