Author Topic: Pomaklar Türk ırkındandırlar tezi üzerine  (Read 107098 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kumaner

• Member
  • **
Re: Pomaklar Türk ırkındandırlar tezi üzerine
« Reply #30 on: May 11, 2010, 16:35 »
Teşekkürler Bogutevolo -Tosca ve Memiş bey.
Ben de evvelki sene bir Ataka temsilcisi ile nette bu pamir-bulgar-türk meselesini tartışmıştım bayağı.İlginç bir biçimde hem Pamir ve hem de Tataristan önemseyiciliği vardı onda. Bence Bulgarların ne ve nereli olduğu gerçekten ayrıntılı bir konu. Ama bulgaristana gelen bulgarların müslümanlıgı kabuk etmeyenler oldugu ve edenlerin de Tataristan'da mukim oldugunu biliyorum. (Bu konuda ayrıca bkz.İbn-i Batuta (Bulgar topluluklarının Avrasya'da toplumsal davranış yapılarına ilişkin.). O arada Bogutevolu arkadaşımızın dediği "Parantez içinde ben dahi bir ara Pomakçadaki bir çok kelimenin neden Pers-Fars dilinin aynı yada benzeri olduklarını düşünürdüm. " sözü önemli bir ipucu olsa gerek. (Eğer ki bu böyle ise (ki bence öyledir) araştırmak gerekir).  Eğer bu sözcükler  Bulgarlardan geçmedi ise  ve Osmanlı'dan kalmadı ise;  yeni düşünüşlere imkan vermek noktasında, linguistik-sosyolojik önemli bir yol göstericidir? O arada aklıma şunlar geliyor: (a)Tacikistan-Pamir bölgesi,Persçenin var olduğu bir alandır. b)Diğer taraftan, unutmamak gerekir; bir zamanlar orada Pers devleti vardı, belki de  Persçe sözcükler,kalıntı Traklar ile ilişkiden aktarılmış olabilir (mi?).

Sevgili Recep bey
ben son mailimde yazdığım gibi, konuyu durdurmadım; samimiyetimle sizden Pomakların Türk olmadığına dair (sizin istediğiniz tarzda (sayfa nolu olarak)) bilgiyi bekliyordum..  (Forumdaki bilgileri okudum.Nefis yazılar var ancak bizim konuştuğumuz anlamda ikna olamadım.Dolayısıyla tezimi çürütemiyor,maalesef. Pomaglarda da bulgarlar gibi dil değişimi olabilir, ama slavdır diyemeyiz. Her şeyden önce nüfusu düşünürsek, pomaklık slavlık ilişkisi, 1000'li yıllardaki aydın beyliğinden gönderilen 100.000 yörüğü bile açıklamaz.Zaten rodoplarda (Potansiyel pomak bölgesi) nufus ne idi ki o zaman? Verimiz var mı ?Ben size yanbilgi olarak 1927'deki Türkiye Cumhuriyeti toplam nufusunu vereyim. 13.000.000 kişi.Peki acaba 1000'lerin başlarında Güney Bulgaristanın nüfusu ne olsa idi ki? 100.000 yörüğü siliyoruz,kumanları siliyoruz,peçenegleri gagoğuzları (gökoğuz) siliyoruz.Osmanlı ile gelenler hiç düşünülmüyor. Ve şu an diyoruz,Pomakar slav halktır. (?) Burda bir hesap hatası yok mu dersiniz? ) ) Diğer taraftan, evet doğru; ben de etnik karışıma inanıyorum, düşünce olarak. Bir farkla; ben slavların sadece dil verdiğine, kültürün ise Türk dominant olduğunu düşünüyorum. Ve hatta ilginç bir biçimde yörük özellikleri olan bir kültür pomak kültürü. Elbise işlemelerini kıyaslayın görürsünüz. (Yörük asla değil.Yörük kültürü dominant ama dili de slav ağırlıklı olan bir karışım. Türk ve slav etkisinde, Türk kültür etkisi (+ ve dolaylı olarak dinin de etkisinde) öne çıkan farklı bir kültür.Ancak kültürel olarak Türk dominant (ama Türkiye'dekinden farklı bir kültür. Etnik kabile olarak ise, artık kişiler kendini ne kabul ediyorsa o doğrudur. (Araştırmalar yapabilsek bir şeyler çıkacaktır, tabii ki.tüm bunlardan demek istediğim şu: Nasıl kafadan Pomaklar %100 Türk ırkındandır diye asla diyemez isek, %100 slavdırlar diye hiç diyemeyiz. (Bence Türktürler,bir an bile tersine ikna olamadım veriler itibariyle). Olabilir de; olamayabilir de (Irk önemli değil ki) çok büyük öneme sahip değil bence, (O araştırılır), şu an hangi atmosferdedirler bu önemlidir. Demek istediğim ana fikir bu. .))  (Saygı ve sevgilerimle).

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Re: Pomaklar Türk ırkındandırlar tezi üzerine
« Reply #31 on: May 11, 2010, 17:50 »
Şimdi biraz ayrıntıya girelim.

" Bildiğimiz kadarı ile 1040'tan sonra Özü ve Tuna ırmakları arasında yaşayan 13 Peçenek uruğunun başında Kilteroğlu Turak / ~ qilter (Durak/Tirek) bulunuyordu. Kilteroğlu Turak'ın Uz akınlarına karşı savunma yerine Tuna boyundaki sazlıklara çekilmeyi yeğlemesi, Balçaroğlu Keğen'in yönetiminde bulunduğu 20 bin kişilik iki Peçenek uruğunun Turak kuvvetlerinden ayrılmasına ve bir birinden kopan bu iki Peçenek topluluğu arasında savaş çıkmasına neden oldu. Kegen'e bağlı Peçenekler, 80 bin kişiyi bulan Turak'a bağlı büyük güç karşısında direnemeyerek 1048/1049'da Bizans'a sığınmak zorunda kaldı. Bizans; Kegen'i, iki atasını ve 20 bin Peçeneği Hıristiyanlaştırarak Dobruca'da bulunan Tuna üzerindeki Drister kasabası yakınlarındaki bölgeye sınır muhafızı olarak yerleştirdi. Kegen ile Turak'ın kardeş kavgası bu olaydan sonra da bitmedi. Turak kuvvetleri Kegen ve yanındakilerin iskan edildiği bölgeye başarısız bir hücumda bulundular, ancak Kegen, Bizans'ın da desteği ile Turak'a bağlı olan Peçenekleri yendi. Turak ve 140 Peçenek komutanı esir edilerek  İstanbul'a getirilip Hıristiyanlaştırıldıktan sonra çiftçilik yapmak üzere Sofya ve Niş taraflarına yerleştirildiler. Bu yeni hayat tarzına bir türlü alışamayan Peçenekler, Bizans'a bir kaç kez isyan ettiler, en sonunda büyük bir mağlubiyete uğrayarak Rus, Bizans ve Macar topraklarına dağıtıldılar. "

Önemli hususlardan biri. Peçenekler olsun, kuman türkleri olsun, uzlar olsun. Step kültürüne ait göçebe ve savaşçı toplulukların dağlık bir mecrada kendilerine ait dominant bir kültür kurmaları ne derece geçerli bir durum olur ?

Offline kumaner

• Member
  • **
Re: Pomaklar Türktür tezi üzerine
« Reply #32 on: May 11, 2010, 18:19 »
sevgili Tosca zaten sözünü ettiğimiz dönemler değil,1479'da Lofça'daki hristiyan-Pomak nüfusunu 2.479 kişi olarak tahrir defterleri saymıyor mu? Oysa 1000'lerin başında sadece iki peçeneg beyinin 20.000 askerinin savaşından bahsediyoruz? (Lofça Veri için bkz.,K.Gözler,Tablo 1. You are not allowed to view links. Register or Login). Kumanova kumanların kurdugu şehirlerden biridir. Ancak zaten 1.000 li yıllardan söz ediyor isek, köylü olan Bulgarlar varken, pomaklar heralde kentli değildi. Bir de şunu demeliyim. Dominant rol oynamada belirleyici olan köylülük ya da kentlilik değildir. Gücün belirlenmesinde üretim ilişkileri bu üretim ilişkilerinde kimn artı değere sahip olduğudur.Artı değere sahip olan üretimi yönlendirebildiği ölçüde dominant kalacaktır. Bular tarihindeki aşamalar da zaten buna bir örnektir.Oysa rodoplardan ve aşağıdan bahsettiğimizde sorun da zaten,dominant bir kültür oluşturacak fazlaca bir üretim yapı ve ağı ve çokça baskın bir nufussal güç olmamasıdır. (not:bu pecenek çatışmasına dair tartışma bayagı ilgimi çekti.Kaynak olarak daha ayrıntılı nereden bakabilirim? ) (Teşekkürler)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #33 on: May 11, 2010, 18:55 »
Kumaner,

Ulusal akademik ağa erişiminiz varsa veya temin edebilirseniz : Akdes Nimet Kurat, Peçenek Tarihi ve yine aynı yazarın IV-XVIII. Yüzyıllarda Karadeniz Kuzeyindeki Türk Kavimleri ve Devletleri 'ni okumanızı tavsiye ederim.

*Artı değer o zamanlar için iktidarı elinde bulunduran proto-bulgarların bizansa karşı sınır güvenliğini sağlamak adına rodop dağlarına slavları iskan ettirdikleri ve slavların burada dominant kültür kurduklarıdır. Dil belirleyici bir durum ise kimin kime karşı asimile olduğu aşikardır. Bu arada rodoplarda yani pomak çoğunluğun bulunduğu coğrafyada proto-bulgar yerleşiminden bahsedebilmemiz için elde gerekli done yoktur. Biz buna göre erken dönemlerde bulgar etnosunun oluşumunda rodoplarda yaşayan toplulukların önemli bir katkısı yoktur diyebiliriz.

Offline kumaner

• Member
  • **
« Reply #34 on: May 11, 2010, 19:05 »
evet.çok güzel.Dediğiniz gibi; tam nokta.Bizans Slavları görevlendiriyor Rodoplardaki artı değerin 2. sahipleri onlar oluyor ve dolayısıyla dil olarak da baskınlaşıyorlar. O zaman peki şöyle bir soru;pomakça olarak dediğimiz slav ağırlıklı dil, bütün rodoplarda ve altta egemen mi idi?Yani pomak dediğimiz unsurlar ile pomakça tam örtüşüyor mu idi? (O arada bu peçenekler ve Çitak konusunda bilgin var mı?Bu genel teze göre, özgüül olarak aşağıdaki yerleşimde yaşayanların ne olduğu düşünülebilir: (Çit-Ak Tiça Köyü, Sliven,Kazan). (Osmanlı türkü,Gagauz, kuman,Peçenek,Bulgar ya da her ne ise, (Türk köyü olarak biliniyor 1950'lerde). (tşk.)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #35 on: May 11, 2010, 19:36 »
Kumaner, Slav dilleri hakkında bilmiyorum ne kadar bilginiz vardır. Rodoplar ve yakın çevresinde pomak ve hristiyan bulgarların? konuştukları slavik lehçeler günümüz resmi bulgarcasından biraz farklıdır. Geçtiğimiz yıl güneydoğu slav lehçeleri arasındaki farkları incelerken kelime farklılıkları yanında bir şey daha ilgimi çekti. O da 1. tekil şahıs zamirinin kökeni hususunda olan farktı.

Resmi bulgarcada 1. tekil şahıs zamiri Az 'dır Az sım (ben) ve bu kelimenin kökeni farsçaya dayanmaktadır. Ez/as

Benim kullandığım lehçede 1.tekil şahıs zamiri Ya 'dır. Ya sam (ben) ve bu kelimenin kökeni proto-slav kökenlidir.

Bazı slav dillerinde 1. tekil şahıs zamirleri:

Çekçe : Já  (ya okunur)

Hırvatça : Ja (ya okunur)

Sırpça : Ja (ya okunur)

Makedonca : Jas (yas okunur)

Slovakça : Ja (ya okunur)

Rusça :Я (ya okunur)

Ukrayınca : Я (ya okunur)

Lehçe : ja (ya okunur)

Sorunuzun cevabı bazı istisnalar olmakla beraber ki şiveler köyden köye değişir ama büyük oranda örtüşmektedir.

* Elbette yerleşim birimlerine verilen isimler ile burada bir zaman yaşamış olan bir kavim özdeşleştirilebilir. Siz çıtak örneği verdiniz bende rodoplarda benim köyüme 20 km mesafede olan günümüz smolyan kentini vereyim. Şehre adını veren Smolyaniler beyaz rusya ve kuzeybatı rusya üzerinden rodoplara göç etmiş bir slav kavimidir.

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #36 on: May 11, 2010, 19:55 »

Çivileme:

"ya sam Pomak; ne sam ahmak!..

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #37 on: May 11, 2010, 21:42 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Alperen, bildiğim kadarıyla senin türki diller hususunda bir uzmanlığın var. Özellikle kuman ve nogay lehçeleri hakkında bilgi birikimininde olması gerek. Sence pomaklar arasında ve rodop dağlarında konuşulan slavik ağızlarda ne derecede türkçe etkisi var ?

Uzmanlık sayılmaz da amatör çalışmalarım var evet.

Şimdi Nogaylıkı bir kenara itelim de, Kuman-Kıpçak meselesinde tarihi 3 ana kaynak vardır , bunlar , Kırım'da hristiyanlar tarafından yazılan Cuman Codex, Ermeni harfleri ile yazılan fakat Kıpçak dilinde olan hristiyan dini kitaplar ve Kırım kökenli Sultan Baybarsın kurduğu Memlük ülkesinde yazılan eserler.

Geçen gün elime Memlük Kıpçakçası ile alakalı

şu kitap geçti , kitabı okuyunca baya şaşırdım, çünkü hiç sözlüksüz % 70 oranında anlıyordum.

mesela

...üzengü kayışlarınıng iki yanı beraber bolsun ayakı mıkdarınça ni uzun bolsun ni kıska bolsun amma uzun bolmalık kıskadın yahşırak turur anıng üçün kim eger kıska bolsa atnı çapıp tartganda yıkılmakdan imin bolmas...

bu cümle benim ana dilimde

... üzengi qayışlarnıng eki yanı barabar bolsın ayaqqı mıqdarınça ne uzun bolsın ne qısqa bolsın ama uzun bolmalıq qısqadan aruvce (edebiy dilde yahşıraq) turur anıng içün kim eger qısqa bolsa atnı çapıp tartğanda yıqılmaqdan emin bolmas...

olur.

ve bu cümleyi Kırım Tatarları çok rahat anlar.

Neyse ben uzun zaman Pomakların arasında kaldım , lakin ne dil ne de kültürel açıdan ortak noktalarımız yok , sadece dini terimler ve sunniliğimiz ortak diyebilirim.

Elbette kaderimiz de benziyor son 200 yıldan beri...

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #38 on: May 11, 2010, 21:45 »

Çekçe : Já  (ya okunur)

Hırvatça : Ja (ya okunur)

Sırpça : Ja (ya okunur)

Makedonca : Jas (yas okunur)

Slovakça : Ja (ya okunur)

Rusça :Я (ya okunur)

Ukrayınca : Я (ya okunur)

Lehçe : ja (ya okunur)

Türki dillerde

men, ben, min.

Offline kumaner

• Member
  • **
« Reply #39 on: May 11, 2010, 23:27 »
O arada Az/Ez kurtçede de ben demektir.  AlperenKırım'ın dediği gibi, türkçede Ez/Az/Ja yerine men,ben (Lazcada da me/ma). Kürçede To demek de sen demektir.. (Türkçede sen/siin,Lazca da sin demek aynıdır). Örneğin "Ez dı bah dı poşe ez gurmancim" diyeyim burda. (Türkçesi "Paşam,  acı bana ben kürdüm" demek.A.N..).. Burda şuna vurgu yapmak istiyorum. Bazı çok çok çok temel kavramlar/sözcükler ortak insanlık diline ilişkin olabiliyor. Hani baba/papa/boba gibi. (Sankskritçe mi acaba. ? ) Eskiden ben de önemsiyordum bunu ancak, bir tartışmada gelen eleştiriler üzerine düşününce, hakikaten doğru bir eleştiri diye düşünmeye başladık. Bu nedenle de (toplumlar arasında) temel sözcükler dısında 2. derecede önemli sözcüklerden bir illiyet bağı kurmak gerek diye düşünmeye başladım.Mal/emtia adlarında zaten farklı bir durum olacaktır. (Bu tip sozcükler diğer dillerden çokca alınır.Ancak hareket yollarını belirtir). Ancak ekmek,su,amca,bulla (abla) v.b. gibi hayatın içinden ama birincil derecede olmayan (ana,baba,ben,sen gibi) sözcüklere göre daha fazla yakınlık ve ilinti bağı saptatır olsa gerektir (sanki). Bence buradan yola çıkarak, dilsel aidiyeti çok net yakalayabliriz. Ama dediğim gibi, ben bu alanda hiç bir şey diyemem. (Ki ben zaten dili pek önemli görmüyorum.O kadar çok Bulgarlar dil değiştiriyor da, daha az olan Pomaklar mı değiştirmeyecek. Yani dil değişti diye soyda mı değişecek.).  Diğer tarafta bir toplumda  soyadları da araştırma için önemli bir göstergedir.  Ama tabii dediğim gibi, şu anda kişilerin kendini ne olarak tanımladığı önemlidir. (Ne olduğu değil).
sevgiyle,saygıyla
---
Not:Sevgili Tosca O arada bu bulgaristanda kullanılan Çit-Ak sözcüğü tartışılmıştı,ya da alıntılanmıştı. Orada deniyordu ki,Çit-Ak Peçenekler'in bir türüne deniyormuş diye. Bulgaristan üst kesim yerleşimliği konusunda bilginiz varsa, Çit-Ak köyünden olanlar kim ve ne oluyor diye soruyorum. Bizim bir arkadaşın köyüdür de ondan sordum.;(Bir yerde okumuştum:Peceneg-hristiyan olup,diğer türklerden ayrılmak için evlerini çitli yaparlarmış deniyordu bir forumda... doğu mu? (ben hiç bilmiyorum bu konuyu.tşk.)

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #40 on: May 12, 2010, 01:31 »
Şimdi dil meselelerinde analiz ölçüsü bellidir , gramer başta gelir , o kaybedilirse o dil biter. Birde rakamları dikkate alırlar bu tür analizlerde yani diller arası analizlerde , çünkü sayılar daha az etkilenir.

Evet dil değişirse soy da değişir, hemen olmasa da kısa zamanda değişir. Çünkü dil soy denilen kimliği oluşturan en güçlü etkenlerden biridir.
Efendim yakın zamana kadar etnik çok popülerdi, Hitler zirvelerinde gezdi , lakin gel gelelim doyurucu gelmedi bu ilim bilim adamlarına. Neden? Çünkü dünyanın bu yaşında artık karışmayan saf ırk anca ve anca Afrika'da balta girmemiş ormanlarda Dünya ile iletişimi olmayan pigmelerde kalmıştı sadece.

Eee nasıl olucak o zaman % 50 slav % 50 türki kanı taşıyan birinin soy kimliğinin adı?

İşte bu soru ilim bilim adamlarında dil faktörünün reytingini yükseltti ve yeni dünyada soy meselesinde dil oldukça etkili oldu. Artık soy meseleleri ile ilgili alanlarda şu dili konuşan halklar , bu dilli toplumlar falan tabirler türedi.

bir üçüncü etken de kültür etkenidir, her ne kadar küreselleşsekte (ki kültür asimilasyonudur) kültürel çizgilerimiz hala az da olsa dayanmaktadır.

Türkiye de bazı cevreler var ırkçılık yapmaya çalışıyorlar lakin bu konuda da çok geride kalmışlar :) Alman nazileri bile artık kafa tası ölçmüyorlar , artık Almanca testi yapıyorlar :)

Bir de şu var , köken ile şimdiki zaman soy kimlik ismi her zaman aynı olmayabiliyor. hadi farz edelim mi Pomaklar Oğuz Kağanın amcaoğlunun soyundan gelmiş olsunlar lakin bugün onlar başka bir soydan olmuşlardır :)
Farz etmeden de verilecek örnekler mevcud, şimdi ki Bulgarlar gibi veya efendim Macarlar gibi , kökenleri Türki ama bugün onlar Türki değiller.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #41 on: May 12, 2010, 15:27 »
Türki dillerde  - men, ben, min.

Türkçede - benim
Pomaklar ise - Na men derler.
Veya böyle de kulanılır - Men si teral (Beni aramışsın)

Diller çok değişmiş. Okadar ki şimdiki Türkler Osmanlı arşivlerde bulunan belgeleri  anlayamamaktadırlar.
Aynı sözler rahatça Bulgarcaya da söyleyebilirim. Bulgarcada 'starobılgarski-старобългарски език'  diye geçer.

азъ
мене
мьн ми
мене
мьно

мьне

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #42 on: May 12, 2010, 17:05 »
Türki dillerde  - men, ben, min.

Türkçede - benim
Pomaklar ise - Na men derler.
Veya böyle de kulanılır - Men si teral (Beni aramışsın)

Diller çok değişmiş. Okadar ki şimdiki Türkler Osmanlı arşivlerde bulunan belgeleri  anlayamamaktadırlar.
Aynı sözler rahatça Bulgarcaya da söyleyebilirim. Bulgarcada 'starobılgarski-старобългарски език'  diye geçer.

азъ
мене
мьн ми
мене
мьно

мьне

İşte bir temel fark daha , Türki diller sondan eklemelidir , Pomakça ve Bulgarca ise önden eklemelidir. Yani gramer açısından da ciddi farklar vardır.

Bulgarca da - Na men, Türkçe de - Bana, anlamına gelir. Kırım Tatarca da ise Maña olur yani Manga.

Men si teral
Bulgarca Men si tırsil
Türkçe de beni aramışsın
Kırım Tatarca da Meni qıdırğansıñ

evet ikinci tekil şahsı ifade eden ek , Pomakça ve Bulgarca da 'si' ön ektir, Türkçe ve Kırım Tatarca da ise 'sın' eki sonda bulunur.

yukarı da da dediğim gibi , dilciler bu tür analizlerde rakam sayı gibi verilere çak bakarlar çünkü onlar çok az etkilenir , mesela daha Orhun anıtlarında bile dokuz hala dokuzdur, ha harf değişimleri olmuştur tokuz, toguz, doguz olmuştur.

herneyse

Pomaklarda dil meselesi sabittir, Türki dillerle yakından uzaktan alakaları yoktur. Genetik olarakta net bir durumları söz konusu değildir ki bunun da net olabileceğini zannetmiyorum. Eee geriye ne kaldı? Kültürel gaydalar mı pravo horolar mı?

Ha islami kültürel değerler benzer tabi Arnavutlar , Boşnaklar gibi.

Ben Pomakların Türk olduğuna dair hiç bir iz görmedim. Bazı yazarlar dillerinin %15 Nogayca olduklarını yazmışlar yüzde bilmem kaç Kumanca falan yazmışlar. İnanın bunu okuduktan sonra Türk kaynakları gözümde baya sarsıldı :) bu ne engin hayal dünyası bu ne derin fantazi...

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #43 on: May 12, 2010, 17:11 »
Uzatmana gerek yok dile göre yorum yapmak yeterli bi husus değildir. Muhtemelen bu küçük topluluk çevredekilerden etkilenmiştir özelikle son 130 sene baskı altında yaşarken.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #44 on: May 12, 2010, 18:23 »
Dile göre yorum yapmak değil , diller kesinlikle farklı zaten resmen alaka yok.

Eee başka ne kaldı? 1000 li 1100 yılların tarihi tahminleri mi?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42