Author Topic: Türkler hakkındaki düşünceleriniz  (Read 8289 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Koray

• Candidate member
  • *
Türkler hakkındaki düşünceleriniz
« on: May 29, 2015, 09:48 »
Merhaba arkadaşlar.Uzun süredir kafama takılan ve cevabınj bulamadığım bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.İzmirde oturuyorum ve Pomaklık hakkında gecen seneye kadar hiçbir bilgim yoktu.O zamanlar tanıştığım ve hala birlikte olduğum kız arkadaşım Yunanistan Gümülcinede yaşayan bir Pomak.İşler ciddiye bindikten ve ailesi beni öğrendikten sonra bir sorun ortaya çıktı.Ailesi Pomak dışında biriyle evlenmesini istemiyordu.Sorun uzaklık falan değil direk Türk olmamdı çünkü oraya gitsem bile olmıcağını söylüyolardı.Türklerden çok fazla tedirginler ve kızlarını bir türke emanet etmeyr korkuyolar.Bunun sebebi nedir?Tarihinizi okudugumda türklerle olan iyi ilişkilerinizden bahsediliyor.Kesin olmasada kız arkadaşım dahil cogu Pomak kesinlikle Turkuz diyorlar.Buna ragmen Türklerden korkmaşarı bir çelişki degilmidir.
Şimdiden teşekurler.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Re: Türkler hakkındaki düşünceleriniz
« Reply #1 on: May 29, 2015, 10:50 »
Öncelikle Pomaklar çoğunluğun kabul ettiği gibi etnik olarak Türk değil, Slav asıllıdırlar. Türkiye'de Kendimizi Türk olarak tanımlamamız çoğunlukla  Atatürk milliyetçiliğine olan bağlılığımızdan, vatan sevgimizden ve tali olarak Türklerle olan ortak din ve kültür bağımızdan kaynaklanmaktadır. Yunanistan ve Bulgaristan'da dini azınlık olmamız hasebiyle dini azınlıkların en büyüğü Türklere meyil etmemiz ve kendimizi onlar gibi tanımlamamız kendimizi korumamız için gayet kabul edilebilir bir yaklaşımdır.  Kız alıp-verme hususunda tereddüt hala sürmektedir zira bazı belleklerde hala geçmişin izi sürmektedir. Açıkça ifade edilmese bile bazı Türkler Pomakları din değiştirmiş gavurlar olarak bilmektedir.

Offline Koray

• Candidate member
  • *
« Reply #2 on: May 29, 2015, 11:48 »
Yani bunun sebebinin Türklerin size olan yanlış düşünceleri olarakmı soyluyorsunuz tam olarak anlayamadım.Yanlıs anlasılmak istemem size karsı herhangi bir önyargım yok sadece tarihte bu kadar yardımlaşmıs iki millet olarak nasıl oluyoda bizden bu kadar çekinebiliyorsunuz anlam veremiyorum sadece

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #3 on: May 29, 2015, 13:45 »
Cevabı sosyologlara bırakmak lazım aslında. Ama şu bir gerçekki ülkelerin ani politika değişiklikleri bilinçaltında yatan bazı inanışları canlandırıyor.

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
« Reply #4 on: May 29, 2015, 16:28 »
Aşk eksik olunca işin içine bir sürü bahaneler girer. Pomaklarla Türkler aynı kültürü yaşıyorlar. Şu bir gerçek ki Pomaklar hem Yunanistan'da hem de Bulgaristan'da en geri kalmış yörelerde yaşamaktadır. Bazı yörelerde  kendini bilmez Türklerden Pomaklara biraz tepeden bakma eğilimi var ama bunlar istisna. İki ayrı ülkede yaşayan gençlerin evlenmesine, özellikle kızın ailesi pek sıcak bakmaz. Haklı tarafı çok tabi. Kızı büyütüyorsun ve bir gün geliyor pırrr uçuveriyor hem de başka ülkeye. Ondan sonra bekle dur senede belki bir defa ziyarete gelsin. Meselenin sosyolojik ve politik tarafı bu.

Offline Koray

• Candidate member
  • *
« Reply #5 on: May 29, 2015, 18:27 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Aşk eksik olunca işin içine bir sürü bahaneler girer. Pomaklarla Türkler aynı kültürü yaşıyorlar. Şu bir gerçek ki Pomaklar hem Yunanistan'da hem de Bulgaristan'da en geri kalmış yörelerde yaşamaktadır. Bazı yörelerde  kendini bilmez Türklerden Pomaklara biraz tepeden bakma eğilimi var ama bunlar istisna. İki ayrı ülkede yaşayan gençlerin evlenmesine, özellikle kızın ailesi pek sıcak bakmaz. Haklı tarafı çok tabi. Kızı büyütüyorsun ve bir gün geliyor pırrr uçuveriyor hem de başka ülkeye. Ondan sonra bekle dur senede belki bir defa ziyarete gelsin. Meselenin sosyolojik ve politik tarafı bu.
Haklısınız ona bir lafım yok.ama ilk baştada söylediğim gibi buraya gelse dahi kabul etmeyiz diyolar yani sorun ne farklı ulke nede kızın uzak olması sorun direk benim Türk olmam.durum böyle olunca ne kadar önyargısız baksamda gururum kırılıyor.yanlıs anlamayın ama bencr biraz onların yaptığı kendini beğenmişlik gibi geliyor bana.tekrar soyluyorum yanlıs anlamayın benı sadece anlam vermeye çalısıyorum .

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42