Author Topic: Sorgunlu meçhul Pomak pehlivan  (Read 9185 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline plevnepomak

• Senior member
Sorgunlu meçhul Pomak pehlivan
« on: May 20, 2009, 20:50 »
Esir Kampındaki Güreş:

Molla Seyit, Balkan Savaşı' na ka­tılmış, büyük kahramanlıklar göstermiş, esir de düşmüştür. 5 yıl esir kalmış. İn­gilizler güreş yapan pehlivanları esir­lere gösterip:

-  Bizim pehlivanlarla güreşecek var mı? diye sorduklarında,

Seyit pehlivan:

Ben güreşirim, der. Güreş başlar. Seyit pehlivan rakibini yakalayıp, yı­kacağına aklı kestikten sonra, yerden bir taş alır, bir kaç kez sıkar, sonra pa-zularını şişirir. Böyle yapınca ar­kadaşları Seyit Pehlivan' m galip ge­leceği işaretini aldılar. Çünkü; her güreşten önce Seyit Pehlivan böyle ya­parmış. Çetin bir güreş sonunda Seyit Pehlivan Sicimoğlu gibi, İngiliz gü­reşçiyi de sırt üstü vurur. Seyit Pehlivan' ı iyi bir döverler. O sırada elinde pala bıçakla kalabalığı yararak gelen bir kişi Seyit Pehlivan'ı alıp, kaçırır. Türk esir­leri Molla Seyit Pehlivan'ın öl­dürüleceğini zannederek çok üzülürler. Birkaç ay Seyit Pehlivan esir kampına gelmez. Kampa aşırı derecede kilo alarak döner. Bu sürede Seyit Peh­livan'ın beslenerek zürriyetinden faydalanıldığı anlatılıyor

Esrarengiz Yıkılışı:
Güreşi dillere destan olan Molla Seyit Pehlivan'ın yıkılışı da esrarengiz. Kendi köyünde bir güreş esnasında peşrev yapar;

-  Dişime göre bir pehlivan yok ki halka biraz güreş göstersem, der. O sı­rada omuzunda heybesiyle zayıf bir kişi:
- Ben güreşecektim diye seslenmiş. Halk: "daha önce gelseydin, baş güreş kaldı" der.
- Olsun, ben de başa güreşirim, di­yerek, Seyit Pehlivan'ı tuş eder üzerine oturur. Kalkıp halkı selamlar:
- Bana Pomak Pehlivan derler. Başa konan mükâfatı, Sorgun'daki Urfani'nin Hanı'na götürün, der.

Seyit Pehlivan ağlayarak sahayı terkeder. Pomak Pehlivan' m nereli, kim, oraya nasıl geldiği hususunda kimse bir şey bil­miyor. Geldiği gibi sır olur.

İnsan güzeli diye tarif edilen Seyit Pehlivan'ın hanımı bir zurnacıyla kaçar. Sonu sefalet içinde öldüğü an­latılıyor. Sülâlesi Mehmet Ali adında bir torunu güreş yaparmış. Ancak o da as­kerde ölmüş. Molla Seyit Pehlivan ve bütün pehlivanlarımızı rahmetle ana­lım.

kAYNAK; You are not allowed to view links. Register or Login - 81k -

Pomak Pehlivan' m nereli, kim, oraya nasıl geldiğn bilinmesede sitemizde sanada kucak açtık ve artık ölümsüzsün sorgunlu pomak pehlivanım,

Offline merkur

• Senior member
Ynt: Sorgunlu meçhul Pomak pehlivan
« Reply #1 on: May 20, 2009, 20:59 »
saygıyla ve rahmetle anıyoruz paylaşımın için cok teşekkür ederiz plevne pomak saol var ol......

Offline plevnepomak

• Senior member
Ynt: Sorgunlu meçhul Pomak pehlivan
« Reply #2 on: May 20, 2009, 21:07 »
You are not allowed to view links. Register or Login
saygıyla ve rahmetle anıyoruz paylaşımın için cok teşekkür ederiz plevne pomak saol var ol......

Ecdadımız her yerde nam salmış , onları anmak, gelecek nesillere kazandırmakta bizim görevimiz olmalı. Selamlar ve saygılar sana Brate.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42