Author Topic: Tımraş  (Read 23645 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tımraşlı4242

• Member
  • **
  • Ne Mutlu Türküm Diyene,Pomak olmaktan gururluyum
Tımraş
« on: September 25, 2008, 21:47 »
Herkese merhabalar.Ben uzun bir yazı yazacağım inşaallah okurken sıkılmazsınız.Benim doğduğum köy Konya il Çumra ilçesi Gökhüyük Köyü diğer adı da Tımraş.Yakın zamana kadar Tımraşın ne olduğunu bilmezdim.Tımraş çoğu pomağın bildiği üzere Bulgaristanda pomakların kurduğu Cumhuriyettir.Rodop dağlarındaki Pomaklar oluyor.Anneannemlerde Konya Kaşınhanına gelmişler.Peki Türkiyeye nasıl gelmişler dersiniz film gibi olaylar.Eşim ile İzmirde tanıştım kendisi konyalı ama pomak değil.Bir gün eşim ile İzmir Gaziemir e bağlı Sarnıç Belediyesinin piknik alanında piknik yaparken Sarnıçta tamamen göçmenlerin yerleşim yeridir, orda bulunan yaşlı bir bayana sormasını istedim pomaklar nasıldır? Çok dindarladır dedi.Hikayede bunla alakalı zaten;rahmetli anneannem geliş hikayelerini anlatırken neler gelmemiş ki başlarına.Yıl 1938 anneannemin kocası yani dedemin kardeşi cami imamı, bulgarlar o zamanlar çok eziyet ediyorlar ya dinini ya canını gibi benzer şeyler asimilasyon yapıyorlar anlayacağınız.Dedemi imam kardeşinin kulaklarını kesiyorlar.Daha sonra dedemler dayanamıyorlar baskılara ve Türkiyeye gelmek istiyorlar.Öyle gelmekte kolay değil.Mal Mülk ne varsa kendilerine kaçıracak bulgara veriyorlar.Anneannemin anlatırken  gözleri dolardı.Bıraktıkları keçiler koyunlar anlıyorlarmış gibi arkalarından meliyorlarmış.Mevsim kış tabiki şartlar dahada zor.Annem yeni doğmuş belekte.Kaçarken annemi dağlarda düşürüyorlar ara ara ümitsizliğe düşüp gidecekleri bir anda annemi kar altında buluyorlar ama hiç uyanmamış mışıl mışıl uyuyor.Anneannem vefat edeli 3 sene kadar oluyor.50 yaşında okuma yazmayı öğreniyor.60 a yakında Kuranı Kerimi okuyup öğreniyor.Nur yüzlü anneannem kimse hakkında kötü düşünmez konuşmaz devamı başka zamana

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Ynt: Tımraş
« Reply #1 on: September 25, 2008, 22:20 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Herkese merhabalar.Ben uzun bir yazı yazacağım inşaallah okurken sıkılmazsınız.Benim doğduğum köy Konya il Çumra ilçesi Gökhüyük Köyü diğer adı da Tımraş.Yakın zamana kadar Tımraşın ne olduğunu bilmezdim.Tımraş çoğu pomağın bildiği üzere Bulgaristanda pomakların kurduğu Cumhuriyettir.Rodop dağlarındaki Pomaklar oluyor.Anneannemlerde Konya Kaşınhanına gelmişler.Peki Türkiyeye nasıl gelmişler dersiniz film gibi olaylar.Eşim ile İzmirde tanıştım kendisi konyalı ama pomak değil.Bir gün eşim ile İzmir Gaziemir e bağlı Sarnıç Belediyesinin piknik alanında piknik yaparken Sarnıçta tamamen göçmenlerin yerleşim yeridir, orda bulunan yaşlı bir bayana sormasını istedim pomaklar nasıldır? Çok dindarladır dedi.Hikayede bunla alakalı zaten;rahmetli anneannem geliş hikayelerini anlatırken neler gelmemiş ki başlarına.Yıl 1938 anneannemin kocası yani dedemin kardeşi cami imamı, bulgarlar o zamanlar çok eziyet ediyorlar ya dinini ya canını gibi benzer şeyler asimilasyon yapıyorlar anlayacağınız.Dedemi imam kardeşinin kulaklarını kesiyorlar.Daha sonra dedemler dayanamıyorlar baskılara ve Türkiyeye gelmek istiyorlar.Öyle gelmekte kolay değil.Mal Mülk ne varsa kendilerine kaçıracak bulgara veriyorlar.Anneannemin anlatırken  gözleri dolardı.Bıraktıkları keçiler koyunlar anlıyorlarmış gibi arkalarından meliyorlarmış.Mevsim kış tabiki şartlar dahada zor.Annem yeni doğmuş belekte.Kaçarken annemi dağlarda düşürüyorlar ara ara ümitsizliğe düşüp gidecekleri bir anda annemi kar altında buluyorlar ama hiç uyanmamış mışıl mışıl uyuyor.Anneannem vefat edeli 3 sene kadar oluyor.50 yaşında okuma yazmayı öğreniyor.60 a yakında Kuranı Kerimi okuyup öğreniyor.Nur yüzlü anneannem kimse hakkında kötü düşünmez konuşmaz devamı başka zamana
çok iyi olmuş bunları yazman tımraşlı4242. Umarım bu yazıyı bulgarca bilenlerden biri bulgarca tercümesini yazarda ibret olur pomak olupta kendini bulgar görenlere!!! vede  onlara prim  verenlere!!!      saygılar

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #2 on: September 26, 2008, 11:52 »
çok iyi olmuş bunları yazman tımraşlı4242. Umarım bu yazıyı bulgarca bilenlerden biri bulgarca tercümesini yazarda ibret olur pomak olupta kendini bulgar görenlere!!! vede  onlara prim  verenlere!!!      saygılar

Bello kardeshim,

Bunlar bilinen seylerdir. Bulgarca tartismalarda bunlar konusulmus ve anlatilmis. Belkim tam bu köy bu insanlarla degil ama genel olarak bu tur olaylar Bulgaristan pomaklarindan bilinen yasantilardir, hic shupen olmasin...

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #3 on: September 26, 2008, 11:56 »
Pomak olup da kendini bulgar görenler Bulgaristanda resmi eğitim sisteminden geçtiği için kendini bulgar gören az sayıdaki kimselerdir. Yoksa Pomakların çok büyük bir çoğunluğu kendini şu yada bu değil Pomak olarak tanımlamaktadır.

Aynı biçimde Türkiyede doğup büyümüş ve Türk milletine entegre olmuş Pomakların hissiyatını ve görüşlerini zaten bizler hissetmekteyiz.

Barış ve savaş zamanlarını hatırlayınız. Biz bulgarlar ile ne kadar süre barış içinde bulunduk ve ne kadar süre savaştık. Lütfen savaş zamanlarının zihnimizde bıraktığı hatıraları yüzyıllara taşımayalım. Biz savaş zamanındaki hatıraları unutmuyoruz. Ancak davranışlarımızı düşmanlık hisleri sevketmemektedir.

Balkan savaşı öncesindeki Komita hareketleri sırasında, savaş esnasında ve göç anlarında bir çok olaylar yaşanmıştır. Geçmişe saplanırsak içimiz herkese karşı kin ve öfke ile dolu kalacaktır. Halbuki bizler aynı zamanda Pomakların geleceğini düşünmeliyiz. Bulgaristanda yaşayan Pomaklar da kendilerine mahsus bir ortam içindedirler. Ve onları değerlendirirken o durumları göz önünde bulundurmalıyız.

Biz sitemizde toplumları birbirine düşürecek, düşmanlığı sürdürecek üsluplara prim vermiyoruz. Bunların bize faydası yoktur. Zulümlerin sadece "karşı taraf"ın işi olduğu yönündeki yargıların tek yanlı olduğunu unutmayınız. Gerektiğinde her iki taraf arasında gayrı insani uygulamalar olmuştur.

Savaş psikolojisinin baskısı altında insanların nasıl etkilendiğini hepimiz bilmekteyiz.  Ancak biz de biliyoruz ki savaş esnasında insanların bir kısmı canavarlaşsa da, çoğunluğun insani boyutu ihmal etmediği, zulümden uzak kalmaya çalıştığı ve karşı tarafa insani davrandığını da örnekleriyle biliyoruz.  Bizim hatıralarımızda bunlar da mevcuttur.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #4 on: September 26, 2008, 12:19 »
Acılar ve geriye kalan gözyaşları. Söylenmek istenenler, söylenemeyenler... Çok zor iş bunlar ama kolayı var tarihin tozlu yapraklarında yaşanmış olanları bir millete maletmek. Evet çapulcu bulgar komitacıları bu eylemlerde bulunmuşlardır ama bunun sorumluluğu tüm bulgar halkına ait değildir. Aşağıda konu ile dolaylı ilgisi olan bir materyali sizlerle paylaşıyorum. Hadi bakalım şimdi düşünme sırası vicdanlarda.

Bu sitede herşeye rağmen nefret tohumları değil dostluk ve barış yeşerecektir!

Offline Беглик

• Advanced member
« Reply #5 on: September 26, 2008, 12:30 »
Onder, извинявай, понеже е кратък, би ли превел на български твоя отговор No.4. Имам чувството, че винаги казваш нещо, което заслужава да се знае. Благодаря.

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #6 on: September 26, 2008, 13:10 »
Acılar ve geriye kalan gözyaşları. Söylenmek istenenler, söyleneyemeyenler... Çok zor iş bunlar ama kolayı var tarihin tozlu yapraklarında yaşanmış olanları bir millete maletmek. Evet çapulcu bulgar komitacıları bu eylemlerde bulunmuşlardır ama bunun sorumluluğu tüm bulgar halkına ait değildir. Aşağıda konu ile dolaylı ilgisi olan bir materyali sizlerle paylaşıyorum. Hadi bakalım şimdi düşünme sırası vicdanlarda.

Bu sitede herşeye rağmen nefret tohumları değil dostluk ve barış yeşerecektir!

Bravo Önder  :'(  :'(  :'(

Tsitat Önder  "Vapreki vsichko vav sayta ni, ne semenata na omrazata a priyatelstvoto i mirat shte raztsafnat..."

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
« Reply #7 on: September 26, 2008, 14:41 »

Soyle demek istiyorum,
Ben bir turkum ve ....benim buralarda acaba pomaklarin arasinda ne yapiyor bu adam diye bence herkez sormustur.Ellbette cogu propaganda diyor.Onemli bir konu uzerine hazirlaniyorum ve ondan sonra sitenizden cikacagim.Demek istedigim ben buradayim sadece bir dost olarak ama malesev bazen veya baska sekilde beni propagandaci gibi goruyorlar.Ya neyin propagandasini yapayim arkadaslar,burada size nasil ve kendi bilgilerimden ve deneyimimden yararlanarak nasil sizin sitenize yardimda bulunayim bir dost olarak  baska bir amacim yok.Eger ben bir turksem ve bu sitede sizin yeriniz nedir derseniz...bende size yakin koyler pomakti ve cogu cocukluk arkadaslarim pomak ve onlarin cillelerini bildigim icin buradayim dersem inanirmisiniz?Ben pomklari bir pomak gibi biliyorum.

Gelelim konuya yukarida yaziyi altin suyuna dokup saytin en onemli kosesine koymaniz yerine siz buna diyorsunuz... ya biz bunu zaten tartistik ve gerek yok yara acmaya ,yeniden. Anlayisiniza saygi duyuyorum.... Ama ben bu yaziyi okuduktan sonra sanki koyunlarin ve kecilerin sesini duymus oldum ve gozlerim yasla doldu ve bovuldu. Gonlum o gunlere gitti ve sanki bende dalari gecmis oldum ve bu insanlarin cillesini anladim.Eger su anda biz burada bu tip ve sekilde yazilari bilmessek pomak halkinin tarihine ve gecmisine nasil kendimizi konsantre ederiz ve pomaklarda pomak duygusu yaratiris.Iste bu tip yazilara onem vermemiz bence daha iyi olur.... elbette pomaklarin onunde buyuk  bir yol var ve dunyanin onunde kendilerini tanitmak icin helbette barisci yollar aramalari gerek ve bu  yol da cok dogru.... Ama baska taraftan bazilari pomak halkini parcalarka bir cogu pomaklarin tarihini ve bu tip cilelerini bilmezken heleki gencler..... siz bunlari analatalim ve kayit edelim diyeceginize sanki bu konular onem tasimiyor gibi geciyorsunuz.Lutfen yazimi silmeyin,amacim savas degil amacim pomaklari kendilerine ve dunyaya tanitmak. Saygilarimla!

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
« Reply #8 on: September 26, 2008, 15:00 »
Devam edecegim anlatmaya......
1989s.

Koy buyuk yolculugun hazirlanmasinda ve herkez bir huzun icinde.Buyuk evler, buyuk mulk ve ici hayvan dolu.Insanlar suru suru her gun kovu terkedip vedalasarak, alayarak yola dokuluyor.6 metrelik vagonun icine 3 ayle mulklerini yerlestirmeleri gerekti.Buyuk mulkunden bu iki metre yere neyini koyabilirdiniz....sadece insanliginizin kirikligini ve bir deniz goz yasi.Helen koyun icinde gezen bulgarlar hani senin tavugunu esegini koyununu satin alanlar......Bir inek iki tavuk parasina.Helen esekleri ve kopekleri kimse almazdi ve hayvanciklar bosa salinmis ...ve alistiklari gibi evlerin onunde dolasip duruyorlardi.Kopeklerin sesi acinakliydi.Iste sizin belki onem vermediginiz goc oykusu.Bilyorum herkez bu yollardan gecti ve bunlari unutmamaliyiz cunku Osmanlinin savaslarindan sonra helen Kirim be Balkanlar ......sadece gocte olenin sayisi 5 000 000.BES MILION OYKU!Deyipte gecmeyin!Onun icin buradayiz savas degil ama unutmamaliyiz ve bilmeliyiz.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #9 on: September 26, 2008, 15:25 »
Biz çektiğimiz çileyi elbette kendimiz daha iyi biliriz. Biz halkımızı radikalleştirmekten kaçınıyoruz. Keskin sirke ancak kendi küpüne zarar verir. Balkanlarda denge ve barış unsuru bir Pomak halkı yerine hem Bulgaristan ile hem de Yunanistan ile kavgalı bir halk kime yarar getirecek. Biz halkımızı kavgalar içinde tüketmeyi değil, gelecek içinde var kılmayı amaçlıyoruz. 

Sitemiz belli bir ülkenin politik görüşleri doğrultusunda yayın yapmıyor. Biz sadece pomaklar hakkında gerçek olan herşeyin belli bir üslup dahilinde tartışılmasından ve bilgi paylaşımından yanayız. Ancak üslubun dışına çıkıldığında moderatörlüğün gereği yapılır. Bu çerçevede Pomaklara yapılan zulüm ve gayrı insani davranışlara ait belgeler sitemizde yayınlanmıştır ve yayınlanacaktır.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #10 on: September 26, 2008, 23:22 »
"pomak olupda kendini bulgar görenler", "pomak olupta kendini türk görenler". çok duygusalız çok evet bazen olmamız gerekiyo ama mantığımızı kullanmakta sıkıntı yaşıyoruz bu seferde. e iyide konuşalım dersek galeyana gelip yuh ona yuh buna diyoruz, konuşmayalım düşmanlığımız artmasın diyoruz, hafızalar desen zaten yarısını kaybetmişiz, peki merak ediyorum nasıl olacak bu iş konuşsan bi türlü konuşmasan ayrı bi türlü... ben artık şaşırmaya başladım ve ne yazacağımı nasıl yazmayacağımı bilemez oldum yazdıklarımda çoğunlukla alakasız görünen sayfalarda üstü çok çok çok kapalı kelimelerde e bunuda benden başkası zaten anlamaz e ozaman ben ne anladım bu işten garip mi evet bence garip.............................

ayrıca bu söylediklerimi bu sayfadaki kimse lütfen üzerine alınmasın bunlar bu sayfadaki gördüklerimin üzerine yaşadığım çelişkili durumdur. ancak bir bildiği olan varsa tavsiyeler her daim kabulümdür.

saygılarımla ve sevgilerimle,

Offline tımraşlı4242

• Member
  • **
  • Ne Mutlu Türküm Diyene,Pomak olmaktan gururluyum
« Reply #11 on: September 27, 2008, 04:40 »
Öncelikle şunu söyleyim anneannemin yaşanmış olayları anlatması ve benim burda dile getirmem farklı tartışmalar içine girilmiş.Ben burda ne bulgarın eziyetlerini nede Türkiyenin kucak açmasını yazarak birşeyleri yada bir şeylerin propagandasını yapmak istedim.Ben Pomakım ama Ben Türküm aynı zamanda.Bulgaristanda yaşayıp ta kendini bulgarlara yakın görende vardır saygı duyarım belki bende Bulgaristanda yaşasam öyle olacaktı.Ama ben müslümanım elhamdülilah bazı pomaklarda hristiyan olmuştur yada asimile olmuştur olabilir.Şimdi ben ne kadar kendi görüşümü burda dile getirsem benim gibi düşünmeyenlerden antipati kazanacağım buda hiç bir şeyi çözmeyeceğini iyi bilirim.Yaşanımş acıları burda yazmanın da faydası olmadığını anladım.Ancak Bogutevolunun moderatörlüğünün gereği yapılır demesi aba altından sopa göstermek oluyor ben kendi üzerime aldım açıkçası.

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #12 on: September 27, 2008, 08:59 »
Öncelikle şunu söyleyim anneannemin yaşanmış olayları anlatması ve benim burda dile getirmem farklı tartışmalar içine girilmiş.Ben burda ne bulgarın eziyetlerini nede Türkiyenin kucak açmasını yazarak birşeyleri yada bir şeylerin propagandasını yapmak istedim.Ben Pomakım ama Ben Türküm aynı zamanda.Bulgaristanda yaşayıp ta kendini bulgarlara yakın görende vardır saygı duyarım belki bende Bulgaristanda yaşasam öyle olacaktı.Ama ben müslümanım elhamdülilah bazı pomaklarda hristiyan olmuştur yada asimile olmuştur olabilir.Şimdi ben ne kadar kendi görüşümü burda dile getirsem benim gibi düşünmeyenlerden antipati kazanacağım buda hiç bir şeyi çözmeyeceğini iyi bilirim.Yaşanımş acıları burda yazmanın da faydası olmadığını anladım.Ancak Bogutevolunun moderatörlüğünün gereği yapılır demesi aba altından sopa göstermek oluyor ben kendi üzerime aldım açıkçası.

Tirmashli kardeshim,

Yanlis anlamissiniz…
Burada hepimiz göc hikayelerini, cektiklerini paylasabilir. Hepimiz öyle yapiyorus size iki örnek linkler.

Biri turkce diyeri de bulgarca dilinde yayinlanan “Bagislayalim ama unutmayalim”. Sanirim bir yanlis anlasma olmustur. Tek istedigimiz burada gecmiste yasadiklarimizdan, cektiktiklerimizden bu gun ki burada uyelerimizi ya da bu gunku insanlari suclamayalim. Oyle olaylar olmustur tartismalarimizda. Inanin her bir hikaye önemi ve yayinlanabilir, tartisilabilir.

Inanin gecmiste her iki taraftan aci cekenler olmus tek istedigimiz burada bugun kimseleri, gecmiste yasadiklarindan dolayi suclamayalim... Yaralari tekrar acip kanatmayalim... Hersey de tercume etmeye zamanimiz olmadigini da söylemek istemistim Bello kardesimize...
Baris köprusunu kurmaya calisalim

Arkadasimizin konu cok doguru "Bagislayalim ama unutmayalim"

Unutulmadi, unutmayiz da, kimse yasadigini unutamaz.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #13 on: September 27, 2008, 11:32 »
@tımraşlı4242
Tepki aktardığınız olaya değil, olayın farklı boyutlara çekilebilme riskidir ayrıca uyarı size değil genele yöneliktir. Biz sadece nefret istemiyoruz bizide yanlış anlamayın. Burada konumuzla direkt olarak ilgili olmamasına rağmen aşılanan nefretin nelere yol açabileceği konusunda batak olayının mitleştirilmesine referans verelim. 21 nisan 1876 yılında St. Nedelia kilisesinde ibadet halinde olan yüzlerce bulgar hristiyan, çevredeki pomak köylerinden gelen pomaklar tarafından kılıçtan geçirilmiş ve bu olay bağımsız bulgaristanın kuruluşunda önemli bir yer tutmuştur. Bulgar özgürlük hareketi dezenformasyon yoluyla bu katliamı batı dünyasına abartarak sunmuştur. Öyle ki yüzler ile ifade edilen kurban sayısı beşbinlere hatta onbinlere çıkartılarak gerekli amaca hizmet etmiştir. Yaratılan bu mit* günümüzde bulgar halkına o kadar iyi empoze edilmiştirki bu konuyu tartışmaya açmayı dahi kabul etmedikleri gibi yakın geçmişte batak üzerine araştırma yapan Ulf Brunnbauer ve Maria Baleva adlı akademisyenlerin batak olayı için "Tüm ulus devletlerde olduğu gibi, Bulgaristan’ın oluşumunda da mitler önemli bir rol oynamıştır" şeklindeki açıklamalarına sert tepki göstererek kellelerini istemeye varacak seviyede infiala yol açmıştır. 

Soru: Bu olaydan tüm pomaklarmı sorumludur?

*Mit, tarihsel  bir gerçeğin edebiyatta, resimde yeniden kurgulanması ve abartılmasıdır.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #14 on: September 27, 2008, 12:10 »
değerli timraşlı4242

moderatörlüğün gereği yapılır derken zihnimde sizi hedef almamıştım. Bunu yazarken tam da bizim sitemizdeki türk, bulgar ve pomak üyeler arasında zaman zaman sert ve kırıcı bir biçime bürünen tartışmaların üslubunu düşünerek yazmıştım.

Bizler yani sitenin yöneticileri Pomakız.. Bundan kuşku duymuyoruz. Senin de belirttiğin gibi Türkiyede yaşayan pomaklar kendini türk hissettiği gibi, Bulgaristandaki bazı pomaklarda kendini bulgar hissetmektedir. Bu bir realitedir. Biz de asli kimliğimizi Pomak olarak hissediyoruz.  Ancak Türkiye gerçeğini aslen Pomak olmakla birlikte kendimizi Türk milletine ait olarak hissetmemizi açıklayan en iyi kavram da Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene " vecizesidir. Bunda biz bir çelişki görmüyoruz.

Biz nasıl kendimizi Türkiyede bu biçimde hissediyorsak buna benzer bir biçimde Bulgaristandaki bir kısım pomakların kendini bulgar hissetmesini de anlayışla karşılıyoruz. Çünkü Türkiyede sürekli olarak "Pomaklar Kuman türklerinden gelmiştir" tezi işlendiği gibi, Bulgaristanda da "Pomaklar Osmanlı zamanında zorla müslüman yapılmış eski hristiyan bulgarlardır" tezi sürekli işlenmektedir. İşte gerçeği asli kaynaklarından araştıran kimse sayısı az olması nedeniye halkımızın bu iki tezin etkisi altında kendini şu yada bu hissetmesini normal karşılıyoruz.

Bizler bu sitenin yöneticileri olarak iki yönlü bir davranış modelini dengeli bir biçimde sürdürmek zorundayız. Kişisel olarak kendimize ait düşünceleri yeri geldiğinde savunmak yanında moderatör niteliğimizle üyeler ve karşı görüşler arasında tarafsız ve dengeli bir biçimde davranmak zorundayız. O nedenle bu sitede Pomaklar hakkında tüm görüşleri yayınlamak ve bu görüşleri savunan üyelerin birbiriyle belli bir üslubu korumasını gözetiyoruz.

Yazıları yada yazı içinde kullandığı kelimeleri silinenler kesinlikle küfür içeren, provakatif nitelikli sözlerdir. Biz toplumlar arasında kin ve düşmanlığın körüklenmesini istemiyoruz. Karşıt görüş sahiplerinin tarafsız davranma gayretmizi anlamaları gerekir. Biz açıkça deklare ediyoruz ki: Bu sitede şu yada bu görüşün lehinde yada karşısında değil, objektif bir paylaşım ve tartışma platformu oluşturarak gerçeklerin ortaya çıkmasını amaçlıyoruz.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42