Author Topic: DÜNYA POMAK BİRLİĞİ  (Read 20723 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline MrZgrSn

• Member
  • **
Re: DÜNYA POMAK BİRLİĞİ
« Reply #15 on: May 28, 2010, 05:45 »
Bir birlik, bir dernek, bir örgütlenme yapılmadan önce halkın şu yada bu şekilde bilinçlendirmesi gereklidir.Bu görüşe katıldığınızı düşünüyorum.Bunu göz önüne alarak;"POMAK HALKI BİLİNÇLENDİRİLMELİDİR" sözümü yineliyorum.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #16 on: May 28, 2010, 09:13 »
Bilinçlendirme işi hiç şüpheniz olmasın ki Pomakların yaşadığı tüm devletler tarafından hassasiyetle yürütülmektedir. Her birisi kendi politikası uyarınca bize ayrı bir köken ve kimlik önermektedir. Bu nedenle Pomak kimliği (Bunu maksatlı bir biçimde kullanmak isteyen biri hariç) hiç bir ülke tarafından kabul edilmemektedir. Vatandaşlarına tek bir kimlik dayatan ulus devletlerin empozisyonu altında diğer başkaları gibi kimliği kabul edilmeyen Pomaklar yaşadıkları toplum içinde negatif ayrımcılığa uğramamak için kendi kimliğini ön plana çıkarmaktan çekinmektedirler.

Burada problem; etnik köken farklılığı gerçeğinin vatandaşlık bilincine dayalı millet aidiyetine tehdit olarak algılanmasıyla vatandaşlığa dayalı millet kavramının  da tek etnik kökene indirgenmesidir. Millet ise belirli bir etnik kökenden gelenleri değil, etnik kökeni ne olura olsun bir ülkenin resmi dil ve kültürü altında bir araya gelmiş toplumu ifade eder. Ancak farklı etnik kökenden gelen vatandaşlara sadakatlerini ispat için kendi kökenlerini unutması istenmektedir. Halbuki hem kendi kökenine sahip çıkmak ve hem de bu devlete sadakatle bağlı kalmak gayet mümkündür. 

Offline Karacaovalı Pomak

• Avarage member
« Reply #17 on: May 28, 2010, 15:47 »
Geçenlerde okuduğum okulda bir anket yapıldı.Ankette her çeşit soru vardı.Ama benim için anketin en can alıcı sorusu şuydu ;'' Kendinizi nasıl tanımlamaktasınız? '' Şu an anımsayamadığım bir çok şık vardı.Hatırladıklarım...Türk,türkmen,kürt,alevi,sünni,ermeni,rum,çerkez,laz,abaza,zaza,adige,manav,dadaş,boşnak,arnavut,balkan göçmeni ve Diğerleri..... diye bir bölüm.Anlıyacağınız Türkiyede ne kadar azınlık ve grup varsa hepsi sayılmış.Şıklara göz atarken gözüm ''P'' harfini yani ''Pomak'' kelimesini aradı fakat bulamadım.Üzgün ve gururlu bir şekilde ''digerleri.....'' yazılan bölüme büyük harflerle POMAK kelimesini yazdım ve kendi kendime düşündüm.Dedim ki daha biz kendimizin ayrı ve özgün bir millet olduğumuzu bilmiyoruz , el olan ne bilsin.
Türkiye de Pomakların kim olduğunu bilmeyen milyonlarca kişi var.''Ben Pomakım'' dediğimde ;onlarda kimmiş diyene çoook rastladım.Demek istediğim şu ki Dünya Pomak Birliği gibi dernek veya kuruluşlar bzi Pomaklar için fayladı olabilir.Böylece ilk önce kendi insanımıza sesimizi duyururuz.Sonrada dünyaya...Herkese sevgi ve saygılar.

Offline pomakgücü

• Member
  • **
« Reply #18 on: June 28, 2012, 15:32 »
öncelikle pomakların pomak olduğunu bilmesi lazım. Özellikle büyük şehirlerdeki orta-üst gelir grubu pomakların çoğu kimliklerinden habersiz. dünya pomak birliği en son aşamalarda gerçekleştirilebilir.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42