Author Topic: Песни на помаците от Тетевенско  (Read 31894 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #15 on: April 10, 2010, 15:17 »
За Арбанаси си прав, че са били албанци християни, бежанци от Албания. Такива са и Лясковец и Горна и Долна Оряховица. В Арбанаси обаче през 17 или 18 век цялото население измира от някаква епидемия и на тяхното място идват българи. В една от средновековните църкви там съм виждал изображения на тамплиери.
Произхода на тамбурата следва да се изведе от азиатските номадски народи, които я пренасят в Европа още по времето на хуните, и от тогава тя става неразделна част от музиката континента. В Хърватско е издигната в национален култ. Всеизвестни са сицилиянските мандолини- също форма ан тамбурата. Казаците свирят на баян, северните руснаци на балалайка. В Турция саза е много популярен. Всики тези инструменти са форми не един и същи музикален инструмент. Между другото съм чувал, че една от формите на тамбурата действително се казва бугарина.

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #16 on: April 10, 2010, 17:52 »
Това - за достоверност на писаното по-горе:

Я подай ми, Донке ле, тамбурата,
Тамбурата, Донке ле, от стената...

или:

Тамбурице, моя денгубице, леле,
Изгубих си дълги зимни нощи

или:

Алия, море гидия,
Шо й ова чудо от тебе
Со тая пуста тамбура!

(66 Македонски песни, събрани от Добри Христов, с. 140, № 52)

Нат глава ти стоя, либе Златке ле, с булгари ти свиря
Спиш ли, разбуди се, либе Златке ле, стани, разсъни се.

(Сб. Народни умотворения, VI. 27, 18)

Гьорги на дюген седеше,
Цървену вину пияше...
С меднъ булгъря свиряше.

(Сб. Народни умотворения, X. 27,2)

Еннъш/къ/ дъ се издигнеш,
Издигнеш дъ ме пугленнеш
Ф учите между вяшките,
Дъ те деойко испишъм
На мойтъ уйгун булгъря,
Уйгун, деойку, тъ дюзгюн.

(Сб. Народни умотворения, X. 27, I)

Стани ми, майчу, йоткачи
Мояна ситна баламоа,
Ситничку да ти посвирям,
Жеалничку да ти попеам.

(Сб. Народни умотворения, I. 34, II)

...Ситна баламоа цоанкашеа,
С баламоа дума думашеа...

(Сб. Народни умотворения, VII. 40, 18)

...Дочу, свират карадузен,
Ми си свири стар Балабан,
Син Янкула танец воде.
Танец со триста хайдути.

(Братя Миладинови, Народни песни, под редакцията на М. А рнаудов, с. 337, № 226)

Тамбурата е най-древният музикален инструмент, известен от архиологията. Неин първообраз може да се види в египетски стенописи от ХVІІІ династия (ХVІ в. пр. н. е.) Но е пренесена в Египет от Азия.
Царството на тамбурата в България е Разложко. Там са се изработвали и употребявали в музикалната практика двуструнни, триструнни, четириструнни, шестструнни, по-рядко осем- и дванайсетструнни тамбури. При ловешките помаци е разпространена малката триструнна тамбура (байлама).

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #17 on: April 10, 2010, 18:15 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Ot Tetevensko - selo Galata:

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #18 on: April 10, 2010, 18:26 »
Голямо, голямо благодаря! Невероятна песен е. Кой я изпълнява?

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #19 on: April 10, 2010, 18:29 »
Pevicata e ot Gradejnica

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #20 on: April 10, 2010, 19:20 »
Безуспешен опит да кача снимка.

You are not allowed to view links. Register or Login

Не знам как стана. Спомен от първото ми идване по тези места :)

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #21 on: April 10, 2010, 19:45 »
You are not allowed to view links. Register or Login

1978 г.

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #22 on: April 10, 2010, 22:28 »
Браво ivetko, справяш се отлично  с всичко! Наистина тези снимки са правени през тези години които си посочила, къщите са вече в повече и изглиждат по друг начин!  ;)

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #23 on: April 11, 2010, 00:05 »
Благодаря! Виждала съм как изглежда от Google Earth ;D

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #24 on: April 11, 2010, 02:03 »
Песента наистина е страхотна,Маамудова майка,изпълнява се от Фиданка Аладжова от Градежница е да ,  а клипчето е сътворение на нашият съфорумник тук pomag,част е от един  CD -Кенар-певческата група на с.Градежница, заслуга за организацията на издаването има нашият съфорумник pomak bg,състои се от 17 песни ,имам една забележка към организаторите , можело е поне да се изпишат имената на жените които изпълняват песните посредством името на песента,това е най-малкото което може да се направи за хвърленият труд от тяхна страна за изпълнението на песните ,  но свършен факт ,чакаме разрешение от pomak bg за да качим и другите песни тук в сайта , понеже при опит на pomag  да качи някой песни получихме заплаха за съд  :P

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #25 on: April 11, 2010, 02:39 »
Ето и няколко клипчета от сватбата на нашата ibriana, за съжалене не е успяла да ги свали от диска по начинът по който и обяснихте, тези са правени с телефон ,но качаството не е много добро , за което се извинявам предварително , може след време да качим и други с по добро качество.  You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #26 on: April 11, 2010, 02:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login   Това са момините , така им казваме ние , само неомъжени девойки които посрещат сватовете  от страна на  момичето и от страна на момчето. :D

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #27 on: April 11, 2010, 02:43 »
You are not allowed to view links. Register or Login    You are not allowed to view links. Register or Login

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #28 on: April 11, 2010, 08:07 »
Много си забавна Фици, качете ги няма проблем нека се чува нещо и от нащо, дано да е нещо като реклама. Моето не беше заплаха, мислех с печалбата да организирам още един такъв запис на най-изявените ни певици от района. За сега не може да се осъществи заради слабия интерес. По мнението на младежите ни песните ни били старовремски и ако така гледаме на нещата, ще им се възхищават хората от страни, като ivetko, а ние ще и пляскаме с ръце. Иначе твоята забележка е основателна, можеше да им споменем и имената, заслужаваха си го.   

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Песни на помаците от Тетевенско
« Reply #29 on: April 11, 2010, 15:02 »
Ами песните ви са наистина старовремск, Помак БГ и това им е хубаво, а че младежите ви обичат да слушат всякаква музика, е още по-хубаво. Обогатяват си общата култура и светогледа. Колкото до Интернетпространството и опазването на авторското право, затова все още няма измислени достатъчно надеждни мерки.
Не мисля че трябва да разчиташ на печалба или дори на възвръщаемост от продажбата на дискове и книги. Само в България управниците си мислят, че изкуството и културата могат да се самофинансират и дори да носят печалба. В по-развитите страни освен че държавата субсидира културата, спонсорството се счита за чест, а не за благотворителност.
Ще ти разкажа една история, която съм чувала от свой преподавател. По време на един от първите национални събори - в Граматиково, Рожен или Копривщица - на помня - се появило едно дребно японче с раница и магнетофонче. На следващото провеждане на същия събор японецът пристигнал с екип и микробус, оборудван като звукозаписно студио. Той се похвалил, че е успял в Япония да издаде плоча с автентичен български фолклор и това преобърнал живота му. Случката е отпреди половин век, най-малко.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42