Author Topic: Кои сме ние - траки, българи, славяни, помаки или нещо друго?  (Read 240264 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Talip

  • Member
  • **
  • Posts: 5
В един сравнително нов новинарски сайт може да се коментира една или друга новина. Няма да споменавам кой е, само искам да кажа, че там сред коментарите може да прочетете какво ли не, само не и истината! По принцип човек може да научи за себе си повече ако се довери на "безпристрастни източници". Тоест, тук @Rasate лично за мен е много прав - там, било то във Ватиканската библиотека, било на друго място извън нашия си регион ("анклав " ще го нарекат някои) има повече истина отколкото тук. А кой приятел, кой враг, става ясно за всеки според кредото му. Ако наистина вярваш в нещо, то няма как да не се осъществи. Иначе без комплименти, но съм тук защото не съм срещнал по-интелигентен и добре воден форум от този! Нито се натягам, нито нищо, самия аз съм модератор в един друг форум. Просто се радвам на тази приятна атмосфера тук.  :)

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
You are not allowed to view links. Register or Login В Бурса обсъждаха темата за помашкия етнос

21/3/11 •

Дружеството за Култура и Подпомагане на Балканските Изселници – „Балгьоч“ и Община Османгази, Турция организираха конференция на тема „Помашките турци в Балканите”. Сред гостите бяха редица значими личности, също така и представители на Движението за права и свободи. Встъпително слово изнесе председателят на „Балгьоч” Проф. д-р Емин Балкан, който сподели, че помаците принадлежат към турския народ. Той допълни, че „Балгьоч” придава особено значение към тях.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
  :o :o  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
You are not allowed to view links. Register or Login

конференция на тема „Помашките турци в Балканите”..

В книгата му няма рационални доказателства (има стотици критични грешки) и затова не му вярвам.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
В книгата му няма рационални доказателства (има стотици критични грешки) и затова не му вярвам.
Аз сьм с абсолютно сьщотото мнение.Твьрде повьрхностно и противоречиво четиво.

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
  :o :o  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Offline eii

  • Member
  • **
  • Posts: 16
ДОбре де аз имам един много съществен въпрос - голям брой българи по времето на робството са приели исляма. Кои чрез натиск върху тях и кои доброволно - няма да споря. Само ще кажа, че вяра трудно се оставя доброволно.


Та къде са тези българи? Най-логичен отговор е, че те са помаците. А да не говорим, че помаците говорят български език и то не само в България. Защо помаците в Гърция говорят също български език?


Относно "помашките турци на балканите" - еми естествено, че турчина ще си дърпа чергата към него. На подобни "научни" твърдения няма как да се вярва най-малкото, защото са силно пристрастни.

А и нека някой се опита да заговори помак от Гърция на турски и после на български за да види къде ще реагира.


Относно гърците - явно имат интерес да има помашки етнос, но ЕХО извинявайте вие им говорите на български за този помашки етнос (имаше едно много смешно предаване на "помашки език" от Гърция).

Offline SIVEK

  • koгато орелът е ранен полита към върха на планината
  • Moderator
  • *****
  • Posts: 277
  • Gender: Male


Та къде са тези българи? Най-логичен отговор е, че те са помаците. А да не говорим, че помаците говорят български език и то не само в България. Защо помаците в Гърция говорят също български език?

Eii
И аз имам един въпрос???
Защо мислиш, че всички българи който са предали своята вяра са помаци.По твоята логика гагаузите понеже говорят турски са турци.Преди да пишеш прочети,помисли и след като си проучил какво преставляват хората предали вярата си тогава даваи  с ,,най-логичните  отговори''.Тези българи който са предали своята вяра най вероятно сега са най големи турци.

Offline Хасан

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
You are not allowed to view links. Register or Login
Днес във Волго-Уралието съществуват няколко държави, чиито жители са потомци на волжките българи. По-големите от тях от север на юг са Чувашия, Татарстан, Башкорстан. Общата им площ е около 230 000 км2, или колкото две Българин. В последните две Държави (става дума за Татарстан и Башкорстан) основна религия е ислямът. И това като че ли се явява още една пречка в поддържането на добри взаимоотношения с тези страни. За съжаление сега в България отново започва да набира скорост противопоставянето по религиозен признак. Забравя се простата истина, че хората са равни, независимо какво вероизповедание имат. Отива се дори още по-далеч и българите мюсюлмани се наричат „български турци" или директно „турци". Казвал съм го много пъти, ще го кажа и сега. В България няма турци или поне такова голямо количество, за което непрекъснато се говори. След приключване на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. колко завоеватели ще имат куража да продължат да бъдат в земите, където са безчинствали? Останали са нашите братя по кръв, повечето от тях принудени насилствено да сменят вярата си.

Ассаляму алейкум!
Прости ми, не бях прав да пише на български език.

Аз съм руски, живеят в една част от Руската федерация, а именно в областта с името на Башкортостан. Мога да ви кажа точно какво башкирите - не потомците на волжките българи, но те са далечни роднини. Башкирски, татарски, чувашите - тюркски народ. Чуваш напълно асимилирани от руския народ. Те загубили външния си вид и да станем като европейците. Татари - тюркски народ уреден, потомците на волжките българи, които за разлика от чувашите спасени исляма също, 50% загубена външния им вид. Башкирите - оригинал хора, в близост до казахите и Киргизстан. Те са далечни роднини на Волга българи, а те спестявали тюркски (степна) вид.

На руски:

Я русский, живу в одной из частей Российской Федерации, а именно в области с названием Башкортостан. Могу сказать точно, что башкиры - не потомки волжских булгар, но являются их дальними родственниками. Башкиры, татары, чуваши - это тюркские народы. Чуваши полностью ассимилированы русскими людьми. Они потеряли свой внешний вид, и стали похожими на европейцев. Татары - это оседлые тюрки, потомки волжских булгар, которые в отличии от чувашей сохранили ислам,  на 50% потеряли свой внешний вид.. Башкиры - самобытный народ, близкий к казахам и киргизам. Они дальние родственники волжских булгар и они спасли свою тюркскую(степную) внешность.

А ето и видео за Башкортостан, езикът Башкирски.
BASHKORTOSTAN
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login

Та къде са тези българи? Най-логичен отговор е, че те са помаците. А да не говорим, че помаците говорят български език и то не само в България. Защо помаците в Гърция говорят също български език?

Eii
И аз имам един въпрос???
Защо мислиш, че всички българи който са предали своята вяра са помаци.По твоята логика гагаузите понеже говорят турски са турци.Преди да пишеш прочети,помисли и след като си проучил какво преставляват хората предали вярата си тогава даваи  с ,,най-логичните  отговори''.Тези българи който са предали своята вяра най вероятно сега са най големи турци.

Sivek-както писах има огромна разлика между планината и равнината,от друга страна между търговските пътища и в страни от тях.

А за приемането на исляма пак има огромни разлики-долу в равнината и горе в планината.

Да започнем с помаците-както се видя от редица публикувани документи-помаците са приемали исляма постепенно с течение на времето започвайки с навлизането на османската администрация в региона.Това се дължи на данъчната политика на Османската империя-с две думи облагодетелстване на мюсюлманите.В един пътепис на един арменски пътешественик точно и ясно е казано каква е основната причина бошняците да приемат исляма-а то е да не плащат ХАРАДЖ(от друга страна в същият пътепис ясно се говори с какво самосъзнание са били тогава босненците-т.е. българско).
Случаят с помаците е същият-приемат исляма за да не плащат десятъка.

Питал ли си се-защо аджеба помаците се намират основно в ПЛАНИНИТЕ.Отговорът е много прост-Планината е един вид буфер,преграда за навлизането на чужди елементи-там процесите протичат по бавно в сравнение с равнината.Докато ислямизираните българи в равнината вече са станали по "големи" турци от самите турци,то горе в планината постепенно са сменили вярата си-започнало е в говорите да навлизат повече турцизми-и хоп дошло е освобождението и процесът на потурчването е прекъснат.
И самите помаци се озовават ни в клин ни в ръкав-съзнанието им се обърква-те не се смятат за достатъчно турци,но не се имат и за българи.
А какво са?


На Балканите-особено българите-страдаме от една болест наречена индивидуализъм-всеки тегли чергата към себе си-така е и с общностите-всяка общност смята сама по себе си за изключителна и над другите.От друга страна прекалено се вглеждаме в разликите-а не забелязваме изобщо приликите-които с а в пъти по големи.И от трета страна в обществото ни са вкоренени различни стереотипи унаследени от това прекалено вглеждане.

Спрямо това се е вкоренило погрешното схващане,че българинът определено трябва да е християнин.
...
....През 18 век-под влияние на Цариградската патриаршия в българите се налага схващането ,че да си българин непременно трябва да си католик.Опитът да се погърчат православните успява на много места-особено в по големите градове-така се стига до братоубийствени войни между патриаршисти и екзархисти в Беломорието стигнали до кулминацията през 1904 година с избиването на населението на Загорничане и Зелениче от "погърчени" българи-андарти от гр.Негуш и околните нему български патриаршески села.

Религиозното деление е оставило дълбоки рани в европейската история-селската война разорила Германия,Вартоломеевата нощ и последвалата религиозна война във Франция и пр.

...
Докато обикновеният човек не разбере,че народността и религията са две отделни неща-той няма да се отърси от този зловреден предразсъдък.

И така какво са помаците-ако се вгледаме в традициите и обичайте на помаците ще разберем,че помаците са мюсюлмани и както всички мюсюлмани изпълняват ислямските традиции,но за разлика от останалите мюсюлмански народности,ако се вгледаме повече ще забележим,че в тези ислямски традиции са вплетени редица самобитни наши си български ритуали и традиции,които отличават помаците от всички останали мюсюлмански общности.

И при православните българи се забелязва подобно нещо-ако се вгледаме повече ще забележим,че в традиционните християнски ритуали и традиции са вплетени и ритуали нямащи нищо общо с християнството,а типично наши си български ритуали,отличаващи ни от всички другите християнски народности.Това е характерно и за католическите български общности.

Т.е. ако съберем различните български религиозни общности ще забележим,че приликите между тях са много повече отколкото разликите-и тези прилики ясно ни определят като една колоритна народност отличаваща се съществено от всички съседни нам народности,и че тези определени качества ни характеризират като един народ.

Поздрави.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
1 may-Demokratichnata Platforma na Pomatsite na ploshtada

Demokratichnata platforma na Pomatsite zae svoeto myasto sred praznuvashtite 1 mayi rabotnitsi i pensioneri na ploshtada v İstambul,kıdeto se provedoha tırjestvata.
Jiveeshtite v Turtsiya Pomatsi,predstavlyavashti Demokratichnata Pomashka Platforma i chrez organiziranoto predstavyane na ploshtada,zaemaiki myasto sred praznuvashtite, uspya oşte vednıj da privleshe vnimanie i da se predstavi pred tsyala Turtsiya…
Poradi tova che e 1 05 rabotnitsi i pensioneri-predstaviteli na platformata,uchastvuvashti v tırjestvoto,koeto be pod shefstvoto na sindikatite,organiziraha tırjestvenno shestvie na ploshtada Taksim
Prez poslednite godini Demokratichnata Platforma sıvmestno sas svoite postoyanni chlenove,otbelyazaha oshte edna ”novost”-provede se pırvoto v istoriyata na Turtsiya tırjestvo-1 05-kıdeto pomatsite chrez lozungi i na svoya roden ezik izraziha svoite iskaniya.
Shestvieto be nabludavano,a vızglasite na pomaşki ne spryaha.
Chrez Demokratichnata Pomashka Platforma Pomatsite smelo mogat da izyavat svoite iskaniya,kato poslanie za komunikatsiya mejdu shirokite narodni masi:
V tazi strana jiveem i NİE…-be izpraten mesaj kım vsichki…
”İskame da jiveem kato pomatsi”
”Da jivee Prvi Mai” i drugi vızglasi zaglushavaha ushite na okolnite po vreme na shestvieto na çlanovete na Pomashkata Platforma

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login



Т.е. ако съберем различните български религиозни общности ще забележим,че приликите между тях са много повече отколкото разликите-и тези прилики ясно ни определят като една колоритна народност отличаваща се съществено от всички съседни нам народности,и че тези определени качества ни характеризират като един народ.

Поздрави.
Все повече хора започват да проумяват,че многообразието и колоритността в страната ни са  богатство не само за бьлгарският народ а и за целият Балкански полуостров но струва ми се все още е много далеч времето в което точно религиозното различие ще започне да се цени,като богатство.Понякога ми се струва,чак невьзможно.

Offline Хасан

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
В Русия, великият религиозно многообразие е богатство, но такова богатство на понякога създава проблеми.
Моят въпрос е: Къде помаци живеят комфортно? В България, където много от православните славяни, или Турция, където много мюсюлмани, но не и славяни?

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
Все повече хора започват да проумяват,че многообразието и колоритността в страната ни са  богатство не само за бьлгарският народ а и за целият Балкански полуостров но струва ми се все още е много далеч времето в което точно религиозното различие ще започне да се цени,като богатство.Понякога ми се струва,чак невьзможно.

Точно ограничението и стереотипите налагани ни с години са пречката.
Аз съм го разбрал-и бога ми все повече хора го разбират-дай богу след време да е масово. :)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
В Русия, великият религиозно многообразие е богатство, но такова богатство на понякога създава проблеми.
Моят въпрос е: Къде помаци живеят комфортно? В България, където много от православните славяни, или Турция, където много мюсюлмани, но не и славяни?
Наистина в Русия има религиозното многообразие,но това се дължи изцяло на различни етноси-т.е. има и огромно културно и езиково многообразие -башкири и татари,карачаевци и балкарци,осетинци,кабардинци и черкези,чеченци,чукчи и т.н.

Докато в България носител на религиозното многообразие е един народ-православни,католици,помаци,протестанти,евангелисти,атеисти и пр. 8)

п-с.Дублирал съм ги съгласно езикът на който говорят-башкирският и татарският са два диалекта на един език,карачаевците и балкарците също говорят на един език,черкезите и кабардинците-също и т.н.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42