Author Topic: Bulgaristan pomakları ve izlenimler  (Read 26357 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazım

• Candidate member
  • *
Bulgaristan pomakları ve izlenimler
« on: October 13, 2008, 15:23 »
İstanbul'da ikamet eden Bulgaristan'ın Şumnu iline bağlı Kliment köyündenim. Pomak değilim fakat köyümüzde Pomak nüfüsünün fazla olduğundan dolayı bu insanlarla yıllarca bir arada yaşama fırsatını buldum, onların kültürlerini, hayata bakış açılarını,giyim-kuşamlarını, yaşam biçimlerini vs. çok yakından izleyebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.Yıllarca arkadaşlık ettik,çok güzel anılarımız ve dostuklarımız oldu. Pomak çocuklarıyla aynı sınıfları ve sıraları paylaştık, çocukluklarımız bir arada ve iç-içe geçti ve köyümüzde Bulgaristan'da kalan diğer insanlar (pomaklar ve türkler) hala bir çok şeyi paylaşmaya, kardeşçe bir arada yaşamaya devam ediyorlar. Bu forumda yazan bazı kişilerin tam aksine ben şahsen Pomakları hiç bir zaman alt sınıf vatandaş olarak görmedim, göremezdim.Hepsi çok mükemmel insanlardı, köy halkımız onlardan hiç bir zarar görmedi ve tam tersine Pomak halkı bizim köyümüze bir çok yenilikler getirdi, biz Deliorman Türkleri bir çok şeyi Pomaklardan öğrendik.Yaşlı Pomaklar dinlerine çok bağlı ve dürüst insalardı, gençleri ise çok çalışkan ve girişimciydiler.Benim ve ailemin izlenimleri bu yöndedir.
Tüm Pomak kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Hikmetoğlu Nazım

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
« Reply #1 on: October 13, 2008, 15:58 »
You are not allowed to view links. Register or Login
İstanbul'da ikamet eden Bulgaristan'ın Şumnu iline bağlı Kliment köyündenim. Pomak değilim fakat köyümüzde Pomak nüfüsünün fazla olduğundan dolayı bu insanlarla yıllarca bir arada yaşama fırsatını buldum, onların kültürlerini, hayata bakış açılarını,giyim-kuşamlarını, yaşam biçimlerini vs. çok yakından izleyebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.Yıllarca arkadaşlık ettik,çok güzel anılarımız ve dostuklarımız oldu. Pomak çocuklarıyla aynı sınıfları ve sıraları paylaştık, çocukluklarımız bir arada ve iç-içe geçti ve köyümüzde Bulgaristan'da kalan diğer insanlar (pomaklar ve türkler) hala bir çok şeyi paylaşmaya, kardeşçe bir arada yaşamaya devam ediyorlar. Bu forumda yazan bazı kişilerin tam aksine ben şahsen Pomakları hiç bir zaman alt sınıf vatandaş olarak görmedim, göremezdim.Hepsi çok mükemmel insanlardı, köy halkımız onlardan hiç bir zarar görmedi ve tam tersine Pomak halkı bizim köyümüze bir çok yenilikler getirdi, biz Deliorman Türkleri bir çok şeyi Pomaklardan öğrendik.Yaşlı Pomaklar dinlerine çok bağlı ve dürüst insalardı, gençleri ise çok çalışkan ve girişimciydiler.Benim ve ailemin izlenimleri bu yöndedir.
Hikmetoğlu Nazım

Hos gelmissiniz Nazim bey,
Ben 1985 yilinda beden derslerinde ogretmenlik yapim Klimentte ve koyun takiminda da futbol oynadim.Ondan sonra Drenci koyunun takiminda pomaklarla da hep beraber futbol oynadim.Erdihan ve Erdogan benim yegenlerim.Benimde cok Pomak arkadasim vardi.Helen fotorafciyla moabettlere cok takilirdik.

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #2 on: October 13, 2008, 18:21 »
Hikmetoğlu Nazım

Nazim kardeshim,
Öncelik kato edin selski dobre doshal!

Ama seninle ayni fikirde olmadigimi bellirteyim :), Teo bilir. Tum köyluleri demiyorum, ama 70li yillarda bazi köyluler bize karsi cokta iyi davranmadigini bilmen gerek, eger Kliment köyunde yasadiysan. Birde o zamanlar bana bir turk-pomak evlilik örnegi de verebilirsen belkim biraz fikrim degisebilir. Ama benim yasadigim surece yani 22 yil öyle bir sey yoktu. Bizler yeterince degerli degildik oradaki turklerin gözlerinde...o eski zamanlarda...

Tekrar diyorum hepsini kastettmiyorum ama cogu öyleydi. Malesef inan nekadar uzuntuyle bunu söyluyorum, cunkum ben tum yasadigim surec anlayamadim biz neyle okadar farkliydik sizlerden...

Tabi bu benim dusuncem, senin de kendine ait sana göre o dogrudur, bana göre benim olani doguru... :)

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Bulgaristan pomakları ve izlenimler
« Reply #3 on: October 13, 2008, 21:03 »
bulgaristanda yaşayan pomakları bilmiyorum ancak benzer sıkıntıların trakya da da yaşandığını biliyorum. direk kendim değil ancak ailemdeki büyüklerden duyduklarımı biliyorum ve hiç hoş şeyler yaşanmadığını da biliyorum bunları hani böyle söylemek ne kadar doğru olur onuda bilmiyorum aslında ama yinede şunu söylemek istiyorum ama pomaklar kararlar alırken ben şuyum derken aslında üzgünüm ama duygusal davranıyorsunuz. çünkü tarihsel kayıtlar bir tarafa dursun birde birde yaşanan gerçekler var ortada insanların birebir yaşadıkları belki bu yüzden bişeyleri unutmak zorunda oldukları... ama bunların ablacım böyle dile gelmesi ne biliyim biraz üzüyor beni ya bu gün forumda gördüğüm bir eklenen fotoğraf çok üzücü ve eklenmemesi gerektiğini düşündüğüm bir fotoğraf çünkü ne olursa olsun arkadaşlar kendinizi ne olarak kabul ederseniz edin bulgarlar da, türkler de sütten çıkmış akkaşık değil, bizim atalarımıza ne yaparlarsa yapsınlar bu onlardan birer parça taşımadığımızı göstermez... 

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #4 on: October 13, 2008, 21:09 »
bununla birlikte şunuda söylemek isterim ki pomaklar çok ilginç tir ama bulgaristandaki pomaklar türkleri hayatlarından çıkartamıyorlar ve emin olun türkiye de yaşayan pomaklarda bulgarları hayatlarından çıkartamıyorlar. olay ne biliyomusunuz herkes yaşadığı yerde yaşanılanlar heryerde aynı şekilde yaşanıyor sanıyor sadece, ama gelin görünki öyle değil dünya sadece yaşadığımız çevrenin etrafında dönmüyor bizim dost dediğimiz başka yerde başka bişey olarak karşımıza çıkabiliyor.

size tarihsel kayıtlar, belgeler, makaleler sunamam ama kendi adıma şunu söyleyebilirim; insanları çok iyi dinlerim, yazılanları okurum ve nispeten iyi sayılabilicek derecede analiz edebilirim ve benim gördüklerim bunlar ve daha pek çoğu hadi siz düşünün .........

Offline teo

• Advanced member
« Reply #5 on: October 14, 2008, 03:50 »
Nazim kardeshim,
Öncelik kato edin selski dobre doshal!

Ama seninle ayni fikirde olmadigimi bellirteyim :), Teo bilir. Tum köyluleri demiyorum, ama 70li yillarda bazi köyluler bize karsi cokta iyi davranmadigini bilmen gerek, eger Kliment köyunde yasadiysan. Birde o zamanlar bana bir turk-pomak evlilik örnegi de verebilirsen belkim biraz fikrim degisebilir. Ama benim yasadigim surece yani 22 yil öyle bir sey yoktu. Bizler yeterince degerli degildik oradaki turklerin gözlerinde...o eski zamanlarda...

Tekrar diyorum hepsini kastettmiyorum ama cogu öyleydi. Malesef inan nekadar uzuntuyle bunu söyluyorum, cunkum ben tum yasadigim surec anlayamadim biz neyle okadar farkliydik sizlerden...

Tabi bu benim dusuncem, senin de kendine ait sana göre o dogrudur, bana göre benim olani doguru... :)

Bu forumdan boyle bir izlenim verilsin ....ben burada Rahmiyeye kailmiyorum.Malesev diyerek.Pomak-Turk evlilikleri coktur ve hem benim kovumde hemde esimin kovunde komsumuz pomakla evlidir.Rahmiyeye daha oncesinden dedigim gibi yeniden tekrarlamak isterim.Su anda benim kovume yakin olan DRENCI bU konulari coktan asti ve turk-pomak evllikleri var ve olacaktir.Ama ne  de olsa ben yine de demek isitiyorum Pomak halki ayri bir halk ve ayri bir kulturu olmus ve olan bir yasayan halk.Turk-Pomak baglantilari daha 1000 onceden beri vardir  ve helen Rodoplarda ilk gelen turk -yoruk-turkmen halklari Pomaklarin yuzunde bir dost halk goruyor.Sizi daha onceki Pomak forumunda size dedigim gibi......helen sizin entel biri olarak daha sabir gostermenize ve 130 senelik sovinizmin asarlarindan paslanmis bazen iliskilerimiz ve anlayislarimiz bu forumda on olarak on sayfalara cikarilmasina karsiyim.Yilardir Pomak Halkinin Yaninda bir Turk vardi.Osmanli eger Pomak halkini kurtarmasaydi zorunlu goclerde,acaba su anda neyin nesi icin sizinle bu forumlarda tartisip gorusecektik.Tekrar ediyorum bu izlenimler eger size zarar verdiyse bende size daha oncesi gibi Turk halkindan size benim ozurlerimi sunmustum.130 seneden beri bizi ayirmaya baktilar ve bazen konularda  bizi ayirmaya basardilar.Cunku sovinizmenin planlari oyleyidi....ayirsinlar ve pomaklari genositlerde bogsunlar.Oyle de olmadi mi? 7 defa aynikisi olmadi mi?Su anda bir turk olarak bakin benim tum bulgarca yazilan kunularima ve gorun ki her yerden kanitlarla ve delilerle dolu Pomak halkinin tanitiminda yer almaktayim.Siz simdi kucuk kucuk hadiseler nedeniyle kalkip ta turk halkini suclayacaksaniz ben sizi anlamakta zorlaniyorum Rahmiye.Turk halki su ana kadar size Pomak-turku dediyse bu bir sevgidir.Benim gibileri de burada bu yanlisi arastirarak daha dogru yere tasimak....bence bu da olacak.Zaten su anda genel anlayis degismeye  basladi.Sadece bir sey soylemek istiyorum size Rahmiye... arastirin ve gene arastirin ve gene arastirin ...her bir yerde kanit doludur ki Pomaklar bulgar degildir!Benim izlenimlerim Kliment koyu icin Rahmiyeden farklidir.Benim izenimlerim bazen cahil davranan kira kazmaya giden dedikoducu kadinlardan farklidir.Kliment kovunde ben  kimseden isitmedim Pomaklar soyledir ve boyledir diye.Hayir Rahmiye asmamiz gerebu tip seyleri....ve buna yeni yeni basladik 130 senelik yaralarimizi sarmaya.Saygilarimla!Lutfen yazimi silmeyin!

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #6 on: October 14, 2008, 08:39 »

Bu forumdan boyle bir izlenim verilsin ....ben burada Rahmiyeye kailmiyorum.Malesev diyerek.Pomak-Turk evlilikleri coktur ve hem benim kovumde hemde esimin kovunde komsumuz pomakla evlidir.Rahmiyeye daha oncesinden dedigim gibi yeniden tekrarlamak isterim.Su anda benim kovume yakin olan DRENCI bU konulari coktan asti ve turk-pomak evllikleri var ve olacaktir.Ama ne  de olsa ben yine de demek isitiyorum Pomak halki ayri bir halk ve ayri bir kulturu olmus ve olan bir yasayan halk.Turk-Pomak baglantilari daha 1000 onceden beri vardir  ve helen Rodoplarda ilk gelen turk -yoruk-turkmen halklari Pomaklarin yuzunde bir dost halk goruyor.Sizi daha onceki Pomak forumunda size dedigim gibi......helen sizin entel biri olarak daha sabir gostermenize ve 130 senelik sovinizmin asarlarindan paslanmis bazen iliskilerimiz ve anlayislarimiz bu forumda on olarak on sayfalara cikarilmasina karsiyim.Yilardir Pomak Halkinin Yaninda bir Turk vardi.Osmanli eger Pomak halkini kurtarmasaydi zorunlu goclerde,acaba su anda neyin nesi icin sizinle bu forumlarda tartisip gorusecektik.Tekrar ediyorum bu izlenimler eger size zarar verdiyse bende size daha oncesi gibi Turk halkindan size benim ozurlerimi sunmustum.130 seneden beri bizi ayirmaya baktilar ve bazen konularda  bizi ayirmaya basardilar.Cunku sovinizmenin planlari oyleyidi....ayirsinlar ve pomaklari genositlerde bogsunlar.Oyle de olmadi mi? 7 defa aynikisi olmadi mi?Su anda bir turk olarak bakin benim tum bulgarca yazilan kunularima ve gorun ki her yerden kanitlarla ve delilerle dolu Pomak halkinin tanitiminda yer almaktayim.Siz simdi kucuk kucuk hadiseler nedeniyle kalkip ta turk halkini suclayacaksaniz ben sizi anlamakta zorlaniyorum Rahmiye.Turk halki su ana kadar size Pomak-turku dediyse bu bir sevgidir.Benim gibileri de burada bu yanlisi arastirarak daha dogru yere tasimak....bence bu da olacak.Zaten su anda genel anlayis degismeye  basladi.Sadece bir sey soylemek istiyorum size Rahmiye... arastirin ve gene arastirin ve gene arastirin ...her bir yerde kanit doludur ki Pomaklar bulgar degildir!Benim izlenimlerim Kliment koyu icin Rahmiyeden farklidir.Benim izenimlerim bazen cahil davranan kira kazmaya giden dedikoducu kadinlardan farklidir.Kliment kovunde ben  kimseden isitmedim Pomaklar soyledir ve boyledir diye.Hayir Rahmiye asmamiz gerebu tip seyleri....ve buna yeni yeni basladik 130 senelik yaralarimizi sarmaya.Saygilarimla!Lutfen yazimi silmeyin!

Tamam Teo, ben artik bu konuda hic bir kelime yazmam!

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #7 on: October 14, 2008, 09:27 »
Her ne kadar konu Bulgaristan Pomakları ve izlenimler ise de ben Türkiyeye 100 yıl önce göç etmiş Pomakların torunlarından olduğumdan ve halen atalarımın asıl topraklarını halen dünya gözüyle göremediğimden kendi izlenimlerim elbette Manisa özelinde Türkiyedeki izlenimlerim olacaktır.

Sözlerim Teo kardeşimin yazısına yönelik olduğundan onu muhatap alarak yazıyorum.

Biz Türkiyede doğup büyüdük. Buradaki eğitim sistemi ile tahsil gördük ve Allah bereket versin memleketimiz olarak Türkiyeye bağlılık bilinci içindeyiz. Devletimizin tüm yükümlülüklerini yerine getirmekteyiz. Buradaki Türk milleti ile her zaman tam bir uyum hissettim. Benim çevremde her pomak yada türk; birbirinden ayrı tutulmayan bir bütün olarak algılandı. 45 yaşıma kadar kendimi -bugün nedense gözden uzak tutulmaya çalışılan- Pomak Türkü olarak gördüm. Çünkü Pomak bilincimin yanında türk olup olmadığım konusunda hiç kimse burada en ufak bir imada dahi bulunmadı. 

Taki bizim dost ve kardeş bulgaristan türklerinin bir web sitesinde Türkiyede fark etmediğim bir konu gözüme batmaya başladı. Bu konu maalesef Bulgaristandaki Türk ve Pomakların birbirini ayrı gördükleri ve açık bir biçimde bir kısım Bulgaristan Türklerinin Pomakları biraz hor gördüklerini anladım.

Evet Türkiyedeki Türklerin Pomaklara bakışı ile Bulgaristandaki bir kısım Türklerin Pomaklara bakışı birbirinin aynı değil imiş.. 

Türkler ile Pomaklar en azından 500 yıllık bir tarihi beraberliği paylaşmaktadırlar. Ve halen Pomakların Türklere olan yakınlığını ben tartışmam bile..

Diğer yandan Türkiye son 150 yıldır gerek Balkanlar ve gerek se Kafkasyadan çok miktarda göç aldığından Osmanlı devletinin hazin geri çekilişindeki tek sığınma yeri olduğundan bugün için Türk milleti nüfusunun büyük bir kısmını buralardan göç eden türk asıllı olan yada olmayan müslümanlar oluşturmaktadır. Bu açıdan Türk milleti işte bu gönül birliği etmiş milletin adı olarak onu kan esasına göre tanımlamaya kalkışanların aslında bu milleti çözmek isteyen hainler olduğu konusunda kişisel bir kanaatim vardır. (bu millet içinde -Ne mutlu Türküm diyene- kavramının ifadesi olan Türklük anlayışını değiştirip ırk esasına oturtmak isteyenlerin aslında gayrıtürk unsurlara dayandığı kanıtlanmıştır.)

İşte bu nedenle Türkiyede aslı pomak, boşnak, arnavut, tatar, giritli, moralı, çerkez, laz, abaza vesair tüm unsurları arasında ben aşağılayıcı ve ayırıcı bir söylem işitmediğim için, Pomak-Türk ayırımı benim için Türkiye şartlarında yoktur. Ancak son zamanlarda işte bu Türk milleti tanımının özünü değiştirip onu soy ve kan esasına dayandırma teşebbüslerininin akıbetinden ürküyorum.

Pomak ve Türkler arasında evliliklere gelince benim kendi hatıralarıma baktığımda çevremde benim anne ve babalarımın nesli arasında büyük oranda pomaklar arası evlilikler sözkonusu iken, zaman içinde hem şehirli hem de köylü pomaklar arasında karışık evlilikler çoğalmıştır. Bugün için sadece Pomaklar arası evlilikler çok azalmıştır. Ben de bir türk kızı ile evli bulunmaktayım. Bu nedenle Türkiye şartlarında "onlar pomak olduğu için evlenilmez" diye bir kural söz konusu değildir. Bunu doğruya doğru eğriye eğri niyetiyle belirtiyorum.

Bize Pomak türkü denilmesinin ardında yatan şudur. Bir kısmı Bizi gerçekten türk olarak yani Kuman türkü olarak görüyor. Bir kısmı Pomak tanımını bize fazla görüyor. Açıkça madem Pomak türküsünüz. O halde onu ayrıca Pomak tanımıyla ayırmanıza gerek yok deyip pomak tanımını unutturmaya çalışıyor. Diğer yandan Türkiyedeki Pomaklarda Türk milleti kavramına dahil olduğu için onlara Pomak türkü diyorlar. Çünkü 100 yılı aşkın bir süreçte Pomak kimlik bilinci tüm canlılığıyla devam etmesine rağmen Pomak dili, kültürü önemli ölçüde erozyona uğramıştır. Yani Pomaklar arasında türkleşme ciddi bir realitedir. Ancak bütün bunlar Pomakların kendine özgün bir dil ve kültürü ve kimlik bilinci olduğu gerçeğini gözden saklayamaz. maalesef kısmen aynen bulgarlar gibi Türklerde aynı konuda yani Pomak kavramının göz ardı edilmesi konusunda hemfikirdirler. Her ikisi de aynı sözleri söylerler. Siz çok iyi bir halksınız. Ama siz aslında bizdensiniz.

Kişisel olarak Pomakları Türklerden ayırmaya yönelik tüm girişimlere şiddetle karşı olduğumu deklare ediyorum. Böyle yapmak isteyenlerin daha 1972 yılındaki facialardan başlayıp daha geriye ta 130 yıl öncesine uzanan soykırımları unutmamaları gerekir. Bulgar değişmemiştir. Değişmeyeceğini sitemizde yazılan yazılarda ısrarla tekrarlamaktadırlar. Bizi biz olarak kabul etmeyenlerin ve bizi bulgarlaştırmak isteyenlerin bizim dostumuz olduğunu düşünemiyorum.

Pomakların 500 yıldır yüzü nereye dönükse bundan sonrada oraya dönük kalmalıdır. Pomak olarak var kalmak istiyorsak.. Eğer türkler de bizi pomak olarak görmek istemiyorsa işte o zaman Pomakların şu dünyada işi yamandır. Onun için biz Pomak olarak kalmak niyetimizi baştan ilan etmişiz.

Offline Nazım

• Candidate member
  • *
« Reply #8 on: October 14, 2008, 10:09 »
Merhaba Teo bey,

Ben 1970 doğumluyum.Yeğenlerinizi tanıdığım için sizide hemen tanıdım.Evet, 1985 yılında ben orta okul son sınıfta iken siz benim beden dersi hocamdınız.Yüz ifadenizi, poy-post olarak sizi çok iyi hatırlıyorum fakat isminizi maalesef unuttum.Eğer yanılmiyorsam sizin yeğenlerinizde İstanbul Sefaköy'de ikamet etmektedirler.Pomak kardeşlerimizin forumunda buluştuğumuz için çok memnun oldum.Bu web sitesini yapanlar, oluşturanlar ve emeği geçenler için çok teşekkür ediyorum.

Saygılar,
Nazım Gedik

Hos gelmissiniz Nazim bey,
Ben 1985 yilinda beden derslerinde ogretmenlik yapim Klimentte ve koyun takiminda da futbol oynadim.Ondan sonra Drenci koyunun takiminda pomaklarla da hep beraber futbol oynadim.Erdihan ve Erdogan benim yegenlerim.Benimde cok Pomak arkadasim vardi.Helen fotorafciyla moabettlere cok takilirdik.

Offline istanbul

• Member
  • **
« Reply #9 on: October 14, 2008, 11:47 »
sayın teo bey,
öncelikle açık sözlü yazılarınız için teşekkür ediyorum. yazılarınızı kaçırmamaya özen gösteriyorum. pomak olmadığınız halde zaman ayırıp emek harcamanız gerçekten taktir edilecek bir durum.
rahmie hanımın  anlatmak istediği bg de türklerin pomak lardan gelin almama meselesine gelince. belki pomak türk evliliği o dönemlerde sık olan birşey değidi bu doğru olabilir. fakat burda vurgulanan türklerin pomak lara sanki kötü muamele ediyor gibi anlatılması çok üzücü ve yanlıştır. rahmie hanımın daha önceleride hatalı yazıları olmuştu bu sitede. türkiye seyahati sonrası türkiyedeki pomaklarda hiç insanlığın olmadığını  yazmıştı. ben türkiyeli bir pomak kökenli türk vatandaşı olarak bu söylemleri çok vahim ve üzücü buluyorum hele hele bir admine hiç yakıştıramadım. hal böyle olunca bu site hakkında türlü şüpheler uyanıyor türkiyemizdeki pomaklarda.

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #10 on: October 14, 2008, 11:56 »
sayın teo bey,
öncelikle açık sözlü yazılarınız için teşekkür ediyorum. yazılarınızı kaçırmamaya özen gösteriyorum. pomak olmadığınız halde zaman ayırıp emek harcamanız gerçekten taktir edilecek bir durum.
rahmie hanımın  anlatmak istediği bg de türklerin pomak lardan gelin almama meselesine gelince. belki pomak türk evliliği o dönemlerde sık olan birşey değidi bu doğru olabilir. fakat burda vurgulanan türklerin pomak lara sanki kötü muamele ediyor gibi anlatılması çok üzücü ve yanlıştır. rahmie hanımın daha önceleride hatalı yazıları olmuştu bu sitede. türkiye seyahati sonrası türkiyedeki pomaklarda hiç insanlığın olmadığını  yazmıştı. ben türkiyeli bir pomak kökenli türk vatandaşı olarak bu söylemleri çok vahim ve üzücü buluyorum hele hele bir admine hiç yakıştıramadım. hal böyle olunca bu site hakkında türlü şüpheler uyanıyor türkiyemizdeki pomaklarda.

Daha önce yazdigim gibi fazla bu konuyu tartismayip, sözumde duracagim!
Sag olun kardeshim, bende SIZDEN böyle bir sey beklemezdim...!

Offline istanbul

• Member
  • **
« Reply #11 on: October 14, 2008, 12:11 »
rahmie  hanım tabiki yazacaksınız kimse kimseye karışamaz ne yazmak isterse onu yazar. benim amacımda bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. demek istediğim sizin burada bir admin olarak büyük sorumluluklarınız var. biz üyelere göre sizin biraz daha titiz ve dikkatli olmanız.
yanlış anlamayın lütfen ;)

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #12 on: October 14, 2008, 13:03 »
sayın teo bey,

Yaz aylarinda Turkiyeden döndugumde, bir yerde uzulerek, hemde cok uzulerek, orada gördum BAZI pomaklarimizda sankim insanlik kalmams gibi...

Bunu bir yerde yazdim bile forumda, tek amacim bu izlenimden dolayi uzuntumu dile getirmekti. Neden hepimis insan olmayalim, birbirimizi sevmeyelim. Hic birzaman da ayirim yapmadim, pomaklar bazi iyi olmayan sey yaptiysalar dile gelmesini istemisimdir, ayni sekilde diyerlerin icin de turk, bulgar... Sanirim beni hep yanlis anladiniz, herneyse fazla buraya girmiyorum.

Tek söylemek istedigim o uzuntumu dile getirdigimden az zaman sonra o yazimi degistirdim, hatami anlayarak...! Hatasiz olmadigimi da hic bir kez yazmadim...!

Bu konuyu belki cette de tartismisimdir, ama anlayamadigim neden buraya SIMDI tasinidi...!

Offline istanbul

• Member
  • **
« Reply #13 on: October 14, 2008, 14:18 »
rahmie hanım inanın size özel bir garezim yok aksine bu siteye özel renkler katıyorsunuz. ama o söylediğiniz sözlere çok alınmıştım türkiyede yaşayan bir pomak kökenli türk vatandaşı olarak. konu konuyu açınca aklıma geldi. siz değil bir başkasıda olsaydı aynı şeyleri söylerdim
         saygılar.

Offline teo

• Advanced member
« Reply #14 on: October 14, 2008, 14:49 »
Arkadaslar,
 Rahmiye hanimin uzuntusunu anlamak fazla degil.Helbette ayle olarak surgune ugramis ve Breznicadan gelip bir turk koyune yerlesmisler ve istegi destegi alamamislardir bizden.Malesev bu da bizde turklerde vardi.Malesev egitimsiz insanlar sadace bira ve kebapceyi benimsemisler ve Pomaklarin acisindan uzaktilar.O ise benim bu forumda olmanin sebebi Pomaklarin muslumanligi cani yurekten savunmalari.Hic bir zaman da Pomaklari benden bir turk olarak kimse ayiramaz.Su anda bile muslumanligi en iyi neticede savunan onlardir.Malesev bizi turk olarak ateizm le  dinimizden uzaklastirdilar.Ben Rahmiyenin acisini coktan anladim  ve onu cok hakli buluyorum.Soyle bir adise anlatayim size:
1985y .....muslumanlarin son soykirim tarihi.7 sinifta olan Pomak olan Mustafa bana okadar acimsi seyler anlatiydi ki .....Ogretmenim dedi bizim su anda Bulgaristanin 4 kosesinde evlerimiz var.Kliment kovune 2-3 ay once gelmislerdi ve oradan bir ev almislardi.Ve ogrencim anlatmaya devam etti:Er aksam evimize gelip  babami aliyorlardi  ve karakolda dovuyorlardi.Adimizi vermedik.Ondan sonra aylemiz 5 yil magralarda ac susuz gecirdi....yaprak yedik.Degil ki bankada paramiz yok.Hayir aylem caliskan ve bankada paramiz da var ama para cekemiyoruz.Ondan sonra bizi Kuzey-Bati(Vidinsko) Bulgaristana surgune gonderdiler.Babamla ben bir kovde ,annemle kiz kadesim baska kovde.Aramizda mesafe 50-60 km.Yani aylemizi ayirdilar.Her aksam koy muhtarinin yaninda imza atardik burada oldugumuz icin.Her iki kovde de evlerimiz var.Ondan sonra tum ayleyi Dobrudca koylerine gonderdiler.Ve son olarak iste burdayiz.Aylemizi dagma -duman etiler.Lutfen Rahmiyenin acisini anlayin ve onu destekleyin.Ben halen diyorum biz turk olarak cok seyler var Pomaklardan ogrenmek icin.Ozamanlar Komunist agani gibi olanlar coktu ve bizi 130 sene icinde ayirmaya basardilar.Pomklarin acili gunlerini biliyorum ve lutfen yeniden sizden ozur diliyorum.Halen Rahmiyenin dedigi gibi aramizda bazen seyler var bunu da biliyorum ve malesev var diyorum.Ama biz bunlari asmamiz gerek.Onun icin de bu forumda sadace  sohbet degil bu konularda tartisilip ve bunlara bir cevap aranmasi bence halklarimizin problemlerini daha anlamis oluruz.Bu da 130 senelik asarlarin yarasidir.Bakin uc bucuk yil Edirne Park Tekstilde calistim.Fabrikamizda  pomak, turk doluydu.Ama su boyledir o sudur diye bir sey isitmedim.Pomaklar kendilerini acikcasina Pomak olarak kanitliyorlardi ve bir ayrimcilik gormedim.Evlilik konusunda da aynikisi.

Rahmiye hanim,
 siz duyarli bir insansiniz ve lutfen yazmaya devam edin.Benim sozlerime de gucenmeyin cunku sizin acinizi cok iyi biliyorum ve bazen duyarsizlikari yaptik deyinceye kadar sizi hakli Buluyorum.Malesef siz bizi bu konularda coktan bir sinif geride birakmissiniz.....cunku insaniyet konularinda biz bazi seylerde cok geride kalmis....Bize din ve ahlak yerine -bira ve kebap dersleri verilmis sanki.Ayniki durumda biz su anda sizden daha ileride bulgarlasmada.Evlerimzide din geride kalmis ve raki kazanlari vurul vurul kayniyor ve bizi kökumüzden daha fazlasinla ayirmayi basariyor.Hayir soykirima ihtiyac yok.Kovun orta yerine bir raki kazani koyun yeterlidir.Raki kazani daha fazlasinla cok ziyaretcisi vardir camiden.Ne de olsa daha yeni yeni basladik kendi kokenlerimiz aramaya.Yeniden kuran okumaya ve kuranin icinde olan degerlere yeni yeni onem vermeye basladik.Daha yol cok uzak cunku cok....fazlasinla cikmi... izadan.Ahlakli yasamanin eski gunlerine donecegiz mi acaba oralarini su anda daha fazlasinla goremiyorum.Cunku ahlak konular bir raki bardagi kadar degeri kalmamis.  Benim amacimda iste bu sitede bir Turk olarak Pomaklarin.... yaninda olmam .Hic kimsede dusunmesin ki ben bir Turk olarak iste burada DPS-yi temsil etmeketeyim.Kimsenin temsilcisi degilim!Ben gonlumun temsilcisiyim!Saygilarimla!

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42