Author Topic: Bulgaristanda izlenen Türk dizileri yeni isim modası yarattı  (Read 7219 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Ülkede yeni doğan bebeklere artık Berk, Defne, İnci gibi isimler konuluyor

Bulgaristan'da geçen yaz döneminde çeşitli özel TV kanallarında gösterilmeye başlanan ve büyük ilgi gören Türk dizileri, ülkedeki isim geleneğini de değiştirmeye başladı.

Bulgaristan–Yunanistan sınırına yakın olan ve Pomak azınlığın ağırlıklı olarak yaşadığı Smolyan kenti doğum hastanesinin halkla ilişkiler sorumlusu Anita Çolakova, devlet haber ajansı BTA'ya yaptığı açıklamada, özelikle son bir yıl içinde hastanede yeni doğan bebeklerin çoğuna Türk dizilerindeki ünlü karakterlerin isimlerinin verildiğini bildirdi.

Çolakova, Türk dizilerinden bilinen Orhan, İnci, Ege, Onur, Berk, Atilla, Nuri, Kenan, Defne, Eliz gibi isimlere hastanenin doğum kütüğünde sıklıkla rastladıklarını belirterek, "Türk isimleri adeta moda haline geldi" diye konuştu.

Çolakova, 2009 yılı öncesi dönemde hastane kayıtlarında İvan, Maria, Georgi ve Nikola gibi tipik Bulgar isimlerinin çoğunlukta olduğunu ifade ederek , "Ancak artık bu isimlerin sayısı giderek azalıyor" dedi.

Bulgaristan'da özel televizyon kanallarında aralarında "Gümüş", "Dudaktan Kalbe" ve "Yabancı Damat"ın da bulunduğu 10'a yakın Türk dizisi gösteriliyor.

30.12.2009 15:08
Habertürk

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Ynt: Bulgaristanda izlenen Türk dizileri yeni isim modası yarattı
« Reply #1 on: December 31, 2009, 02:00 »
bu iyi bi haber sayin toska bakiniz bu yayilmis bütün balkanlarda arnavutlar kosovalilar bosnaklar makedonyalilar
büyük kismi türk dizilerini izliyor ve türkceyi hizli bi sekilde ögreniyorlar .tv den .ben sahsen cok seviniyorum
nedeni ise türk tv ler .avrupadakilerden   bir adim ileridedir .bu bir gercek cünki insanlar canak anten uydu antenle izliyorlar tv. baska secenekleri de var anteni cevirir almaca ya da italyan veya her ne isterse izleyebilirler .

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42