Author Topic: Балканска музика - Balkan music - Balkan müziği - Βαλκανική μουσική !  (Read 14185 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline EvroPOMAK

• Global moderator
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline EvroPOMAK

• Global moderator
  • POMAK - POMAKY
Почина српскиот пејач Луис

Недела, 31 Јули 2011 13:42

Ова ќе биде страшен удар врз македонскта регулатива во делот на радиодифузијатаВо сообраќајна несреќа утрово почина српскиот пејач Љубиша Стојановиќ – Луис. Во несреќата која се случила на патот меѓу Суботица и Нови САд, загинало уште едно лице, а шест други се повредени. Еден од музичарите кои бил со Луис во моментот на несреќата, изјавил дека не знае како дошло до инцидентот, бидејќи сите патници во возилото кое го возел пејачот, спиеле.

Љубиша Стојановиќ е родена во Лесковац на 25 јуни 1952 година. Со музика почнал да се занимава од 1970 година. Прекарот – Луис го добил кога имал 9 години, зашто успешно ги изведувал песните на Луис Армстронг. Во Ниш завршил средно училиште, а факултет за музички уметности во Белград.

Тој беше меѓу првите кој комбинираше џез со српски фолклор. Во 1980 година го сними првиот албум, кој успешно се продаде во Србија и Југославија. Во 1984 година го сними албумот “Дуда“, кој достигна платинест тираж. Творец е на многубројни хитови како – “Дуњо моја“, “Обриши сузе мала моја“, “Цигански сан“, “Опа опа“. Заедно со српскиот бенд “Фламенгоси“, победи на Беовизија во 2006та година со песната “Луди летни плес“. Зад себе остави сопруга и шест деца
You are not allowed to view links. Register or LoginПочина-српскиот-пејач-Луис.html

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan

Offline Seiko

• Global moderator
Suzana Gavazova - Svadba vesela.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
Една от любимите песни на Ататüрк; нека тя да е поздрав за всички във този форум.''Славеят ми в златен кафес''

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
Balkans are not dead!!! Pismo ot Eleni Karinte do golyamata i lyubov. Poznayte koy???

Offline Marlboro

• Forum fan

ATATÜRK'ÜN İLK AŞKI ELENİ'NİN GÖZYAŞLARI  ;) 8)
Atatürk ilk aşkı Manastırlı Eleni Karinte'nin yazdığı ve "Seni bekleyen Eleni Karinte'n" diye nihayet bulan bir mektup, müzeyi gezenlere dağıtılıyor. Duygu dolu ifadelerin yer aldığı mektubu okuyanların gözleri yaşarıyor. Atatürk Anı Odası'na gezenlere müze görevlisi tarafından bu aşk mektubu, Atatürk'ün Askeri İdadi'de öğrenci olduğu dönemdeki ''İlk aşkı'' Eleni'nin yazdığı mektup...

Bir Rum iş adamının kızı olan Eleni ile Mustafa Kemal'in evlenmesine önce Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın izin vermediği, daha sonra da babasının Eleni'yi kahyasıyla evlendirdiği anlatılıyor.Eleni'nin müzede dağıtılan ve Atatürk'e hitaben yazdığı aşk mektubu şöyle:

''Çok seneler geçti, ben halen her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kağıttaki gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Mektubumu okurken, başka kadını seviyorsan, mektubumu yırt.

Manastırlı Eleni Karinte, bir gün tanıdığı ve aşık olduğu adama bütün ömrünü harcamıştır. Benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar çok seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme, senin kadar mutlu olmasını diliyorum. Fakat, balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum.

Döneceğini, beni unutmayacağını biliyorum. Babam vefat etti. Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağladım, biliyorum ki tüm kilitleri ve hapisleri boşuna harcadı.Beni evlendirecekleri adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi söyledi. Ben kendisine, 'Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum' dedim. Babam beni hiç bir zaman affetmedi ve ben de kendisini affetmedim. O zamanlardaki gibi artık genç ve güzel değilim.Ebediyen seni seven ve seni bekleyen, Eleni Karinte'n.''

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
''ЕЛЕНО МОМЕ ЕЛЕНЕ''  е Гръцка музика. Ето доказателство. Пак са крали нашите балканчета :D :D :D :D ;D ;D ;D >:(

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
Zülfü Livaneli / Sevdamz Atatürk

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42