Author Topic: Абланица през вековете  (Read 22898 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #15 on: March 29, 2009, 08:24 »
Checliya, pravilno kazsh za  istoriyata, ama hayde da vidim istoriya, a ne "baba mi mi kazvashe" vsichko tryabva da e podkrepeno s dokazatelstva i dokumenti.Otnosno familnite imena istina e che vred iz Balgariya si gi ima tezi imena i to ot hristiyanski semeystva. Samo v na[iya vhod ima edno sem. Zaimovi i dve Boshnakovi. Pozdravi.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #16 on: March 29, 2009, 14:27 »
Радо, няма защо да те лъжа. Аз съм обективен човек. По нашите райони се помни тези семейства от къде са дошли. Това, което ти казвам не е базирно на предположения относно етимологията на фамилните имена.

Offline Ahmed_Ribnovo

  • Member
  • **
  • Posts: 18
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #17 on: March 29, 2009, 15:03 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Checliya, pravilno kazsh za  istoriyata, ama hayde da vidim istoriya, a ne "baba mi mi kazvashe" vsichko tryabva da e podkrepeno s dokazatelstva i dokumenti.Otnosno familnite imena istina e che vred iz Balgariya si gi ima tezi imena i to ot hristiyanski semeystva. Samo v na[iya vhod ima edno sem. Zaimovi i dve Boshnakovi. Pozdravi.

Rado , frazata ti "baba mi mi kazvashe" , mi zvu4i obidno.
Tova e ustna rodstvena tradicia sred pomacite, i tuka imenno tova se ceni.Mai si obarkal adresa.I moga da ti kaja 4e babite v pomaskite semeistva sa uvajavani i obgrijvani po dostoien na4in . Nashite babi za razlika ot vashite ne gi puskame v star4eski domove.
I nikoi ne te spira , 4eti si istoriata si, podkrepena s dokazatelstva i vqrvai v neq, nqma problem.
ako oba4e tova koeto go 4etesh tam e taka , to nashata kultura nqma da sashtestvuva v takav vid kakvato e i nqmashe da ima tozi sait.Nqmashe da ima i sharenite chergi ot pomashkite sela , koito ti kazvash 4e sa balgarski zashtoto i babati e pravila takiva 4ergi, prodavaiki ednite i drugite po panairi.
A fakta 4e imash sasedi s familii koito ozna4avat prinadlejnost kam sasedni narodi na Balgaria , tova e dokazatelstvo 4e balgarskia narod nqma homogennen proizhod.
Ti otri4ash 4e pomacite nqmat drug proizhod osven balgarskia.
Imenno tova e tankata 4ervena linia   s koqto ti umelo i hitro artikulirash.Vmesto sega da po4eteme jetrvite ot Kornishkite sabitia , tuka pak se pravi opit za plasment na
opredlen proizhod na pomacite.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #18 on: March 29, 2009, 15:24 »
Ахмед от Рибново, чий батко е по-голям, моя или твоя?

Няма да закачаш и категоризираш бабите. Уважението си е уважение, но биологията на никой не прощава. Документа отпраща твърдението в историята, а "една баба ми каза" във фолклора.

Да се уважаваме и да оставим моделирането на историята на македонците, пък те като "отделен" народ могат да подарят алгоритъма на който поискат.


Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #19 on: March 29, 2009, 15:29 »
Ахмед моите уважения но всички имат баби и всички баби маи си приличат но не бива да се осланяме сто процента на казаното от тях все пак сме по информирани в днешно време.А що се касае за произхода за истинският произход всеки сам би трябвало да си го потърси да чете да мисли да търси и сравнява естествено ако го интересува.Виж за устната традиция - това е хубаво но информацията там трябва много критично да се приема тъи като ролята на субективният фактор е голяма -а като се прибави и фактора време знаеш какво става.

Offline Ralitsa

  • Member
  • **
  • Posts: 47
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #20 on: March 29, 2009, 15:50 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Rado , frazata ti "baba mi mi kazvashe" , mi zvu4i obidno.
Tova e ustna rodstvena tradicia sred pomacite, i tuka imenno tova se ceni.Mai si obarkal adresa.I moga da ti kaja 4e babite v pomaskite semeistva sa uvajavani i obgrijvani po dostoien na4in . Nashite babi za razlika ot vashite ne gi puskame v star4eski domove.
I nikoi ne te spira , 4eti si istoriata si, podkrepena s dokazatelstva i vqrvai v neq, nqma problem.
ako oba4e tova koeto go 4etesh tam e taka , to nashata kultura nqma da sashtestvuva v takav vid kakvato e i nqmashe da ima tozi sait.Nqmashe da ima i sharenite chergi ot pomashkite sela , koito ti kazvash 4e sa balgarski zashtoto i babati e pravila takiva 4ergi, prodavaiki ednite i drugite po panairi.
A fakta 4e imash sasedi s familii koito ozna4avat prinadlejnost kam sasedni narodi na Balgaria , tova e dokazatelstvo 4e balgarskia narod nqma homogennen proizhod.
Ti otri4ash 4e pomacite nqmat drug proizhod osven balgarskia.
Imenno tova e tankata 4ervena linia   s koqto ti umelo i hitro artikulirash.Vmesto sega da po4eteme jetrvite ot Kornishkite sabitia , tuka pak se pravi opit za plasment na
opredlen proizhod na pomacite.

Tozi "opit za plasment na opredelen proizhod na pomacite" go pravi6 ti kato iska6 da kaje6, 4e pomacite imat proizhod, razli4en ot bylgarskiq!
Vqrno e, 4e e mnogo otnositelno da se govori za homogenen proizhod kato se ima predvid kolko mnogo vreme e izminalo i kolko pystro e bilo naselenieto na bylgarskite zemi. No hora kato Rado a i mnogo drugi prosto se opitvat da dadat fakti, koito sa si dokazani!
I ves.K sy6to e prav za subektivizma na ustnata tradiciq a kolkoto do po4itaneto na jertvite ot Korni6kite sybitiq to za tova si ima otdelna tema vyv foruma!

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #21 on: March 29, 2009, 19:13 »
Абе вие луди ли сте? Става въпрос за събития от преди 100, най-много 150 години. Голяма част от бошнаците и арнаутите идват по нашите земи, когато се обособяват днешните балкански държави. Тук става въпрос за преселници второ поколение, които още са живи, а не за някакви бабини приказки.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #22 on: March 29, 2009, 19:30 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Едното и другото, но нека сме честни. Това, че България ни е фалшифицирала и премълчавала историята, не ни дава право и ние да я фалшифицираме и премълчаваме. Ако искаме да ни вземат на сериозно, трябва да сме обективни.

Евалла!

Offline meriam

  • Member
  • **
  • Posts: 16
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #23 on: May 15, 2009, 09:54 »
Здравейте,
казвам се Сенем Конедарева и се радвам за проявения интерес относно книгата за Абланица.
Книгата може да се намери в книжарница Перун, която се съгласи да я разпространява. Книжарницата се намира в Благоевград, но има малък клон и в Гоце Делчев.

Към всички вас се отправям със следната молба - в така зададената тема, моля коментирайте факти или статии - дори части от книгата само, когато сте се запознали с истинското и съдържание.
За мен ще бъде чест да коментираме, изказваме несъгласия или съгласия с поставени и разгледани теории, относто произхода на населението на Абланица като част от Чечкото население.
Колкото до информацията в Уикипедия за селото - част от нея е цитирана от книгата, но с много неточности, относно другата информация от сайта на селото - моля това не може да бъде съвсем сериозно - първо обръщам внимание на правописа и след това на всичко останало. Не съм съвсем сигурна откъде е попаднала тази информация, но аз лично не бих казала, че можа да се разглежда и обсъжда сериозно.

Поздравявам Ви за сайта и опита за правене на нещо сериозно относно помаците.
 

Tralala

  • Guest
Ynt: Абланица през вековете
« Reply #24 on: May 15, 2009, 17:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
...
 

Много обещаващо! Ще паразитирам в тази тема, защото нямам възможност сега да  прочета книгата, но след няколко месеца ще го направя. Участието Ви meriam би било ценно.

musov

  • Guest
Re: Абланица през вековете
« Reply #25 on: September 05, 2009, 00:03 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Едното и другото, но нека сме честни. Това, че България ни е фалшифицирала и премълчавала историята, не ни дава право и ние да я фалшифицираме и премълчаваме. Ако искаме да ни вземат на сериозно, трябва да сме обективни.

Ето пък какво е написал Захари Стоянов в самото начало на Записки по българските въстания:

"Немислимо е да търсят читателите от нас съвременниците строга обективност и хладнокръвие"

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: Абланица през вековете
« Reply #26 on: September 05, 2009, 00:12 »
Всяка история е и религия. ;)

musov

  • Guest
Re: Абланица през вековете
« Reply #27 on: September 05, 2009, 00:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login
А относно статията на Имамов в горепосоченият сайт, той сам си противоречи. Първо казва, че абланичани са мюсюлмани от преди османско време, после ни показва документи, че населението е било християнско и е приело исляма през 17 век. Освен това за Абланица имам една статия от списание Археология за разкопки на средновековно селище и некропол, от които са извадени маса кръстове, християнски гръцки накити с текстове и други християнски артефакти.

Търсейки информация за книгата "Абланица през вековете", попаднах на тази тема. Книгата я намерих и прочетох частта касаеща точно тези неща. Имамов не си противоречи, а търсейки обективност посочва повече от една теория, за разлика от Чечлия, който под сянката на така жадуваната от него обективност, навсякъде, поне досега където съм чел, пуликува винаги само една от версиите.  

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Re: Абланица през вековете
« Reply #28 on: September 05, 2009, 08:12 »
Моите уважения към бабите Ахмед, ти да не мислиш че ние си нямаме баби или поне имахме, но се преселиха, колкото и да сме си ги обичали не сме ги приемали като исторически документи, а просто като обични баби. Аз имах стара майка и прабаба. Стара майка се пресели на 96, а нейната майка на 104 когато аз бях на 6. Така че не ме учи на уважение към старостта, аз самия вървя натам.И хайде по- спокйно нашите си умряха по- домовете си в селата ни. Ти какво мислиш, че ако живеете в големите градове ще сте по различни ли? Ела да ми покажеш. Старческите домове когато са добре устроени са алтернатива за възрастните хора при натоварения и интензивен живот в големия град и тесните апартаменти. Така се избягват излишни конфликти между поколенията породени от съвременното градско битие. Но това не е темата. А що се отнася до произхода аз си казвам моето мнение и се придържам към историята като написан документ, ако някой иска друго, негова работа да си я съставя времето и ще покаже. Естествено е че българите нямат хомогенен произход, то и немците нямат, ама не им пречи да се наричат немци. И не търсят под воловете телета. Хайде жив и здрав да си.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Абланица през вековете
« Reply #29 on: September 05, 2009, 11:35 »
Бях се решил да направя презентация на книгата на Имамов, но като гледам сте ме ипреварели с информацията за книгата. Смятах да го направя след като побликувам записките на Ибрахим Асанов Глого (Ибо Глогов), но за жалост все не ми остава време. До сега от тва което съм прочел може да се каже, че книгата е свързана с област Чеч, независимо, че е озаглавена Абланица през вековете. Информацията която ни дава за област Чече е голяма. Може да се каже, че Имамов се нарежда редом до имената на Дурсунски и Бозов, които пишат предимно за помаците от обл Ахърчелеби или Средните и Источните Родопи, нарежда се до името на побликуваните записки на Ибо Глогов, който пише за помаците в Тетевенско и се нарежда до Назиф Докле, който написа книга с Народните песни на Гораните и Речник на Горанско-албански и до моя милост, който в книгата си дал информация освем за помаците и за торбешите и гораните.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42