Author Topic: Lazca artık müfredatda  (Read 6381 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Lazca artık müfredatda
« on: September 14, 2013, 11:43 »
Yaşayan diller ve lehçeler dersi kapsamındaki Kürtçe, Adığece ve Abazaca seçmeli derslerine, Lazca da eklendi.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) geçen yıl ortaokulların hafatlık ders çizelgesinde yaptığı düzenlemeyle, seçmeli dersler arasına yaşayan diller ve lehçeler dersi de girdi.

Ders kapsamında ortaokul 5. sınıftan başlamak üzere Kürtçe, Adığece ve Abazaca, kademeli olarak seçmeli okutulmaya başlandı.

Bu yıl için de Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığınca alınan kararla, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yaşayan diller ve lehçeler dersinin kapsamına, Lazca da alındı. 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren 5. sınıftan başlamak üzere Lazca seçmeli okutulacak.

TTK, Lazca dersi için müfredat da hazırladı. Öğretim programının hazırlanmasında Avrupa Konseyi tarafından yabancı dil öğrenimi ve öğretimi için yabancı dil dersinin uygulanmasına dair karşılaştırılabilir standartlar getiren ''Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni''nden yararlanıldı.

Programla 8. sınıfın sonunda ulaşılması hedeflenen yeterlilik düzeyi, temel dil kullanımı olarak belirlendi. Ders, dinleme, konuşma, okuma ve yazma şeklinde, çeşitli etkinliklerle işlenecek.

Lazca öğretim programının genel hedefleri arasında, dinlediğini anlama, Lazca bir parçayı doğru olarak okuyup anlayabilme, Lazca konuşulan ülkelerin kültür değerlerini ayırt edebilme, duygu ve düşüncelerini Lazca anlatabilme, Lazca basılmış yayınları izleyebilme, Atatürk'ün düşüncelerini ve inkılaplarını anlatabilme, dil ve kültürler arasındaki farklılıkları anlayış ve hoşgörüyle karşılama yer alıyor.

-''Ana dili Lazca olan kişileri dinleyecekler''

Öğrencilerin, konuşma ve yazma becerisi geliştirilirken Lazca'yı doğru ve akıcı kullanmaları sağlanacak. Çeşitli kazanımların sağlanacağı derste, günlük hayatta sıklıkla kullanılan selamlaşma, vedalaşma, özür dileme, hal hatır sorma gibi kalıplar üzerinde durulacak. Öğrencilerin radyo ve televizyondaki reklamlardaki basit mesajları anlamaları sağlanacak.

Kartvizit, tanıtım katalogu, e-posta, telefon mesajları, gazete ve dergilerdeki kısa ilan gibi metinlerle çalışılacak. Açık ve kapalı alanlardaki yönlendirici tabelalar, trafik levhaları gibi örneklerden yararlanılacak.

Öğrencilere Lazca sayı sayabilme, hoşlanıp hoşlanmadıkları, hava durumu ve mevsimler hakkında bilgi verme kazanımları öğretilecek.

Güncel konularda soru sorabilmenin öğretileceği öğrenciler, düzeylerine uygun röportaj, film, çizgi film gibi konularda televizyon, DVD, teyp gibi dinleme araçları aracılığıyla ana dili Lazca olan kişiler arasındaki konuşmaları içeren çalışmalardan faydalanabilecek.

Öğrencilere, çeşitli konularda Lazca broşür hazırlama ve kısa bir sunumla tanıtmaları için proje ödevleri ile hikaye yazma gibi performans görevleri de verilecek.

Anadolu Ajansı

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42