Author Topic: Помаци от Тетевенско- Галата ,Градежница...  (Read 538364 times)

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
ficinka -  Много малко знаем за помаците от Тетевенско-Ловешко,Галата, с.Градежница......,засега поне тук във Форума ни единствено pomak.BG/Хюсеин Мехмед/- дава някаква представа за вас,един народ сме помаци,но в интерес на истината почти НИЩО НЕ се знае за помаците от Тетевенско.Разбрах наскоро там ще има и събор.Знам,че има какво да кажеш,да ни запознаеш с народа там- обичаи,носии,култура,как правят свадбите,каква е тенденцията на по младите.. Ще ни е интересно когато имаш време да ни запознаеш с този наш народ-Помаци!

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
i az gi znam, nosiyat shalvari i sa  mnogo rabotmi
i cvetni nosiii, interesno mi za shalvarite ot kade e doshlo? i kakvo yadat pomacite kato yastiya?

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
a  ficinka za ribnovo kakvo znае... :)

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
za ribnovo razbrah edva kogato gi  davaha po televiziqta ,strahotno selo ,golqmo kat na6eto ,a qstiqta sa ni razli4ni ,kak da obqsnq,a za 6alvarite kato razglejdah tyk iz saita nikade ne vidqh to4no kat na6ite ,nikade ne vidqh da ima y4kyr se kazva tova det se vrazvat 6alvarite s nego ,mn sa hybavo istakani i razli4ni ,6te probvam da ka4a snimki na tez y4kyri ,pomak.bg  be6e snimal dve de4ica oble4eni to4no s taz nosiq harakterna za na6ite pomaci tyk ,nqmame prestilki kat tez na pomacite v ribnovo ima4e platovete sa po4ti ednakvi s koito 6iqt 6alvarite ,ot pastri po pastri,edinstvenoto ne6to koeto se e zabravilo e izpisvaneto na bylkite,no znam kak stava ,pravi se smes ot beltaka na qiceto i zahar ,maje se liceto s ....... ne si spomnqm kakvo to4no be6e i sled tova s taz smes i seykrasqva kat se nalepqt lotorki ili polenca kakto nie im vikame ,no vapreki 4e mn ot obi4aite ni sa se pozabravili vse o6te se izhvarlq 4eiz na bylkata ,

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
da saborat ni e posredata na septemvri,6te napravq snimki i 6te probvam da ka4a tyk,a mladite vse po rqdko obli4at 6alvari ,samo na meropriqtiq kat svadbi,kra6teneta,i t.n.seloto ni sew sastoi ot 2100 jiteli kam 2009 g.,samo pomaci nqmame balgari ili drygi ,dalgo e 7 kilometra,dosta e razvito v sravnenie s drugi sela,imame si y4ili6te do 8 klas ,detska gradina ,zdravna slyjba,apteka ,dori furna ,kakvo o6te ,horata sa mn drujelubni i gostopriemni,sa6to i mn tyrydolybivi ,

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
ami koe e seloto ficinka da ti doidem na gosti? shegichka be....
maika mi e ot slavshtica tetevensko znaesh li go? az ne sym pomak, no iskam da pisha za pomacite .......imam moi razkazi proza ''zvyn na chanove'' razkazvam za edni pomaci kozari s malkata im vnuchka fatme.
nadiyavam se da ya izdam.....a ficinka moje li da se zapoznaem? venci ot lovech pryatno mie.......
nadiyavam se da mi razkajesh poveche za vas i seloto vi?
gsm.0884169005
skype.PILEV79

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
az sam Fidana ,na men sa6to mi e priqtno,a seloto e Gradejnica ,razbirase 4e znam Slav6tica dori imam say4enici ot tam,6te te potarsq v skype,moqt e ficinka99

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Градежница е едно от чисто помашките села в Тетевенско. По извесните махали са Селимовата, Габара, Джамията и пр. Над селото се извесяват седем кули от които само три са оцелели. От тези градежи идва наименованието на селото Градежница. Хората в селото независимо че са помаци, до голяма степен са безверници. Вместо Аллах, често там се споменава приподата. Голяма част от хората там смесват религията с турската етност. Твърдят че не са мюсюлмани поради факта че не знаели да говорят турски. Някой от тях поради непознаване на религията и историята си получили чуство за малоценност и по внушение на българите дори приели и християнската религия. Голям е процента и на мюсюлманите. Това са хората който идват често по мевлидите и слушат проповедите ми. Доказателство за това са и по-големия процент от жителите на селото които желаят в селото джамията да се реставрира. Джамията на селото първоначално се намирала в средната махала. Тогава населението било сравнително по-малко. По това време село Глогово и махала Бабинци били към Градежница. Постепенно селото се разраснало и от него се състояли три села Градежница, Глогово и Бабинци. И трите села днес са с компактно помашко население заедно с село Галата. В района помаци живеят и в Добревци, Торос, Български извор, Кирчево и Борима, както и в турските махали на Кнежа и Бяла Слатина.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Da pravsi pomak bg 4e pove4e to sa bezvernici ,az mislq 4e e taka poradi tova 4e ne sa se po4yvstvali sigorni v kakvotop i da e ,pak i nikoi ne 4aka Allah ili gospod da my pomogne ,vseki raz4ita samo na sebesi ,moje bi im lipsva qsna predstava za vqra znam li ,vapreki 4e moje bi tova na6e bezverie ni se otrazqva mn ,sly4iha se mnogo tragi4ni sly4ai v seloto ,mnogo maldi hora izmrqha pri katastrofi ili drugi incidenti ,az li4no milslq 4e ne e zle da se restavrira djamiqta ,ako edin ne vqrva drug vqrva ,i tezi koito vqrvat imat pravo da ima kade da otidat da se pomolqt ,pak i vsi4kiimame nyjda ot pre4istvane ,moje bi 4ak togava moje da se promenqt ne6tata,a pri4inata poradi koqto ne se podpisvat nqkoi hora za djamiqta e slednata,pove4eto si mislqt 4e ako se opravi djamiqta 6te badat nakarani nasilstveno da nosqt feredjeta i tem podobni 6tyrotii,trqbva nqkoli da se zaeme da obqsni na tez hora za kakvo e taz djemiq pak togava da se tarsi saglasieto im ,pak i gledah tyk nqkade edno klip4e za ribnovo,vqrva6tite i nevqrva6tite mislq 4e be6e ,ot tova koeto razbrah e 4e tam donqkade gi zadaljavat da nosqt zabradkite i 6alvarite ,dori decata v y4ili6te sa dlajni ,pak i imat predmet koito izy4avat svarzan s religiqta,ti dobre znae6 4e na6ite hora ne vsi4ki ve4e nosqt 6alvari pak i zabradki dori ,e ot tova se strahyvat tyk ,da ne gi prinydqt da pravqt ne6to koeto ne vsi4ki iskat ,az sam se ojenila spored tradiciite i silno se nadqvam dokato doide vreme da se jenqt i moite deca tezi tradicii vse o6te da sa6testvyvat ,no ne bih si pozvolila da vtalpqvam na decata si 4e sa bezvernici ili 4e kato ne nosqt 6alvari ne sa pomaci,dori se radvam 4e proqvqvat interes kam tova baba im da im razkazva navremeto kakav e bil jivotat ,s te4enie na vreme sami da precenqt koe e dobro za tqh i koe ne ,vapreki 4e sam saglasna 4e ako spazvahme vsi4ko kato e bilo predi ne6tata 6tqha da sa razli4ni ,i jivotat ni 6te6e da e razli4en nqma6e da go ima tozi razvrat i t.n. blagodarq 4e si tyk i 4e si se zael da razkaje6 za proizhoda ni ,mislq 4e pi6e6e nqkakva kniga i ako ve4e e izlqzla s interes 6te si q kypq,badi jiv i zdrav

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
zdraveu pomak bg HUSEIN MEHMED AZ SYM VENCI OT LOVECH.....I ISKAM DA PISHA ZA POMACITE, MAIKA MIE OT SELO SLAVSHTICA TETEVENSKO I OT MALYK IMAM INTERES KYM TIAH KATO KYM NAROD.
NAESH LI NESHTO ZA NOSIYATA NA STARITE POMACI POTYRI I CHALMA LI E BILA? MOJESH LI DA MI NAMERISH SNIMKI

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
0884169005 E MOI GSM.SKYPE PILEV79 A KAKVI PROPOVEDI PISHESH, AZ  OT BIBLIYATA VIE PRIZNAVSATE LI ISUS   ISA? ZNAM CHE DA

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
praktikuva li se obryada sunet v galata i gradeshnica? a otnosno yastiyata po svatbi sym chuval che ima tradicionno yastie bob s meso.....koeto se servira sega taka lie?

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Аз една книга издадах и я продавах и в Градежница. Един от Габара знае незнае заяви че според мен произхода ни бил персийски. Такова нещо не съм писал, ама ако знае че българите за произхода си са на това мнение, ще ме боготвори хахаха. При мен имам още няколко тъй че няма да е проблем за мен да те снабдя и тебе. Стига когато дойда по Градежница да ми се преставиш. Ще му дам и на него една и ще му кажа ако съм писал нещо такова книгата за него ще е безплатна. Колкото до това което говориш, аз невиждам кой насила може да прилага каквото и да е било. Насила ни сменяха имената и ни фъргаха шалварите, ама за обратното не съм чувал някъде да е имало такова нещо. На едно място един писа че ние сме били добре, че са ни давали по 300 долара за да забулваме женице си. И така не разбрах кой ги е давал тези пари, че да забуля и мойта.
За предмета религия ако го ваведат в Тетевен и ако е християнски ще е голямо шоо. При положение че 80% от учениците са от нашите села. Ще се дигне такъв шум, че този предмет няма да просъществува повече от един месец (най-много). Аз поисках да го ваведа в Галата, за целта бях събрал повече от 80 заявления за две години. И въпреки законните основания, тогавашната общинска кметица Цеца Димитрова не ми позволи. Предмета си е редовен, преподава се във всяка една европейска страна. В България не одговаря на политиката. Тук целта е да не се знае много за мюсюлманската религия и населението да се очуждава от нея.
За децата също си права. По принцип всеки се ражда правоверен (непорочен), но всеки избира последством към каде да се насочи. Според мен добре ще е да се напътстват децата в религията. Да им се дава пример с другите деца, които поради пиянство и дрога катастрофират и пропадат. Доколкото знам в Градежница ще се състоят корбани поради зачестялите трагични случеи на деца. Всичко това да се дава като поука. А след това всеки да си отговаря за последствията. Аз често викам там на хората, че им проповядвам, не за да ги правя мюсюлмани, а за да разберат от какво се отричат. Че те се отричат от ислама, но в същото време не го познават.
Колкото до това че всеки разчита на собствените си ръце, за това не съм съгласен. Разчитайки на ръцете си засееш в градината си домати, ще бъдеш ли сигорна че те ще поникнат и в градината ти ще има берекет. Не всичко е до рацете. И най-големите атеизти, когато в тях се отвори една душевна празнота те търсят някакво спасени и гледат да я запълнят, като обикновенно тръгват по криви пътища, ходейки при ясновидки, екстрасенки, магьосници и пр.   

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Какво да ти кажа Каравели за въпросите ти отговора е тук You are not allowed to view links. Register or Login
Аз не пиша проповеди. Суннети се правят всяка година. Тази година например се обрязаха 31 дечица от Галата, Градежница, Глогово, Кирчево и Борима.
За нас Иса синът на Мериам е един пратеник, който има изцяло човешка същност. Той учел учениците си да вярват и да се молят единствено на Аллах (Отец), като ги научил на молитвата Отче наш. Той също бил обрязан, говял четиредесет дни в пустинята подомно на мюсюлманите, тъй като след това и огладнявал. Извършил е ритуалното потапяне като при мюсюлманите преди да приеме мисията си. Не ял свинско, не е проповярвал на сподвижниците си да се молят на изображения и на всичко това което днес сте вие християните.
Вие няматели такова традиционно ястие хахаха?

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
zdravey husein mehmed ISUS / ISA E SINYT NA BOG , taka pishe v bibliyata....niyamam namerenie da se zaiyajdam s teb ni nai malko........no tyi kato az se interesyvam ot pomacite i izsledvam tehniya proizhod, a inache ima razlichni versii .....nai izvestnatae che sa prieli isliyama nasila ot tyrcite, chel sym v edna knijka za galata i gradeshnica  kak sa potyrcheni, ot ordite na svirepiya MIZRA TATARSKI .no ne sym bil ochevidec i nemoga na sto procenta da viyarvam v tazi versia....a kolkoto do ikonite az sym evangelski hristiyanin i ne se ,oliya na ikoni a na BOG .pisano e che moje da go prizovem vav vytreshnata si staichka ,  misliya che truabva dase obichame nezavisimo ot religiyata bratko ......a za yastieto sym chuval , e imame tradicionni yastya i to mnogo.a vashata balkava si ya biva , pomacite praviyat strashni sladkishi a az mnogo obicham sladko.
ako idvam v galata moje dase zapoznaem lichno ako imash jelanie? v momenta pisha razkazi proza ''ZVYN NA CHJNOVE''za pomaci kozari v planinata , dano ya izdam.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42