Author Topic: Pomaklar hakkında kitap için yardım talebi ( pomakBG )  (Read 39132 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Değerli üyemiz pomakBG (Hüseyin Mehmed) , Pomaklar hakkında yazacağı ikinci kitabının basım masrafları için siz üyelerimizin maddi yardımlarını bekliyor.

Yardımlarınız için Hüseyin Mehmed'in ilgili banka hesap numarası :

IBAN- BG83STSA93000014817286BIC-STSABGSF

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Re: Pomaklar hakkında kitap için yardım talebi ( pomakBG )
« Reply #1 on: April 08, 2010, 21:19 »
ya bu duyuru çok güzelde ilk kitabın ve ikinci tasarlanan kitabın içerikleri yada en azından biraz daha tanıtımı yapılsa bu sayfada bu çağrı biraz daha direk hale ulaşmazmı ? Yani bu bir tavsiyedir sadece. Nerde , nezaman , kim , neyi yazmış , neyle ilgili yazmış bu kitapta yada gelecek zamanda ? tabiki pomaklarla ilgili de hangi açıdan bakılmış gibi...

Offline pomak BG

• Historian
  • Да си помак звучи гордо.
« Reply #2 on: April 08, 2010, 21:44 »
Pomaklar ve Moesia içinde TORBESHITE, Trakya ve Makedonya

Yazar: Hüseyin Mehmet

Içerik

Nitelikli / yerine Önsöz / ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .... 3
Mülkiyet ve Sorunları konu nüfusun ........................................ of Aspekti terminologichna .................................................. ,7
Nüfusun Emlak yönleri .............................................. ... 7
Balkanlar'da Arap nüfusa sahip Rehber
VII-X yüzyılda ............................................ .................................................. ..... 7
Balkan Yarımadası'nın nüfusu ile Selçuklu temas
içinde XI-XIV ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 12
Kuruluş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun güçlenmesi ve Moesia, Trakya ve Makedonya'da İslam'ın yayılmasında katkısı ... ... ... ... ... .. 17
Nüfusun terminolojik açıdan .............................................. ... 35
in Pomaklar Balkan Savaşları 1912-1913 of arifesinde Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 kadar ... ... ... ... ... ... ... ... ... .................... ........... 41
Doğu Rumeli'de Pomaklar. ... ... ... ... ... ............................................. ,41
Bulgaristan Prensliği olarak Pomaklar. ... ... ... ............................................... ,52
tarihinde Berlin Antlaşması sonrasında Umman imparatorluğun Pomaklar kalan toprakları 01.07.1878 ... ... ... ... ... ... ... .......................... ........ 63
Kresna at Pomaklar - 1878 Razlog Ayaklanması ve Ilinden - 1903 ............................. of Uprising Preobrajenie ...... 78
döneminde 1912 yılında Pomaklar - 1913 г. .... ... ... ... ... .................................... 84 ..
Balkan Savaşı sırasında Pomaklar 1912 ............................... 84
Rodop ve Christianization ve Ege Denizi (1912-1913 )........................ 89
.. 101 tarihinde Balkan Savaşı 16.06.1913 sırasında Pomaklar
yönetimi sonuna kadar I. Dünya Savaşı'nın arifesinde Pomaklar Tarım ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. ... ... ... ................................ 120
1924 den dönemde Pomaklar 1944 ... ... ... ... ... .............................. 128
1924 den Pomaklar 1934 ... ... ... ... ... ....................................... ........... 128
1939-1934 dan Pomaklar. ... ... ... ... ... ... ... ...................................... 140
1944 Dünya Savaşı'ndan beri dönemde Pomaklar ..................................... .................................................. .................................... 154
Bahar Edebiyatı ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... 185

Nitelikli / yerine ÖNSÖZ /
Akademisyen Dr Peter Yapov, tarihçi, yazar ve anıları, emek Pomaklar da dahil olmak üzere tarihsel içerikli kitapların yazarı "

Ne zaman bu betik görüşlerini vermek istediklerinde, sadece hakaret yazar değil anlaştılar. O dikkatli, alanında uzman beni tanıyan beni onurlandırdı, ben bile yazının herhangi bir kelime şablon yazmak için değil görünüyordu! Ben bunu sen olmamalıdır. Ve ben, ama kabul birini hor, bu düşünce bu yazar, ve nerede bu genç o kadar çok ki bunun için ayrı bir risale yazdı bileyim nasıl! Bu konuda orada pek malzemelerdir.
Hâlâ el yazması okuma, ertelendi ve bence yazma. Nihayet başladı! Ve oh, sürpriz! Yazılı ve beni büyük bir özenle beat sürükledi.
Ilk şey benim gibi, benim bir arkadaşım işini - John Bosnev eczacı idi. Bu adam, sıradan bir eczacı ve diş hekimi, bir rehber yazı ile işgal etmişti - isimleri farklı ülkelerde aynı ilacı bulunur ne. Tıp aynı, ama şimdi adını farklıdır! Ve insanlar kim bilir olduğunu düşünüyorum kaç. Bulgaristan'da, bu kılavuz Bosnev yurtdışında ama takdir etmez hemen bir etki yarattı. Ve bu sorun başladı. Birçok ülkede yayınladı. Ve sadece bunun yayınladı, ancak bu değerli doktora ve profesörlük rütbesi. Ve burada Prof Dr Ivan Bosnev Tıp Akademisi Sofya biridir!
Yani arkadaşım hatırlayarak, ben ne kadar bu tür veri toplama ve ne şimdi okuma yazma almış bu genç yazarın çalışma düşündüm! Gerçekten! Dr Bosnev çok sayıda yayın yaptı ise ve bilim adamları tarafından kendisine herhangi bir takdir yetkisi vermek beni güvenilir vardı o / o genç adam yazılı Ve kazılan olan bir çok sevilmeyen, hatta bilinmeyen yazılar direkt!
İşte bu "itiraf" adlı önsöz isimlendirme için. İtiraf etmek, bu yazının yazılı ve hileli şaşırdı. Ancak, ne beni şaşırttı? Beni içinde hangi o araştırma atılmak için yapıldı yönde şaşırdım. Tarifi!
İLK: Nasıl o ilk Pomak geldi. gibi bir şey "ilk" kişi. Ve sonra, pomachestvoto gider ne nedenle ortaya çıkması. Ve bu myusyulmanstvoto kabulü ile ilişkili olduğu ve nasıl bizim topraklarda bu dinin yayılmasını ilerleme görüyorum. Bu çalışmada öylesine eşsizdir! bir düzenlemenin Pomachestvoto değil bir çocuk, "pomyusyulmanchvane" Osmanlı yönetimi sırasında işlenen söyledi. insanlar Pomaklar haline nerede çeşitli nedenleri vardır.
tıp biri ama isimleri farklı olduğu İKİNCİ: yazar öneriyor ve altında ne var isimleri orada burada Pomaklar / Profesör Bosnev gibi -.
ÜÇÜNCÜ: Parça farklı durumlarda, içinde Pomaklar davranış gibi Nisan Ayaklanması, Osmanlı-Rus Savaşı, sonra Bulgar devletinin kurulduğu sırasında gibidir, Balkan Savaşları, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları.
DÖRDÜNCÜ: şok Pomak köyü şimdi bir ordu altında, daha sonra başka bir düşer anlar - Bulgar oldu, Türk oldu. Daha sonra farklı güçlerin Pomaklar farklı yaklaşımları var. Ve ne karışık bölgelerde çeşitli toplumların tutum nedir?
BEŞİNCİ: burada onlar Yunanistan'da savaşlar geçti köylerde Pomaklar. Cins onlar gerçekten ayrılır. Hatta aileleri! Yunanlılar onlara çağrı "Yunan Müslümanları". Ve bu yüzden ne kadar? teorileri her türlü ve yorumlarıyla her türlü başka tarihsel olay, sadece bir Pomaks ülkelerin adapte olmak için izleyin. kırık bir ayna önünde adam gibi ve Pomaklar görüntü, bir olur!
ALTI: Bulgaristan Pomaklar olarak yazıldığından zorla hristiyanlaştırmak etmek gibi girişimler "Müslümanlaşma", aynı zamanda sözde zorunda kaldı.
Yedi: konuşma ve karma evlilikler - Ona pomakini Bulgarlar, Türkler onu pomakini ile. Ama melez ve komik bu tür.
Sekiz: Tüm bölümler ve Pomaklar ve burada hareket, "yol haritası" olduğu kadar uzanır. Yol Haritası pomachestvoto! Ve eğer varsa kart, böyle bir nüfus demektir. Etnisite!
konu dışı ben Yansımalar boğuldu: Sırada ne mi çıkıyorsunuz? Gerçekten ne? Yazarı İki gol acele gerekir:
Bir: Bir kitap sorununa! Bakım uygun yayıncı alınmalıdır. Bunların çoğu doğrudan veya önerilen script veya / bir şey daha kötü reddeder milliyetçiliğin her türlü kalabalık var! / 'll Preinachat yani sahte.
İkinci: doktora için bir tez hazırlamak. Ama bu yönde yapılmalı? İşte: iş başında hedefi takip işaret etmek. İşte bu tezi ispat edecektir. Ve burada bir amaç kanıtlamak için değil her şeyin belirten sonra! Bu bir avukatla savunma gibidir. O hedef sapma olmadı!
Ve eğer konu bir kitap değil, o zaman bir doktora tezi anlamda malzemenin yeniden düzenlenmesini gerektirir ki script sağlam bir işlem gerektirir - tezin kanıtı sürdürdü.
Burada yazar adama demiryolu üzerinde yer almalıdır ve geçiş taşımak için hazırlanıyor. Ve orada, dinle etrafına bakmak ve onlar outfits tren değilse sormak uyaran bir geçiş işareti: "duruyor! yazar ve öylesine hangi bir savunma yapmak için okul açılmalıdır. Ona da hiçbir durumda barda / a herhangi bir milliyetçi izi olması gerekir.
TEKLİFİN I:
- Kitap için değil, yayıncılık konu U için bir sponsor bulmak. Ne zaman sponsor - konu sahte olduğunun garantisi olacaktır.
- Bir doktora, ülkenin ilgisiz bir konu dışında düşünmek. Böyle bir şey için bir oda var.
O zamana kadar, yazar, yazının hazırlanması zaman doldurmak gerekir!
İyi bir zaman! Bu diyorum ve o da onun için iki eliyle oy vereceğini söyledi! iki ile ve sonra dört yokluğunda!

NAPISAL:

Konu nüfus sorunları ve terminoloji Aspekti belirlenmesi.

Nüfusun yönlerini belirleme.

Balkan Arap nüfusa sahip Rehber
Peninsula VII-X yüzyıl

602 yılında Bizans'ın durumu gelen Slavlar yarar ve kitle Balkan Yarımadası üzerinde yerleşmiş başladı. Bu dönemin önemli olayları Constantinus II Mart 658 yılında, o Küçük Asya'da geniş kitlelere Avarlar ve Slavlar yer değiştirmesinden Suriye sınırlarına Bizans için 665 yılında, 5000 yılında askeri bir kuruluş olarak Slavlar geçti eşlik etti Arapların ülke. Nedenle bu etkinlik için Slavlar ve Avarlar, yani 597, 609, ve 620 sırayla kuşatma Selanik ve 622 yılında kuşattı Slavlar önce 626 yılında Konstantinopolis kuşatması sona erdi ortak askeri eylem Selanik kaza katılan. Slavlar tarafından Selanik son kuşatma 647 tarihinde oldu
İlginç veri Arapların sonradan akınlar için ayrılmıştır. Bu Basil I, zor dış politika sorunlarının önünde durdu ve saltanatının ilk yılında korsan saldırıları içerir. Büyük Sicilya Bizans Araplara Arnavutluk'ta sık baskınlar ve Dalmaçya kıyıları yürütmek bir tehdit oluşturmaktadır. 866 yılında, Basil I tahta üzerinde durabilen önce, Araplar ve kuşatıldı Kotar (Kotor) kasabası ve ertesi yıl ele geçirilen Ragusa (Dubrovnik). Basil I yardım isteklerine yanıt ve dubrovchani Nikita plak-vida komutan tarafından yönetilen büyük bir filo gönderdi. Araplar geri çekilmeye mecbur kaldılar. Bizans müdahale Adriyatik kıyısı ve Dalmaçya, bazı yerel şehir ve Adriyatik Denizi adaları dahil özellikle boyunca kentlerde etkisini güçlendirir. Şehirler Bu konu, ancak iç özyönetim vardı Bizans, Konstantinopolis stratejist bir miktar takdir ifadesi olarak ödemek zorunda idi. Ege ve Akdeniz, Nikita plak-vida ve Nesar yendikten sonra bir süre askıya alındı yılında Arapların baskınlarda, yine IX yüzyılın sonunda güçlendirdi. Girit önemli bir üs olarak kullanılmış, Araplar yeni korsan saldırıları aldı. Dimitriada Thessalian şehir kırdı, Samos ve Limni kasıp kavuran adaları Been ve 902 yılında oldu. Head Arap filosunun Yunan genel Leo Tripolitanski durdu. 904 yılında Araplar saldırdı ve Küçük Asya'da Antalya şehir tahrip ve daha sonra birçok gemi Selanik başkanlığında, Balkan Yarımadası'nda imparatorluğun ikinci en önemli şehri. Selanik'te üç günlük bir kuşatma Leo Tripolitanski liderliğindeki düştü. Birçok insan öldü ve yaklaşık 22 bin esir ve köle dönüştü. Birçoğu böylece anavatanlarını dönmek olabilir Arap mahkumlar için Tarsus alış verişinde bulunulmuştur. Kameniyad John 904 yılında Araplar tarafından Selanik'te bir mukimi ve şehrin yakalamak için bir görgü tanığı, o Conquest Selanik "nin yazarıdır. Sagudatite bir Selanik kadar Behr toprakları batıda yaşadığı ve Selanik'in kuşatmasında 620 ve 647 katılmıştır Slav kabilelerinin, 904 yılında, kentin Arap kuşatması ile ilgili ise de değinilmiştir. Daha önce, Arapların İstanbul'u ele geçirmek için, birkaç kez denedim ama başarılı olamadı. Ilk girişim Muaviya üzerinde 674 den 677 kadar olan ikinci bir süre - Maslama 716, son bir yıl içinde.
           Araplar kendi yetenek ve iyi tüccarlar göstermektedir. VII yüzyıl ve daha önce, bunları satmak için Yemen ve karavanlar gelen malların Şam'a gitti satın başında. IX ve Suriye X yüzyılda Araplar boyunca aşağı İstanbul'un ticaret merkezine gitti yok. Eğer değilseniz Suriyeliler de kumar, Ruslar, Yahudiler, Bulgarlar, İtalyanlar, vb Hazarlar ticareti kuzeyinde, mor, biber ithal edilen kürk gibi. Rusya - pahalı kürkler ve balmumu. Araplar güney meyveler, otlar, silah, tekstil ve diğer getirdi yaptı. Konstantinopolis ile IX önemli ticaret merkezi ve X yüzyıl boyunca Thessaloniki oldu. Orada 8 Kasım büyük bir toplama - St Dimitar Bayramı şehrin koruyucusu olarak kabul. Orada tüccarlar ve diğer ülkeleri ve halkları gelen akın vardır. Ünlü alışveriş merkezleri ve şehirler Doğu Trakya'da Edirne ve Silivri gelen edildi. İtalya ile Adriyatik kıyısı doğrudan link Drach olmaya devam etmiştir. transit ticarette önemli rolü, daha sonra 966, Rodos ve Girit çalış.
Apart askeri akınlar ve ticari bir Balkan savaşı olarak Araplar katıldı. Bu 746 yılında İmparator Konstantin V ile Kuzey Suriye ve fethetti Germanicus bir kampanya - babasının memleketi üstlendi takip oldu. onun eline tutukluların sayıda ve Bulgar-Bizans sınırına yerleşti görev stratioti olarak hizmet vermişti. Ertesi yıl Bizanslılar Arap filosuna Kıbrıs adasının büyük bir darbe verilemez. Theophanes Confessor ve Patrik Nicephorus, İmparator Konstantin V göre Ermenistan ve Mezopotamya, onlar ele geçirildi yeni bir sefer üstlenmiştir Teodosinopol (muhtemelen bu bir kale Osrogena bugün Raz el AIM) ve kaleleri Melitene (modern Malatya). Yine Trakya'da yine onlar müstahkem şehirler inşa edilmiş Bulgar-Bizans sınır boyunca birçok Süryani ve Ermeni esirleri hale edildi. Trakya'da yerleşik şehirler için, Bulgaristan, vergi talep ama İmparator onayladı arzu etmedi. Bu nedenle, Bulgarlar yürüyüşü için, gibi, sözde Uzun Duvar ulaşan Trakya yerleşim geçti gitti. Bulgar Bizans ordusu ile görüşmede yenilgiye uğradı.
Leo IV kısa saltanatı sırasında, Doğu Araplar ile mücadele devam etti. Bizanslılar tekrar 778 yılında Arap orduları büyük bir yenilgiye Germanicus tabi verilemez. Zaman Suriye'de düşmanlıklar da İmparator sonra önceki politika Trakya'da kolonize yerel sakinlerinin çok sayıda ele geçirildi.
Bulgar-Bizans sınırında bulunan ve Doğu Rodop alan Ahridos bulunmaktadır. Bizim bundan eminim Bizans, bir tarım ülkesidir, kendi ülkesinde Arda Nehri Havzası ve köylerde yüzlerce dağ yamaçları boyunca dağınık boyunca küçük kasaba bir azgelişmiş dağlık bölge dahil olmasıdır. Alan noktalı büyük ve küçük nöbet onlarla kale Bizans. Şu anda isimler Ustra, Krivos, Perperikon Mnyak, Ephraim Potmos, ancak hangilerinin kale ve bulunamaz müstahkem şehirler vardır. Doğu Rodop şehirler - kalelerine zor bir nüfusa sahipti fazla 2 to 3 bin. Şehrin en yüksek tarafında ise ve kasaba kendisi eteklerinde kale durdu kamu binalarında ve evlerde kullanılabilir. Bölgenin nüfusu arasında ve çok sayıda militan battleworthy ordu yetiştirilir. XIV yüzyılda onu değiştirdi bu ordudan John Kantakuzenos ahiraiti dekolmanı bahseder. Daha fazla bu alan için ilginç ki Rodop Dağları'nın üç ünlü krallarının sınırları - Ivanko, Alexius Slav ve bir çocuk girdi asla. müttefikleri ile sadece çocuk John Kantakuzenos karşı, bu bölgede savaşmış ama yine de, o bölgede Meropa (Smolyan), Arda Nehri'nin orta ve üst ulaşır kadar uzanan ve geniş Aharchelebyskata varoşlarda kapsar hükümdarı kaldı. Yöre sakinleri Ahridos ahryani çağrıldı. Bu isim alanının adından gelmektedir. Böylece Bizans ve Osmanlı bilinen ve kronikler. XIII ve Ahridos yılında XIV yüzyılda ve Mora sırasında aynı bölgede, orta ve Arda Nehri, Osmanlı zamanında sınırları kaldı alt ulaşır boyunca yer olmak zorundaydı, ama adını Sultanyeri altında. İlçe IX yüzyılda Ahridos Araplar da İzinli olarak Madan mezar içinde 254 hicrî (870) ve Hacı Hasan Ruhidzhun adını keşfedildi yaşadım.

865 yılında Bulgaristan Christianization sırasında önemli ölçüde diğer dinler erişimi kolaylaştırdı. ülkede açıkça Arap pavlikyanski de vaiz iudeyski yerleşti haline geldi. Ayrıca - Bulgar hükümdarı ülkenin İslami vaiz olarak nüfus ve İslam arasında dağıtmak için geldi. Bu apaçık Papa Nicholas I soruya onlar Saracens (Araplar Suriyeliler) alınan İslami kitaplar için Bulgar bir grup tarafından sorulan sorulara verdikleri cevapların değil. o da zararlı ve küfür ve kötü görüşmeler bozulabilir görgü olduğunu söyledi, çünkü Papa onları yakmak için onlara emretti.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #3 on: April 08, 2010, 21:46 »
Balkan nüfusu ile Selçuklu temas
Peninsula XI-XVI yüzyılda

1071 Sultan Alparslan Malazgirt seldzhutskiyat Çevrede Selçuklulara Küçük Asya'nın yolunu Bizans ordusunu mağlup keşfedilmiştir. Değil uzun Küçük Asya'da sonra seldzhutska ülke kuruldu. Selçuklular ve genuaziytsi venetsiyantsi arasındaki ticaret ilişkileri Balkan Yarımadası'nın Karadeniz sahilinde yapılacak. Ayrıca bazı Bizans hükümdarlarının sonra askeri zorla tehcir yürüyüşleri Selçuklular tarafından Anadolu'da sınır kaleleri rakiplerini karşı yakalandı. Böyle Boruy hakkında (şimdi Stara Zagora) eski, Edirne'de Makedonya ve nehir Vardar içinde Dolna Arda'nın vadi idi. 1090 yılları arasında 1091 Bizans zor zamanlar Trakya ve Peçenekler maloaziatskite Selçuklular bezchinstvashtite arasında ittifak neden yaşadı. Destek Peçenekler Tugortag ve Bonyak önderliğinde kuzey ve Kouman askerlerin işgal etti. Birlik Constantinople, Hıristiyan Avrupa için ölmeye Doğu Hıristiyan İmparatorluğu kurtarmak için endişe verici bir temyiz yapmak için acele de hükümdarlar şaşırttı. Nisan ayında büyük bir çaba ile 1091 İmparator Alexis Comnesus ben yıkıcı bir darbe indirebilmek için yönetilen zaman Peçenekler Levunion, Trakya güneybatısında, dönüş cömert bir hediye Comans çekti sonra. Bu pechenezkata tehlikeye son vermek oldu. Bizans'ta Uzun yıllar boyunca bu zaferi kutladı slogan "pechenezki Cuma altındadır. Bu olay için aynı Türk tarihçiler yazmak ki Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan I, 200 bin, 40 bin Peçenekler Balkanlar istihdam edilmiş numaralı ordu komutanı. Bu birlikler ortaya yakalamak için, ve diğer şehirler, İstanbul'a her şekilde ulaşma başardı. Orada Kılıç Arslan, Chaka Bey, ciddi bir kayıp ve 1094 yılında Bizans ordusu idi hukuk babası öldürüldü yavaş yavaş iyileşti ve Selçuklu ve Peçenekler kırmayı başardı. Bu yenilgi Selçuklular ardından Ege ve Marmara denizleri onun çıkış kaybetti. Peçenekler ile nihai anlaşma 1123 yılında Battle Boruy hangi İmparator Isaac II Comnesus sürekli onları yendi of oluştu. Peçenekler üzerine bu yenilgi şüphesiz onlar Boruy civarında dağıldı. hala Rodop Türkleri, kim Arhidos çevresinde yaşamış karşılamak Bizans dönemlerinde Irechek göre. Bunlar Selçuklu benzer, Haçlılar etrafında 1189 Boruy de Selanik'te eski bir zamanda kaynaklı olarak bulundu. Aynı görüşü de Profesör Batakliev ki Rodop Türkler ilgi Bu bağlamda Yukarı Kale, Kırcaali köyünde Hazar Tekke büyükanne mezar yazıtı erken XIV yüzyılda yerleşmiş yazıyor. O hicrî 550 (1155) vefat etti ve Horasan dan 474 yılında hicrî (1081-1082 üzerinde sınır dışı) veya mezar bu tarihten önce 73-74 sene Hazar büyükanne bahseder Ölümünden. XIII yüzyılın başında Balkanlar'da Seldzhutskoto varlığı ve sözde bulunur. tyurkopuli, paralı Latinler ve Bulgarlar tarafından kullanılmaktadır. Örneğin, Latinler Kaloyan mücadelesinde 1205 yılında hem Comans ve Selçuklu yardım isteyin. Imparator Henry Arda Nehri boyunca onun seferine 1206 yılında da Selçuklular kullanarak başvurdu.
bugünkü Makedonya ve Arnavutluk yaşayan nüfus ve ödenen vergiler asla hükümet ve prensleri ile bir ilişkiyi desteklemeyen toprakları arasında Shar dağ içinde. Tamamen ücretsiz, o yüksek dağlarda cılız ve verimsiz araziler düzenledi. Bu büyük olasılıkla bugün torbeshite ve orman ataları idi. Muhtemelen yukarıdaki alanlarda bazı bölgelerinde ve daha önce ya da Araplar Selçuklular yaşadım. Örneğin, köy mlike, Prizren, bir Ahmed Ağa, Halep yerlisi, Suriye bir cami inşa etti. Bu köyde mlike cami olan yazıt okur aşağıdaki kayrak, of anlaşılmaktadır:

"Sen yıl 1238 yılında, aynı zamanda 688 yılında hicrî üzerine inşa edilmiş bu muhteşem cami Ahmed Ağa yaptı."

O zaman, Ahmed Ağa orada Halep diğer misyonerler olmadıkları sürece. Onların soyundan gelenler bugün Alepovtsi soyadı ve köylerde yaşayan mlike, Drago ve Krushevo Restelets. Onları Prizren, özellikle esnaf ve demirci edildi tespit edildi. Ayrıca Şam bir belge, Bakanlık Cumhuriyeti vakufs Suriye ve şöyle demektedir: "Halep Al-Ağa cins tarafından yayınlanan 1995 yılında kazanmış olduğu eski birçok cami inşa birçok misyonerlerin yerinden sahip tür .
erken 1265 Karaca Tartar Berken büyük bir ordu ile de Bulgaristan üzerinden Tuna Nehri geçerek İstanbul'a doğru yola çıktı, Bizans esaret eski Sultan seldzhutski Izeddin Kaygauz II serbest bırakmak. Bu yürüyüşe katılmak için Bulgar Çarı I. Constantinus Asen TİK çekmişlerdi. Yayın Sultan vardı zor değil ve Tatarlar kendi toprakları geri döndü. Dobruca'da Aynı zamanda bin Selçuklular, Sara Saltuk Sultan Izeddin Kaygauz II tarafından geri 1263 yılında gönderildi önderliğinde on vardı Bizanslılar, Selçuklular Anadolu ve Balkanlar ve teşekkür karşı savaşlara katıldı Sara Saltuk komutanı onların kahramanlık ve kutsallık hala canlı efsane haline geldi. İçinde hayatı hakkında bilgi en önemli kaynak Saltukname Ebyul İyi şanslar uh-Rumi'nin ürünüdür. Jem Sultan, Ebyul İyi şanslar uh-Rumi sırasına göre Balkanlar'da ve Anadolu'da önceden Sara Saltuk tritomnata çizilmiş ve çalışması için toplanan gitti. Bu eseri 1480 yılında bu çalışma tamamlandı inanılır ki Sara Saltuk Seyahatname Evliya Çelebi içinde 12 mezar bulunuyor bahseder ki Sara Saltuk ölmeden önce ona miras yedi gemi yapmak diyor . Bu ölünün mezara kadar açılmaz vücut korumak için yapıldı. Anadolu ve Balkanlarda bugün birçok Tekke vardır Sara Saltuk ile adlandırılmıştır. F.U. Hasluk mezarlar ve Ohri, burun, Babaeski (Türkiye) Babadach (Romanya) içinde türbelerin incelenmiştir. Grace M. Smith birçok mezar hakkında bilgi verir, bunlardan biri Balaget içinde (yani BH). Tadeusz Kowalski bu Gagauz Türk soyundan üç örtüşen dalgalar bulundu. İlk kuzeyden geliyor, ikinci - güney ve üçüncü gelen - Osmanlı İmparatorluğu. İkinci takım Türkler Anadolu'dan Balkanlar'a İzzeddin Kaygauz Saltuk II ve Sara komutası altında geçer gibi. Rumeli, Sara Saltuk bildirildiğine göre, Taşıma birçok yerde ziyaret etti. Sara Saltuk Ohri kentinde mezarını her iki Müslüman ve Hıristiyanlar tarafından ziyaret edilmiştir. Bazıları onun mezar olduğunu söylüyorsun ama diğerlerine göre - St Naum mezarını oldu. çeşitli dillerde konuştu Seyahatname gibi ve Saltukname anma ki Sara Saltuk ve ezbere İncil biliyordu. bir keşiş gibi, Hıristiyanlar arasında İslam vaaz giyinmişsin.
1341 yılında Adrionik III imparatorun ölümünden sonra, iç huzursuzluk Bizans oluştu. tahtın varisi olarak, V. Yannis Palaiologos küçük, atanan John Kantakuzenos regedit oldu. Ama yakında onu ve John V Palaeologus, Anna Savoy, annesi arasında açık savaş kırdı. Ömer, Emir Aydın, ilk John Kantakuzenos yardımcı olur. askerleri olsun dost ya da düşman oldular bakılmaksızın hangi geçtik toprakları, yıkılmış olmasına rağmen tekrar tekrar Avrupa'ya ulaşmak için deniz arası, o sadık bir müttefiki olarak gösterdi. Ancak 1344 yılında Ömer zaman Latinler Smyrna (İzmir) ve kale liman ele geçirilen büyük zorluklarla karşılaştı. Ömer daha sonra, şehrin kapılarını 1348 yılında, biraz öldü tatar yayı ile bıçakladı. John Kantakuzenos yeni bir müttefik bulmak zorundaydı. En yakın bağlantı güçlü Emir Orhan (1326-1359) idi. Kantakuzenos John Theodora Orhan onun kızıyla evlendi ve müttefik oldu.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #4 on: April 08, 2010, 21:52 »
Kuruluş ve Osmanlı İmparatorluğu güçlendirilmesi
Moesia, Trakya ve Makedonya'da İslam'ın yayılması ve katkı.

Avrupa'daki Türklerin Akınları uzun bir geçmişi var. Osmanlı Empire''Hamer kendi çalışma capital''History olarak 1354 yılında o sıralarda Avrupa Gelibolu kale fethetmek için tüm işgaller söz bu konuyu incelerken, yazılı kayıtlara göre 18 saldırılar kaydedildi. O zaman, Neshri doldurulur ve Arap aileleri ile göçebe göre. XIV yüzyılda dikkat çekici bir olay - Balkanlar ve Avrupa - Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk büyük yeni güç oldu. yıllar Anadolu Selçuklu yaşayan ve için Osmanlılar sık sık diğer Balkan ülkeleri ve XIV yüzyılda Trakya, Rodop ve Zagora onların istilasına karşı verdikleri mücadelede Bizanslılar tarafından kullanılan bir yıllık olay oldu. Bizans Kantakuzenos Osmanlı İmparatorluğu'nun tehdit 1351 yılında Avrupa'dan Anadolu kıyılarına Osmanlı geçit engelleyen bir ortak filo olarak yardım için Bulgar ve Sırp kralı kral adresine John zorladı. Önerisini, ancak hiçbir yanıt buldu. Bu Balkan devletlerinin yanlış anlama Sultan Orhan'ın oğlu Süleyman, önderliğinde Osmanlıların kalıcı Balkanlar'da yerleşmek sağlar. 1352 yılında bu büyük depremden sonra kale Tsimpe ve 1354 yılında çekilen - ve stratejik Gelibolu kale önemli.
Balkanlar güçlendirilmesi sonra, Osmanlılar Trakya'da bir saldırı başladı. Askeri baskının artmasını 1359 özellikle zaman tutarlı Chorlu, Komotini, Didymoteicho ve diğer şehirler fethedilmiş sonra. 1364 yılında Sultan I. Murad orduları (1359-1389) Bulgaristan Güney sınırları sızmış ve Boruy (Stara Zagora) ve Plovdiv ele geçirdi. 1369 yılında Osmanlılar Edirne fethedildi ve başkent ilan etti. onlar başkent Didymoteicho kullanılan Bundan önce. Conquest Edirne'nin bir kampanya yarımada onları kovmak için organize Serres Uglesh despot ve Pirlepe Volkashin King, şaşırttı. onların orduları, 26/09/1371 Chernomen Savaşı olarak yenildi ve ardından 1372 yılında Osmanlı topraklarından Kuzey Trakya ve Rodop Zagore geçti. İki Ali Paşa Cevdet komutasında ù Osmanlı askeri birliklerin başında doğru Rodop Dağları'nın fethi olarak. Bir nehir Chaya boyunca gitti. İlk Zarenitsa kale, daha sonra yavaş yavaş dekolmanı fethedilmiştir derin dağ nüfuz etmeyi başardı. Ikinci takım Dryanovo doğru yola çıktı. Başka bir ordu daha sonra transfer ve Meropa Arda Nehri Ahridos içinde birlikte dağın doğu kısımlarında girmiştir. nehir Vacha boyunca Kuzeyden Osmanlı ve diğer parçalar, İbrahim Paşa liderliğindeki işgal etti. kale Gradishte yakalanması sonra kale Kale Kavurskoto çeşitli müfrezeler, beş kilometre batısında Devon yönetti. yakalama ve Rodop sonra, İbrahim Paşa köyü Gövren yakınlarındaki bir savaşta öldürüldü.
1393 yılında büyük yeni saldırı yapıldı. Sultan Bayazid I (1389-1402) kuşattı Constantinople, komutanı Evrenos Bey Selanik ve Teselya, Makedonya ve Arnavutluk'un fethi başladı karşı bir kampanya yapılması dilenmek iken. 25/09/1396 günü, Osmanlı hakimiyetine girmiştir Nikopol savaşı ortaçağ Bulgaristan bağımsız gelişimi biten ve. Osmanlı Balkanların ilk yerleşimciler generaller ve bitişiğindeki askeri garnizonlar edildi. Onları geldikten ve tüccarlar. Kademeli ile yerleşmelerin altyapı kurulduktan kendi kültürel, sosyal ve idari binaları, hangi inşa edildi sonra mahalleleri bunların orta kesiminde yoğunlaşmıştır.
Osmanlı işgalinden sonra, asalet ve yerel aristokrasinin İslam amacıyla kendi ayrıcalıklarını korumak için kabul edilen pek çok. soyluluk kalan Romanya, Macaristan ve Sırbistan'da sığınmıştır. Burada bir örnek King Shishman iki oğlunu işaret edebilir. Osmanlıların Bulgaristan fethinden sonra O'nun ilk doğan oğlu Alexander, Müslüman. O Samsun'da sultan subay birinci oldu ve daha sonra, 1413 yılında - Suriye, o Şeyh Bedreddin parçaları ile savaşta ölümü buldu içinde. Şartlar altında Osmanlı esaret altında, sonbahar açık değil. Fruzhin (isim, alışılmadık hanedanı) Macaristan'a kaçtı.
Batı Rodopi Serres de mülkiyetten Osmanlı vergi alacaklısı kayıtlarında 1499-1502, yani Batı Rodop nüfus birçok köyde de Müslüman olmayan, ama notlar orada yerli göç Müslümanların olgu olmuştur. Bunlardan biri kaybolmamış köy Teplen (Gotse Delçev) olduğunu. Golo Bardo, bugün torbeshite yaşamak alan, 1519 Osmanlı vergi kayıtlarından veri bulunan yılında nüfusun tamamen gayrimüslimlere oluşuyordu göstermektedir.
küçük bir yüz yıl daha sonra Bulgar devletinin topraklarına nihayet Osmanlı İmparatorluğu, Balkanlar asimile edildiği ve Yurouks yerleşim başladı. En popüler Yurushka odzhatsi haldokenskite Yurutsite olduğudur. Bulgaristan'da, neredeyse her yere yerleşmişler. Bu 1543 oldu - 1609 kendi örneği Gönderen tatarpazardzhishko, Plovdiv, 1566 yılında Lovech yılında vb bir geniş veranda yerleşti ve 1585 yılında - bir daha ferah veranda. Selanik Yurutsite Trakya ve Makedonya yerleşti. Birçok odzhatsi ve diğer Bulgar toprakları vardı. Yedisi tatarpazardzhishko ve üç - Lovech seçtiniz. Bunlar arasında Plovdiv yılında, vb Yurutsite ikinci Yurutsite Selanik sonra en edildi shad. Bunlar Balkan 1543 yılında geldi ve özellikle Ege Denizi yerleşti, Yurutsite Selanik gibi. 1642 yılında Plovdiv, üç geniş veranda anlaşmaya vardı. Yurutsite ofchabolu da yakın birçok Bulgar şehirlere göç vardır. Örneğin, Yurouks Wiese çoğunlukla Doğu Trakya'da yerleşmiş iken Plovdiv tatarpazardzhishko 1566 ve içinde geniş bir avlusu vardı. Yurutsite kodzhadzhak hemen hemen bütün Balkan Yarımadası boyunca dağılmış bulunmaktadır. Plovdiv örnekte, 1453 yılında geniş bir veranda yerleşti ve 1584 yılında - bir tane daha. İzler Yurutsite in kuzey bulunabilir. Znepole Vlasina ve yer arasındaki Sırp-Bulgar sınır Of Yurushka kulübe çağırıldı. Miletiç Lovech Pomaklar göre Paulicians torunları, ancak o zaman ve Ortodoks Bulgarlar Müslüman. Paulicians Yurouks İslam'a olan Asia Minor geldi dönüştürülür. Yurouks Lovech Arasında sufitskoto halventiya ve kardeşlik üyeleri - Ramazan vardı.
İslam'ın yayılmasına önemli bir rol Yurouks sufitski fraternities arasında yer oynamıştır erken Osmanlı dönemlerinde. Sufiler sadece aralarında var ve heterodoksalni fraternities edildi ortodoks İslam vaaz değildir. Erken Sufiler daha münzevi ve mistikler daha sazertsateli edildi. Allah korkusu ile birleşince, kıyamet günü korkusu günahkârlık duygusu ezici ve cehennem ateşi işkence, öylesine canlı, Kur'an'da anlatılan onları uçuş dünyadan kurtuluş aramak ister. Sufi, yünlü giysiler giymiş "Zuph" yabancı ve zikira için (hatırlama ve Tanrı'nın ihtişamını) büyük önem zavallı dilenciler gibi görünüyordu. Bir dindar Sufi, o aşağıdaki aşamalardan geçmesi gerekir: tövbe, yoksunluk, feragat, yoksulluk, sabır, güven olarak kabul Tanrı ve memnuniyeti. peygamberler ve onların takipçileri sonra Sufiler Müslüman toplum ve aziz arasından seçilecek onları düşünülen inanılıyor aralarında seçti. sufizma Evliya olarak bilinen Azizler. Bu kelimenin anlamını yakın bir akrabanın, koruyucu, koruyucusu ve dostu. Sufi böylece Tanrı olarak şükran inançlarını için salih için onlara bir keramet (mucize güç) verdi onların Evliya düşündüm. Bir Sufi aziz olmak, ilk önce o bir öğretmen ya da lideri oldu büyükanne (babası olarak da adlandırılır). hayatı boyunca, eğer onun etrafında müritleri toplanmış, o Sipariş sufitski başkanı oldu ki ölümü onun adı olarak değiştirildi sonra. her siparişte üyelerinin yanı sıra, sözde dervişler, ve rahip olmayan kimse sayıda bağlanmıştır - acemi ve böylece Müslüman toplumun tüm kesimlerinin içine sipariş penetrasyonu etkiler. onun bir parçası, bir meslekten olmayan bir Sufi Order üyesi olmak ya da) bir Şeyh (mentor bulundu olmalıdır - yani zengin deneyim ve derin bilgi birikimi ile kutsal adam. XII bu büyük fraternities tarihlerin erken yüzyıl
Pomaklar yüksek veya zikirat salyavatat (hatırlama ve övgü) dağıtılır arasında. Bu başvurular sırasında tespih kullanır. Ayrıca, onlara Evliya hikayelerini anlatmak arasında Evliya kadın hazarnebii, Evliya merhum vb tyurbetata varlığı da Sufiler Pomaklar arasında İslam'ın yayılması için ön koşuldur. Bu bağlamda tyurbetata kardeşler Guard örnekler ve Orta Rodop olacağını Sara Yenihan büyükannesi. Rodop Dağları köy Memkovo Xanthi yakınlarındaki Yunan kısmında, dördüncü ve türban vardı. Türbe Smolyan satranç Hüseyin Efendi de vardı. İslam Tatarpazardzhik içinde Sufitskoto kardeşlik, halventiya Kafkasya merkezli dağıtılmıştır. Shabani Halventiyskoto hareket Nevrokop (G. Delçev) gelişebilir yaptı. Makedonya'da, Kosova ve Arnavutluk İslam bir sadist sufitskite fraternities tarafından yayıldı. Onlar kadar Şam, Suriye değil oluştu. Melemiya veya melamiya - Nuria ayrıca Makedonya ve Kosova, İslam dissemine ama Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden içinde. Diğer fraternities Kosova'nın Arap topraklarından gelen shaziliya vardır. Makedonya'da da Refah üzerine Tekke sufitskoto bulunmaktadır. Onlar Manastır, Debre, Üsküp, Kalkandelen, vs bulunmaktadır Mısır ve Suriye'de merkezleri ile bu Sufi uzun muhafaza bağlantılar.
Birçok tarihçi, Irechek gibi kanaat Paulicians Bogomiller ve Balkanların bu dönemde Müslüman çok bulunmaktadır. fethinden Örneğin, başarı ve ardından Balkanlar'da köylüler arasında İslam'ın yayılması huzursuzluk ve anarşi Osmanlı döneminden önce olmuştur. 1211 yılında Kral Boril Bogomil karşı bir konsey çağırdı. Dahil, herhangi bir korku onun öğretilerini anlatmak olmadan Bogomiller esinlenilmiştir. Bir zamanlar dini anlaşmazlık, bunlardan biri zorla Ortodoks niyetli, dayatılan ve karşı diğerlerine işkence çeşitli maruz kaldılar ve sınır bölgelerinde hapsedildi. Pavlikyanstvoto ve Bogomil Lovech çok büyük ölçekli yayıldı. Sorunları bile Goran yerleşim tarafından sapkın olan, Dolno Pavlikeni Bahirevo, Üst Pavlikeni Lyjene, Telezheni ve Sokaevo Kalugeritsa. Hiçbir az tarihsel veriler bu bölgede sapkın öğretilerine karşı güçlü bir mücadele olduğunu gösteriyor. Örneğin, kral mücadelenin ölüm iki kopyası Bogomiller Lovech vardır. Birinde denilen drinovski, XVI yüzyılda, keskin Bulgar sapkınlar maruz kopyalanabilir. Tarihi efsaneler bu Gorno Pavlikeni Lovech yılında Pop Bogomil ve onun doktrini vaaz burada Kamenica bölgesinde öldürüldü söylüyorlar. Katolik Kilisesi de bu öğretiler karşı şiddetli bir mücadele yürütüyorlar. Bu izin sapkınlar XV yüzyıl ortalarında Bosna pataryani kitlesel pazarlama için kapıyı açtı köle olarak satılacak. Ortaçağ Bosna Batı için köle kaynağı haline gelmiştir. Balkan sapkınlar herhangi bir koruma yoksun ve daha fazla kaybedecek bir şey vardı. Onlar Osmanlılar ve onların dini öğretilerine yol buldum. Balkanlar kademeli sufitskite Mevlevi üzerine Nakşibendi, halveti vs Ve onlar tarafından çekti bu yana her iki grupta benzer dini görüşleri, Bogomil kırsal topluluklar vardı ve İslam din inandırıcı fraternities kurulur. Sipariş çoğunlukla bu kuvvet son tarafından Katolik veya Ortodoks benimsemeye zorlandı aldı.
 Bulgaristan pavlikyanstvoto içinde yakında bir Santavarin yayılan. Bu bir mektup 886-897 arasında Bishop Roma Neokesariya Stilian tarafından Papa Stephen yazılı olarak belirtilen V. Santavarin büyük olasılıkla Paulicians Constantine V ve Leo IV VIII yüzyılın sonunda John Tsimiski döneminde kolonize edildi soyundan (969-976) yeni gruplar tarafından getirilen idi Paulicians Suriye ve Ermenistan ve şehir yerleşti Plovdiv ve çevresi. bu topraklarda 988-989 yılları arasında Bizans İmparatoru Basil II düzeni çok sayıda Ermeni yerleşmiş olduğu gibi Ayrıca, Trakya'da, onuncu yüzyılda pavlikyanstvoto Makedonya'yı içine nüfuz başladı.
Paulicians Basil II tarafından kolonize Trakya ve Makedonya'da Bogomil yayılması için uygun bir zemin oluşturdu. Kanıt bu güne kadar köylerin isimleri Torbachi, Bogomil, Kutugeritsa, İlahiyatçı, Bogoslovets, Jeremiah, Bogomil Vadisi alan vb Makedonya'da ve dağıtıldı kaydedilir Makedonya'nın ağır razpostraneno Bogomilism oldu diken gibi Bogomil isimler , torbeshi, kutugeri vb Ayrıca efsaneleri ki doğduğu köy papazı Bogomil Bogomil ve onun mezar köyü yakınlarında bulunmaktadır bulunmaktadır. Onuncu yüzyılda, bu alanlarda ve Paulicians Bogomiller dışında kuzey Bulgaristan'da edildi. Bu apaçık Tuna Nehri (şimdiki köy Gigen yakın şehir Eskus bir ortaçağ kilise taş üzerinde yazıt, gelen) bir keşiş tarafından Hanani yazılmıştır.
Bogomil onuncu yüzyılda Kral Peter döneminde oluştu. Kendini onun kurucusu ve ilk başkanı papaz Bogomil bağlı. Ölümünden onun müritleri ayakta Bogomiller Michael başkanı sonra. Gruba bazı üst düzey yöneticisi havarilerine, İsa Mesih'in havarileri ile benzerlik tarafından çağrılan elçiler. Bogomil vaiz çalışmaları sayesinde, doktrin, XI sonucunda ve XII yüzyıldan daha fazla popülerlik kazanmıştır birçok dini tarikatlar Bogomil (belediyeler karşılaşılan), hangi Yaşlı başında birkaç görevlisi yardımcı oldu dedets denilen durdu.
Bogomiller üç gruba bölünecek. başında sözde mükemmel duruyordu. Bu doktrin en iyi uzman ve ana dağıtıcı ve rehberleri edildi. Birinci grup için Temsilciler öğrenme tüm standartlara uymak için gerekli idi. Bunlar, herhangi bir mülkiyet yalanladı, mütevazı ve orta hayatta sonuçlandı, evli değilseniz, et yiyen bir şarap içti, keşişler gibi koyu giysiler giymiş rave kaçınılmalıdır. Onların başlıca uğraşı el kitapları vardı, John's Gospel (gizli kitap) ve Katar sıradan onun doktrinini vaaz etmek. Diğer iki kategoriler - inananlar ve dinleyici. Müminlerin kardeşlik üyesiydi ve doğru dini ayinler performansını katılmak zorunda kaldı. belirli günlerde oruç belirli dini ve ahlaki kurallara uymak için, dua sık sık ve çok münzevi hayat onlar için sıkı gerekli miydi, ancak bağlayıcı değildi. Onlar, mal ve mülk sahibi bir kelime evlenmek olabilir - sıradan insanlar gibi yaşamak. dinleyici gelince, onlar fraternities dini törenlere katılan ve Bogomil onların yaşam özel bir şekilde bir çeşit gerektirir. Sadece dini ve ahlaki normlara saygı öğretildi.
Onlar şeytanın hissediyorum çünkü Bogomiller mükemmel bir dini ahlak vardı: mütevazı idi, gürültülü, evlilikten et ve şarap içiyorlar yiyerek vs Refrain pried değil dışarı güldü değil. Bogomiller günde dört kez ve dört kez gece boyunca dua ve ibadet "Babamız, sen telaffuz göklerdeki sanat ...". Dualar Tanrı'ya özel ibadet, kilise değil hitap etti. Hayır simgeleri onlar putlara ve Ortodoks ve Katolikler müşrikler ve putperestler denilen keçe gibi dua etti. Değil vaftiz olması ve çocukları vaftiz edildi. Değil ayinlerinde ve ömür boyu İsa gibi diğer hizmetleri yapan da onları meşgul ve gereksiz bunları düşündü. Ayini, onlar ekmek İsa'nın beden olduğunu iddia düz ekmek var, bir şarap İsa'nın kanı, ben genellikle şarap. Değil emanetler kabul etti ve görünüşe göre zaman önce olduğu gibi Tevrat inkar adam İsa doğmuş olmak. Mükemmel Bogomiller emek ve dilenciler ve yoksullar gibi kaçınılmalıdır. Ben destekçileri Yiyecek, içecek ve giyim değil, paganlar benzemeye tarafından cazip olmamaya çağırıyorum. Nefret kral, iftira ve zengin dini hiyerarşileri inkar, İsa'nın zamandan beri ve böyle bir üst düzey Ortodoks din adamları "kör Ferisiler denir. Doktrin manevi şeyleri Allah tarafından oluşturulan, sağlar ve malzeme - şeytandan. Bu nedenle, yaptıklarını en iyi et ve malzeme ile cazip değil. onların doktrin Tanrı göre yedi göğü ve evren ve altta yatan kara yerleşim ve geçersizdir oluşturdu. En yakın Tanrı'ya Şeytan, iyi bir melek, ama bir kere gurur duyuyordu, Tanrı arazi geçersiz onu gönderdi.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #5 on: April 08, 2010, 21:55 »
veya Şeytan Mammon'un şeytan ve ona Tanrı Bayındırlık kara geçersiz ve yarattık komuta düşmüş bir melek olarak kabul Called. Şeytan kontrolü ve doğal olayları için yetki verildiğini Of. Şeytan tamamen Tanrı ve onun kreasyonlar iradesine yeryüzünde yanlış adamla riayet etmez, çünkü Ama İsa insanlığın kurtarıcı göndermişti. Bogomiller küçük oğlu Tanrı ancak ilahi özü takmak değildir İsa kabul etti. Ve Meryem adını - Mary, Ortodoks ve Katolikler tarafından kabul Reddedildi o kâfir olarak kabul edildi. görünüşe göre İsa çarmıha gerildiği çünkü Cross nefret, o işkence için bir araç oldu. Bogomil ve benzeri egzersizleri olduğu gibi ve İslam İsa bir adam, Tanrı'nın olmadığı da anlaşılmıştır. Kuran'da Meryem melek Gabriel doğdu oğlu Ú olacaktır bilinen söyledi. orada Allah'ın nimeti olan bir adam ile hiç cinsel ilişkide olmasına rağmen Ve, doğdu. Ama Hıristiyanlığın aksine, İslam devletleri İsa'nın çarmıha değildi, ama yukarıya Allah'tan, onun yerine çarmıha iken ve onun hain benzetti.
Dimitar Angelov ve Bogomiller Paulicians için Moesia, Trakya ve Makedonya'nın yaşadığı toprakları göre. Bugün Pomaklar da bu topraklarda yaşamaktadır. Bu Osmanlı feodal kaydeder belirtilen nerede ilk fetihleri sırasında sapkın öğretilerinin en kompakt odaklı taraftarları, yerel halk arasında Müslümanlaşma durumlarda kaydedilmektedir kaydetti. Bu gösterdi ve M. Bosna kısmen tanımlanmış alanlarda pataryansko nüfus ve Müslümanlaşma süslenmiş geniş orijinal Osmanlı Defteri yayınladı. Bu) diğer sakinlere amblemi veya kyafir (kâfir olarak kaydedildi aksine altında onlar Hıristiyan olarak kaydedildi özel kayıt Bogomiller, sayesinde oldu. XVII yüzyılın sonuna XV kadar bu alanlarda Islamised edildi.
özel kayıt ve Bogomiller Paulicians sırada yanında ve özel statü ile nüfus dolduran vardır. Bu Osmanlı İmparatorluğu tarihi ve Avusturya Tsinkayzen Hamer üzerinde hacimli yazılar yansıtılır. Onlara Balkan Yarımadası'nda Osmanlı oluşumu ve göre nüfus onların din ve etnisite tescil edildi. Osmanlı Hükümeti ile büyük çabalar iki tür tespit yapmış "standart olmayan" nüfus, aralarında Hıristiyanlık itiraf sapkınlar Ortodoks ve Katolikler tarafından itiraf edildi yol değildir, ve Türkler Balkanlar'da Osmanlı işgalinden önce yerleşmiş. Bu nüfusun Osmanlı yönetimi ayrıcalıklı bir konumda yerleştirerek keşfinden sonra. Bu bağlamda, önemli tarihsel veri veya Lovech özellikle köylerde Gradeshnitsa, Galata, Toros ve diğerleri. Kayıt From 1548 in voynutsite kayıtlarını bulunan bazı bu köylerde erkek nüfusun voynutsi ve yamatsi edildi görülebilir. Bulgar tarih olarak rolü ve voynutsite yeri sorununu da ortaya çıkarmıştır. Bu özel statü ile nüfusun aralarında kyumyurdzhiite edildi parçası, madandzhiite (madenciler) idi (geçer koruyucular) dervendzhiite, vb Osmanlı ordusunun at Voynutsite yardımcı ünite ve Sultan'ın saray ahırları ve atların dikkat savaş sırasında. Bir ana görevlerinin altı ay bir yıl - 1 Nisan ile Ekim 1 - Sultan mowed çim çayırları ve oldu saman için satın almak için kuyruğa. voynutsite tarpandzhii Sıklıkla parçası olan kuru ot kırpma anlamına çağrıldı. Nüfus voynutsite olarak özel bir statü rayah listesinde girmedi ve onların hizmet için bazı ayrıcalıklara sahiplerdi. Bazı vergiler, bu ispench (tithes) tuz, kereste, vb muaf tutulmuşlardır. Voynutsite bağımsız voynuk Bay komutasında idi. Önemli olan voynutsite sıraları ve özel statü ile nüfusun geri kalanından, oğulları ya da ölen veya kaçan voynuk akrabaları tarafından tamamlanması belirtmektir. 1576 yılında Osmanlı İmparatorluğu'ndan başka bir belge Babyak için Batı Rodop ilişkin olarak, o köy dzhelebkeshani (koyun yetiştiricilerinin) kim görev Osmanlı amacıyla yılda et belirli bir miktarda teslim etmek vardı bahseder. Aynı zamanda nüfus özel statü ile atanır. belge ki, adları bakılırsa bu köy sakinleri yakında Müslüman din geçmeye başladı gösterir.
İskeçe ve Gümülcine ve Rodop güney yamaçlarında yaklaşık Ege ovalar en eski korunmuş kayıt 0,89 Mualim Cevdet koleksiyonunda İstanbul'da şehir library''''Ataturk içinde 1454-1455 den kayıtlıdır netleşti ki 3 / 4 vadinin nüfus Müslümanların Müslüman isimleri ile oluşur. Bu insanlardan bazıları hala göçebe idi - Yurutsite ve 1 / 4 - Hıristiyanlar. Bu nispeten erken dönemde, ancak Osmanlı yönetimi önceki yıllarda oradan maalesef kaydeder. Daradere (Zlatograd) Osmanlı arşivlerinde için kaydedildi: 1516 yılında orada 12 Müslüman ve 1528 yılında 28 Hristiyan hane - 15 Müslüman ve 39 Hristiyan hane ve 1558 yılında - 38 Müslüman ve 60 Hristiyan hane idi. Bu Müslümanlaşma ortasında bazı tarihçilere göre XVII asır önce gerçekleştirilen zorla Balkanlar Meropa (bugün Smolyan) alanında, nüfus yaymak olduğunu söyledi kapsayan yılında Osmanlılar girmek için önce Müslümanların orada yaşadığı anlamına gelir Bogomil ve pavlikyanski bakıldı. Bu doktrinin yayılması burada büyük bir rol oynamaya ve izin verir Bogomiller Boril kralın sınır bölgelerinde 1211 sonrasında konsey kendisi tarafından Bogomil karşı toplandı içinde tutsak durumda. Ayrıca, Rodop bölgesinde Bogomil ve taraftarları Plovdiv, Pazarcık, Dragovitiya kuzeydoğusunda Selanik ve Doğu Makedonya ve Trakya diğer bölgelerde bulunan pavlikyanstvoto vardı.
Osmanlı, yıllar 1516-1517 kapsayan, Rodop Dağları önemli bir kısmını kapsayan sicil 855 sayfalardan oluşur ve casino Dimetoka, İpsala, Feredzhik, Stara Zagora, Chirpan Plovdiv (Filibe) ve Tatarpazardzhik, Sultan han, tüm yerleşim içeren elbise ve vakufs. Chepino içinde 1516 İslamlaşma olarak zaten başladı. Aynı yıl Chepino köyde 624 hane, 12 tanesi Müslüman olan bir bakildi. Bulgarlar Zlatko, Petko, Rayo, Radu, Proslav vb oğlu oğlu oğlu, Müslümanların Abdullah soyadı kullanılan süre Velcho gibi isimler var.
Lyjene (şimdi Velingrad parçası) olarak, sonra yedi Müslüman hane halkları, bütün Abdullah aile. Tüm bu yedi hane tam çifti, yani hüküm unutulmamalıdır hangi onu bir ailenin iyi malzeme durumu verebilir inanılıyordu toprak parçası. Bulgar tarih ise genellikle Hristiyan Müslümanlığa, çünkü kara küçük bir parçası üzerinde yaşayan ve yapamaz ya da vergi ödemek istemeyen edildi fakir çiftçiler dönüştürmek belirtilmektedir. Bu durumda, böyle bir model önemli bir rol oynamak olamazdı. Aynı resmi belirgin diğer köylerde Chepino olduğunu.
Sonraki örnek Rakitovo olduğunu. 1516 yılında köy 91 hane, 6 tanesi vardı Müslüman. İki Abdullah'ın oğulları, diğer dört bir baba ve İbrahim Ahmed, sırasıyla vardı. Bu Ahmed ve İbrahim belirsiz da yerel halk, o zaman nüfus görünüyor onbeşinci yüzyıl sonunda Rakitovo İslam değişmeye başladı görünür olduğunu varsayarsak. Beş altı hane tam bir çifti sahip bir. İbrahim sadece Balaban, oğlu, bir yoksulluk, yani edildi küçük çiftçi. Abdullah Tüm oğulları tam çifti yönetti. Sinan'ın son Müslüman mezkur - Hasan oğlum, aynı zamanda ikinci kuşak Müslüman. Özetleme, biz 1516 10 köy sakinleri ve% Chepino Müslüman olduğunu söyleyebiliriz. Bu rekor daha iki tam yüzyıldır sürüncemedeydi yavaş bir sürecin başlangıcı oldu. Veriler 1528 bir bileşik karakter, toplam nüfus biraz azaldı, ama Müslümanlar 21 dan 28 hane, ya da% 4% 5 artmıştır. Çoğu Rakitovo hangi köyün nüfusunun% 12 oluşturur yaşadı. Buraya kadar biz Müslümanların bu dönemlerde Chepino köylerde bulunmuştur, ama belli olup olmadığına İslam ya da yerinden dervişler dönüştürülür ilk nesil sakinleri. ismi Abdullah, gerek yerel ikamet novopriel İslam ve isim olabilir gibi bir Müslümandır. o başka bir yerde daha az olmasına rağmen 1570 Chepino köy olarak da imparatorluğun nüfusunun toplam artış, payları vardı. hanelerin toplam sayısı 839 idi, ama Müslüman değildi az 196 veya toplam nüfusun% 26 daha. Kostandovo yılında Müslümanların nispeten yüksek sayı - 49 Hıristiyanlar ve 64 idi. Rakitovo mutlak rakamlar birçok Müslüman hane - nüfusun her 78 veya yüzde 38 var. Bu dikkat çekici olduğunu Kamenica, hangi yüzyıllar tamamen 1570 yılında Hıristiyan kalmıştır için 5 Müslüman hane ve dört evlenmemiş Müslümanlar vardı. Banya da güçlü islyamazira başladı - 31 tüm 127 hanehalkı Müslümanlar vardı, o% 24 olduğunu. Öte yandan Dorkovo Korova ve Açık tamamen Hıristiyan kaldı. Tüm bu rakamlar, İslam'ın kabul edilmesi için ekonomik argüman büyük rezervi ile alınmalıdır göstermektedir. O yüzden vadide bir köyde İslam'a Chepinska geçmek ve başka bir aynı koşullar altında, kanun ve vergi yükünü - değil yerleştirilen anlatmıyor. Her durumda, diğer faktörler önemlidir. Ve bu faktörler nüfus, büyük olasılıkla ilgili pavlikyansko oldu. yıl 1079-1089 döneminde, Bizans İmparatoru Alexius I Comnesus döneminde, çok sayıda ayaklanmalar kaydedildi gerçeği göz önünde bulundurulması Paulicians o bölgede yakın yaşadı.
Kayıt Doğu Balkanlar'da önemli Vakfı ve 1595 yılından beri Ankara'da düzenlenen, bu sürecin süresi vurgulamaktadır. Aynı zamanda yine nüfus değişimi göstermektedir. Müslümanlar 193 216 hane artış var ve Hıristiyanlar 641-472 hanehalklarında düşmüştür. Belki de bu ovalara doğru göç nedeniyle idi ve enfeksiyon sonucu ya da XVI yüzyılda Müslümanların sayısının sonunda İmparatorluğu'nun ekonomik zorluklar artan olabilir biraz, o Müslümanlaşma süreci devam belirten arttı. Chepino toplam nüfusun 1595 yılında% 31 Müslüman vardı birçoğu zaten üçüncü veya dördüncü kuşak. Kostandovo Rakitovo ve yarı Müslüman idi. Hamamı, 1569 yılında da% 24 idi, şimdi% 38 oldular. İslamlaşma XVI gibi yavaş ve istikrarlı bir gönüllü sürecinin sayısal olduğunu. Dzhizae XVII kayıtlarında bu Chepino bölgesinde kısmen 1595 civarında dönemde Hıristiyan nüfus etkisinden kurtarılan 1633 çıktı ve ancak yine 1641 e düşmüştür 1639 yılına kadar - 593 arasında sabit kalmıştır göster 479 hane ve 100 hane fazla. Belki bazıları Müslümanlar vadi ya da önemli bir bölümü göç var, ortaya edilemez bir doğruluk ile kabul ettiler. Bu bir dönüm Müslümanların nüfusun yarısı civarında oluşturmuştur noktasına geldi 1640 itibariyle. dahil tüm kayıtlar, bu dzhizae köylerde rahiplerin isimleri söz edildiği zaman. Man Draginovo yöntemleri adlı 1641 ve kayıt böylece 1696 yılında 207 kişi, normal bir nüfus yapısı yaklaşık 150 hane demektir toplam kayıt dahil değildir. En dikkat çekici bundan sonra so-denir. yedi köylerde İslam'a Toplu dönüştürmeyi Chepino hala Hıristiyanlar vardı. Dorkovo yılında 63 erkek Hıristiyanlar veya yaklaşık 46 hane vardı. Ayrıca "idi pop oğulları. Son derece önemlidir Kamenica, köyünde hangi Draginovo hikayesi nereye ölüm Hıristiyanlar gitmiş olduğunu, aslında büyük ölçüde 120 hane 90 1639 yılında için 1641 yılında ve 1696 yılında yaklaşık 50 hane sakinleri Korova sırasında azalmış, bir pop sözde doğum yeri M. Draginovo Hıristiyan idi. Vakafskite köy ve Süleymaniye ve kasabalara 1712 yılında kayıt olduğu Hıristiyan ve Müslümanların birlikte yaşadığı saptandı. Kamenica yaklaşık önce olduğu gibi, 55 hane ile aynı kaldı, ama Müslümanlar XVI yüzyılda burada yaşamış, başka bir yerde, neredeyse Islamised köyleri civarında muhtemelen taşındı. Her durumda önemli olduğunu 1712 göstermektedir yedi köyde o zaman kayıt Hıristiyanlar olduğudur. Chepino nüfusun% 89 1712 Genel olarak Müslümanları idi. yıl 1712 arasında - 1842, ne zaman kayıtlar yapıldı "Temettüat" gösteriyor nasıl Chepino nüfusu bir bütün yükselmiştir olarak yaklaşık 900 yaklaşık 1200 hane veya 5000-6000 insanlara. Hıristiyanlar daha hızlı, biraz büyüdü belki de, daha büyük aileler vardı çünkü Bulgaristan ve ondokuzuncu yüzyılda
İlk belge Dr Gyozler Kemal Uludağ Üniversitesi, çalışmaya İİBF gr.Bursa tarafından 1497 dan ve Lovech ifade eder. Tüm belgeyi kaydedilmez ancak sadece bir bölümü olan 60 sayfa oluşur. O, Müslüman ailelerin toplam sayısı 4, 3 köyde dağınık olduğunu söyledi. Ilk Müslüman aile Şey köyünde yaşıyordu. O zaman Şey olarak köyünde Hıristiyan ailelere 31 ve dört de evli idi. Müslümanların yaşadığı diğer köyler ve Reselets Todorichane vardır. Reselets köyde o zaman 39 ve 4 Hıristiyan, Todorichane de evlenmemiş 1 Müslüman aile, - 2 Müslüman ailelerin, 17 ve 1 Hıristiyan tek. aile üyelerinin isimleri bilinmemektedir. Üst (Lukovit) Barkachevo, Blasnichevo (Rumyantsevo) Bukovcha, Galata, Górnik, Koynare, Komarevo, Popitsa, Tarnak, Radomirche, Tlachene, Ugarchin vb köyleri için benzer veriler eksik. Belki o zaman yoktu ya da belge veri yoktu. Belgede 24 Müslüman köyleri, o zaman ailelerin sayısı 4 oldu ve Christian toplam - 487 34 evlenmemiş dahil. Paulicians Bogomiller ve aynı zamanda bu belgelerin kaydedildi. Başka bir belgede Sultan Selim zamanında hicrî 922 g (1516), geçerlilik süresi, Lovech bölge verileri özdeş olan MM 11 ile, ancak daha kapsamlı vardır. Belge 1479 ile belge bilinmeyen nedenlerle eksik 1516 köyleri, burada bulunan edinilebilir. Bu Barkachevo, Blasnichevo vardır (Rumyantsevo) Bokovcha, Lukovit Komarevo, Koynare, Popitsa, Radomirche, Tarnak ve Tlachene Ugarchin. Müslüman aileler bu dönemde canlı Köyleri şimdi 9 vardır. Bunlar: kilise, Red Bank, Şey, fındık, Reselets, Roma Rupche, Toros ve Ugarchin. Abdullah'ın oğlu diğer Müslümanların% 42 bulunmaktadır. Hıristiyan aileler de artmıştır. 1479 yılında onlar ve evli iken 487-35, daha sonra 1516 zaten 1472 aileleri ve 46 bekar olarak.
1545 iki belge ilgili olarak. TD 416 ve TD 452 olarak numaralandırılmıştır. onların ön sayfalarında kaybolup gidiyor. Karakteristik burada köy Müslüman ailelerin büyüdü - 9 hane 1516 yılında, bu 13 oldu. tam Hıristiyan köy sayısı azalmıştır. Müslüman ailelerin Chomakovcha, tamam, Krushovitsa, fındık, Lukovit Petreven, Popitsa, Reselets, Roma Suhache, Todorichane, Ugarchin ve Yanitsa ile Köyler. Oğulları ve Abdullah torunları zaten nüfusun yüzde 72 olduğunu.
Ankara Mağaza KK58 belgenin arşive dönemde 1579 için. aynı yalanlar ve BOA İstanbul'da bir kopyası, № 718 altında TD. Belgede 987 hicrî, yöneten bir padişah olduğunu Sultan Murad III idi. İlk sayfaları eksik. 1545 yılında Eksik ve Galata burada işaretlenir köyleri kıyı. Muhtemelen onlar o döneme aittir. 22 Müslüman ailelere orada 40 köy Lovech bölgesinde. Bunlar: Byala Slatina, Barkachevo, Chomakovcha, Cherkovna, Kızıl Deniz, Galata, Hyuvan, su kuyusu, Koynare, Krushovitsa, fındık, Lukovit Petreven, Popitsa, Radomirche, Reselets, Roma Rupche, Todorichane, Toros ve Yanitsa Ugarchin. 1545 Müslüman ailelerde 25, 9'u ve 1579 zaten ve evli idi 71 126 evli idi. Müslümanların sayısı artmış olmasına rağmen bölgenin toplam nüfusun% 21'dir. Bu Hıristiyan ailelerin artış nedeniyle çoğunlukla bu bölgeye göç demektir. Müslüman ailelerin isimleri Mustafa oğlu Ahmed iken, Bulgar Petko yabancı gibi isimler vardı, yabancı Malon. 1516 yılında toplam Müslüman ailelerin% 42 1545 yılında% 72 vardı ve 1579 yılında - 21%.
1659 Piskopos Philip Stanislavov, s.Oresh bir yerli bir rapor, Ziştovi, Ziştovi, Lovech ve Pleven, ailelerin sayısının pavlikyanskite köyleri rapor ve kaç Müslümanlığı kabul var. Doğduğu köy Oresh Stanislavov olarak orada 60 ev ve Müslüman 30 pavlikyanski Paulicians ailesi vardı bahsetti. Müslüman zaten camiye vardı. bu açık raporu köy Paulicians Oresh İslam'a 1625 ve 1630 yılları arasında İslam Paulicians Petikladentsi ve köy Brestovets, Kozakovo dönüştürülür vardı dönüştürülür seçin. Üçü de 10 Müslüman evleri idi. Alt Lyjene Müslüman evlerde 30 olduğunu ve Hıristiyan - 17.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #6 on: April 08, 2010, 21:57 »
Galata ve bugün köy mezarlığında bir parçası olarak orada hangi mezar taşları hiçbir Ortodoks sembol olmuştur Ermeni-pavlikyanski mezarlar vardır.

Nüfusun terminolojik açıdan.

Gerek yoktur terminolojisinde bu yazıda kullanılan bazı önemli açıklamalar yapmak, ve bilimsel literatürde ve isimleri bu nüfus tanımlayan farklı dönemlerde güncel olaylar. terminolojik netlik önemli sorunun doğasının daha iyi bir açıklama için olduğundan, giriş ve adının kullanılması "Pomak" gibi terimleri kullandığını detaylı analiz ve diğerleri ile karşılaştırma ihtiyacı var: "torbeshi", "apovtsi ve gazheli; "Orman", "County", "ahryani ve babechani", "Bulgar Müslümanları" ve "Bulgar Müslümanları".
Ad Pomak olarak bilinen bir saf Bulgar kelime "yardımcı gelir" ya da "güvenilir", hangi sıklıkla yazarlar bu sorunla ilgilenen öneririz. Bu ismin popülerleşme XIX yüzyılın 20 yıl kadar erken, o anlamlı öncesinde adının resmi tanıtım girişimleri yapılmış olmasına rağmen "Bulgar Müslümanları" olan ilk 1931 yılında bir araya geldi, terim tanıtmak başladı 1879 başlarında M. Madjarov tek gazete Narodniy sesle onun madde olarak. "
Dönem "Müslümanlık yanlış bir görüş tamamen teolojik açıdan, İslam Peygamberimiz göre bu yana değildir Tanrı ancak Tanrı'nın bir haberci, Hıristiyanlık ve Budizm, Buda ve İsa kendi tanrısal özü kopyalama aksine. 80 sözde "yeniden canlanma süreci" sırasında yılların ikinci yarısında, dönem "Bulgar Müslümanları" Bulgaristan Türkleri için kullanılır. Ayrıca, ve Çingene ve Pomaklar yakın Müslüman yaşayan çoğu da kendilerini belirlenen "Bulgar Müslümanları" veya "Bulgar Müslümanları", bu büyük ölçüde istatistikleri önler.
Lovech yılında 1548 özel bir statü ile kayıt voynutsite göre adlandırılan "yamatsi" olan Osmanlı Türk dilinden "aksesuarları" demek tercüme. Eğer Yamak tahminleri veya yamatsi ve türetilmiş bir kelime veya Pomaklar Pomak olabilir. net yukarıdan oldu gibi, adının yayılması "Pomak" 20's XIX c. başladı It Osmanlı manastır Karlukovskiya bu Kalinik, başrahip yerel Müslümanların Lovech sonu bir mesaj ile ilişkilidir, Rus ordusu için bisküvi yapıyor ve manastırda izinsiz kilise inşa etti. Böylece, nüfus Osmanlı yönetiminden destek, usulsüzlük gayrimüslimler tarafından işlenen belirten edildi
erken Nikopol vilayet XV-XVI yüzyılda bu nüfus, Osmanlı İmparatorluğu'nun destek birlikleri dahil edildi. bazı insanlar zaten İslam'ın kabul ettiği o zamanlar. tugay Sara Şaban 1841 askerlerin isimlerinin kayıt Aharchelebi ilişkin olarak, bu imparatorluk Osmanlı ordusu için Pomaklar arasında asker alımı devam belirten söyledi. bu alanlarda Pomaklar dışında ordusunda ve diğer tüm bölgelerde, bu Tikvesh meglenskite Pomaklar gönderildi ve Sultan's bekçi olarak görev yaptı. Bu nedenle ve Pleven yılında Osman Paşa'nın ordu dahil değildir Pomak Nahit sözde of Pomaklar "nin Lovech ile yürütülmüştür.
işe alma ve gönüllü ekipler insanlar arasında ayaklanmalar ve isyanlarının bastırılması yılında Osmanlı hükümeti yardım etmek gibi mangaları ve Başıbozuk çağrıldı. Bu tür bantlar Teteven Pomaklar tarafından 1869 yılında oluşturulan bir neden Teteven kentinde Philip Totyo ayrılması tehdidi, bu nedenle two to üç bin kişilik kümeler olarak kullanılmıştır. Kasaba yardımcı piskopos kaymakanina of Orkhanie (Botevgrad sadece) ve ordu onun kurtuluş borçlu. Dahası, Pomak arasında bölgede Lovech heyecanla okumak boyunca ve 1.872 yılında soygun Arabakonak oluştu yerleştirilir. Rodop yılında Ahmed ve Ahmed Barutenliyata Tamrashliyata gibi Teteven Pomaklar Stara Planina içinde kaçmaya amaçlanan bu ayaklanma, katılımcıların kurtulma kovuşturmaya yer alan 1876 bantlarında Nisan Ayaklanması'nın bastırılması için temel olduğunu bantları bulundu Romanya, bir Hacı Ryuzgyar Dobrevtsi kendi başına küçük bir köprü yakınında Benkovski kesildi ve sonra daldı "Kanlı iyi". break ve Botev isyancılar kendi bölgelerine yönünde dağınık yaşayan sonra. Dekolmanı Hacı Ryuzgyar burada ve Cherni türlerin köy "Desetkar" yukarıda öldürüldü onların peşinden önemli bir rol biri Elijah Pandurski Glozhene adını oynadı. ikisi "Guruncheto biri" Kositsa ve bir "Hodzhovite Sredoka" in Cherni Vit köyünde oldukça üzerinde öldürüldü Diğer dört bilinmeyenler. ad Sava Mladenov başka dekolmanı yakalandı ve Teteven ilçesine "Koznitsa" üç kilometre öldürüldü.
 Ayrıca Pomaklar arasından ve çok sayıda yetkili ve yöneticileri dahil edildi, Derviş Feim otlatma ve otlatma Türk kaynakları (Bulgar kaynak) Teteven yöneticileri mutesariflak Sofia idi tarafından gibi. Ayrıca bilim adamları, ünlü hukukçu Ahmed Cevdet Paşa Lovech gibi idi hiçbir İslam hukuku alanında eserler olarak daha az, yazdı ve bilim diğer alanlarda.
Bu nedenlerden dolayı, mantıklı adı "Pomak" fiil gelen "yardım" dir. Osmanlı Çevrede bugün Türk bir nokta bugün öylesine yazılmış - ğ yumuşak "g" olarak adlandırılır. D nerede okumak ya da sözlü bir kelime bulunmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğu ve ne zaman Osmanlılar "özel statü olan insanlar için mektup" telaffuz edilmez Bulgar kelime "aksesuarları söylenen d" ve şekli "pomaachi" onlar ve kaynağı nereden adı "Pomaklar.
kelime "güvenilir" Pomak "kelimesinin kökeni belirlenmesi, içinde sorunun en dinî vurgulamaktadır. Nasıl ve ne Pomaklar İslam benimsediler. Bu vesileyle Osmaniye Mahi Kiel Inaldzhak ve diğerleri kaldırdı. onların yayınlar nasıl bu süreçte geliştirilen açıklamada, Osmanlı arşiv belgelerinin incelenmesi. Örneğin, Kiel M. Vasil Kanchov olarak tarihçiler ve Peter M. Drinov Mutafchiev göre otantik olarak kabul edilmektedir pop Yöntemleri Draginovo Korova köy Chepino yatağının alana ilişkin kronikler. pop Draginovo Yöntemlerinin Chronicles Stefan Zahariev, Tatarpazardzhishka yaptığı "Coğrafi istatistiki açıklama Pazarcık yerlisi tarafından yayınlanmıştır dedi" Avusturya'da 1869 yılında hikaye "ünlü Rus tarihçi Bulgaristan ikinci imha basıldı hemen hemen aynı anda basılı Lamanski da gerçek olarak kabul edilir, Sultan Selim (1512-1520) döneminde oldu inançlarına göre. Bu hikaye anlatılan Nevrokop (Gotse Delçev) için Ege kıyılarına gelen zorla Islamised nüfus ve Krupnik çevresini ve Tuna Bulgar çoğu. otantik belgeler, ilgili ve "Tarihsel Notebook" Orta ve Doğu Rodop bu sürecin korkunç ayrıntılar içeren olarak düşünün ve Chronicle Manastırı St Petka "nin için," Belovsky Chronicle ve Dryanovo transkript, hizmet Slavonic tarih "ek olarak. En azından bu koleksiyon ve belgeleri yirminci yüzyılın ikinci yarısında yayınlanan aralarında ve Anton Donchev tarafından tarihsel roman "Saat" filmi "Zaman Şiddet oluşturulan" atanabilir isnat edilebilir 1987 yılında ekraniziran art arda sinema ve televizyon ekranlarında yayın gösterildi. kitapta toplanmış ve iki kişi yazıları - bir Athos keşiş Baba Aligorko ve Fransız asilzade, Candia yakalanan çağırdı ve Müslüman, Venedik denilen düzenlenmiştir. Her ikisi de aynı olay 1668 yazında Rodop imha ve pomyusyulmanchvaneto Elindenya Vadisi ile ilgili tanımlar.
 Tüm Burada listelenen özgün ve dikkate alınması gereken bu dönemle ilgili önemli bir kaynak ve modern tarihçilerin çoğu olarak görülüyor. Özelliği, Osmanlı döneminde yayımlanan en büyük dehşeti anlatan eserler olduğunu hükümdarlarının hangi olaylar ve meydana tarihleri uyuşmuyorsa adları. pop tarihinin Yöntemleri Draginovo Bulgaristan ikinci imha "ve" Tarihsel Notebook "ayrıntılı bir sorgulama yapmak bulunmazsa aynı zamanda orijinal. Bu nedenle, en güzel gerekçesiyle yazıları varlığını şüpheliyim.
Anketin M. Kiel, Osmanlı arşiv belgeleri ile genel Pomaklar arasında İslam'ın yayılması net bir resim vermeyin - ister zorunda kaldı ya da gönüllü. Ne göstermek Ancak Müslümanlaşma çok yavaş bir süreçtir. Tüm bu patlak hikayesi Draginovo Methodius olmak için yeterli ve yetkili kaynaklardan eserlerin diğer yukarıda belirtilen listesidir. Bu anlamda ne ölçüde kelime "Pomak kelime" güvenilir "ama o dönem ve yukarıda belirtilen kaynakları temel alan yazarlar tarafından benimsenmiştir kesindir ile ilişkili olduğu belirleyemiyor. Bu etimoloji tarzlarını daha fazla zaman Stoyu Shishkov ve yönetilen 30 yıldır aşağı bugünlere ulaşan var.
Giriş Tarihi yılında Çekilmiş adı "Pomaklar, yerel nüfus olarak" erkek arkadaş "bakın. Bu en çok folklor arasındaki yakınlığı nedeniyle büyük olasılıkla ve Türklerin birlikte yerel nüfus getiriyor. Tipik bir örnek ki, pijama ve Rodop Dağları, pantolon daha az yaygın olan bir bölgesinden kişi aksine kullanmak zourna ve davul, bir kadın, geleneksel Müslüman kıyafet yanında kullanılır.
Dönem "Pomaklar" pek Orta ve Batı Makedonya kullanılır. Orada özellikle popüler terimlerdir "torbeshi ve apovtsi. Adı "apovtsi Arnavutça gelir ve ortalama" kardeş "ve" torbeshi Bogomil 'Else seçin. Bogomiller özel bir sen ve kutsal kitap, bu nedenle Ortodoks torbeshi onları denir giydi gıda, bir omuz çantası giymek zorunda kaldı.
bugünkü Makedonya Cumhuriyeti adının içinde "torbeshi giderek doğuya uzanan ve kuzey önceden kullanılmış o olmasaydı ülke. Örneğin, terim Kichevo yavaş yavaş önceki "apovtsi değiştirerek hükmolunur. Ayrıca orman ve çevre bölgelerde Şar Dağları'nın kuzey yamaçlarında kapsayan kullanılan kuzeybatısında dağın, şimdi Kosova ve Arnavutluk'un bir parçası ù. Resmen, nüfus bugün orman ve İlçe olarak bilinir.
Terimleri "orman" ve "County" bölgesel bir karakter var. İkinci olarak, Orman yaşayan ve diğerleri gösterdi - alanda İlçesi Kosova'da yakın. Bölgesel isimleri "ahryanin ve babechanin, Rodop Dağları'nın karakteristik ve kelime" Pomak birlikte kullanılmaktadır var. Babechanite Pomaklar köy Babek ve ahryanite toprakları Ortaçağ ve Osmanlı Ahridos Aharchelebi sahası yaşadığı çevrede yaşıyoruz.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #7 on: April 08, 2010, 21:59 »
1912-1913 Balkanskata arifesinde Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 kadar voyna ve Pomaklar.

Doğu Rumeli'de Pomaklar.

Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 in, ilk aylarda zaman askeri operasyonlar Pleven çevresinde yol ve kuzeyinde dağ, Rodop Müslümanların yok olması göç düşünülen değildir. sakin Were edenler katılımcılar ve sakinleri 1876 Ayaklanması sırasında meydana alanda suçlu bulundu. Ama 1877 Rodop sonunda İstanbul ve Anadolu'ya güneydoğuda Bulgar topraklarından Müslümanların çaresiz, Kuzey Bulgaristan donmuş ve aç mülteciler, Aha-Çelebi (Smolyan bugün) neden olduğu kitle göçü ile doldurulur. uzaklıkta toplam akınını dalga tarafından bölgeden binlerce insanın sonsuza Rodop bırakarak Edilmiştir. Örneğin, Keshansko birkaç kasaba - Akhodzha, Kalachkoy, Kurtköy, Kodzhahadzha ve diğerleri. Onları yaşadığı edildi. Aynı anda Edirne, ana Rus kuvvetlerinin ilerlemesi ile, Rus Ordusu komuta Rodop Dağları ayrı bir müfrezeler gönderdi. Gen ve tugay. Chernozabov Rodop Dağları Komotini'deki inmeye devreye alınmıştır. 17/01/1878 günü, o Arda Nehri vadisine girdi. Kısa bir süre sonra zaman ve katıldı olmuştu Aha-Chelebiysko Mastanliysko (Momchilgrad). Gen komutasında bir Kazak bir parçasıdır. Cherevin Sarayı (Rudozem) Daradere (Zlatograd) ve Kushukavak (Krumovgrad) içinde Didymoteicho girmiştir. Rus birliklerinin aktif Bulgar askerleri tarafından desteklenen dağlara onun yürüyüşü olarak. 1877-1878 yılında, Rodop Chepino köyleri nüfusu daha geçici olarak kuzey Bulgaristan Müslüman mülteciler takip etmek daha dağda ulaşılmaz yerlerde saklamak için köylerine ayrılmak istemiş. Pomaklar Chepino yatakta babechanskite kulübe kış ortasında kaçan bazı aşağı Yakoruda ve Razlog geliyor. Bu Dorkovo, Kostandovo Rakitovo ve Dospat Batak yaylasına geçti. Bazı köylerde Lyjene tamamen terk edildi. birkaç gün studuvane Chepino Pomaklar sonra evlerine köylerine gitti.
San Stefano barış antlaşması Bulgar devlet Borugyol Beyaz Deniz Karabalkan içinde Chaltepe yönünde gelen Arda geçirilen güneydoğu sınırı göre. Oradan Chirmen iner ve Karadeniz. Aha, Chelebiysko hemen dışındaki Bulgar devlet. Berlin Kongresi 1878 parçalanmış San Stefano Bulgaristan beş bölümden oluşmaktadır: Kuzey Bulgaristan, Sofya bölgeyle içine bağımsız Bulgar prenslik kurdu; Kuzey Trakya (güney Bulgaristan), özerk bir bölge oluşturduğu Doğu Rumeli, Trakya ve Makedonya olarak adlandırılan Osmanlı yetki sunuldu . Güney Dobruca bir kısmı Romanya ve batısındaki banliyölerde geçti - Sırbistan. Berlin Antlaşması Rodop bölgesinin altında iki ikiye bölündü. Çoğunluğu Osmanlı İmparatorluğu, sadece Kuzey Rodop Doğu Rumeli taşındı kaldı. Sınır özerk bölge ve Osmanlı İmparatorluğu arasında Doğu Rodop karşısında, Arda Nehri ulaşan Mustafa Paşa (Svilengrad) batısında geçti - güney Kırcaali of. Sonra nehir havza Arda ve Meriç batısında, Mesta Nehri'nin kaynaklarına ulaşma gitti. Rodop Pomak insanlar Kuzey ve Batı Rodop yaşayan bir bölümü, otorite Rumeli itaat etmeyi reddetti. Bu akarsu havzaları ve Dermendere Krichimska babechanskite ve bazı kulübelerinde sözde asi köyleri idi.
yönetmek için geç onsekizinci yüzyılda Rupchos alanında kendini şampiyon Pomak Hasan Ağa olarak bilinen ilan etti. Bölgenin Müdürlük onun tarafından Bulgar topraklarında Osmanlıların geldikten sonra dayanıyordu Tamrash köy başardı. O 70 yıl Rupchos amaçlarla karar verdi. , Vergi toplanması, asker Osmanlı ordusunda hizmet vermek ve bizzat savaşlarda on dokuzuncu yüzyılın ilk çeyreğinde, adalet idare Osmanlı idaresi yardım gönderdi ve ölüm herkese çaldı ve öldürüldü ile cezalandırdı. olanlar kadınlara ve kızlara tecavüz özellikle rahmet oldu.
1860 güç yılında oğlu Ahmed Ağa eline geçti. O vergileri kötü adamlar ve büyük suçlular Plovdiv gönderildi cezalandırmak toplanmıştır. Filibe ve Edirne, silahlı Pomak ve Çingene sırasına 1876 yılında Nisan ayaklanma sırasında tüm Rupchos Perushtitsa ve harap yerinden tarafından. Dışa ve çevresinde çok sayıda Bulgar köyleri soydular Pomaklar Bashi döner. o besbelli ölümün gizli bir mahkûm edildi, bu kahramanlık için - Osmanlı hükümetinin sipariş verdi.
Kara Agatch yılında Süleyman Paşa'nın ordu ihlal etmesi halinde, Rus askerlerinin Rodop girdi geçer. Rupchoskite Pomaklar onları Bulgar köylerine tüm konu serbest ve Ege Denizi'ne göç etti. O zaman Rodop Bulgarlar az sonra Osmanlı birlikleri kaçan silahlar ile bunların köy papazı Todor Sitovo gelen ve köylerine Pomak intikam başlı bin baş üzeri organize verilir. Ancak Pomaklar, böylece çökmüş edildi mi istiyorsunuz ve evlerini ve çiftlikleri ve Ahmed Ağa Tamrashliyata evleri yandı. Pomak Trakya boyunca bu kasabada ünlü, kül haline getirildi. 5 ve 6 Ocak 1878 Rus kuvvetleri Rodop ele geçer. O zaman müfrezeler Rodop Kazak Force Tümgeneral Cherevin katılmaya başladı. Onlar Aha-Çelebi onu izledi. 6-18 Ocak rodopchani Bulgarlar çok eski Kozunu, ama yönetilen nedeniyle zulüm onlar tarafından 1876 yılında işlenmiş olan en az mağdur rupchoski Pomaklar, onlar kaçtı ve sonra barış Rodop Dağları meydana döndü.
İngiliz Konsolosu Varna ve Burgaz Karadeniz kentlerinde bir süre, Rodop yeni adıyla Hidaet otlatma altında düzenlenen sipariş Rus askeri saldırı yenmek için Süleyman Paşa ve ilgili gruplarından ordusunun parçaları kırıldı İngiliz subay Senkler Polonya asıllı. İstanbul A. Layard İngiliz büyükelçisi Rodop dağ, Rusya askerlerine karşı kaldırdı Senkler doğrudan emir, fon ve memurları gönderdi. Mayıs ayında Rus askerleri, gönüllüler ve Petko Bulgar lider tarafından destekli Rodop saçılma senkleristite için agresif harekete geçti. Bu karşılaşmalar ve Senkler hisse senedi, her ne kadar stratejik plan başarısız hedeflerine vardı. Bunlar Müslümanlar arasında göç neden ve yirmi Pomak köyleri ayrılığı nehir Vacha ki Berlin Antlaşması resmen Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır olarak birlikte katkıda bulunmuştur. Bölgede çatışmalar sırasında Rupchoskata deplasman başladı. Chepelare mülteciler Sadece 150 aile sayılı. Arda Nehri'nin yukarı Köyleri mülteciler ile doludur.
ve Doğu Rumeli'de kurulan okullar Pomaklar işbirliği arasında göç hızlandırmak için. Kamenica Pomaklar (Peshterska ilçe) ve Rakitovo Eylül 1881 yılında köyden Destek okul hükümet Rumeli'den mali destek istedi. 250 ve 350 sırasıyla gibiydi miktarı, Türk Lirası. Eğitim müdürlüğü mali nedenlerden isteği reddetti, ancak yanıt olarak Hıristiyanlık terfi Piskoposluk Daimi Komitesi Pomaklar bir araya geldi.
genellikle ilgili olarak Pomaklar Doğu Rumeli uygulandı başka taktik, burs ve Plovdiv okul öğrenci kabulü verilmesi ile bağlanmıştır. Örneğin, Ağustos 1881, hükümetin eğitim müdürlüğüne Plovdiv dan burs için başvuru Eyub Yakubov onaylı taahhüt etti. Eylül 1882 operatif dilekçe dospatchanite ve Ahmed Khalil Dospatska Kyoybashiyski bir piskoposluk ayakta komitesi Çevrede gerekli kaynakları tahsis etmeye Eğitim Bakanlığı tavsiye ve olağanüstü bulmak göreceksiniz. onlarla birlikte ve Mehmet Emin Mehmedov teşvik edildi ve Suleimanov Haskovo. Ödemeleri büyük boyutları (15 tur vardı. L.), bir Pomaklar burada çünkü. finansman ve kapsayıcı olabilir veya en azından asi köyleri sorunu çözmek eğitim Bu tip. 1883 Piskoposluk Daimi Komitesi olarak güçlü istekleri kabul edilecek olsa bile herhangi bir para, Plovdiv Okulu Kamenica alan üç kişi. Fakat J. Gruev, işgal Genel Müdür eğitim, adayların okuma yazma bilmemektedir yönetti, ve Plovdiv okulda, sahiplendirme mümkün değildir o zaman. Bu nedenle, bir uzlaşma avans almak, ama üç burs teklif doğduğu kasabada öğrenimlerine devam etmek, iyi 1884/1885 öğretim yılı için, bu görüş ve eğitim müdürlüğü sol hazırlamak üstlendi sonra Piskoposluk ayakta komitesi başka şefaat - Bir Pomak hafif bir başarı ile, zaten sınıf mezun olan bir bilim adamı, sanki olur.
1883 - 1885, Eğitim Rumeli'nin yardımı ile içinde Chepelare triklasno ve küçük bir Pomaklar yaşamış Pavelsko kasabasındaki bir okulda bulundu. Chepelare okul beş veya altı pomacheta mezunu. Bu Doğu Rumeli Pomaklar sınırları ötesinde iyi bir gözle onu seyretmeye başladı öyle ki itibarını kazandı. Ama Chepinsko hükümet lise çözülmüş sonra Pomak hibe ve birkaç pomacheta Bulgar ortaöğretim okullarında öğrenim görmek üzere burs verilecektir orada alıyorsanız, bu bölgedeki nüfus giderek göç başladı .
, İngiltere ve Osmanlı İmparatorluğu mülteci sorunu çözmek için Berlin Kongresi ve Harmanlı, Haskovo ve Rodop Dağları Doğu Rumeli'nin kuzey yamaçlarında ayrılması kullanmaya çalıştınız. İngiltere'nin önerisiyle, Kongre komite Rodop Dağları yerel Müslümanların ayaklanma nedenlerini araştırmaya gönderilmesini kararlaştırdı. Uluslararası Komisyonu Rodop ziyaret etti. Ve Senkler yaptığı merkezinde köy Karatarla bir araya geldi. Batı komisyon tarafindan mülteci sorunu Rus hükümeti Türk ve Rus askerlerinin - uluslararası değiştirilmesi gerektiğini çözmek için maddi delil toplamaya çalıştı. Bulgar siyasi faaliyet dayanarak, Rusya güçlü Batılı güçler bu beklentileri için, itiraz böylece Uluslararası Komisyonun görevi başarısızlıkla sonuçlandı ki. Senkler 1878 yılında Rodop sonunda ama bırakmak hala ayrı Müslüman müfrezeler direnmeye devam zorunda kaldı.
yükselen, arzulu Rodop Bulgarlar intikamını almak için orta 1878, Senklerovoto sırasında olduğu gibi ve birçok rupchoskite Pomaklar ve isyancılara katıldı Batı Rupchos yani Valley Krichim bütün ayaklanma üzerinde yükseltilmiştir. Rus işgali başında yetkililer Müslüman hareketine aldırmayınız. Ancak isyancılar hattı geçti, onlar ayaklanma Karamushitsa köyleri, Hava Kjupria, Dryanovo Bogutevo Softashte katıldıklarını ve el ve köylerde Yugov, Pavelsko, Foyna, Sitovo, Lilkovo, Malev ve Rahoff saldırmaya başladı Topolovo, Oreshets, Kırmızı ve Çavuşev Bachkovo. Sonra Rus üst düzey askeri ilerleyen isyancıların savuşturmak için Rodop Dağları birçok takım göndermek Plovdiv Genel Vali emretti. Rus birlikleri, birçok Bulgar grup eşliğinde, 15 Mayıs Topolovo içinde geçti ve Stanimaka Dermendere. birçok muharebeden sonra, onlar Yeşil Hat arkasında isyancıları püskürtmek başardı. Rus pozisyonlar yerleştirilmiştir Were, ama Rodop dağlarında yiyecek ve cephane temini, bazı köylerde Yugov, Bachkovo Pavilsko ve Rahoff çok zordu çünkü kısa oldu. zamanda, Pomaklar kaçtı Arda dan Rupchos doğru göçü başlamıştır. Batı Rupchos Kırcaali ve isyancılar ise korkunç devam etti. Rus askerleri tarafından, ne de zulüm değildi onlar alanları işgal edildi.
Ağustos sonunda, Bulgar Rodop önlemler saldırganların kendisini korumak için alınmıştır. Onlar Rodop lideri Petko Dugan Hisar çekildi - Ferenska bu bahar asilere karşı Dimotishka İlçe savaşan dedi. Petko lideri Rupchos kadar okumak için gitti. karargah, o Chepelare köyü seçti. Orada askerlerinin düzenlediği ve birçok stratejik sınır Mesajları yakalanan ve böylece Doğu Rupchos kısa bir Pomak saldırıların durdurmak için başarısız oldu. Ancak Bab-ı Ali, Rus askeri yetkililer tarafından protesto sonra onu Chepelare içinde hile yakaladı ve Plovdiv beş Müritlerinin ile sürdü. O Imperial Komiseri Prince Dondukov-Korsakov ve Rus yetkililerin çizgi arkasından ihraç tarafından beraat etti. yine Chepelare ve kendi grubu geri döndü Bir süre sonra başarıyla Doğu Rupchos içinde 1878 birkaç kez kış kadar Softashte Pomak köyleri, Chokurkyoy, Bogutevo, Dryanovo presaedinyat için tasarladığı saldırganların püskürtmek başardı Bulgar köyleri savundu Lakavitsa ve Hava Karamushitsa Kjupria. Onlar Bulgar köyleri arasında Chepelare, Shiroka Luka, Varbovo ve gümüş yer olsaydı Ve kolayca katıldı olabilir.
06.10.1878 Muğla, Petko lideri ile ilgili bilgi Pomak dekolmanı hareket bölgesinde On savaş oluşuyordu. Bu öğle tutuşturulmuş ve akşama dek sürdü. Dekolmanı master büyük bir çayır bir pusu düştü gecede meydana gibiydi ve daha sonra köy Gela yol veriyorum. Gela elçileri köyünde iki gün sonra onlar kan katılmak istemeyen dedi çevre köylerden geldi, ama barış içinde yaşamak istiyoruz. anlayış ve bantları her iki tarafı köylerde uçuş alınan gel. Birkaç gün sonra, bir hırsız çetesi saldırdı Varbovo. Petko lideri Chepelare, ama ben bunu öğrendim oldu huş ve sorun, saldırganların barındıran olduğu düşünülmektedir köyleri fethetmeye karar verdi. Toplanan dekolmanı ve kalkış gece. Diye ikiye bölünmüş grup, bir pop Todor, diğer ön planda oldu - kendini. sayısı, LaBrie Merahliy başkanlığında 4-5 hakkında Gönderilmiş daha özel istihbarat. Aynı zamanda grup olarak, uyku değil Pomak ama görevlerinden yakalayan ve Merahliy zeka öldürdü başarısız oldu. Kum Gidik ve sırtta rahat bir üstlenmiş olması, o sakince pop grubu için Todor bekleyin ve mermi ile çivili. Geldi ve ana kuvvetler Petko lideri oldu. Mücadele ve çevriliydi zorlukla savaş alanından kaçan, altı ölü ve onlarca yaralı bırakarak iki saat, Petko grup lideri sürdü. Diğer isyancılar teker teker kaçıp Chepelare döndü.
isyankar Pomaklar Krichimskata Valley tarafından kış saldırıların başlangıcından sonra Doğu Rumeli düştü. O zaman, Ahmed Ağa Tamrashliyata Peshterski ve 4 köyde 13 rupchoski sürdü. Bazı popüler hükümet onları Düzenlenen - ve ne olursa olsun Osmanlı yönetiminin ve Rus işgal yetkilileri Nastan köy kurdu. Ne zaman sığınak bulundu Rodop Müslüman ayaklanma tüm büyük oyuncular.
İlkbahar 1879 yılında Trakya Rus geçici hükümetin çekilmesi ardından, Pomak Rodop Cumhuriyeti Rupchos Rodop ayaklanma tek dönem kaldı ve devam bağımsız yönetimi olacaktır. ve Osmanlı hükümetinin daha önceki büyük olmazdı onun Roumelian yeni özerk hükümet Prince A. Bogoridi başkanlığında ellerinden geleni girişimi aralarındaki farkı göstermek olarak sakinleri zalazhe çalıştı. Bu amaçla, atanan Bulgar at - D. Popov gen. Rupchoski Stolipin için Şefi İlçe Plovdiv Türk Mehmed Bey atandı. Bununla birlikte, bir ateşkes ulaşmış değildi.
22.10.1879 tarihinde Doğu Rumeli'nin ilk bölgesel toplantısı açıldı. 13 Aralık ve toplantının 29 seansta asi köyleri için bir istek vardı. Komisyon Yönetim Kurulu Başkanı olduğu CEO özel tavsiye katılım sona barışçıl önlemler karar verdi edildi. Bu vesileyle saf bir Türk ilçesi Kırcaali yavaş yavaş bazı tavizler yapılmıştır Doğu Rumeli katıldı. Kararı burada ofislerine Müslümanların sadece işgal, onları ve silah taşımak için eski vergi basitleştirmek için izin alınmıştır.
Aynı zamanda, Ahmed Ağa Tamrashliyata kırsal ileri gelenlerinin bir araya. O ve yardımcıları için Molla Eyub Muğla köy Aga Hassan köyü Şefi, Hacı Mehmed yoksul köy tespit edildi. Tamrash İsmail Ağa köyü (Brother Mehmed Aga Tamrashliyata in) Baş Jandarma ve bilinmeyen bir Pomak atandı - vergi toplayıcısı ve sayman. Tamrashliyata toplantı başkanı ve baş yukarıda yetkilileri biriydi. Polis 20 kişi tarafından kuruldu. Aggie ve kırsal liderler büyük polis, verilmiş idari ve yargı. Sermaye mobil oldu. İlk Trigrad, daha sonra Nastan için Mihalkovo ve diğer büyük köylerde taşındı. Vergi üç kat Doğu Rumeli'de daha düşüktü.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #8 on: April 08, 2010, 22:03 »
1880 yılında Porte Doğu Rumeli yönetimine taşınmak huzursuz köyleri ikna Gyumyurdjinsky myutasarifin Maadzhib otlatma ve ahachelebiyskiya kaymakanin Velid Ahmed Efendi sordu. kendi aralarında kasıtlı sonra köylerin Pomaklar asi prens, bunların Doğu Rumeli katılmayı kabul duyurdu, ancak isyancıların korkuyorlar, onlara onları koruyan bir ordu gelmedi beri. Bir kez bu kapısına tebliğ edilmiştir, o CEO şehrin, ancak gönderilen her türlü önlemi almamıştı. Kırcaali yeni ayaklanma, aynı zamanda dışarı Müslümanlara Rumeli Doğu yöneticiler liderliğindeki politikaları aşağıdaki kırdı. asi 17 köyde başka 4 Peshterska İlçe katıldığı için 1880 sonbaharında.
1880 kışında Sublime Porte Serres myutesarif birinde sadece ileri dört asi köyleri emretti. Doğu Rumeli amacıyla tatarpazardzhishkiya Vali Ivan Naydenov gönderildi. O Peshterski ilçe başkanı, 15-20 kişi ve jandarmanın bir jandarma şefi eşlik etti. 4 Aralık iki köy Dyovlen bir araya geldi On. Serres nüfuzlu kişiler tarafından, köylerin transfer geçmek için kendilerini neden myutesarif. Bunlardan biri de kişilerin ve Ahmed Ağa Barutenliyata edildi.
1881 sonbaharında Porte bu köy gücünü empoze edemez Rumeli hükümet gerçekleştirilen sonra, rupchoskite isyankar köylerde gizli bir Cumhuriyetçi liderleri kabul etti. Ahmed Ağa Tamrashliyata ve prenslerin eski kalıtsal hakları yenilenmiş emir aldı. Bu köylerde Aha-Chelebiyska Nevrokopska veya bağlı olmayan söyledi geri çekilebilir kapısı ancak vergiler.
Bu bağlamda Rumeli Hükümet bu nedenle her yıl haraç Osmanlı hükümetine döşeme ù vergi pahasına kesilecektir belirtilen asi köyleri. Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda bu köylerde ve giriş ve çıkış durdurmak için ticaret son emretti. Ama Rupchoskata Cumhuriyeti'ne yakın köylerde insanlar öfke başladı, Doğu Rumeli hükümet yasağı kaldırdı.
1882 yılında Doğu Rumeli hükümeti olmak isyankar köy haklarından feragat gibi görünüyor. Bu vesileyle, herhangi bir bölgesinde, ne de Roumelian İl Meclisi konuşulan değil. Aynı yıl köy ve Naiplie Karabulak beş kişilik bir heyetle, kaymakamlar Peshterski Pazardjik ile bir araya geldi ki Doğu Rumeli katılmak isteyen beyan, ancak daha sonra herhangi bir somut önlemler alınmamıştır.
Birlik Kırcaali Kantonu'nda sonra Harmanlı ilçesi Arda Nehri boyunca yer alan 24 Türk köyü olmuştur. Bu köylerde uzak 8 ay amaçlı kırdı ve minyatür devletler kurdular. Constantinople sözleşmesinde 1885 P. Sachsenhausen sonu hükümeti tarafından imzalanan Doğu Rumeli'nin yönetimi ve Bulgaristan Prensliği Bulgar Prensi, Kırcaali bölgesinde Müslüman köyleri elinde iken bu alan ve silinecektir belirtilen yönetim Sultan ve hükümetinin taşınır. Nisan 1886 yılında Tophanenskata Konferansı kararı, ancak ardından, Rodop Alay tekrar topraklarında Bulgar onlara katıldı. Ama Tamrash sözde Cumhuriyetin aynı yıl köylerde Osmanlı Devredilen Primler edilmiştir.

Bulgaristan Prensliği olarak Pomaklar.

1878 Bulgar milli devleti beş yüz yıl Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur toprakları üzerinde kuruldu. Çok Müslüman nüfusun bir yabancının Bulgaristan modern siyasi sınırları içinde yaşamak kalır. Müslüman ülkede büyük bir etnik grubun temsil eder. Türkler oluşuyordu Tatarlar, Çingeneler ve diğerleri. Bu Müslümanların Osmanlı İmparatorluğu'nda çoğu çağrıldı özet "Türkler". Bu rakam dahil edildi ve Pomaklar. Bu nedenle, dönem "Türk azınlığın, Bulgar devlet kullanım kurtuluş" sonra "Türkler" çoğu zaman sorunlu oldu.
1877 -1878, kuzey Bulgaristan Pomaklar içinde Lovech, Teteven, Loukovit, Beloslatinsko, yaşanan Osmanlı-Rus savaşı öncesinde kısmen Orhaniysko (Botevgrad), Pleven, Sevlievo ve Sviştov. 1751 yılında örnek Svishtov Pomaklar köy ve Paulicians Belene, Oreshe, Ziştovi, Vladimir ve Paulicians, Novgrad, Dzhulyulnitsa, Chavushkyoy, Erik ve müsli, Stisharov, ve Paulicians yalan oldu için Belene, Kırmızı, Üst Soğuk ve Paul keçi çobanı.
1768 yılları arasında dört Rus-Osmanlı savaşları - 1829 Pomaklar ve diğer Müslümanlar Svishtov In köylerden şehirlere daha fazla güvenlik, büyük olasılıkla taşınmıştır. Böylece, köyler Müslümanların oranı% 35 ve şehirlerde 1873 yılında bunu% 48 e yükselmiştir. 16/08/1877 günü, Rus askerleri tarafından Tuna geçtikten sonra Ziştovi kasabasında ele geçirdiği. Pomaklar en köyler ve kasabalar Osmanlı yerleşti bölgesinde çatışmalar sırasında. Bölgenin bir bütün olarak yarı yarıya azalmıştır Müslümanların sayısı birkaç yıl için. Ruslar Ağustos 1877 sonunda ana çabaları Pleven yönlendirilir. Lovech 22 Ağustos'ta ele geçirildi. Eylül Pleven boyunca arada arka bağlı kaldı Orkhanie - Sofya, güçlendirilmiştir. Bu alan Pomak nüfusun kalbi idi. Ruslar arka Pleven, 11 Ekim tarihinde üst ve alt Dabnik arasında (oluştu kaçmak için kendilerini ayarlamak Pomak köyleri). Pomak sonunda Rus kuvvetleri önceden orta Kasım Ekim ayı ortalarında bu yana ekledi. 17 Ekim Petty Antonov 116 Kazaklar iki gün o Teteven kentinde saldırıya sonra aynı köy Shipkovo geçti On. Pomaklar 600 piyade ve 150 süvari çünkü saldırı başarısız oldu. şehir yakalamak için savaşa ve ikinci bir takım Albay Orlov önderliğinde zorunda kaldı. O İkinci Ligi Donski ikinci tugay komutanı oldu. piyade Led altı şirketleri, iki tabanca ve iki filolar Albay Orlov mikro Lessedra Teteven yol üzerinde meydana geldi. Eagles dekolmanı için 40 okçu ile Banyo Marinov ve Rusça katıldı. savaş Pomaklar üzerinde çok sayıda mühimmat ve yaklaşık 200 ölü ve yaralı bıraktı. 21 Ekim 3000 Pomaklar On "Allah, Allah bağırarak" girişimi şehri yeniden kazanmak için. Bulgar korkmuş insanlar "taş levha yakın kaçtı. Rus askerleri ile bir araya var ve durdurmak. 1 Kasım günü, nihayet, Teteven kasabasında yakalandı ve 12 Kasım Rus askerleri Albay Orlov Etropole ulaştı.
Bu güneyinde kuzey Bulgaristan Müslüman nüfus arasında güçlü bir sürgün hareketi tahrik Savaş sırasında. Bu akış içinde Teteven, Loukovit, Beloslatinsko, vb sürgün Pomaklar katılmaktadırlar. Birçoğu savaştan başka bir salgın arifesinde evlerine bıraktı. Pleven Pomak neredeyse tüm nüfusu hariç Tlachene köyü kuşatması sırasında, Vratza, Makedonya kaçtı. 1880 yılında, yani savaş sadece iki yıl sonra, birçok Makedonya Pomaklar kaçan anavatanlarını için Bulgaristan Prensliği zaten boş dönen başladı. Ama onlar köylerine savaşın tahrip daha bulundu. Anadolu ve Lozengrad modern Türkiye'nin sınırlarına Gidiş geri güneyinde. nüfus basınç göç için bir nedeni Bulgarlar, kendi topraklarını satın almak ya da yakalamak aranıyordu. Başka neden cami ve okulların perişan durumda idi. camilerin büyük çoğunluğu Rus saldırısı sırasında otlar karşı ve yıkılan sadece köylerde korundu Gradeshnitsa, Byala Slatina ve Popovtsi. Hükümet bunların tamir ve fon tahsis yoktu teşvik Müslümanların Bulgaristan'da inanmak İslam'ın sonu geldi. ve Pleven kendi üyesi 1883 yılında NSAs Molla Yusuf kendilerine yardım olamazdım. Büyük Pomaklar 1934, Türk köylerinde bahar (vardı camilerin bir Bulgar kaynak) Oreshene, Dobrevtsi, Lukovit Chomakovtsi ve Toros olduğunu. üzerinde duran bir çeşme gibi Ayrıca Osmanlı eserlerinden 1941 Osmanlı Türk yazıtları iyi Bulgar ve Oreshene korunmuş idi kadar. Bulgaristan kavuştuktan sonra bir proje ve öğretmenler hazırlamak Biala Slatina'daki Pomak okul bulmak oldu. Ancak, pek çok yerde Pomaklar kendilerini kendi okullarında çok kötü durumda olduğunu keşfetti. Onlar ancak Müslüman dini topluluklar geçti.
Pomaklar geri kalan Makedonya kaçtı, köklü var. Yeni köy ve Pomakkyoy Yenikyoy (Kouman) ve Yumer (Üsküp) olarak. Bireysel ailelerin eski Pomak ya da karma köylerde Makedonya boyunca yerleşti. Bazıları bölgedeki Drama Türk köylerinde yerleşmiş yerinden.
1880 Ubichini yılında ki Pomak Nahit denir Pomaklar yaşamış Lovech bölgede, ama bazen yazarlar ve adı "Pomaklak kullanılan bahseder. 1881 Bishop Nathanael Ohridski Lovech yılında misyonerler ve Pomaklar dönüştürmek için hükümet bu amaç için özel teşvik fonları hibe gönderdi. İki yıl sonra arasında Pomaklar işletmek ve Protestan Evanjelist başladı ama Fore aynı zamanda Sufi İstanbul'dan gönderilen geldi. Iddia edilen bu göç etmek Pomaklar yardımcı, onlar Christianization süreci başlamış karışmaması iade edildi. Bu yerel yönetimin etkin rol oynadı, kilise ve okul müfettişi.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #9 on: April 08, 2010, 22:08 »
Pomaklar Hıristiyanlık bu dönemde için Stoyan Mihaylov ve Boncho Assenov iddia ettiği gibi bazı yazarlar, o zaman binlerce Müslüman arzu köklerine dönmek için dile getirdi. Ama gerçekler başka türlü konuşmak. Din içinde MVRI altındadır arşiv belgeleri, yalnızca birkaç düzine uygulamalar söz yılında Ortodoks inancını benimsemek. bu arşivler için üç ana kategori inançlarını değiştirmek isteyen ayırt edebilirsiniz göre.
İlk olarak, en çok grup firari Osmanlı ordusu oluşmuştur. Üyeler 1880-1882 birkaç tür durumlarda vardır, bu askerler, non-subay, bu dönemde parçaları tarafından terk edildi bile iki subay vardır. Hıristiyanlığı kabul etmeye hazırlanırken kaçaklarına bağlı, Bulgar devletinin geçici oturma izni gerekir. size iş bulurken Sonra küçük hibeler ve diğer yardımlar aldı. Tüm Müslümanlar bu kategoride Sofya'da Bishop Miletiy kişisel gözetiminde Hıristiyanlık kabul ettiler.
Diğer grup, Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 sırasında, kayboldu ya da aileleri tarafından terk edilmiş küçük çocuk oluşturdu. Bu dönüşüm ve Bulgar ailelerde ağırladı edildi. Bu da çocukların savaş sırasında yetim içerir.
Üçüncü grup BOC Ortodoksluk alanından kişiler tarafından yapılacak getirmek istedim. 1880-1881 yılında piskoposluk bölgesi Lovech ile piskoposluk bölgesi içinde bireyler tarafından Hıristiyanlığın kabulünün sıklığını artırıyor. nedenleri bu farklıydı. Bazıları mali zorluklar nedeniyle Hıristiyanlık kabul ettiler. Başlangıçta Hükümetin büyük memnuniyet ve mali tahsisleri ile vaftiz hareket edilir. Ancak 01.09.1881 tarihinde yaptığı toplantıda, Bakanlar Kurulu olarak bireylerin Pomaklar herhangi bir mali yardım sağlamak için, dönüştürmek istediğini ve bu yardımın bir karar kabul edilen Türk aileleri inkar edilmemelidir, Hıristiyan olmaya karar verdi. Pomaklar için başka neden dönüştürmek için, karma evlilikleri ile ilişkili diliyorum. Bu tür köy Mustafov Halil Toros, Lovech Örneğin birisi için böyleydi. o Türkiye'de eşi ile kaçtı Savaştan önce. Bir kez durum sakinleşti, onlar Bulgaristan'a döndü. Komşular Bulgarlar eşi kaçırılan ve inançlarını değiştirmek kadar onu geri vermeyeceğini söyledi. Yani 08/01/1881 için başvurmak zorunda kalır "gönüllü" Hıristiyanlığa geçmek için. dönüşüm Pomakların BOC misyonu tarafından savaş uzak dış ve iç doğanın çeşitli nedenlerle öldü hemen sonra Headed.
hangi dönüşüm için herhangi bir adım almayan üç yıl sonra, bireysel gönüllü bazen bu hareket çözülür, ancak öyle bir eğilim olarak dikkate alınması gereken çok sayıda edildi. 1888 1878 yılları arasında ortodoks Müslümanlar için açık 1811 kişi ve 102 inci fitil toplam idi. Birçok Müslüman Vidin ve Vratsa piskoposluk bölgesi idi - 1505 kişi Ortodoks benimsediler. Orada Türk azınlık ve neredeyse hiç Pomaklar edildi. Bunun bir Müslüman Çingeneler olarak kabul edilebilir. Ayrıca belirtmekte yarar Lovech piskoposluk, hangi bazı çağdaş yazarlar savaş İslam'ın feragat için bir kitle hareketi oldu hemen sonra aslında düşündüğünüz sadece 85 Böyle durumlarda kaydedildi yani. Geri kalan 263 kişi Sofya piskoposluk gelen edildi - 56-Dorostolsko Cherven piskoposluk - 18, Varna-Preslav piskoposluk - 18 Samokovska piskoposluk - 39 Sliven Piskoposluk - Stara Zagora 16 Piskoposluk - 14 Ortodoks kabul etti. Bunların din, hangi sırasıyla Tarnovo piskoposluk edildi fitil bulundu - Plovdiv 62 Piskoposluk - 40. Değil off aralarında Ortodoksluk Pomaklar ve Türkler kabul edilmiş, ancak ayrı ayrı olabilir. Daha, tüm bu dioceses Müslümanların çingene kökenli olduğu Pomaklar neredeyse gitti ve Türkler büyük olasılıkla bir azınlık idi.
Vasil Mikov için Teteven ve Pomaklar Loukovit kenar 1878 etnodemografskoto durumu olarak tanımlanabilir göre şöyledir: saf Pomak köyler Pomak Leshnitsa, Galata, Gradeshnitsa, Bulgar bahar Blasnichevo ve Oreshene Dobrevtsi edildi. hangi Pomaklar yarısından fazlasını edildi Köyler: Petrevyane, Lukovit Belentsi, Roma Dabyane, Ruptsi, Radomirtsi, Toros, Dzhurilovo, Kukuvets, Veselets ve Asen. daha az nüfusa sahip üçüncü grupta kırsal Pomak Vidrare, Lesidren, Bresnitsa Little, Big Jelezna, Aglen, Deventsi, Dermantsi, Rakita, Sadovets, Todorichane, Dolni Dubnik, Gorni Dubnik, Kızıl Deniz, Karlukovo, Krushevitsa, Knezha, Üst Metropolis vardır Alt Metropolis, Katunets, Sopod, Dragulin dol Mağarası ve Ugarchin.
Osmanlı Pomaklar sırasında yarısından fazlasını evrenini veya eşit Bulgarların sayısı idi Köyler Beloslatinska alan vardır: Brest, Górnik, Suharche, Chomakovtsi, Enitsa, Tlachene, Bukovets, Kumarevo, Barkachevo, Popitsa ve Byala Slatina. Az Pomaklar Koynare, Bölüm ve Lenitsa Tarnak biraz oldu Borovan edildi. Ağırlıklı olarak Bulgar nüfusu köylerde Pomaklar XVIII yüzyıl veya XIX yüzyılın başında sonundan yerlerinden edildi, Byala Slatina Osmanlı döneminde onun büyük ölçüde Pomak oldu. Pomak evleri burada idi fazla 100-150, Bulgarca 10-15 numaralı süre. 1893 Byala Slatina Pomaklar In çoğu vardı 797 kişi, daha sonra Osmanlı İmparatorluğu'na göç edildi. Verimli topraklar ve ucuz Pomak evleri yağma edildi ya da Bulgarlar tarafından satın Beloslatinskata ilçesi güney köylerinden geldi. 1921 den sonra burada ve Bulgarlar Batı varoşlarda dan yerleşti. sayımına 1881 yılında Pomaklar Beloslatinsko göre 4080 kişi olduğunu ve 1892-1893 yılında bu sayı 3.012 düştü.
Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 ve Bulgar devletinin oluşumu Sevlievo gelen Müslümanların göçü için şartları yaratmak sonra - hem Yurushka eski köy ve Zengin Pomak (Bogatovo) Damyanovo Dobromirka gibi eski köyleri, Hirova, Kormyansko ve Sopot. diğer köyleri terk kalırken Bulgarlar, onlardan çoğunun, yerleşti. O Sopot, daha köy kaçan kurtarıldı asla olmasıdır. bazı köylerde Yurushka yaşlı bugün Türk insanlarla tanışmak, ama onlar da küçük, 1990 yılında Adiler örneği (bugün Idilevo kuruldu) ve Malkochlar (Storm bugün) birçok Türk aileleri Akandzhalar yaşayan ( Petko Doe) yüzde 60 Türk toplumunda, Sevlievo yaşamak fazla 22 bin Türk ailelerin birkaç sahip toplamıdır. yıllarda Sevlievo Pomak nüfus savaş yavaş yavaş göç nedeniyle azaldı sonra 1873 yılında Müslümanlar genelde 2350 civarında nüfusun% 38 idi ya da 1887 yılında da% 12 veya 1035 kişi olduğunu ve 1900 yılında . -% 8 ya da 895 kişi olmak üzere toplam. Onları farklı olarak, ancak dönem 1887 sırasında - 1934, Ziştovi Müslüman nüfusun hafif bir artış, ama aynı dönemde sayısı hızla, ama Bulgarlar artış 1944 sonrası daha da hızlı oldu.
1881 yılında Pomaklar toplam sayısı Bulgaristan Prensliği Lovech onlar Pleven içinde 4717 kişi - Orhaniysko içinde 1872 kişi (Botevgradsko) - Sevlievo 589 kişi - 212 kişi vardı 7390 kişi var. Bulgaristan Pomaklar ve Monako'nun Göç 1900 Sayımı 1910 göstermektedir insanların huzurunda bölgesinden köylerin çok büyük sayılarda devam etti. Onlar numaralı az on kişilik. Belli olmadığını bu bir Çingene ya da Pomaklar, gezginlerin dönüşür değildir. Orada genel Loukovit Pomaklar 3054 idi 1926 Beloslatinsko, Teteven, ve Çevrede kuzey Bulgaristan ve diğer alanlarda zaten göç etmiş.
06/09/1885, Doğu Rumeli ile Bulgaristan Prensliği birleşik yana, Pomaklar Rupchosko da Yunanistan ve Makedonya'ya yerleşti başlanmıştır ve Sultanie içinde Hamidie ve Drama olarak köylerde kurulan Vilayet Selanik söyledi. O zaman başladı ve Pomaklar Chepino köylerden taşındı. Örneğin, dönem 1885-1887 için, Banyo Osmanlı İmparatorluğu ve, Lyjene - 50 aile 100 aileye gitti. On yıl sonra Stoyu Shishkov saf Pomak Banya Lyjene (bugün Velingrad) karma köy oldu önemli ölçüde azalmıştır Pomaklar bildirdi. O zamanlar sürgün ve diğer köylerde Korova (Draginovo) Chepino dışında idi. Rupchos 1893 yılında sayimindan İstatistik verileri, daha sonra ayrı bir bölge, 1894 yılı sonuna kadar 3689 kişi olmak üzere toplam vardı göç bunlardan 7641 Pomaklar yaşadı. 1900 yılında, Shiroka Luka sadece o Pomak, hiçbir aile kalmadı neredeyse 105 hane idi.
Bulgar topraklarında idi babechanskite kulübe yılında Bulgar hükümeti, bir idari emir Birlik, yeni bir kırsal belediye Florovo (Cvetin köy bugün) denilen mahluk sonra tanıştırdı olan Pomaklar olan tüm sakinler. XIX yüzyılın 90 yıl, onlar ne vergi ne de asker Bulgar ordusunda hizmet etmeye gönderdi. 1868 yılında Osmanlı Hükümeti onlara bir minimum vergi ve nüfus asker göndermek zorunda zorla empoze başardı. Babechanite ve özellikle alçak Bulgar köylerinde bulunan gerçekleştirilen onların baskınlar, bilinen, ama sonra Bulgar hükümeti azalarak tedbirler almıştır. Başlangıçta barışçı yollardan vadvori satır ama babechanite ellerinde silahla Bulgar korumaları karşıladı girişiminde oldu. babechanskite kulübe bozukluğu 1903 şirket, bu yıl Bulgar ordusunun karşısında kadar kulübe yakalanan ve düzenli bir hükümet kurmuştur devam etti. Pomaklar, ama silahlı direniş vardı ordusunun dağlara dağılmış edildi. Baş kışkırtıcısı Tuberyuoglu öldürüldü ve şefleri - Runevi kardeşler Osmanlı kaçtı.
Bulgar Rodop bazı bölgelerinde Birleşme bina yollar başladıktan sonra. River Valley Çay (Asenitsa) Yirminci yüzyılın başlarında geçit içinde At Chepelare oldu. Tuna ve Stara Elidere (Chepino yatak) Meriç Nehri vadisinde ile ilişkili bulunmuştur nehirleri havzasında yerleşim birimleri. Bu yolların Rodop kuzey yamaçlardaki ormanların sömürü kolaylaştırır. Başladı ve gittikçe ağırlaşan giriş ve ahşap taşıma, katran, kavga, vb.
1896 birincil amacı Rodop Dağları'nın dinlenme fethi olarak Osmanlı hakimiyetine girmiştir Aha-Chelebiysko bir kurul In. Aha-Chelebiyskiyat bölge Yüksek Kurulu geçirilen zaman devrimci hareketler Ancak, Eylül 1899 yılında, gelişmiş Sofya'da 23.10.1893 oluşturdu. Komite Genel Müdürlük Rodop Dağları Chepelare, ve ilan edilmiştir Şefi Valcho Sarafov seçildi. Sık sık Osmanlı Aha-Çelebi alanında kendi grubu ile geçti. Ölüm savaşta bulundu değil elinden geleni elinden arkadaşı ve en güvenilir - kahvedzhiyata Georgi Markov. Onu öldürdüler çünkü prensler tarafından, Pomaklar gasp edilmiş ve 4324 altın lirası sayılı Komitski altın. Valcho Sarafov öldürülmesinden sonra onun cellat Georgi Markov idam edildi.
Stara Zagora, selefinin ismini benimsemeye karar Site Valcho Sarafov Konstantin Antonov ayakta. Valcho ilk Antonov Salih Paşa, Pomak Smilyan yerel köyünde hedefi vurdu. 1901 Valcho Antonov baharında Pashmakla (Smolyan bugün) 'dan dönen bir grup o Salih Paşa gitmesi bekleniyor köy, yukarıda onun en sadık komutanı tarakçı mağara liderliğindeki gönderdi. Salih Paşa zaman uyardı ve onu öldürmeye teşebbüs başarısız oldu. 10 Mayıs 15 ünlü kişilerin ikinci okumada üzerinde kafa bekleyin, ama sonra gezi terk etmiş ve onun yerine Hacı Nuri gönderilir. Yerine, komiti ve kurşunlar altında onun haberci var. Tutuklamalar ve daha sonraki saldırıları Salih Paşa bertaraf edildi. 28/08/1901 Valcho Antonov üzerinde değil son bir ay ve bir gece bir başka saldırı Pomak lideri alındığı - Hacı Salih Raikovo köyünden. Dekolmanı tarakçı kesici komutasında dinamitle kalın duvarlar Konak ve içeriye girdi. Hacı Salih yün çuval arkasına saklandı. onun argatin onun tüfek boş kovan ile estikçe kaçmayı başardı. Yani insanlar Valcho Antonov düzenli Osmanlı ordusu ile birlikte düşünüyorum. Onlar saldırıyı durdurdu ve geri çekildi. Sonra diğer Pomak lideri Hüseyin Paşa, aka Kochoglu kim köy Enuzdere (bugünkü Elhovets, Smolyan) yaşamış adlı karşı bir ay Valcho üçüncü Antonov alındığı benzer eylem hakkında. iki saldırı arasındaki fark sadece bu sefer Valcho Antonov kendini operasyon doğrudan karar verildi. Enuzdere bant farkedilmeden gelmek. Karanlık olduktan sonra köy ve Konak saldırdı. atışlarında Valcho Antonov, hangi dekolmanı kademeli çekilmesi nedeniyle yaralandı. sunrise anda, o Tuzburun (Mogilitsa bugün) kendisini bulundu. Burada isyancıların boyunca yoldaşı-köylülerle isyancılardan köy korucusu gönderilen aynı köyde, bir Pomak koştu. Sınır Valcho Antonov yerine onu o çekti konuları, onu öldürmek istedi. Bulgar topraklarından komiti On intikam için iki packer Pomaklar bu Valcho Antonov sırasını da öldürüldüğünü iddia edilen karşılaştı. Komitite Pomaklar Bulgar ve Türklerin din nedeniyle ve bu nedenle onlara karşı bu eylem için alınan düşünce değil.
Daha sonra, komite Peyo Shishkov elinde bir komut geçti. O önceki iki liderin politikası - ve Valcho Sarafov Valcho Antonov devam etti. Shishkov İlinden Ayaklanması 1903 iddiasıyla silah nedeniyle yer alınmamıştır. Iki kez 1905 komiti en ünlü lord buhovski Hacı Hasan ile mallarını yağmalamaya çalıştı. Ve Balkan Savaşı (1912-1913 tarihinde) onların eylem By sırasında hisselerini devam onlar Yunanistan'da güneyde ve modern Türkiye'nin toprakları Aha-Chelebiyskiya izseli alanının nüfusunun çoğunluğu zorladı.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #10 on: April 08, 2010, 22:11 »
Pomaklar içinde kalmıştır
Osmanlı İmparatorluğu 01/07/1878 tarihinde Berlin Antlaşması imzalanmasından sonra

Doğu Rumeli ve Osmanlı Devleti arasında Berlin Antlaşması ticari ilişkilerin sonra ücretsizdir. Rodop kuzey yamaçlarında köyden Rodop çobanlar sorunsuz sürüleri Batı Trakya'da kışlama çalıştırın. Da özgürce ve Aha-Chelebiysko (gelen ustaların ürünleri ağırlıklı ve Abby temiz kalpli) Plovdiv, Haskovo, Pazardjik ve kuzey Trakya'nın diğer şehirlerinde pazar ihraç etti. Birliğin Doğu Rumeli ve Bulgaristan Prensliği Rodop Dağları nüfusun durumu karmaşık sonra ve ekonomik. Bulgaristan ve Osmanlı Devleti arasında sınır bir engel nüfusu içinde ticaret, merkezi, Rodop Dağları ve Kuzey Trakya güney ve batı bölgeleri. Rodop Bulgaristan'ın kısmından Shepherds sıcak Ege uçuş serbest ve engelsiz girme hakkını kaybetti. Bu koyun bir düşüş ve bu kapsamda ve temiz kalpli bir düşüş Nehri Çay (Asenitsa) vadisinde Chepino yatak dikiş yol açtı. Arda Nehri Vadisi ve Rodop dağlarının nüfusun ekonomik hayatın neredeyse tamamen Ege Denizi yönlendirilir. on dokuzuncu yüzyıl ve erken yirminci yüzyılda ekonomik ilerleme büyük kentlerde elde Gümülcine ve İskeçe, Doğu Makedonya - Drama ve Serez. Bu Rodop Dağları, yeni ve kazançlı tütün kırpma, Rodop nüfus ve kıyı alanları arasındaki ekonomik alışverişi için hız kazandırdı hızla penetrasyon nedeniyle bazı ölçüde. Yollar Doğu Trakya ile Ege Denizi ve Orta Rodop ve demiryolu inşa edildi Gümülcine, İskeçe, Drama, Serres Selanik için Dedeağaç hatları. Pashmakla (Smolyan) olarak Palace (Rudozem) Dyovlen (Devon) Egridere (Ardino) idi askeri garnizonlar ve diğerleri yığılmış.
Müslüman Bulgar topraklarından 1878 dan dönemde 1912 için yerinden toplam sayısı 350 bin kişi (Türkler, Pomaklar olarak, Tatarlar ve Çerkesler). Doğu Trakya Pomaklar yerleşimciler ise çoğunlukla Kuzey Bulgaristan'dan edildi. Örneğin, 1878 başlarında gelen Lovech Pomaklar Bunarhisar - Puryaliy ve Tuzakliy yeni köy kurdu. Az onlar ancak Pomaklar sadece yaşamış daha sonra Bulgaristan ve diğer Müslüman göçmenler yerleşti ilk. Vasil Kanchov, 1899 yılında yayımlanan notlar, From ki Bursa civarında çok sayıda Pomaklar ve Boşnaklar olduğunu gösterdi. Pomaklar ve Boşnaklar Mihalich olduğunu söyledi. Ayrıca Pomaklar Marmara Denizi'nin kuzey kıyısında yaşıyordu bulundu. Hepsi de düzenlenmiştir 1878 savaşı Osmanlılar Balkanlar'da onların mallarını en kaybettikten sonra.
O zamanlar Edirne vilayeti Pomaklar olarak köylerde yaşıyordu:
Dimotishka dedi: Kullen Burgas.
Ortakyoyska dedi: Dotlu.
Uzunkyupriyska dedi: Beykyoy, bunar Hasan, Sultan, Talishman, Turnadzhak, Kurtbey, Pavlovo, Mandra, Kestambol, Sazla-Malkoch ve Kadikyoy.
Babaeskiyska dedi: Kozbunar, Mandra, Katrandzha ve Burnusus Naimkyoy.
Sofuliyska dedi: Melik Dervent Bulgaristan'ın köyünde Kechros, Hebilevo, Hadzhiyuren, Kutrudzha, Mukada, Semerburuni birkaç ev.
Enoska dedi: Sultanitsa Enos ve şehir.
Keshanska dedi: Todorich ve Akadzha Kurtkyoy.
Hayrebolska dedi: Sholgam, Cherkazmuselim, Batkan, Pravchas, Danashman, Popkoy Perrin ve çeşmeler.
Gumuljina dedi: Terzyoren, Adadere, Gerdeme, Chalabla, Museveni, Baldaran, Eshekdere, Kazlach, Aylaka, Yen-Mahala Kirkovo Ortakchi, Sarpdere, Danakchi, Ipdere, Arabadzhikyoy, Kapinovo Aşağı, Yukarı Kapinovo, Chakalova, Tekedere, Balaja, Koyundere , Kainchukur, Yenikyoy, Yuvadzhala, Kerezli, pekmez, Gyurlyuk, Koyuolu, Karkma, Kuzren, Kovanlak, Yanev ve Pandak.
Ksantiyska dedi: Yasayoren, Almala, Okmanyeri, Senikovo ve Satres Sandevitsa.
Egrideriyska dedi: Hambardere, Reka Bozveli, Balakkyoy, Berova, Davudevo, ağaç, Valkanov, Dolashar, Ladzha, fındık, Sinkovo, Kotyli, Ahryankyoy, Alma, Sartkyoy, fildişi, Terzikyoy, Hovazli, Valchovo, Grass, Lesichen ve Erekli Yurpek .
Daraderiyska dedi: Daradere, Uzundere, Aşağı, Güneş, fayans, Sarakaz, Samlar, Makmular, Elehcha, Erma nehir Alamovtsi, Sarıyar, Banyo, Memkovo, Zhuvntsi, Alma, Ugurli, kayın, Şahin, Sharenka, Hint, Aşağı, bar Senikovo ve Suyudzhik Karaalan.
Aha-Chelebiyska dedi: Pashmakli, Alamidere, Arda Büyükdere, Alt ve Üst Sarayı, Viyuvo, Vlahov, Valkanov, Gyokchebunar, Dimari, Kirezli, Kotyli, Kokalich, Kyuchyukdere, bataklık, Mustavchovo, Pashevik, Petkov Pandazhak, Üst Raikovo, Smilyan , Soyudzhik, Tekir, Topukli, Tozburun, Taran, Fandazhak, Hasankovo, Chamladzha ve Changardere Enuzdere.
Rupchoska dedi: Tamrash, Kiraz, Osikovo, Petvar, Churekovo, Mihalkovo Chilikli, Selcha, yay, huş, kötü Dyovlen, Alandzhievo, Kasak, Dospat Gyumyushdere, Barutin, Chavdar Mahala Kainchala, Karadere, Derileri, Naipli, Dyusyukdere, Kestendzhik, Aygardere, Balaban, Nastan, Muğla Trigrad ve Katranchukur.
Makedonya'da, 1877-78 Rus-Osmanlı savaşı Müslüman nüfusun göçü neden yoktu. düşmanlıklar çok uzaklardan diğer alanlar. Kuzey Bulgaristan'da Bireysel aileler Pomak ya da karma köylerde Makedonya boyunca kurulmuştur. Birliğin 06.09.1885 in, Doğu Rumeli ve Bulgaristan Prensliği sonra, Makedonya yerleşimciler ve Rodop bölgelere göre kabul etmiştir.
80 ve 90's XIX yüzyıl, etnografik tarihsel ve istatistiksel bu bölgedeki çalışmaların Verkovich Hırvat ve Bulgar Vasil Kanchov yapmış olarak. Verkovich "Topoğrafik ve Makedonya, St Petersburg'da 1886 yılında yayımlanmıştır için etnografik makalenin yazarıdır
Vasil Kanchov 1893 yılında da vilayet İstanbul ile Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa yakasındaki Bulgar okullarında baş müfettişi olarak seçildi onun malzeme toplamaya başladı. Bu kapasite, o dört yıl sonra Osmanlı makamlarının şüphesiyle yatıyor yapıldı, davranışlarında imparatorluğun çıkarlarına aykırıdır. vilayet ve Sofya'da da yönetim çevrelerinde arasındaki Öte yandan anlaşmazlıklar ve Vasil Kanchov eleştiri ve hoşnutsuzluk nesne olarak ortaya çıktı. Bu nedenle, vilayet ve muhalefetine rağmen, o ve 1897 yılı sonunda Bulgaristan'a geri dönmek için istifa etmek zorunda kaldı
Selanik vilayet Pomaklar aşağıdaki ilçelerde yaşadığı Verkovich göre:
Nevrokopska (Goce Delchevska) - 96 köy (3.434 hane), Drama - 8 köyde (425 hane) Praveshka - 8 köyde (840 hane) Slunska - 1 köy (186 hane) Moglenska Nahit - Vardar Enidje dedi - 20 köy ( 1725 hane) Avren - Kukush dedi - 10 köy (1.700 hane) Veles - 20 köy (1.111 hane) Tikvesh - 32 köy (6.336 hane) Strumeshka - 21 köy (1.817 hane).
Üsküp vilayet - Radovishka - 11 köy (845 hane) Maleshevska - 2 köy (643 hane) olarak, Kalkandelen - 69 köy (2.120 hane), Kochanska - 17 köy (1.008 hane) Shtipsko - 1 Köyü (1.095 hane) ve Üsküp - 44 köy (2.911 hane).
Manastır Vilayeti - Manastır In dedi - 52 köy (2.190 hane), Ohri - 13 köy (577 hane), Kichevo - 25 köy (1.636 hane), Pirlepe - 22 köy (1.731 hane) Gevrenska - 19 köy (1.253 hane) yasaklama Okulu - 55 köy (2.398 hane) ve Kostour - 17 köy (1.127 hane).
Vasil Kanchov Demir göre bir Pomak köyü - Palma, dağ ve Kara Belasitsa evet arasındaki sınırda yer alan olduğunu söyledi. Petriç orada beş köy olduğunu söyledi Pomak - Budinitsa, Slimnitsa, Morovtsi ve Kamentsi Breznitsa. Pomaklar Petriç Maleshevska içinde ve Maleshevska Pomaklar biri olmuştur parçası yaşadı. Petriç gelip beş köy Of üç saf olduğunu söyledi Pomak ve her iki - karışık. tüm Müslümanların toplam 14 cami 4 mesdzhida 1 Teke 1 Türbe 3 medreseler ve 10 devlet okullarında söyledi. Melnik orada sadece bir Pomak köyü - Gradeshnitsa ve Kazan Üst Dzhumaya Pomaklar içinde Rila Dağı - Osenovo Tserovo dibinde iki köyde yaşayan ve bir dağ Vlahina eteklerinde dedi - Krupnik ve bir sağ bryak Struma üzerinde - Simitli. Onlar Razlog Malashevska Pomaklar ile irtibat yaptı ve dedi ki ne tüm nüfusun küçük bir bölümünü oluşturur. kültürel açıdan geri kalmış, Bulgarlar zaman gibi, ama iyi ekonomik edildi.
Köyde Nevrokopska Osikovo Pomaklar marangoz olduğunu söyledi - split panoları, villa, kürek vb shinitsi Skrebetno yılında ağırlıklı olarak kiradzhiystvo ele - pazarlarda köylerde mal taşıyan yaptı. Dolia gelişmeye kebeta ve Abby, bu kalın ve geniş ve idi yatak için kullanılabilir. Drama ve Serez bölgesinde büyük miktarlarda, teklif var ve Edirne vilayet içinde. Dokuma halı ve basit. Birçok kiradzhiystvo yaşıyordu. Ve köyün diğer köylerde çevresinde Dolia kebeta ve Abby yapılır ama dolenchani pazarlara onları sattı.
Giriş Tarihi bölge dağlık ve zordur. Bu Mesta nehrinin sol kıyısında esas boyunca yayılır ve batı nehir kamış ulaştığı, kuzey ve severiztok Krushev dağlara Aha ayıran - Çelebi ve Sultaneri. Dağları Ksantiysko içinde Türk nüfusunun Ocak Ksantiyskata yılında güney uzaklıkta. Chechko sadece küçük bir kısmı nehir Mesta yakınındaki nehrin sağ kıyısında yer alır. Nehrin tüm nüfusunu karışmış durumda - ve Pomaklar Bulgarlar. Bulgarlar kuzey, hakim ve orta ve güney - Pomaklar içinde. Chechko yılında alan insanlarla en fazla 60 köy. Idari alanda üç parçaya bölündü. Büyük bir kısmı Nevrokopska ait nehrinin sol kıyısında küçük bir bölümü Edirne vilayeti ve Drama için nehrin sağ kıyısında kalan Mesta söyleniyordu olduğunu söyledi.
Nüfus her şey onların liderleri tabidir. Nevrokop Giriş Tarihi Kafanın içinde köy Osoynitsa eski bir aristokrat ailenin durdu. Ondokuzuncu yüzyılın 90 yıllarında Giriş Tarihi yöneticisi Ali Paşa olarak adlandırıldı. O 70 yıl, 40'ı aşkın köy sınırsız güç vardı. Tüm anlaşmazlıklar bu çözülmüştür olacaktır. O dayak, kilitli ve engellemeler olmadan alınan herhangi cezalar. Onun alan tüccarlardan güvenli bir şekilde gitti. Herhangi bir yolcu soygun uğradığı takdirde, Ali Paşa zamanı telafi etmek ve daha sonra ağır mali keder ve hırsızın itirafları gerekiyordu. Bu nedenle hırsızlık nadir idi. Ali Paşa'nın evinde misafirler için ayrı bir oda vardı ve zengin bir ziyafet vardı. Genel olarak, mahalle saygı misafirperverliği idi. Her köye nerede yabancı ve misafirler karşılandı onun ayrı evi vardı. Bu evler geçti kendi mülkiyet vardı. Zengin misafirler için evlerinden ayrı odası vardı. insanlardan Ali Paşa toplama vergi ve hükümet uzattı. Ancak, ücretler düşüktü. Buna ek olarak, ordu ve rekruti için toplanmıştır. Ali Paşa baş hükümdarı idi ve her köyün köyişleri ele onun kodzhabashiya vardı.
Giriş Tarihi nüfus, sığır ile geçinmek ve arıcılık. İkincisi tarım ve dokuma durdu. Ayrıca birçoğu be gelişmiş lovdzhiystvoto. Yiyecek ve Drama ve Serez alacakların seferber yoksundur. Arıcılık da saygı oldu. Her köyde, Drama ve Serez satılıyor ve yüksek gelirli nüfusun giydi kovanlarını ve bal yerine şeker ve mum vardı. Vadi seeli çavdar, arpa, yulaf ve düşük yerlerde - arpa, nadiren - Sarmaşıklar. Ve dağların özellikle koyun otlatılan ve keçi ana meslekleri vardı.
Birçok yerleşim yılında yapılan temiz kalpli ve Abby, kim o hangi dolenchani gitmiş daha uzak pazarlara satılıyor. köy Vashtitsa adil Çevrede yer alıyor orada esas satılan mal alan insanlar tarafından üretilir. Bu bölgedeki üretim ve kereste, aynı zamanda bütün köy olarak iyi gelir taşınan yılında Zhizhevo, Kochan ve Marulyovo Debren. Burada da silah armalar satışı yapılmaktadır. Pepelyash köy ünlüdür zourna idi. Chechkite Pomaklar gururla Bulgarlar ile ilgilidir. insanların oynuyorlar Köylerde erkekler ayrı kadınlardan aldı. Mücadeleler ve yarışlar tüm Nevrokop Pomaklar ve kazanan bir haraç büyük ödüller aldı. Bu yarışmalar genellikle bayryami ve düğünlerde düzenlenmektedir. Borovo köyünde iki cami ve bir Mekteb var. Yerlerde köy nüfusu tütün nehri boyunca. Borovo ve diğer köylerde nehir boyunca tütün hariç. Osenitsa Köyü nehir Tisovskata iki saat uzaklıkta nehrin izdiham Ú Yerler dan yakınlarındadır. Bu köy chechkiya lideri Ali Paşa ve tüm ailenin koltuk oldu. Iki cami ve bir Mekteb edildi. Abby çok ve shaetsi yaptı. İşleme biraz ülkesidir. Sakinleri öncelikle sığır veya Köy Voshtitsa Oshtitsa ile nehir Rattan Mesta Nehri ù enjeksiyon sitenin iki saat yer olması ele alınmıştır. Ayrıca ve Abby shaetsi üretilmektedir. 26 Ekim tarihinde geleneksel Fair Dere Fuarı olarak tanınmıştır. İşte tüm nüfus chechko onun Abbey shaetsi ve dış satıcıları satılan ve yiyecek satın aldı. Tisovo Tisovskata nehri boyunca Borovo dört saat güneydoğu için, Chechko en büyük köyü olarak bulunmaktadır. Burada yapılmaktadır ezhenedelen Fuar ve ekili bağ. Tisovskata River Valley verimli oldu. Orada çevre köylerde çalışmış birçok terziler vardı.
Mehomiya City (şimdi Razlog kentinde) Razlog bölgenin merkezi oldu. Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 in, Bansko merkezi ilan edilemez temel sebebi sonra O bir şehir haline geldi ki, kendini Mehomiya Pomaklar yaşamış farklı. Şehirde var 820 evler Mehomiya, 300 Pomak, 516 ve 5 Bulgar Ulah idi. Bu köyün Bansko kasabasında daha iyi manzaralı farklı değildir. Pomaklar birçok ormanların düzenlenen geçmiş kara bir sürü var. Kentin iki kule, yaklaşık 20-25 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. Osmanlı döneminde burada Bulgarlar arasındaki ilişkiler Pomaklar dostu değildi. kibirlerinden davranmaya devam karşın Ancak Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 Pomaklar sonra artık Bulgarlar üzerinde baskı olabilir.
Kresna-Razlog Uprising Banya Pomak nüfus azalma. Köyde orada 500 evler Belitsa, bunların 100 Pomak idi. Yakoruda yılında 730 konut ve 354 kişi bölgeden vardı. barışçıl olduğunu burada yaşayan Pomaklar, ama çok yakorudchani Babic, komşularını edildi saldırılardan yaşadı. Köyde olan 130 Pomak vardı orada Bachevo 250 evler.
Topraklarının yerleşim babechanite batı Rodop Dağları ve sınırları içinde Dospatska bulunuyorsa Chepinsko (şimdi Velingrad) ve Razlog. bir Bogomiller isimlerini onlara yakın yerlerde iskan - yani ile Adı ilişkilerini diken. Bölgenin tek merkezi yer - ve birkaç kulübe vardı yaklaşık 3000 konut ve 15-20 bin kişi nüfusu ile Babek. Onlar aşağı Avram kulübe, kulübeleri, vb Yunuzovi gibi farklı isimler delik 32 parça var. Her bölüm kendi kodzhabashiya vardı. Babechanite iyi silahlı edildi. Esas avcılık ve sığırlarda da tar yaptı meşgul. Tarafından 1883 Babek Yaşar Efendi'nin ailesi tarafından, ama sonra öldü yönetilmektedir oğulları etkisi empoze edemiyoruz nüfus üzerindeydi. San Stefano barış antlaşması göre tüm Kraishte Babek Bulgar topraklarından oldu ama Berlin Antlaşması altında iki bölüme ayrılmıştır. Güney Osmanlı İmparatorluğu altında kaldı kuzey içinde kolibarski yerleşim bulmak için, Doğu Rumeli teslim edildi. Babechani tatillerde, insanlar iskambil çalışmamış ve Ramazan ayında bazı kolibarskite yerleşim hoca onların dualarını kutlamak gitmeliyiz. Onlar küfür vardı ve biliyordu en çok memnun. Bazı aile isimleri Müslümanların tipik değil, bu yüzden kendi kişisel isimleri yok Müslüman idi.
XIX yüzyılın 90 yıllarında Selânik'te Pomak vilayet köyleri toplam sayısı şunlardı:
İlçe Serres - Serres dedi - Yenikyoy. Demir dedi - Palmesh. Petriç - Breznitsa, Slivnitsa Moravitsi. Melnik dedi - Novo Selo, Potter, Gradeshnitsa. Üst Dzhumayska dedi - Osenovo, Tserovo, Bachinovo, Simitli Krupnik, Simitli çiftlik. Razlozhska dedi - Mehomiya, Belitsa Yakoruda Bachevo, Dobrinishte, Banya, Babek. Nevrokopska dedi - Teplen, Beslen, Kashitsa, Rakishten, Loznani, Valkov Breznitsa, Kornitsa, Lazhnitsa, Filipovo, kayın, Ribnovo Tsiropol, Osikovo, Skrebatno, Gorno Dryanovo Oreshovo, Dolno Dryanovo Dolia, Satovcha Dabnitsa, İskoç eteği dantelli , göletler, armut, Debren, Farbovo, Bobolin Manastırı, Slashten, Valkosel, Brashten, Vitov, kiler Tuhovishta, Goreshevo, Krabul, Borovo Popovo Vladikov vatandaşlar, Sartchan, somurtkan, Coluche, Rosilovo, Luben, Bor, Osenitsa , Lovchishta, Priboyna, Dablen, Maloshiytsa, Stiren, Shurdilovo, Kolyarba, Dobrezhal, Kalgovo, Kochan, Tisovo, Barhovo, Zhizhevo, Lyubcha, Marulevo, Bugatti, Verdzhenitsa, Aşağı Lakavitsa, Ülkeler Barshten, Kemik, Voshtitsa, Osina, Peru ve Rashovo.
İlçe Drama - Drama dedi - Eskikyoy, Bobolets, Siderevo, Pepelyash, Dzhirnovitsa, Krapitsa, Tifuta, Tiklevo, sevgili, Levotin, Zagorichane, Kozlukyoy, liken, Pasrevo, helva, Balaban, Kalovo, Gorunovo, Kariye, Katan, Pelpan, vinçler, Chernyagovo, Radibosh, Bakova, Kiraz, kamçı Leshten, Konishtan. Praveshka dedi - Kuchkar. Kavalska dedi - Eski boru, ağaç kabuğu, kemik, ve Prenchovo kına.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #11 on: April 08, 2010, 22:14 »
Selanik ilçe - Yenidzhe Vardar - Fushtani, Terstenik, Ronislavtsi, Gabrovo, Kozhushani, Perledovo, Novoseltsi, Straishta, Prodom, Konstantia, Slatina, 'kuzey, s Rozhen, Kavinyani ferrets dedi. Vodenska dedi - Manastırı Tsarnishevo, Pribadishte, Strupino, Tresino, Sbotsko, Kosturchani, Anavatan, Dragomantsi, Meadows, Bizovo, Krontselovo, Dzhedit, Karladovo. Tikvesh dedi - Kavadartsi, Vatosha, Negotino, Glishik, Mare, Manastirets, Dryanovo, Buhl, Stramashevo, Sirkova, Rosoman, Krushovitsa, Sopot, Türk Curia, Krivolak, Tremnik, Parzhdevo, Besvishta, Barevo, Veshin, Dolni Dishan, Damyanik, Küller , Voyshantsi, Bistrentsi, Dublino, Koreshnitsa. Doyuran dedi - Gorbasovo Aşağı, Yukarı Gorbasovo. Veles dedi - Vanichani, Dolni Vranovtsi, Orizare Yukarı, Aşağı Mill ve Orizare.
Vasil Kanchov Razlog birine Predela Pomaklar pass göre Struma Nehri vadisinde yaşadı. çok geçit Pomak köylerinde Osenovo ve Tserovo edildi. güney, Struma nehri Pomaklar sağ kıyısında için Kresna geçidin batı kesiminde karşısında yaşadı. Bu alanda öncelikle bir köy köy Krupnik, ve geçidin çıkışında başka 5 köyde Pomaklar oldu.
Bregalnitsa Pomak vadisinde üç yerleşmelerdir. İlk Malashevo oldu ve Pehchevo köylerde oluşan ve Berova Ratovo. kuzeyinde büyük bir yerleşim Pomak olduğunu - Tsarevo köyü merkezinde Piyanets. Ayrıca, beş köyde Pomaklar. Kumanova ve Üsküp'te bir Pomak köyü yerleşimciler tarafından Bulgaristan Prensliği itibaren yerleşim - ve Pomakkoy Yumer oldu. Shtipsko yılında bir Pomak köyü - Mushantsi vardı. Pomak küçük grup Belasitsa Mountain Pass Dowa İlçe tepelerin çevresinde yaşadı. Syar Struma yılında Yenikyoy Pomak köyü, XIX yüzyılın 90 yıl Lovech yerleşmiş sakinleri bulunduğu Selanik yola.
Yukarıdaki Pehchevo köy dağ eteğinde Vlahina de saka kuşu adını küçük bir kolu uzaklıktadır, üç cami ve bir kilise vardı. Köy pazarı olmuş ve özellikle et ürünlerinde işlem görmektedir. Tsarevo köyde bir cami ve bir Mekteb ve her Cumartesi ayrıca pazar durumuna gelmişti.
dağ Koshunitsa doğu yamaçları ise köylerde Prendzhovo, Kanala ve başka 15 köyde insanlar bir araya geldi.
Hakkında Shar dağlık birkaç torbeshite yaşadığı. En çok Debar edildi. Onlar Debar ilçesi güneybatısında ve dağ DeVol yatağı siyah duman yatak ayırma sorguç doldurmamak olarak üç ayrı grupta, en büyük kurdu. Bu grup, Ohri Gölü kadar torbeshka arazi vardı. Bu 4 torbeshki ve 11 karma köylerde Bulgarlar ile saf içerir. Temizlik torbeshki köyler şunlardı: Trebinje, Büyük ve Küçük Akut ve Jablanica. Ohri kısmında Ohtisi köyleri, Podgortsi ve Boroets Labunishcha - tüm karışık Bulgarlar ile. Tamamen ayrı olarak daha güneye oldu Raytsa köy, durdu. Arnavutluk'ta, ancak bulunduğu idari Ohri neden olduğunu. O zaman, çok endişeli torbeshite Bulgarlar ve taşınacak zorladı. İkinci grup Debar kentinde alan torbeshi İlçesi güneydoğusunda yaşadı. Dört köyün beş Bulgar köyleri torbeshki saf ve karışık ile oluşmuştur. Üçüncü Karchin, kuzeydoğu onun girişinde Debar ilçesi ve Küçük Nehri bölgenin bir bölümünde yüksek dağlar uzanır ve Radika Nehri, iki köy ve Yanche Mogorche yerleşmişti ulaşır. Bu sadece sekiz köy ve dört karma köylerde Bulgarlar ile torbeshki oldu. Merkezi bu yerleşim Zherkovitsa köy idi. Üst Polog yılında Kalkandere üç torbeshki köy Kalkandere den Şar Dağı yolun eteklerinde Gostivar bulunan söyledi. Gostivar köyü yakınlarında, o zaman Vranyovtsi uzanır - ve küçük bir köy Elovyane Urvich.
Başka bir büyük grup torbeshi Üsküp'te yaşayan dedi. Köylerine altı sakinleri Debar gelen yerleşimciler numarası vardı. bu gruba ve Gorno Vranyovtsi köyünde düştü, Velishka dedi.
Makedonya Prizrenska sınırları dışında geniş bir grup olduğunu söyledi. O Forest bölgesinde Şar dağlarının batı yamaçları memba Lyuma içinde nehrin yaşadı. Vardı köylerde 42 Gorski bulunmaktadır. Sakinler çoğunlukla bozadzhiystvo uğraşan ve piyasaya bütün Balkan Yarımadası gezdi.
Apovtsite iki gruba ayrılmıştır. İkincisi tamamen Üst Kichovo apovskite Sarbitsa köyleri, Bachishta, Yukarı ve Aşağı Stregomishta, Tsavivtsi işgal etti. Sadece direkt karışık nüfusa sahip oldu. Bütün köyler Kalkandelen, Kicevo ve Üsküp için gelen eski yol boyunca yerleşmişti. İkinci grup Aşağı Kicevo yerleşim. Bu Kicevo ve köylerde kaşıntılı, tilki, kasabasına gelen, müzakere gelmek apovtsite Plasnitsa, Krushitsa, Chelopech ve Trebinje. Onları Ayrıca köy yedi Modrishta apovski hane ve diğerleri vardı Bulgar edildi.
Kostour yılında torbeshki 14 köy sayılı olduğunu söyledi. Sadece bir-Zherven ve ayrılmıştır kuzey Kastoria alanında Correa yer almaktadır. Diğer 13 Kastoria ve Nesram güneybatı bölgesinde üç dışında, Bulgarlar olduğu diğer sakinleri arasında yerleşmişti.
XIX yüzyılda, Batı Makedonya dağlık kesimlerinde - Kalkandelen, Debre, Kichevo Kostur tüccarlar ve Sırbistan ve Doğu Makedonya onların gurbetchiyski daha yolları yön - Bulgaristan.
Prilep yılında küçük bir grup üç köyden oluşan - Debreshte, Peshtalevo Lazhene ve kimin yaşadığı ve Bulgarlar ikincisi olduğunu söyledi. Bu köylerde Mountain Barbarossa bulunmaktadır.
Üst Prespa yılında Manastır ayrıca torbeshi küçük bir grup olduğunu söyledi. Resne ilçe merkezinde yer alan onlar mıydı ve köylerde Sapodsko, Lahii, Tsaredvor, Darman ve Podmochane Kozyak. Son iki karma bir nüfus, ilk ve Bulgarlar yaşamış olduğunu ve ikinci - Arnavut. bu gruba ve torbeshkoto Bukovo köy Prespa ve Ohri olan nüfus da Arnavutlar ile karışık oldu arasında yer düştü.
önemli Tikvesh Pomak topluluk oldu. Tikveche Pomaklar üç ayrı gruplar oluştururlar. Çevresinde Kavadarci merkezi ve büyük Pomak köylerinde Vardar Nehri'nin sağ kıyısında Tikveche en büyük işgal verimli parçalar. İkinci grup Vardar Nehri'nin sol kıyısında ve nehrin Crna Dryanovo başkanı köy sağ kıyısında boyunca dar bir şerit üçüncü uygun çok sayıda büyük köyleri kapsayan Tikveche ve Pirlepe arasındaki yol. Toplam Pomak köylerinde 27 ve Tikveche yarısı nüfus oluşturmaktadır. çoğu var Bulgarlar çiftlik işçiler ve onların Ekili olarak çalışıyordu. Tikveche olarak Pomaklar büyük toprak sahiplerinin sahip arasında - ve Aggie silindirler. O bu İslam'a onların mallarını korumak için dönüştürülmüş yerel soylular, oğullarıydı varsayılır.
Başka bir büyük grup meglenskite Pomaklar. Meglena alan dağların arasında verimli bir ova içerir durumda Nidzhe Dağ. Hem dağ ve nehir Megleshnitsa form soyundan çiy birçok kolları vardır. vadide 49 köy, 13 tanesi - dağlarda toplam alan ve Bulgar, dördü Türk, diğerleri - ya saf ya da karışık Pomak Bulgarlar idi bir azınlık vardı her yerde. Bu grup için Müslüman ve Ulah köy Nate düştü. Meglenskite Pomaklar fanatikleri, bunların alan ve köy Sapotsko kiliseler inşa etmek için izin verilmemiş - Meglena kısmını idari merkezi. Birçok Tikvesh meglenskite ve askerler Sultan'ın bekçi olarak görev yaptı. meglenskite Pomaklar arasında da silindirler ve Aggie Tikvesh birçok toprak yönetilen gibi çok sayıda vardı.
Aşağıdaki on dokuzuncu v.e 90 yıldan Ortak istatistikleri Üsküp ve Manastır Vilayeti olarak Pomak köyleri:
Vilayet Üsküp - Üsküp ilçe - Üsküp dedi - Yumer, Aşağı miktarlarda Pagaryusha, renkler, kafasında Darzhilovo. Kalkandere dedi - Elovyane, Urvich, Vranyovtsi. Kumanski dedi - Pomakkyoy, Kosmatitsa. Maleshevska dedi - Pehchevo, Berova, Tsarevo köy Türk Gabrovo delik, Stanimir, Şehir, Zvegor, Trabatovishte, Istevnik, Tsarvenik, Kilimantsi. Shtipsko dedi - Ulantsi.
Vilayet Bitola - Bitola ilçe - dedi Bitola - Tarnovtsi, Resne, kayın, Spotsko, Lahtsi, Tsarev bahçesinde Darman, Podmochani, Kozyak, Slivnitsa. Prilep dedi - Peshtalevo, Debreshte, Lodge. Ohri - Pest, Velgoshta, Raytsa, Ohtisi, Podgorica Labunashta, Borovets, Vranino. Kichevo dedi - Kicevo, Premka, Sarbitsa, Bachishta, Stregomishta Yukarı, Aşağı Stregomishta, Tsarvivtsi, kaşıntılı, Staroets, tilki, Preglovo, Plasnitsa, Krushitsa, Chelopetsi, Trebinje, Modrishta. Yasaklama Okul dedi - Oboki, Obrele, Makelari, Aşağı Korgishta, Klabuchishta, Zhitineni, Kochi, Breshtitsa, Papranitsa Büyük, Küçük Paparanitsa, Crni Obortsi, Bayramovtsi, Gorentsi Yukarı, Aşağı Gorentsi, Vlasiki, Yablanitsa Dzhenishta, Trebinje, Klenyoe, Yaz, Streblevo , Sebishta, Big akut az akut Radomiritsa, Mireshi, gitti Sarpetovo, Tuchepi, Torbachi, Tırnovo Radovene. Resne dedi - Zhernovitsa, Vidoshi, Boletin, Trebinje, Veljo Brdo Raostoshe, Hadzhievtsi, Prisoynitsa, Skudrinyoe, Aşağı Kosovrasti, Mogorche, Yanche. Kostour dedi - Zherveni, Zhelin, Tsikoni, Dobrolishta, Drenichevo, Galina, Zabardo Zhelegozhe, boğaz, St Pazar, Osheni, Chetirok, Üst Papradsko.

Kresna-Razlog Ayaklanması sırasında Pomaklar
1878 ve 1903 İlinden ayaklanmasına

Osmanlı-Rus Savaşı 1877-1878 birkaç ay Razlog sonra Maleshevska Kresna-Razlog Ayaklanması başladı. Bu isyanın nedenleri San Stefano Bulgaristan ayrılığı Berlin Antlaşması'nın sonuçlandırılması sonra hangi koşullarda Makedonya ve Trakya Osmanlı hakimiyetine girmiştir ilişkilidir. Bu ayaklanmanın amacı Makedonya tahliye edilecek ve kurtarılmış Bulgar topraklarında asimile oldu. 05/09/1878 günü, toplantı, hangi Pahomiy Rila Manastırı, Banyo Marinov, Todor Chieftain Starchishta, bir Sırp lider Angel, George Bankası ve Georgi Todorov gelen keşiş dahil düzenlenmektedir. Karar Razlog Uprising onları ve ertesi gün dekolmanı olan 376 kişi sınır yürüdü oluşturmuştur götürüldü. 8 Kasım günü o Bansko yaklaştı ve şafak vakti o saldırdı. 9 Kasım tarihinde şiddetli çatışmalar sonra, köy götürüldü. 10 Kasım isyancılar Üst Dzhumaya geldi fakat On Müslümanlara karşı herhangi bir eylem değil. Tatmin sadece yağma ile. Ve Shteryu lideri ve 10 kişi onun dekolmanı alt Dragilishte üst yaklaşık 280 gönüllü katıldı. Muhafızlar Mehomiya, Banyo Belitsa karşı yerleştirildi. Banyo ve isyancıların Belitsa Shteryu lider arasındaki mücadele Pomaklar sonraki gün başladı. Shteryu lideri Bansko ile ittifak içine girdi ve 13 Kasım okumak Banya köyüne saldırı karar verildi.
Mehomiya Müslümanlar takviye gelene kadar savaş ertelemeye karar verdi. Bu nedenle myudyurat, Kadı, bir ve iki binbashiya Pomaklar müzakere sevk edilir. Toplantı Voytkevich çıktı - Pole ev ve iki lider Todor Banche. Müslüman heyet üç gün içinde, Pomak teslim kişilerle pazarlık olmaz istedi. Isyancılar, ancak, sadece onları 24 saat verdi. Delegeler kabul etti ve geri savunma sıkın döndü. 180 kişi ile 13 Kasım Shteryu lideri On köy Banya gitti. savaş Pomaklar sonra onun sayısız düşmanları, güçlendirilmiş ve geri çekildiler inatla büyük Konak Ali Ağa arkasında savundu, okul duvarları ve cami kalın taş duvarlar ile çevrili arkasında, diğerleri Mehomiya içine kaçtı süre. Isyancılar yangın Pomak Mahallesi'nde, belediye binası ama incitmeyecek ayarlayın. Konak duvarlarını aşmak için, isyancılar benim kiraz top ile hizmet etmiş ancak ikinci denemek ve patlama ve onun yardımı ile başarısız oldu. Müslümanların destek Aynı zamanda geldi ve bir okuma babechanska, ama yenildi. Bansko Todor Bayraktarov komutasında köylülerin bir birim Dobrinishte köyüne saldırdı. Pomaklar, ama savunulması yakında teslim olmaya karar verdi. 14 On Kasım kelime Nevrokop Osmanlı askerleri Bay Tefik liderliğindeki başlayan geldi. Todor Bayraktarov Dobrinishte yolunda Lily dağ geçidi ile Bansko geçirilen dar nehir ele geçirdi. Arkasında onları ve saldırı geçmek, ordu bırakmak ama bir köylü sonra istenilen silahını düşürdü ve patladı, askerler pozisyon buldu ve Bania terk ve köylerine yürüdü dragilishtyani ile savaşa girdi onları korumak. bir ürkütücü Banyo Panik halinde, köylüler, kaçtı ve akşam ile hiçbir Bulgar kaldı. Müslümanlar yanmış ve yağma ve böylece kayıpların intikamını başardı ve onların önce yaptığı fedakarlıklar. Bansko, Yukarı ve Aşağı Dragilishte Bulgar Üst Dzhumaya taşındı başladı seçin. 16 Kasım günü düzenli Osmanlı ordusu Nevrokop geldi. Bu Bansko dışında bulunan, 17 Kasım köye girdi. Komutanlar köyünde yanan izin verilmez ve sağlam kaldı.
Dekolmanı, Kresna Pass, köy lideri Stojan Starchishta başkanlığında yürüdü başka bir kaderi vardı. 7 Ekim günü, terk edilmiş köy Karshiyaka Potter yaşadıkları ve Pomaklar yanmış yolunda 50-60 kişilik taburu. 9 Ekim günü, direnişçilerin 1000'in Bashi köy Moravka da Pomaklar yaşadığı yakalamak için çevre köylerden toplanan sert bir savaş savaştı. Moravka içinde savaş direnişçilerin sonra hakim ve köyleri Pomaklar Breznitsa ve Slivnitsa yitirdi.
15 ve 20 Ekim tarihleri arasında, isyancılar güney, güneybatı Line geniş bir alan: Bir Üst Dzhumaya Belasitsa ve Gradeshnitsa hakim - Hemen hemen tüm Karshiyaka; güneydoğu - Predela için. isyancılar Belitsa Gradeshnitsa her iki taraf alabildiğine yakıcı arasında 28 savaş alanına Ekim'de gelen insanlarla doldurulan çarpışması yakınındaki iki küçük köy vardı sonra ama burada isyancılar başarısızlık acı çekti.
Osmanlı ordusu geldi ve Bulgarlar alan Curves meralarda savaşa girdi. Vastantsite, ancak öğeler mahsup kez Bansko dan kötü haber duydum, tereddüt, silah atma, aileleri alıp Üst Dzhumaya yerleşti. Osmanlı hükümetinin Üst Dzhumaya bütün mültecilerin eve dönüş sağlamak için duyuru gönderilen kısa bir süre sonra. Banche ilk af faydalandı ve dönüş başladı, ama kresnentsi makamına teslim etmeyi reddetti. Onlar ki vergi dzhezae üç yıl boyunca onlar geri döndü onları serbest bırakacak söz edildi. İki yıl sonra vergi gerçekten, ama onları alındığı değildi üçüncü hükümetin söz tutulur değil.
Makedonya ve Trakya beri Osmanlı İmparatorluğu Berlin Antlaşması altında kaldı ve bu nedenle ulusal kurtuluş mücadelesine devam etti. Makedonya'da sonraki yıllarda Ú doruk noktası ve Trakya İlinden Ayaklanması 1903 St tarafından yayınlanan yazında vardı üzerinde. M. Dobreva Kenderov ve Sofya'da Bildiriler Ulusal Arşivleri "belge, sayı (85-86), metin Osmanlı Türk dili ve özgün ODA İstanbul'da tutulur, orada nüfus Chepino bölgenin katılımı ile ilgili telgraflar isyan içinde. Bilgi bu bölge için çok daha az isyancılar geçerek diğer bölgelere kıyasla olan isyancı müfrezeler Osmanlı askerleri, vb savaşlar neden hareket
Her iki undeciphered telgraflar Selanik Hasan Fehmi valisi tarafından Yıldız ve sultanın sarayının ana ofisine 03/05/1903 tarihinde gönderilen bu sınırı yakınlarında 60 civarında isyancı konuşlanmış bildirdiler. Bu iki bant mağara gelen katılmalıyım ve Osmanlı topraklarına geçer. Diğer telgraf 23.08.1903 tarihinde gönderilen günü, bazı köy Demirdzhiler (Kovachevo) isyancılara katıldı ve yalan ve Chepino of razmirnitsi akın etti anlaşılıyor. Ne olursa olsun gerçekleri burada Pomaklar hariç Chepino köylerde yaşayan ve Bulgarlar düşünülmelidir. 19/20.06.1903 bir mektupta, ofis Sultan ana resepsiyon salonu ve Sultan ordusu genelkurmay başkanı Rıza Paşa'ya gönderilen, Avramov, yani belgelerin Batak insanların çevresinde bulunan göre kazmak siper başladı bildirdi. Aynı mektupta ayrıca köyün belediye başkanı otuz adet yük hayvanları ve iki öküz arabaları koşum takımı için temel ihtiyaç sağlamak için Korova emredildi bahseder.
D. Zagarovski ürün Avusturya-Macaristan Konsolosu tarafından Bitola King Ağustos ayında Dışişleri Bakanlığı'na Yayınlandı de İlinden ayaklanmasının açılması ile ilişkili olduğu ancak Bitola 04.08.1903 tarihinde tebliğ bilgi bölgesinde ayaklanmasının Evrimle ilgili içermelidir. Örneğin, düzenli Osmanlı ordusunun varış geciktirmek için, isyancılar, Bitola yoğunlaşmıştır telgraf şebekeleri tahrip köprüleri havaya uçurdu ve demiryolu istasyonları saldırıların hatları vb nesne en Müslüman köylerine ve askeri karauli oldu. Özellikler'i ve Resne, torbeshite galip de Müslüman chiflik gibi Arnavut köyleri Rama Tsravenets de yanmış. Ayrıca Resne altı ülke, bütün gece gök gürültüsü silah, ama saldırıya uğradı isyancılar geçmek için başarısız oldu. Diğer parçalar Prespa Gölü, Müslümanlar da savunmak için direnişçilerin hedeflenir. Bu bölgede torbeshite yılında köy ve Podmochane Darman esas olarak yaşadı. Kanlı şiddet Smilevo içinde nerede ilgili küçük garnizonuna karşı dua sırasında görevden alındı yapılmıştır. Prespa 250 kişiye Prizren, Bitola ayaklanmasının bastırılması başlamalı onun gaddarlığı için bilinen redifskiya tabur başkanlığındaki.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #12 on: April 08, 2010, 22:15 »
oybirliği Bitola tarafından Konsolos mesajlar ayrıca silahlı Müslüman gönüllü (Bashi) bacalar karşı tüm büyük savaşlara katılmıştır iddia etti. Bu vesileyle ve kapısına ciddi itirazlar yapıldı. Osmanlı yönetimi Ancak torbeshkoto nüfus yardım. Bu konuda bir örnek köy Zherveni içinde etkinlik, Kostour söyledi. 23/07/1903 günü, 400 isyancılar kabile reisi Poptraykov Lazar önderliğindeki köy kuşatma. Bunun sebebi olarak belli ki bu köyün bashibazouks sakinleri ve Osmanlı makamları ile işbirliği Bulgar devrimcilerin yakalamaya yardımcı organize bantların yerini yayınladı vb isyancı komutanlar silahlarını teslim teklif oldu. Köylüler ani ateşle önerisine cevap verdi ve iki isyancılar ve dört yaralı. Bazı direnişinden sonra, köy ateşe verildi ve kıyma.
isyancılar Kicevo saldırıya karşı 2 Ağustos 3 Son gece. Orada 500 civarında isyancı birliklerine Djerov L. komutasında tahsis hareket, ve C. A. Mitskov Sarbakov vardır. çoğu apovtsi edildi Müslüman sakinleri, panik girmektedirler. Bir dekolmanı Osmanlı ordusuna karşı meydana geldiği, bölgede Yuriya bulunmaktadır. Yerine direnmek, onlar çekildi ve kale kilitli kadar yardım varış, geç değil. isyancılar çekildi iki saatlik çatışma sonrasında Osmanlı Devleti Kicevo, ancak diğer bölgelerde Müslümanların durumu restore hâlâ ağır idi. Komite Razlog ve Tsonchev In Ağustos çeşitli köylerde sınırlı ve başarısızlıkla sona 1.903 çalıştı ayaklanma, alınan. bastırılmasının ardından isyan katılımcılara ücretsiz Bulgaristan'a kaçtı bu. Samokov ilçe yöneticisi kadar 28/09/1903 bir açıklamada, bu davete anavatanlarını dönmek için yanıt. Açıklama isyancılar ve askeri çatışmalar meydana köylere anılacaktır. Bunlar: Obidim, Kremen, Bachevo, Belitsa Mehomiya. Chetnicheski hisse Lozengrad ve Trakya'da yapılan, ancak daha sınırlı bir doğa vardı.

döneminde 1912-1923 yılında Pomaklar.

Balkan Savaşı 1912 sırasında Pomaklar

Savaş Osmanlı İmparatorluğu bu dönemde kaçınılmazdı. Bu Bulgar ulusal sorunun gelişiminde son süreçlerin bir sonucu idi. Rodop gönüllü Osmanlı ordusu ile yardım Balkan savaşı Pomak köylerinde. Sepe köyü mevkiinde (Kosice) Aha-Chelebiysko Karamandzha içinde savaşan 20 asker olarak verilen doğum ve Kavgadzhak. bir Rodop standartların altında mühimmat ve yedek parçalar Osmanlılar teslim olarak savaş içinde Kavgadzhak dan Pechinsko geri çekilmek zorunda kaldı. Osmanlı ordusu Pomaklar gönüllüleri bu katılan çekilmesi ardından, çözünmüş ve kendi köylerine geri döndü.
1912 yılında Bulgar askerlerinin, Rodop Dağları ele geçirilen ve Ocak 1913 ve teslim Edirne'deki. Sonuç olarak, Trakya'nın tamamı Bulgar hükümdarlar kontrolü altında idi. Rodop Dağları'nda Pomak nüfusu tamamen Bulgar topraklarında oldu ilk defa. Babek yakınlardaki köy ve Savaştan kabinleri 2000 üzerinde, ve sonra savaş yarım kaldı. 26/03/1913 of Razlog N. Saev papaz raporu, iddia o askerlerinin giriş ölümlerin sayısı bilinen çünkü büyükanne tespit edilemeyen kesin nüfus. Killed çoğunlukla muhalefet, kaçmıştı, ve salgın hastalıklar, öldü ki bu korkunç anda. Dyovlensko yılında yıkılan ve 3970 evlerin tümünü veya bir kısmını 33 köy yandı. Bunun sebebi karşı olduğunu her Tamrash köyleri Bulgar askerlerinin işgal karşı savaşın ilk günlerinde. ve köy yakma direnci kırmak için 21 Piyade Alayı, 9 Piyade Alayı Plovdiv ve İkinci Piyade Tümeni ilk tugay var. Eylemlerinin yönü Karabulak - Jagodina - Buynovo - dresser - altında Kayın İstasyonu - Grohotno - Gövren - Nastan - Poor - Rozhen - Karluk. Bu eylemlerin en önünde de yapılmış ve görünüşe burada çoğunlukla Pavelsko hvoynenska ve ikinci sınır alayı Yüzbaşı Stephen Peshev gönüllü takım ve orada liderliğindeki temelinden yıkmak köy Tamrash temelinde edildi esnaf hakim oluşur. Trigrad 120 Hacı 70 yılında Trigrad medresenin savaş sırasında öldürüldü. O öldürüldü arasında İsmet Hacı Syulman Memish ve Ali ve diğerleri vardı. Dyovlen In "Sakovitsa" orada ordusunun yüzlerce toplu mezar et kişi katledildi. "Kasapska çayır Dospat Yakın ve bu güne adlı stand" Rataysko mezar. Bu 40 yerel farmworkers pit ortak 9 Piyade Alayı Plovdiv tarafından öldürüldü chiflik olduğunu onlar aksesuarları edildi iddia zaten Dospat Osmanlı ordusu ayrıldı. yanmış köyler ve arasında Dyovlensko Barutin, Hasan Hüseyin Derviş tek bir köy evi kaldı. Bu soyguncular kendi olarak kabul körlük yüzünden kör bir yaşlı kadın buldu.
Bu dönemde Aha-Chelebiysko uğradıkları - 7 köy Dedeagachko içinde 1100 üzerinde konut - 10 köyde 300 üzerinde evleri ile boyunca. Frontline zaten geçti beri diğer köyler Ancak yakıldı. Dedeagachko Hıristiyan köyleri vardı gibi. Onlar düşman ile işbirliği içinde ve karıştığı edildi yakıldı ve Yaver Paşa'nın geri çekilen vücut tarafından yağmalanmış. Aynı mantık bir yanma ve Aha-Chelebiysko Müslüman köyleri yağma Bulgar askerleri tarafından yinelendi. Köy Karshila (Vievo) olarak savaş sırasında sınırın hemen yakınında nedeniyle yandı. Kundakçılık orta kısmında ve şiddet savaş var ve köy Ismilyan (Smilyan) sırasında. Köyde savaş uçağı sırasında Bostandzhiev Arif Hasan Sadakov Sulevi ve kardeş öldürüldü. işkence ve kötü muamele, ve diğer birçok köylü Were. savaş köy Yuryupek (Galabovo) In sırasında on kişi öldürüldü. panik Kapsadığı birçok köyden kaçtı. köy Alamidere (Col Serafimovo) korku içinde toplam nüfus ve güvensizlik içinde neden olmadan değildi. Belediye Başkanı Momchil Pichonov Türk çeyrek tam yanma kayıtsız kalmadı. Oğlu George Pichonov kırmızı-Mehmet Gelema suçlamalardan cinayet Kehaya ve bebek Ahmed ile uzattı - tüm razvanskata komşuluk. agupskata mahalle gelen Müslümanlar kurtuldu değil. Savaşın dehşetini, Bulgarlar parçası kuzeyinde ülkenin eski sınırlarına kaçtı ve insanların şehirlere güney Ege poz gelen bölge halkının yapmış. o taşıyabiliyordu ne ya tetikler Herkes evlerinde kurtardı. Köyden acımasız, kaçaklar tarafından kovaladım Dimari, Gümülcine ve Kotyli için başlı Alamidere. Dimari modern Yunanistan'da bulunan By ve köy sakinleri ulaştı uçak Yonuzdere (Elhovets), vb
iki farklı askeri ve idari yapıları - Drama ilçe - to Makedon askeri Gyumyurdjinsky Valilik ve ilçe ait yanısıra - Trakya askeri Valiliği için, Rodop uzağa kendi merkezi ofisleri uzak durun. erişmek için zor olduğundan, kolaylıkla kontrol değil, bu kez Bulgar politikacılar ve askeri Edirne Chataldja ve Bulair ve Makedonya'daki durum pozisyonları savunması kale kuşatması meşgul edildi. Rodop ise o zaman ne yeterli askeri güç normal bir yaşam sağlamak için yönetim düzeni ve güvenliğini ya da giymiş korumak oldu. Orada gerginlik değil anarşi eğer, o zaman en az bir derece beceriksiz yönetimi. İkinci Trakya Piyade Tümeni gen başkanı Aralık 1912'de Stoyu Shishkov gönderilen notları, ardından Ustovo komutanı seçin. Iliev her yerde dolaştı eşkıya açık öfke oldu. Bunlar, yağma tecavüz ve karışıklık yarattı. Aslında Rodop Müslüman din ve Ege Denizi hemen her yetişkin erkek vardı ispat Önemli psikolojik etki ülkenin eski sınırlarına göç ve kamplarda barındırılıyor. En sık olarak esir Osmanlı ordusunun yanında savaşa katılan sürdü. Sepe çeyrek köyden Özel mahkumlar köy ve mağaranın bile onun Osmanlı askeri üniforma giyerdi iddia sakinleri Turan tarafından sunuldu. Stanimaka mahkumlar askeri komut Lovech ve Pleven ve iletilmesine vardı orada vaftiz edildi ve Hıristiyanlar gibi bir yıl sonra geri döndü. Ismilyan yılında da esir vardı. Onlar Harmanlı içinde nerede vaftiz edildi alınmıştır. Tüm mahkumlar Karshila tarafından yakalanan bir asker yaşı idi. Onlar rehin alındı ve Karlukovo (Slaveyno) götürüldü. Bunlardan 12 kişi, daha önce Osmanlı ordusunda görev yaptı, harekete geçirildi ve vaftiz edilerek, Romanya ile sınır onları göndererek. Köy Davudkyoy (Davidkovo) cami bir buluşma oldu ülke içinde bir esir olarak gönderilmesi gerekir Pomaklar getirdi. O zamanlar köyde ve birkaç Bulgar aileler yaşıyordu. Bunlardan biri bir patron Todor Gazhala oldu. Bir Pomak ona Ali Salihov argatuval ve adli sürgün kaydedilmiş. Grup, ancak Salih ve babası var neden dönüşüm kaçınılmaz olabilir mi. Bu, bu sürecin dönüşüm kolaylaştıracak ve Müslüman halkın yeniden önemli ölçüde daha az olacaktır varsayılmıştır. Ama uzun değil sonra bantlarında bir Hıristiyan peşinde içine girmiş yakalanarak gönüllülerin çoğu.
Rodop ve Ege Denizi altı hafta - Ekim 5 14/11/1912, Meriç Nehri'nin alt ulaşır içinde otlatmanın Yaver tekne teslim kadar bağlı idi. Rodop-Ege bölgesinin nihai fethi ve 20/10/1912 tarihinde ateşkes, Hıristiyanlar ve Müslümanlar mültecilerin ilk adımdan sonra köylerine, daha doğrusu onları sol ne döndü. Alamidere Örneğin itibaren birçok evsiz Bulgar Costa serseri evinde sığınak bulduk. Hardelevo (bugün Bogutevo) olarak 1912 köylülerin savaş sırasında Yunanistan'ın sınırları kaçtı. In ilgili din adamları onların Hıristiyan inancını kabul ettirmeye onları yunanlaşmak çalıştı un toz, Yunan köyünde kuruldu. Hardelevtsi yine bildiğim kadarıyla İstanbul olarak ulaşılan yol vurmuş olabilir. Kaldıktan yaklaşık yarım yıl mültecilerin aşırı kalabalık nedeniyle oldu, onlar geri Hardelevo kıldı. Ama köy Alexy ve pop Pavelsko yılında Bulgar askerleri alınan iki gün sonra.
Broke dışarı Ekim 1912'de Balkan Savaşı ve Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Doğu Trakya ve Anadolu'nun Pomak torbeshko nüfusun deplasman neden oldu. dışında Golo Bardo ve Peshkopi gibi arazi Makedon ve Arnavut kısmının Bölüm Arnavutlar torbeshi yaşamış, Sırbistan ve Karadağ işgali altında kaldı. Londra Konferansı Elçileri Kuvvetler, 12 Aralık'ta aynı yıl yapılan Balkan devletleri üzerinde işgal Arnavut topraklarından çekilmeye, ama adlandırılan Sırbistan-Karadağ ordusunun kademeli çekilme tamamlandı geç 1913 yılına kadar Carnegie Araştırma raporu, Arnavut çok sayıda ve torbeshki köyleri yakıldı bahseder. evlerin sayısı Şar Dağları Golo Brdo of torbeshki alan yakıldı hakkında 386. Sırp makamları yeniden ev bu bölgede torbeshi sakinleri yangın seti ve Birinci Dünya Savaşı sırasında.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #13 on: April 08, 2010, 22:18 »
Rodop ve Christianization ve Ege Denizi (1912-1913).

1912 hazırlıkların sonunda Pomaklar Hıristiyanlığın ilk şiddet hisse kez işgal topraklarında Bulgar askeri ve idari yönetim kurulan başladı. Müteahhitler askeri ve yerel IMRO chetnicheskite oluşumlarının aktif destek rahipler Piskoposluk din adamı olurdu. Bulgaristan'da ayrıca daha az ateşli vatansever vardı o zaman, ama Pomaklar için örtüşmektedir. Genelde yazar gibi aydınlar, Anton Strashimirov temsilcileri idi.
Bazı Pomaks Christianization eylem Kilisesi Journal "ile ilgili bir makale, hangi adımlar atmaya anı kaçırmak Ortodoks inancına Pomaklar entegre yöneticilerin değil sorar özetlenen nedenlerinden biri. Madde devletlerin bu şiddet konusunda değil, bu hızlı ve güçlü eylem. Yazar, uygun bir zaman vardı. Bu durumda Kilisesi gazete, ancak bir kurumun görüşünü değil, kamuoyu yansıtan bu hükümetin onayı ile bir araya geldi ve muhtemelen hükümdar tarafından.
Bu vesileyle, Sen Sinod Meclisine St sekreteri Kostov Başbakanı Ivan Ev bildiriniz. Geshov Pomaks Christianization Kral Ferdinand ve Kraliçe ilgisini ve saray özellikle rahip Dr Aziz denirdi. Tsankov bu hareket çalışması hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız. Başbakan da şapel inşa etmek ve dini kitap ve vestments sağlayarak para toplama, ve yardım talep ederek Kızılhaç fonların kapakları, Sami, sandalet ve diğer giysi satın alma için o verilmesi Misyon iletilir.
Aralık 1912 sonunda sadece hazırlanan, kavuşum ve Ocak 1913 yılında vaftiz için hazırlık yapılmış olması gereken özel bir komisyon gönderdi. Bu sözde "manevi misyon, piskoposlar başkanlığında ve rahipler bir dizi idi. Başlangıçta onlar iki - bir Ege Denizi ve güney Rodop ve diğer için - Nevrokop (Goce Delçev) için. Ege - Rodop misyon Dragovitskiya Bishop Joseph, Genel Stara Zagora piskoposluk bölgesi, 1912 yılında rahiplerin ordu karargâhına şefi idi tarafından yönetilmektedir. onun yeni pozisyonda, yedi din adamları ve chanter de yardım etti. 25 Nisan Bishop Joseph On sağlık nedeniyle izinli gitmiş ama ofisinin Levkiyskiya Varlaam fil, Sofya piskoposluk papaz emanet edildi.
Güney Rodop içinde Pomaklar dönüşüm bir bekçi olarak atandı alanı, polisten büyük bir rol ve yerel halkın oynadı. Onlar dahil yeni inanç dönüştürülür için Pazar dualar ettiğiniz için izlenen ayinlerinde hangi yeni isimler dönüştürülmüş, Pazar için çan yenerek kaydetmek için pedleri giydi. Dahası, hatta İncil'i öğretmek hakkına sahiptir belirli koşullar altında. köy Eskikyoy (Arda Minor) olarak rahip ve yardımcıları Hasan Saidov petkovchaninat Dimitar Kurtev ellerinde silahları ile arama örneğin As-kilise prevarnatata Doom köylülerin sistemi dönüştürme yılında eski cami. Her şey hızla Candia ve chants olmadan geldi. Katolik yardımcıları kutsal su ve köylüler ile değiştirildi, sonra davlumbaz ile mevcut ve haçlar serpilir. Minare ve cami kulenin avlusunda bir ağaç yıkılmıştı ve köy papazı Hariton Petkovo tarafından Pazar kitle için çan atışını yaptı. 18 kişi köyden dönüşüm sırasında Petkovo Blatevo köyünde öldü ve Malka Arda Nehri köprü atıldı, sonra petkovchani değil ve pokrastitelya Pop Hariton yeniden inşa edip görevlerini başarıyla tamamlandı. Ancak, bazı Komotini'deki kaçmayı başardı. Bunlardan biri köy Petkov Hafız (ezbere Kur'an bilerek döndü) 1932 sadece, ama Hassan adlı tehdit edildi ve Bursa, o büyük bir aile bıraktı yeniden izseli için vardı. köy Yurpek (Galabovo) dönüşüm olarak 1913 yılında da ölümle sonuçlanan başladı. isteksizliği inanç, Ayşe Pashalieva değiştirmek dolayı öldürüldü. Yurpekchani tek bir yerde, vaftiz edildi ve bu amaçla ve cami kullanılmıştır. Rahip Red Beach uzak bir yabancı gibidir. 1912 sonunda isyancılar köy Dolashar (Zagrazhden) girdi ve ilk kurbanı Redjeb Bekir oldu. askerler geldi ve pop ile birlikte, ben kırmızı at sürdü. Yardımcı rahip Karshiliyata Ahmed idi. Köyün sakinleri toplandı ve bir cami dolazharskata dönüştürülmüştür. burada ve köylerin sakinleri vaftiz Were Baladzhidere, Kanievo, Sadazkyoy (susuz) ve Hasankyoy Alaburun. Hambardere kurbanı olarak ve onun isteksizlik inancını değiştirmek nedeniyle zayıf yaşlı kadın düştü. Birçok mülteci ve Gümülcine ve Bursa'da vardı. Çoğu Dolashar dönüşüm sonra döndü.
köy Syoydzhyuk (Vurbina) ise caminin minaresi yıkılmıştır. asılı simgeler ve bahçesinde bir kiraz içinde çan kulesi bağlıydı. Birçok köylü ormanları dönüştürmek için, kaçtı ama ordu çoğu yardımı ile geri dönmüştür. Onlar bir takım inşa edildi ritüelleri kutsal su ve tütsü okadyavaneto bir papazın sprey ile ilgili yürütülen edilerek onlara giysilerini öpmek ve onlara bir isim koymak gerekir. Böylece, bütün köy dönüştürülür. köy Syoydzhyuk dönüşüm içinde köy ve bir Slaveyno s.Petkovo birinin iki papaz içeriyordu. bir çocuk öldü, aynı zamanda, ama az köylüler kefen ile () adını değiştirene kadar defin için bez defnedilmesine izin yok. o uygun giysiler ulaştı olarak bütün köylüler, davlumbaz ve kadın verildi, onlar testemelite kaldırıldı. Hıristiyan gerektiğini diğer köylerde misyonunu yerine getirmek üzere, syoydzhuklii yalnız yeni inanç ve uygulama mevzuatı ile uyum denetleyen bıraktı. Bu amaçla, subaylar geldi gibi ve (vievchanite) ve Osman Hassan Volevski Truski karshilaytsite. Ancak köylüler, vaftiz olmak, bir cami bir kilise dönüştürülmüştür girdikten Müslüman ayini gerçekleştirmek için devam etti. köy Taran ilçe ve sakinlerinin kavşağı Christianization olduğu için bugün köy Trebishte yer alınır. Yunuzdere ilk İmam Hassan ise Kaftadzha vaftiz edildi. Onu ölümle tehdit edildikten sonra inancını değiştirdi. Sonra onu takip başkalarını istedi. Yunuzdere ve hiçbir karargah olarak. Askeri ve aceleyle kilise gerekçesi. Orada kavga ve dua etmeye dönüştürür. ve White River köy vaftiz oldu. Köylüler kendi davlumbaz ve kadın testemelite downloads verildi.
köy Davutkyoy (Davitkovo) Hıristiyanlığın ilk kurbanı fes biri köylüler oldu. İmam Hasan da onun olumlu inanç değiştirdi, sonra kap ve koyun. Minare, ama restore edilerek dönüşüm Ertesi yıl sonra yıkılmıştır. köy Elehchekyoy (Startsevo) dönüşüm olarak Kasım 1912 yılında köyde tarafından getirilen gerçekleştirilmektedir katır hala, hangi caminin ortasına yerleştirildi yüksek. Yetişkin su ile püskürtülür ve çocuklarda daldırma söyledi. Rahip nasıl vaftiz olmalarını öğretti. Cami bir kilise içine ve bahçede büyük bir ağaç çevrildiğini olan çan her Pazar yenerek Sandov Husein kule yapılmıştır. isteksizlik inançlarını değiştirmek nedeniyle köy çoğu, Bratsigovo sürgün edildi. Bir azı eylem Elehchekyoy yatıştığında sonra döndü. Bir köylü Trambash adlı, baş aşağı bir köprü, bu nedenle acımasız uvesili onu sindirmeye ve sonra önde devam nehrin su yerleştirdiği çok vaftiz ihmal Uzundere. Fayans (Sredets), el bombaları, Burevo, Kozarka, cobs ve çevresindeki köylerde alanda yerleşimlerde kesildi ve böylece Ravnitsa iki nokta vaftiz için yaratılmıştır. çini merkezi bir nokta olarak hizmet köyünde, içinde tahta minare kesildi. cami papaz avlusunda, üst üste inşa edilmiş bir levha İncil'i öğretmek Pomaklar binada. vaftiz yerine Ravnitsa Sevlievo gelen rahip meşgul.
Agushevi Aha-Chelebiysko yılında Sally ile 1912 torunları olarak konatsi Cheresheva ve konatsi Tozburun (Mogilitsa) onların kış yaz bulunabilir. Büyük alay bileşiminde isyancıların üç gruplarından arzu Albay Vladimir komutasında idi. Serafimov böyle Salih Agushevi döl Hıristiyanlar eski Boyar aile tanımak. Nedenleri agushevtsi dönüştürülmesi istenen olmak için iki tane vardı. Cins geniş bir arazi ve mera Rodop var. Pek çok sürüler sahipti. Ayrıca agushevtsi ve güçlü bir manevi etkisi vardır. cinsinin üyeleri Müftüsü (Hacı Salih, Müftü Aha-Çelebi olarak), medresetata Tozburun, Smilyan ve Smolyan (Hüseyin Efendi, Mehmed Agus öğretmeni) İmamlar (Dalgach Agus Efendi Taran köyünde), vs ve ilgili Agushevtsi edildi İstanbul gibi Agus Muhammed ile İzmir Körfezi ve Bay Hassan Shafka Filistin böyle Petref dan. daha ciddiyetle agushevtsi of Christianization geçmek için, vali Stefan katılımı ile gerçekleşti. Ana hareket Tozburun özel olarak daha sonra bir süt çiftliği, bu güne kadar korunmuş oldu kilise binası için uyarlanmış olarak oluşmuştur. Çabalar, ancak haklı değildir. Hıristiyan bir adla agushevtsi hiçbir soyundan yazılı değil miydi. Ayrıca, hiçbir kadın hiç de ikram edildi hiçbir giyim, giydi. Daha ilginç cins Agus Yunanistan veya Osmankata İmparatorluğu'na dönüştürme sırasında uçuş alınmamıştır. Kayıtlı sakinlik ve güven güvenle olaylar genişletilmiş aile göç tarafından kaydedilen açın. bir Mogilitsa agushevskite farmworkers, benim inanç değiştirmek için reddettiği için de koşum pulluk vardı. Nitekim, bastonuna bir Hıristiyan, ama kimse ona inandı, ikinci kez dönüştürmek zorunda. Kanıt çıplak elbiselerini çıkarıyorlar vardı.
dönüşüm Daradere (Zlatograd) sırasında 600-700 Pomak yüz Bulgar hanelerin sayılı. Böyle bir kompakt kitle için ve pek çok Hıristiyan din adamları ihtiyaç vardı. Hıristiyan grup Ali Bey, Emlener köy (Dobromirtsi) Karzhaliysko, Osmanlı Daradere parçalar ile taşındığı evinde muhafaza edildi. Rahipler ilk görevi üç dört cami ve iki mesdzhida tahrip oldu. O zamanlar Daradere Hıristiyan Kilisesi (idi şimdi Aziz George). Çok daraderenski Pomaklar belden aşağı zorla geçti. köy Tekir (Gri) manevi asimilasyon olarak Hadzhieminskiya Konak'ta 1912 sonunda askerler tarafından binada çevrili, Russell kutsal su oluştu ve Candia salladı. Dönüşüm köyden ve Gudevitsa edildi asistanı Maletsov Hüseyin, daha sonra onların Türk müfrezesi hak alınan bekçi aldı. dönüşüm gudevchani sırasında fiziksel şiddete başvurdu. Hasibe Kyorovska Ú bebek oğlu ile cami mülkiyet minaresi yıkılmıştı birlikte şehit oldu yağmalanmış ve gudeshevchani evlerinde bir katır ile tahrik. mal geri döndü yıl, ama sonra Bulgar evlerinde kaldığı tarafından profaned beri müminlerin Allah'a olan camide teslim yok.
Sarayı (Rudozem) yakınındaki kasabada ve Sarayı tek başına mücadele ve köyden bir eylem pop Tanyo Gyorgiev Ustovo yürütülen. Köyün silahlı isyancıların denetiminde güreşti sakinleri Sheriff Sherifov in evinde toplandı. Balkon Candia ve kutsal su ile bilek chimshir el sallıyordu. köy Ismilyan (Smilyan) dönüşüm yılında köy papazı Chakarov Chokmakovo Yardımcısı Belediye Başkanı Tomchev ile bir rahipti. Hıristiyanlık ve In ismilyanchani için Emin Ladzhaliyata bekçi ve Bekir yardımcı oldu. minare yaktı konashki kırılmış oldu büyük kompleksler ve Izvorishte mahalle tahrip edilmiş. 1912 yaşadı sadece Pomaklar Alt Ismilyan In. onların zorla dönüşüm sonra, Osmanlı İmparatorluğu'nun mülkiyet birkaç Bulgar köylerinden aileler yerleşti kaçtı Chomakov, Arda ve Gudevitsa. Bunlar arasında özellikle bu çaba içinde aktif George Yanakiev oldu. Erkekler ve fezzes tüketen peçe türban kapakları ve kadın dağıtım indirilen ve kulaklarını açmak için iyi bir sözcüğün Tanrı'nın bir rahip Chakarov tarafından vaaz duyabiliyorum verdi. Cami kiliseye dönüştürülmüştür. Ve işte o zaman Hıristiyan isimleri ve Simo Mitio edildi polis ve Sulyo Seitev Redzhebov Mehmed tarafından kurulmuştur. köy uçak sakinleri camide toplanmış ve dönüştürülmüş, sonra her Pazar Hıristiyan duaları öğrenmek zorunda kaldılar. Şubat ayında Ramazan ayı düştü ve oruç insanlar diye Ismilyan özellikle padarinat Mehmed Redzhebov onay geldi. yeni isimler için onlara sorun. Orada bir plan alan Morateva höyüğün bir şapel inşa etmek, ama olayların bu tür değişiklikler meydana gelmez nedeniyle. Ve o kilise inşa edecek yerde, taşların sadece yığınları bırakarak.
Balakdere (Rybnitsa) olarak, bile ve rahip Tahir Binbashov in evinde toplanan çocuklar, bir at bir asker geldi dönüştürmek için gerekli bir mektup okuyun. Sonra rahip katır sürme ve sipariş kadınlar kendi ritüel yapmak. Kadınlar ise, su ile tank döken ve uçuş alınmıştır. Changardere (Chepintsi), Baptist Pavelsko bir rahip olarak Hıristiyan inancını ilk Hacı Kyorovski getirmek için karar verdi. Ama o reddetti ve silah Padarski suçlandı. Ve burada caminin minaresi yıkılmıştır. İskeçe Eledzhe için bölgelerinde Osmanlı çekilmesi Chamurkyoy (bataklık) olan geç sonbaharda razvihrilo İncil'i, hemen sonra. Köy halkının tavuğun yarış için hangi türlü silahları görebilirsiniz geldi. Onlar Hristo Alamidere (Col Serafimovo) bir rahip tarafından yönetiliyordu. Baptist tüm erkek - on yaşındaki topladı ve cami onları koyduk. A red cross öpmek, onlar dayak atıldı. Bir köylü Myumyun Onbashiev adlı koparmak başardı ve caminin kapı olarak minarenin merdivenlerden aşağı inerken orada muhafızlar. O tırmandı olarak, yardım için bağırıyordu. kadınlar tarafından çevredeki evler ve hızlı düşünen plan erkekler kurtarmak için Heard. Şişeler kül dolu, kumaş onları sarılmış ve yiyecek getirmek muhafızları yalan söyledim. Bir zamanlar cami yerleştirilir, kadınların gözünde külleri atmak başladılar diğerleri tepenin etrafında dağınık süre ve çok Hıristiyan kaçmayı başardı. Biraz sonra çevrildi kadınlar ve çocuklar ve caminin minaresi yıkılmış oldu. köy Alamidere ritüel olarak Osmanlı döneminde inşa edilen, "St oluşuyordu Demetrius. Hristo Pop Chokmakovo onu ilettik. Bazı papaz giysileri giymiş ve bazı Christo ve Ivanko edildi. Zivko Raikovo Georgi Pichonov ve Kolyo Gogov tarafından yarışın papaz altında silah. Paylaşmak hiç soygun ve gasp geç değildir. Ve bu güne Vassil Hubchev evinde bir ceviz ve meşe kapı bir boyalı tavan kaydettiniz. Dikiş makinesi Kehaya Ahmed Dinyo Hubchev vb evde görülebilir
eponymous piskoposluk bölgesi topraklarında, daha sonra bir başrahip olmadan hareket etmelidir Nevrokop misyonu, eski Büyükşehir Theodosius Üsküp, mevcut altı din adamları ve chanter saptandı emanet edildi. manevi misyon üyeleri arasındaydı en BOC din adamlarının, Sofia Seminary veya Bachkovo manastıra rahiplere okulda çoğunlukla öğretmenleri hazırlanmıştır. 15/01/1913 günü, Sen Sinod Meclisine St Sekreteri Kostov Nevrokop Büyükşehir Theodosius Pomak, sonra eylem ilgili ilçe emniyet müdürü tarafından sonlandırıldı orada 41 köy değişmemiş olan 30 köy dönüştürülmüş Başbakan Geshov bildiriniz. 30 köylerin hızlı dönüşüm ve yardım koşullar Protokolü № 3 22.01.1913 ve Sen Sinod Meclisine yola, yani - Yoksulluk, açlık ve soygun, gasp ve cinayetleri isyancılar tarafından, vb yürütülen
Kuzey Rodopi olmak üzere dönüşüm ülkenin eski sınırları içinde güdümlü üçüncü misyon, kurulan Plovdiv Bishop Maxim ve piskoposluk bölgesi ile rahipler emanet edildi. Lideri Paul keşiş oldu. Giderek ülkenin eski sınırlarından görevlendirilen edildi rahipleri tarafından kendi stok arttı. Chepinsko yatağa bu misyonuna Nişan arkadaşı rahip Koev Konstantin şikayeti üzerine dava olduğunu başlamış ve onları soymaktan şantaj emilmiş böyle bir ölçüde. Oldu çok yaygın ve köylerde Müslüman tarafından terk ve yağma. tarafından kanıtlanan bazı dönüşüm lehine, Stoyu Karamandzhukov Shishkov ve Christo gibi. Atanas Strashimirov ki vaftiz zanlısı yapmak sadece bir bahane olduğunu ve yetkililerin bir ülke için utanç verici ve insanlığı bir şekilde hareket olduğunu. Tek amaç ki, peşinden kişisel zenginleşme olsun.
Protokol № 3 22.01.1913 ve Sen Sinod Meclisine üzerinde Hıristiyanlıkta Chepino payı yatakta o zaman sona geldiğini ifade olduğunu söyledi In. Kortikal, Banyo, Lyjene, 300 Rakitovo ev, 200 konut ve 200 evler Dorkovo Kostandovo vaftiz edilmiştir. Imam Dyovlen içinde (Devon) de aileleri ve köy kötü (Dyovlensko) cami ile bir kilise haline getirilmiştir çevrildi.

Offline pomak BG

• Historian
« Reply #14 on: April 08, 2010, 22:22 »
15/01/1913 günü, İncil'i manevi misyonu Dyovlensko bu köylerde battleworthy nüfus net esaret alınmıştır ve bu alanda dönüştürülür nedenleri oldu onların serbest bırakılmasını sağlamak için idi. Misyonu dönüşüm ve tutukluların serbest yardım için daha kolay başka bir işlem çalıştırmak için yetkililere sordu. Ayrıca edenler Hıristiyanlığı benimseyen, ekonomik nedenlerle geçici durumlar. Bu vesileyle, kişi 10 30 yıl için 500 kapaklar üzerinde Dyovlensko gönderilmek üzere, çorap 200 çift çarpılar sandaletler, 1000 Şamil ve 100 100 çift istendi, gömlek, pantolon, shaechni şerit, erkek hazır giyim, 5 - 6 yorgan, havlu, kadınlar için 100 renkli başörtüsü ve dönüştürür hediye için 100 leva. Nüfusun Tamrash yılında 14 köyde yatıyor ekonomik geri kalmışlık, nedeniyle bir 5-10 yarı çıplak, aç, kulübelerde yaşayan polusruteni ailelerin dönüştürmek için onları zorlamıştır.
Ayrıca, şehir Dyovlen Spasov komutanı köylerde kiliseler inşa başlayarak yardım istedi Dyovlensko 5-6. Bu vesileyle stanimashkiyat papaz C. Dimitrov On 02/02/1913 tarihinde niyetini tapınakta Chepelare yanındaki köyün (St denilen olacağını Bogutevo cami) olmak açıkladı Şehit Petka ve orada Pomaklar dönüştürmek. Mahala Sepe (Kosice) Aha-Chelebiysko 1908 yılında köyünde, cami restore edilmiş, ancak 1912 tarafından oraya minare olur. bir Türk kadın, büyüdü toplanan sepetmahalenchani, meşe ülkesine en büyük defne ve askerler minare olarak o kadar kullanarak şükran belirtisi olarak bir Bulgar subayı. subay ilk Ezan (namaz için çağrı) Türk anne onuruna kendi birlikleri ile gitti duydum sonra. Ama kardeşleri minare yıkılmış bir yıl sonra. Bu 21 Piyade Alay için isyancılar, Albay Vladimir Serafimov komutasındaki edildi.
köy sakinleri Bogutevo, Hava Kjupria (s) 04.02.1913 ve Dryanovo in, Cumhurbaşkanı SC, ST gönderdiği bir mektupta. Danev Hıristiyanlığın şiddet ve eğer onlar köklerine dönmek istediği, bunu 35 yıl önce yapacak, Osmanlı-Rus Savaşı'ndan hemen sonra şikayet etti. Onlar Başkanı Millet Meclisi BOC bu utanç verici hareket kapatılmalıdır ısrar etti. 23/02/1913 günü, Büyükşehir Plovdiv Maxim piskoposluk bölgesi yardımcılarından doğrudan rahipler dönüştürdüğünü ele geçirdi mallarının iadesi tanıtmak için yaptığı fil çağırdı.
 köy Karshila (Vievo) erkek esaret içine komşu köylerde harç içinde yerinden edilmiş kadınlar, çocuklar ve yaşlıların alındı yılında Chepelare ve Derekyoy (Mogilovtsi). Chepelare için kilise Derekyoyskata vaftiz edildi tahsis edildi Bu bölüm. Cami Chepelare içinde, ateşe verildi. Birkaç yangın bastırmak için çalıştı, ama ele geçirildi ve Dyovlen götürüldü. Orada vaftiz edildi ve köyüne döner ve sonra ve aileleri vaftiz edildi. Çocuklar kilise, sözlü ve din girildiğinde içine tanıtıldı ve ardından saç kilit kesti. Chepelare Hıristiyan Kilisesi Sultan kararının izniyle Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Yeni dönüştürür inancı güçlendirmek için yerel bir Bulgar Chorlakovitsa adlı onları söyledim Hıristiyanlığın detayları ve Pazar kitle onları götürdü. manevi şiddetten kurtuluş arayan bazı Chepelare Pomaklar koşucu Osmanlı İmparatorluğu'nun kabus yaşadı. Priest Yanakiev 19.04.1913 el üstünde onlar Krichim kaçtılar ve Türk aileler sığındı bu komite köy Pomaklar Churen içinde yaşayanların dönüşüm uygulamak için başarısız bildirdi. Buna karşılık, Bishop Maxim Plovdiv 20.04.1913 tarihinde kendi dioceses Mağarası, Haskovo, Stanimaka, Pazardjik, Karlovo Panagyurishte bu Türklerin dönüşüm yasak değildir piskopos milletvekillerinin bilgilendirdi.
Ortodoks ve Protestan ile Bağlantısızlar fırsat birisi Pomak çekmek için denemek zorundaydım. bu vesileyle 30/04/1913 tarihinde N. Saev ve papaz Razlog On bu Protestanlar henüz başarılı olmamıştır, ama rapor gelecek misyonerlerin içinde olurlarsa, nüfus, bazı sonuçlar elde edebiliriz gerekli maddi yardım sunuyoruz. 20/03/1913 günü, rahip Demetrius Kutuev gelen rapor belli ki kulübe dönüşümü üç komite ilgili babechanskite olduğunu. kiraz çeyrek ile yerleşim ikinci merkezi etrafında ilk komite Konyarevsko dönüşüm kabinleri ve üçüncü çeyreğinde Doganov - Babek köy merkezi. Her komite iki papaz, bir danışman, bir katip ve on beş polis koruması oluşturdu. hatta daha fazla güvenlik işbirliği için vardı ve askeri ve sivil yetkililer yerel. konyarskiya bölümü, insanlar hasta ve büyükanne gibi 1446 yılında 130 kişi hasta ile doganovskiya içinde 100 hasta - 869 162 ile 1300 kişi vaftiz edildi. Bu alanlarda nüfusun yoksul ve aç ve Komisyon gıda ve nüfus ek malzeme ihtiyaçları bu amaç için. Orada kim ciddiye kızamık ve bunların yaşadığı koşullar nedeniyle difteri gelen hasta değişmemiş.
Balkan Komitesi, Noel Buxton, Arthur Simands Sekreteri ve Fahri Sekreteri Edward Boyle tarafından 01/05/1913 tarihinde Başbakan Ivan Ev döndü başkanlık etti. Geshov söylentiler tarihinde, fethedilen yerlerde Müslümanların inanç değiştirmek zorunda müttefik kuvvetler ona ulaştı. Balkan Komisyonu edinme ısrar bu iddiaların çürütme.

Balkan sırasında Pomaklar
Savaş 16/06/1913 tarihinde

Bulgaristan paylaşımı Sultan eşyalar için komşuları ile anlaşamadı olduktan sonra her tarafta çevrili vardı. İkinci Balkan Savaşı Ters ve Pomakların Christianization sona erdi. 10.05.1913 belgesi olarak, Dryanovo B. Tonchev ve bölge rahibi yeni dönüştürür vardır karşılaşılan zorluklar bildirdi. onların evlerinin yerel halka göre bir Hıristiyan, ama içlerinde - Müslüman. Dahası, onların çocukları bahanesiyle hücre kasabada kilise restore edilmiş sonra Dryanovo köyü bunun için hiçbir durumda, ancak taşınacak bizim kilise, bizim okul, düşünce olarak istemiyorum "Hıristiyanlık çalışma istemedi . 02/09/1913 günü, rahip lakovskiyat enoreyski Atanas Stoyanov Hıristiyanlığın muhalifleri ile silahlı çatışma için duyurdu. Rahip 10 asker yollanacak ilk istedim ve sonra da görevlendirilen olmak ya da ateşledi. Müslüman ve okumak arasında silahlı çatışma kolektör, belediye başkanı ve rahip köye köyden yolculuğuna Dzhurkovo Manastırı bölgesinde Frezovskite çayırları oldu. Shootout yaklaşık bir saat için her iki tarafta acı olmadan sürdü. Ayrıca 14/10/1913 tarihinde Christopher B. kilise rahibi erkyupriyskiyat bildirmiştir Hava Kjupria (ler) kilisede henüz köyünde iki hafta sakinleri. Nedenleri iki papaz: Herhangi bir ordu veya polis koruması ve köyün ileri gelenleri ve Borovo Türkler, kendi Hoca liderliğindeki nüfusun tahrik yokluğunda olduğu gibi. Hoca o dönüştürür adlarını yakında telafi söyledi Plovdiv Osmanlı gazete aldı. Syoydzhuk (Vurbina) Pazar günü insanlar tepelere kaçtı, dua için bir kilise prevarnatata camide tahrik olmamak olarak. 24/12/1913 günü, Chepelare papaz Thomas Bolchev yayımlanmasından gösteriyor ki köy Gyundyuzitsa (Zornitsa) ve daha Bogutevo Pomaklar Temmuz Aynı yıl Hıristiyan rahipler ve görevlerini isteksiz düşmanlık. Belli bir konuşma köy papazı sakinleri arasında düzenlenen, ve Thomas Gyundyuzitsa Bolchev oldu. onun fes koymak çünkü rahip size ince korkuyor vermedi köylü sordum ve o zaman şimdi değişti yanıtladı. Rahip bir şey sipariş Chepelare içinde Pomaklar düşünme değiştirmek ve Hıristiyanlığı getirmek de yapılabilir bahsettiniz.
10/07/1913 Bu vesileyle, Büyükşehir Plovdiv Maxim Sen Sinod Meclisine, Bishop Basil, Yunan Rodop bazı bölgelerinde ajanlar sızmış olan Cumhurbaşkanı bilgilendirmek Pomaklar Yunanistan ve durum bildirilir silahlarını yükseltmek için onları teşvik etmiştir. Bu tür ajanların bile Babek ve Yakoruda, üçü yakalandı. savaş ve askerler Drama, Serez ve Nevrokop dan Gelen mülteciler de ve Yunanistan'da bir dönüş ve yerel halkın verdiği demeçte fazla nüfus tahrik. Sonuç olarak, köy belediye başkanı Babek, vaftiz Pomak, nezabuleni köyden yürüyerek kadınların yasakladı ve rahip huzuruna çıkacak bulundu. Ayrıca birlikte Babechanskite ordu kulübelerde Ege durumlarda gelmek nedeniyle çekilmiştir rahiplerin orada kalmaya korkuyordu. köy Florovo (Cvetin) Dimitar Marinov içinde 05/08/1913 d rahibin Bu vesileyle o piskoposluk bölgesi içinde dönüştürür arasında Hıristiyanlığın vaaz karşılaştıkları zorlukların nitelendirdi. Bireyler kiliseye vaaz duymak, ama gitti düzenli ziyaretçileri etkileyecek. kilise Florovo çevresindeki tüm kulübelerin Of 22 erkek, 12 çocuk ve 8 km yaşamış 1 kadın olmak üzere 35 kişi, yürüdüm. köyden. Protokol № 52 Sen Sinod Meclisine toplantısı 12.11.1913 tarihinde yapılan, içinde İslam'a yeni dönüştürür engeller ve şapka dağıtmak dönmek önlemler çağırılır. Toplantıda ağırlıklı olarak kulübelerinde babechanskite ve Razlog bölgedeki Hıristiyan rahipler Pomaklar karşı artan nefret konusunu ele aldı. gürültüsünden kaçmak için Dimitar Vassilev Yosiv fiyat rahip ve kimin kaçtı gerekli listeleri teslim etmedi dönüştürür olmak için şapka ve Sami dağıtıp sorumluydu.
Rakitovo Pr Geçici kilise papazı. 22/09/1913 Kanaychev, mahalle dönüştürür yürütülmesinde twist şikayet. savaş alanından asker döndükten sonra, Pomaklar artık kiliseye gitmek ve çocukları vaftiz edildi. yılında ölenler rahip de bağırdı. Ben "merhaba" ve aynı zamanda Müslüman isimleri birbirlerine adresi ile selamlıyorum. Rakitovo Pomaklar bu ruh hali içinde ve yaklaşan seçimlerde işbirliği. Pazar günleri ise 15, bir çaba Müslüman din dönmek ve 29 Eylül 22, köyün Pomaklar Dorkovo gelen kilise girmedi. O zaman erkeklerin ormanlar gitti ve kadınlar çiftçilik - yıkama, süre diğer günlerde olabilir sık sık görülebilir çalışan erkek ve kadın yıkayın. geç çalıştı ve insanlarla doluydu meyhanelerde bir konsey tutun. Orada vaftiz için yedi çocuk, papaz dört kez ebeveynlerinin kiliseye getirmek davet ve onu inkar edildi. Tüm hayvan ve mal ve kaçış için hazırlık satmaya başladım. Müslüman adlarıyla birbirlerine sağlayın. Çocuklar 15-16 yaş altındaki bahanesiyle kendi davlumbaz kırdı vardır fezzes giymeye başladı. Kadınlar Osmanlı döneminde daha fazla bulut vardır. Banya Atanas Zlatkov köyünde Parish rahip 01.10.1913 tarihinde dönüştürür tarafından tedarik cevap için ilan edilir. 1 On Aynı yılın Eylül Pazar rahip 28 erkek ve 14 kadın Pomaklar katıldığı bir vaaz teslim.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42