Author Topic: Възродителният процес - Горчиви Спомени !  (Read 410644 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
И преди знаех че Комунистическата пропаганда си вършеше отлично работата и хвирлияше  прах в очите на хората за да не видят самата реалност и истина. Като прочетох вашите постинги,стигнах до извода че много хора не знаят истината и много за този така наречен "Визродителен Процес".
Ще се опитам да ви опиша как стояха нещата в моето село.
Няма да ви описвам самия процес на насилствено сменяне на имената,защото това е почти не възможно да се опише и няма да можете да ме разберете и влезете в положение.Само тези които са били преименувани насилствено знаят колко боли и как тежко го изживяхме и още носим раните.

И така след насилственото преименуване на имената нашето село състоящо се само. от Турци (с изключение на Милиционерите, Учителите,Фелшере и Агентите от Държавна сигурност които бяха Българи)всички питища за селата и населени с Турци месата бяха затворени с барикади и Милиционерски бараки като на границите, както  Немците са го правели вив Втората световна война .
Тежко вьорижените Милиционери и понякога специални войски  можеха и правеха каквото си искат.
За да ви по ясно ще ви дам и примери.Понякога чисто пияни стреляха само така за удоволствие по варели и бутилки и само за да всеят страх у хората
Те бяха като Бог те колеха те бесеха.
Като се стимни не можехме да минем границата и се приберем в селото,защото движението като се стимни беше забранено-имаше вечерен час.
Като минавахме през тези граници Милиционер ми поиска 5 лева просто така (тогавашна цяла надница)
Като попитах "защо,какво сим направил" отговора беше "Дай 10 лева и ако попиташ пак ще платиш 15 или 20,30 лева.Платих 10 лева и Милиционера ме пусна да мина.
Друг път са ме спирали и искат дай 20 лева защото говореше на Турски(тогава 20 лева бяха големи пари)ако се противопоставиш сумата се вдигаше или те пребиваха от бой.
В края на 1984 беше към края на месеца Декември.Седях в кричмата самичик на маса.От вртата влезе един Милиционер всички хора в Кръчмата млъкнаха никoй не можеше дума да продума.Да се говори на Турски беше забранено а на Български никoй не му стискаше.
Този Милиционер не беше злобен  като много други Милиционери.Поздрави всички и се насочи към моята маса.Попита ме дали може да седне на моята маса и седна.Видях злобата у очите на доста съселяни които не ме познаваха добре.Гледаха ме сис злоба.После разбрах че са  помислили че аз с Милиционере се познаваме и че аз сим един от мнoгoто Турци Доносчици и агенти.
Милиционера си порича бира и искаше да подхване разговор, а аз гледах какъв повод да намеря и да стана от масата?
Нямам цел да оскверня, агитирам или да лъжа някого казвам точно както си беше
Милиционера ми каза че е от Враца или Видинския край но за съжаление не помня точно
Ето буквално какво още ми каза той
"От управлението ни казаха че положението в Южна България е много критично.Има война. Турците искат да направят Турска държава .Има доста убити Милиционери и войници.Ще стреляте без предупреждение.
Аз като ги гледам тези наплашени хора ми става жално и не мога да разбера къде се води война и кой се бият.Няма такова нещо.
И аз искам съм при семейството и внуците си и да не съм тук и да всявам страх между вас добрите хорица,но където ме пратят там отивам.никога не съм виждал лошо от вашите Турци."Виждам че ти е нудобно да си на една маса с мен. Хаде аз да си вървя каза  милиционера и си тригна

източник : You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
"Какво ма правиха,що ма правиха припаднал сум...и от там направо в моргата."

Мехмед Али Маджар
роден на 01.03.1924г. в с.Вълкосел,
общ.Сатовча,обл.Благоевград


Тука бяха разпространили някаква брошура и заради нея искаха да ма обвинят.Изкараха,че аз сум я разпространил и ми дойде призовка да отида в милицията.В брошурата е песало "Дръжте се мюсюлмани ние имаме голяма забран и ще ви помагаме".Имаше я,не че я нямаше,но те казаха,че аз съм я донесъл. И те ма затвориха там по някое време,ей сака им беше работата подпиши,подпиши-аз не подписвам и те искаха да ма излъжат.Там имаше един протокол в него сложили молбата-на нея пише"Моля да ми бъде сменено името" и пак не сум сагласен.След това останах една неделя  в килията,сетне ма изведоха долу в една стая,почнаха пак същото да ми викат,да си сменя името или няма да ме пуснат, но аз пак не сум съгласен.И те, какво ма правиха,що ма правиха,че сум припаднал и оттам ма дигат без да сум в съзнание,на ток ма бяха сложили,оттам ма дигат в болницата направо в моргата.Там един рекъл"Абе,не я умрял тоя.Виж,че си има червени линии по образа".тогава ма взимат пак отгоре и ми преливат кръв,но аз никога не помня да сум подписал.после дойдоха тука,карат ги в съвета и не ги питат слагат им имената и това е.А пък синът ми го обвиниха,че те са слагали бариера накрай селото да не влизат и ги осъдиха на 6 месеца затвор в Дулово.След това ме оставиха и излязна,че аз не сум разпространявал листовките и ма оставиха.А името ми го сложиха от Мехмед на Манол.

/из книгата "Горчиви разкази"/

PETER

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Гелина,кораво племе сме щом издържаме на този проце 131 г.

Isyankar

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Гелина,кораво племе сме щом издържаме на този проце 131 г.

Здравей. Би ли пояснил през последните 20 години на какво толкова издържат повече от останалата част от българската нация, помаците ? Мисля, че еднакво тежко за всички...

А по отношение на комунизма - вярно е, че в молитвените домове ни биеха, че сме вътре - и християни и мюсюлмани, но пък вярно е, че със вторите нещата стигнаха доста по-далеч отколкото с първите...

Но типичната българска черта (радвам се, че помаците я притежават, защото тя в крайна сметка е част от националната ни култура - на всички етноси и всички анкети на ООН го показват) за самосъжаление и оплакване е налице...

Та, чакам отговор на първия въпрос...

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
С риск да се повтарям:
   1.Постоянно насаждане от някои политици с комлекси , медии и лъжепатриоти мнението ,че видители те са мюсулмани=на терористи и врагове на държавата.Ако за някой не е обида ,за мен е.
   You are not allowed to view links. Register or Login
Другото го прочети на този линк.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
За съжаление възродителния процес продължава  мутирал под формата на социален и икономически натиск. Оставете ни на мира най-после,ние сме мирни и трудолюбиви хора. :'(

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
You are not allowed to view links. Register or Login
За съжаление възродителния процес продължава  мутирал под формата на социален и икономически натиск. Оставете ни на мира най-после,ние сме мирни и трудолюбиви хора. :'(
Да, така е. Как да ни оставят? Та ние сме по-кадърни и се страхуват да не загубят облагите. Но всяко нещо е до време

Isyankar

  • Guest
Не разбирам как точно продължава Възродителния процес срещу помаците ? Мисля, че някой се заиграва със сериозни неща.....

Какъв точно е икономическия и социалния натиск срещу помаците ??? Баба ми е със 130 лв пенсия с 40 год стаж - този натиска над нея да умре от глад или без лекарства мога ли да го нарека Възродителен процес ?

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
1Най неската пенсия е165лв
2.нямам намерение да обяснявам български думи и тяхното значение,за това има тълковни речници-не са скъпи. ::)

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Не разбирам как точно продължава Възродителния процес срещу помаците ? Мисля, че някой се заиграва със сериозни неща.....

Какъв точно е икономическия и социалния натиск срещу помаците ??? Баба ми е със 130 лв пенсия с 40 год стаж - този натиска над нея да умре от глад или без лекарства мога ли да го нарека Възродителен процес ?
İsyankar, za da go razberete kak prodıljava vızrajdaneto pırvo tryabva da ste pomak. Glasıt na tıpana otdalech e priyaten za uhoto

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
You are not allowed to view links. Register or Login
За съжаление възродителния процес продължава  мутирал под формата на социален и икономически натиск. Оставете ни на мира най-после,ние сме мирни и трудолюбиви хора. :'(

Да оставят и нас на мира! На майка ми и баща им половината пенсия отива за лекарства, а цял живот са работили тежък труд. Когато оберат или пребият някой човек, ако е през нощта няма кой да му помогне, защото най-близкия полицейски пункт е на 30 км., а на другия ден ще хванат някой за опашката. Не могат да си позволят за отизат някъде просто ей така защото вземат смешни заплати. Улиците са като бомбандирани, а уличното осветление не работи. Лятото имат режим на водата и мъкнат с кофите и тубите...

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
You are not allowed to view links. Register or Login
Да оставят и нас на мира! На майка ми и баща им половината пенсия отива за лекарства, а цял живот са работили тежък труд. Когато оберат или пребият някой човек, ако е през нощта няма кой да му помогне, защото най-близкия полицейски пункт е на 30 км., а на другия ден ще хванат някой за опашката. Не могат да си позволят за отизат някъде просто ей така защото вземат смешни заплати. Улиците са като бомбандирани, а уличното осветление не работи. Лятото имат режим на водата и мъкнат с кофите и тубите...
Висока пенсия,безплатно образование и лекарства, труд,хляб, асфалт и грозданка - това са материални блага и придобивки ,  докато Възродителния процес е нещо съвсем друго и вие няма как да го разберете /както каза Субиги Курт/ ,освен ако не го преминете.
 
Моля ви да не пишете по тази тема след като няма какво да кажете по нея.

Isyankar

  • Guest
Чакай малко сега...ти хвърляш обвинения срещу държавата ми във Възродителен процес срещу определени хора ? Как очакваш да стоя така все едно се говори за Австралия ?

В момента Възродителен процес и етнически натиск има точно както каза abc, в циганските райони, където циганите тероризират бялото население ! Това е истински Възродителен процес. Не, това е нещо много по-лошо. Крадат, бият, изнасилват, убиват !

Слушам твоите примери за съвременния Възродителен процес за помаците в Гърмен да речем?

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Оправи си словореда ,че нещо не вдявам.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42