Author Topic: "Elvada Rumeli "Dizisini İzliyor musunuz??  (Read 8097 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline YavuzaLp

• Member
  • **
"Elvada Rumeli "Dizisini İzliyor musunuz??
« on: September 08, 2009, 20:51 »
Saygılar herkeze,Çok merak ediyorum "Elveda Rumeli" Dizisini izleyen kımler var bu sitede ve hangi yörelerden,ülkelerden izleniyor acaba.Benım Baba tarafım pomaktır, Çanakkaleye gelmişler taa dedemin babaları tarafından ilk önce pehlivanköye gelip ordanda canakkaleye dedemler gecmiş.Ben suan Ankaradayım.herkeze cok selam dostlar.
dizi benı cok etkiliyor. tam anlamıyorum giyinişlerinden kımın pomak kımın makedon kımın bulgar oldugunu.ama dizi baş rollerindeki oynayanlar sanırm pomak giyimi dimi ?Eşşeği "kamuş" a " otime" demesi sanırım pomakca dimi? ve bu mukemmel bir muzik var "jajane" gibi birseydi sanırm o makedoncamı? pomakcamı? ben pek kendi kültürümü bilmedigim icin kusurumada bakmayın. ailemde pomakca bilenler hep pehlivanköy cıvarında kaldı artık.

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Re: "Elvada Rumeli "Dizisini İzliyor musunuz??
« Reply #1 on: September 08, 2009, 21:19 »
selam sayin yavuzalp ben bu diziyi izlemiyorum cünki ben bütün kanallara ulasamiyorum hangi tv de dir bilmiyorum ben  rumelideyim  burda kalmayi düsünüyorum.

Offline YavuzaLp

• Member
  • **
« Reply #2 on: September 08, 2009, 21:36 »
aTv 'de bu dizi, ve inanın türkiyenın buyuk bir bölumu bu dizinin hastası. ben fazla dizi izlemem ama nedense kan mı cekiyor ne, her hafta Pazartesi aksam izliyorum nerdeyse. yaz bitti yenı bölumleri başladı verilmeye. siz nerdesinizki? türkiyede degilsiniz sanırm.ama türk tv lerini hemen hemen tum dunya izleyebiliyor benım bildigim kadarıyla.Trt yi zaten dunyanın 4/2 si cok rahatlıkla izliyor dunyada.aTv yi bilmiyorum. ha belki bilirsiniz, bazı türk cemaat tv leri de var "kanal 7-Tgrt-Samanyolu" gibi fedullah gülen e yakın, özellikle nerde açlık, nerde yoksulluk varsa oralara ne eder ne yaparlar bi okul dikerler,ve tv yayınını göturmek icin cok calısırlar. sanırm bizim soydaşlarımızın oralara giremiyo olabilirler:) girselerde fazla ünlü olduklarınıda sanmıyorum ama,cunku bizler biraz akıllıyız onlar icin.

Offline YavuzaLp

• Member
  • **
« Reply #3 on: September 08, 2009, 21:40 »
pardon siz iskeceli sizini. yani yunan tarafındasınız.anladım simdi ama neden size yayın gelmıyoki, ben yazın tatile, canakkale asos tarafına gittigimde kendi memleketim burasıdır, midilli adası tam karsımızda, ve cok rahatlıkla 10-13 yunan tv sini izleyebiliyorum .sizinde turk kanallarını izlemenız gerekir bence. trakyadan yayın almanız, buyuk olasılık bence.

Offline KRASİV

• KRASİV
  • Avarage member
  • KRASİV
« Reply #4 on: September 08, 2009, 22:36 »
Slm Yavuzalp ben bu diziyi ELVEDA RUMELİ başladığından beri izliyorum hemde buyuk bir heycanla ve merakla çünkü bir zamanların MAKEDONYA tam 6 ırk yaşamaktadır o zamanlarda yani osmanlı dönemimde dizideki öyküleri bir zamanlar dedem anlatırdı ve şimdi FİLM çekmeleri çok güzel şimdi daha iyi anlıyorum o zamanlar insanların nasıl bir arada yaşadıkları o güzel MAKEDONYADA ama düşmanlar yunanlar,bulgarlar,fransızlar,tarafından MAKEDONYAYI bölmek istemektedirler tıpkı şimdi FİLMDE oldu gibi RAMİZ efendi eşşeye diyoki otima yani biz pomakçada buna hadi yürü diyoruz  :) ben çok keif alıyorum bu FİMLDE ve tekrar YENİ bölümlerini başlaması beni çok sevindirdi aynı zamanda FİLMDEKİ müzikleri MAKEDONCA bazıları ise pomakça zaten MAKEDONCA ve POMAKÇA bazi kelimeleri aynı ve benziyor .. :) ;)

Offline YavuzaLp

• Member
  • **
« Reply #5 on: September 09, 2009, 00:09 »
Degerli KRASİV;
Mukemmel bir dizi ve içi dolu bir dizi,Hele Erdal ÖZYAĞCILAR ,ve ekipleri diziyi cok orjinal oynuyorlar.Turkiyeden o köye bir cok otobus kalkıyor trustik gezi icin.Turkiye bence biraz bıktı bu dogu aksanı , Aşiret, ağa dizilerinden.Şimdi Bu gibi Şivesi daha değişik olan dizilere cok yöneldi,Mesela bu dizi ve Ege Şiveli diziler cok tutulmaya başlandı.Benım Babamın akrabaları trakyada,pehlivanköyde bir kısmı canakkaleye izine geldiklerinde, mesela "hojj geldin, bree be" demesine, "isterim sana bisey söyleyeyim" ve "bizim kızancıklar" gibi kelimelerine bayılıyorum.Bu dizide hemen hemen aynı Şiveler.Ben Ankarada yım suan aslen Çanakkaleliyim,bizim oralarda macır, pomak arasıra denk gelir hep, ama Yaşadıgım ankara cok farklı, buranın şivesi %70 oranında dogu aksanı veya türevi,inan zaman geliyo,bıkmışlıktan kulaklarımı kapatıp oyle yürüyorum yolda.ama insanız işte hersey kötu degilki, iyi olan taraflarıda var elbet.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #6 on: September 09, 2009, 21:47 »
Rumeli kökenli olupta bu diziyi izlemeyen yoktur sanırım :)

Offline KRASİV

• KRASİV
  • Avarage member
  • KRASİV
« Reply #7 on: September 10, 2009, 00:04 »
Değerli YavuzaLp haklısın ben aşiret DİZİLERİNDEN çok sikildim hep aynı şey bitmez KAN DAVALARI ve AĞA rolleri hep aynı şeyleri oynuyorlar ben doğuda eskerlik yaptım için bunları çok iyi biliyorum yaşamlarını ve hayatlarını ama şimdi dedin gibi bu tür DİZİLER ELVEDA RUMELİ ve TRAKYA öresine ayit DİZİLER daha güzel ve izlenir halde bide üç,beş şivesi olunca dahada keyifli geliyor bana günaydın babişko  yada isteyim sana bişey söylem  ;) :) gibi şiveler çok güzel

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42