Author Topic: SELANİK_KARACAOVA POMAKÇASI (Voden- Solun Dialect)  (Read 59914 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline smh123

• Member
  • **
Re: SELANİK_KARACAOVA POMAKÇASI (Voden- Solun Dialect)
« Reply #30 on: September 20, 2009, 22:30 »
çok tşk...bi şey daha var:)bütün fiillerde bu böle midir? yani sonuna mı ek getirilir sade...çok şey istiorum ama:) bütün zamanları nereden bulabilirm yardım edebilir misiniz?

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #31 on: September 21, 2009, 11:15 »
Sadece sonuna ek getirilir demek yanlış olur. You are not allowed to view links. Register or Login bazı zaman tabloları var umarım faydalı olur.

*Gramer temelinde bakarsak bulgaristan ve makedonyada konuşulan slavik lehçeler arasında çok az fark vardır.

Bir örnek vermek gerekirse :

"Yine ne zaman yürüyeceğiz"
Koga ke odime pak ?   (makedonca)
Koga şa hodime pak ? (makedonca & bulgarca)
Koga şte hodime pak? (")
Koga şe hodime pak?  (")
Koga şı hodime pak?   (")
Kuga şa hodime pak?  (*rodop ağızlarında genellikle "o" düşerek "u"  halini halır)

Offline smh123

• Member
  • **
« Reply #32 on: September 21, 2009, 18:34 »
aradıklarımı buldum saolun...Türkiye de yaşıonuz heralde sizde türkçe ii gözüküo:)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #33 on: September 22, 2009, 17:23 »
Evet Türkiyede yaşıyorum smh123. Dil ile ilgili hususta başka sorularınız varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. 

Offline smh123

• Member
  • **
« Reply #34 on: September 23, 2009, 15:54 »
saolun:)

tek sorun zaman çekimleri ve olumsuz,soruları bunları hala çözemedim bulgarca gramerden de hiç bişe anlamadım:) 78 göçmeni fln mı sizin???...ye guzuvam semih... memnun oldum:)

Offline pomak BG

• Historian
  • Да си помак звучи гордо.
« Reply #35 on: September 23, 2009, 21:46 »
Turkiyadan ve Yunanistandan yunan pomak kardeslerimizin Bulgaristandan pomaklarindan selyamlar. Pomakca konusun ve konusma bilmezseniz ogrenin ve pomak olduunuza unutmain ve utanmayin. Sanmayin turkleri, pomaklindan daha yustundur. Turkler unutmasin, kim onlarin devleti kurdu. Ve kimin putunun Turkiyada her tarafindandir. Ve unutmasinlar o adamin annesi nereden ve kimlerdendir. Yani biz olmasaydik Turkiyede de olmayabilirdi.  

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #36 on: September 24, 2009, 02:00 »
merhaba sayin bg biz pomak oldumuzu gurur duyuyoruz.hepimiz insaniz kimseyi üstün görmiyoruz ne bizi ne de
baskalari nede zencileri beyazlardan .sadece irk farki var .bizim en yakin arkadaslairimiz türkler tabi. zor durumda kaldigimiz zaman hep onlar yetisiyor. biz de aynen onlara yardimlarimiz cok olmustur

Offline daczo

• Forum fan
« Reply #37 on: September 24, 2009, 14:44 »
V tazi tema tyrsia Solunski-Vodenski dialekt,no niama.Ako turski e tehniia dialekt,tova e drugo neshto.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #38 on: September 24, 2009, 18:13 »
Daczo,
Незнаеш ли че в Турция има над. 600.000 помаци?
- И мнoго от тях незнаят български или славянски, но те само знаят турски! Абе няма нужда от такива коментари! Еххх ето всички расисти само знаят да се оплакват. >:(

Offline Metka

• Forum fan
« Reply #39 on: September 24, 2009, 18:48 »
Тоска, има ли някаква стастистика в Турския архив, какво е станало с помаците изгонени през 1912 година от региона на Воден и Солун?
Оцелелите от тази етничестка чистка, къде са се заселили в Турция?
И имали някой тука съфорумец който е техен наследник?

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #40 on: September 24, 2009, 20:02 »
Да метка, има някаква стастистика в Tурския архив но доколкото знам помаци от този район мигрират с  "mübadele" / "обмен" между турция и гърция след 1924 г.

Offline pomak BG

• Historian
  • Да си помак звучи гордо.
« Reply #41 on: September 24, 2009, 20:57 »
Haklisin arkadas ben turkler karsi konusmayorum, sadece onlari bazi seyler hatirlayorum. Aslinda turkler bizede en yakin arkadaslardir, ve bizede yardim ediyorlar, ama Turkiyada, pomaklarina kafalari karistirmasinlar demek isterim. Yani turk var ama hepimis turk degilis. Oyle degilmi arkadas?
Bir soz var: Akraba, akraba ama peynir parasiz degildir. 

Offline daczo

• Forum fan
« Reply #42 on: September 24, 2009, 21:05 »
ZnaiaToska,i az ne sym nacionalist poveche ot vseki bylgarin.Misleh,che pone v doma sa zapazeli svoia slavianski ezik.Ne pisha bylgarski,da ne vi ubidia.

Offline shaban

• Forum fan
« Reply #43 on: September 30, 2009, 21:25 »
Ето че и за рупските диалекти се води мурабе.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #44 on: October 01, 2009, 11:19 »
Ето че и за рупските диалекти се води мурабе.

Превода на турски
Türkçeye çeviri

Солунският говор според представите на българската диалектология е български диалект представител на западните рупски говори. Според представите на македонската диалектология, говорът е представител на югоизточните наречия на македонския език и е обозначен като солунско-воденски диалект.

Selanik ağzı bulgar dil bilimcilerine göre bulgarcanın batı rup şivesi olarak sunulur. Makedon dilbilimcilerine göre ise güneydoğu makedon ağzı selanik-karacaova şivesi olarak gösterilmiştir.

Говори се в Солунско, на територията на Република Гърция. Като условно може да се раздели на два подговора - първият е най-характерен за говора в село Сухо, а вторият - за село Висока. Някои автори причисляват говорите от тези села в отделен диалект - богдански говор, по името на Богданска планина, където те се намират.

Yunanistanının selanik bölgesinde konuşulur. İki ağız şeklinde tasnif edilebilir. Birincisi en karakteristik olan suho köyü ağzı , ikincisi visoka köyü ağzıdır.  Bazı yazarlar ise bu köylerde konuşulanları farklı olarak adı bogdan dağından gelen bogdan dialektiğine ait olarak tanımlamışlardır.

Смята се, че днешният диалект е пряк наследник на старобългарския говор, използван от Кирил и Методий през IX век.

Sanırız ki bugünün dialektleri doğrudan kiril ve metodiy kardeşlerin 9. yüzyıl civarında kullandıkları eski bulgarcanın izlerini taşırlar.  

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42