Author Topic: "Mlogu dumash, mlogu plachesh" - филм за помаците в Гърция.  (Read 46263 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Пламен Пасков

  • Guest
Бояне, гледай си Въча и Родопите, това е раят на земята!
И само така: с просвета и факти!

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Бояне, Бояне, пак се изказваш неподготвен:

1. Не съм получавал религиозно образование;
2. Освен от държавата, не съм получавал никакви стипендии, ни най-малко от арабски страни;
3. Не съм учил в арабска страна, а в европейска, по-точно в западно европейска;
4. Образованието ми е светско - всъщност и двете ми образования.

И защо да не деля хората на два вида - подкрепящи "възродителски" теории и други, борещи се за пълното осветяване на историята на помаците, дори от предосманския период? Ще ги деля и още как. И знаеш ли от кое се дразня най-много? Всъщност това е основната разлика между мен и Snake. Не се дразня, че във форума има ченгета, а се дразня, че се опитват да ни дават отвес на... Нека си стоят тук и да си четат. Ние нищо лошо не правим. Нито сме тръгнали партия да правим, нито държава, нито нищо. Искаме само истина. Ама защо трябва да ни се месят? Не могат ли само да си четат? Та ти момче, за мен ти не си по-различен от хората, провели/подкрепяли Възродителния процес и Родина. За това не можеш да се надяваш на моето уважение и колкото и филма да пуснеш, няма да откупиш нито помашката ми идентичност, нито религията ми. Аз съм откровен човек и няма какво да крия мнението ми за теб. Всъщност ти не си виновен за това, което си. Възродителите са виновни, че са ти промили мозъка. Но не мислиш ли, че вече е дошло време да се пробудиш?

"Не е ли настъпило за вярващите време сърцата им да се смирят при споменаването на Аллах и пред истината, която бе низпослана, и да не станат като дарените с Писанието преди, за които срокът бе дълъг, и закоравяха сърцата им, и мнозина от тях бяха нечестивци." - Коран, 57:16.

Селям

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Благодаря за коментарите!  ;D
Досега не бяха ме обявявали за прокомунист, но явно и това доживях. Първо ме направихте християнин, после съботянин, сега и комунист. Явно много неща не съм знаел за себе си.
Тук има явно разграничение на два лагера. Тези, които са получили религиозно образование в арабски страни, с арабски стипендии и кръга им от приятели се опитват да прокарват проарабски идеи и позовавайки се на емоции и омраза, се изкарват жертви на гадните и конспиративни българи и мразят всичко, което по някакъв начин навежда на мисъл за връзка между помаците и българите. Всичко що не им оттърва се заклеймява като комунистическо, великобългарско, възродителнопроцесно и т.н и т.н

Останалите, които сме получили светско образование в нормални университети се позоваваме на признати исторически източници в търсене на нашите корени и истината за помаците.

Добре дошли са всякакви гледни точки, документално и фактологически обосновани.
Всички знаят, че не съм съгласен с изложените хипотези от Дорсунски и Мехмед относно произхода ни от араби, тъй като досега не са предоставили никакви преки доказателства.
Но никъде няма да видите да критикувам нещата, които са писали и които са документално обосновани.

Всички сме тук за да се учим един от друг и да споделяме различните си мнения.
 





Здравей, Бояне!

Позволявам си да се обърна към теб с лично местоимение в ед.ч., така както се обръщам към всички в този форум. Не те познавам лично. Нямам много мнения във форума, макар, че съм регистриран от преди повече от година. Започнах да пиша повечко през последните дни, провокиран от някои модератори, които триеха всяко второ мое мнение. Няма как да не забележа, че твоите мнения и труда, който влагаш в този форум са на особена почит сред определен кръг от участниците. Но, естествено, не всички са съгласни с твърденията ти. Аз също съм от последните. Искам да ме разбереш правилно - не се противопоставям на фактите и доказателствата, които излагаш /защото тогава излагам себе си/, а на позицията, която защитаваш и функциите, които се опитваш да изземаш във форума.

Подразних се от горния ти постинг, в който твърдиш, че тук има два лагера. Единият е на религиозните фанатици с проарабска ориентация. Вторият е лагерът на модерната интелигенция, тези които са завършили престижни светски университети. Не знам каква религия изповядваш, но мисля, че бъркаш исляма с християнството. Ислямът не е в конфронтация с науката, напротив от ислямска религиозна гледна точка тези, които са завършили университет и притежават знания са с цяло ниво над онези, които са се ограничили единствено в религиозните постулати. По твоето определение религиозните хора не биха последвали учените, според исляма обаче, е тъкмо обратното.

Да се твърди, че помаците са потомци на арабите и нямат нищо общо с българите е форма на расизъм. От друга страна - тезата, че помаците са чисти българи е вид шовинизъм. Лично за себе си мога да кажа, че съм мюсюлманин по вероизповедание, помак по култура и българин по националност. Какви са били моите деди, едва ли мога да докажа. По тези земи през миналите векове са странствали десетки племена и народи - все някой е оставил по нещо. Помашките фамилии - Бошнакови, Турчинови, Арнаутинови, Маджарови, Мъсърлии и прочие доказват, че сред нас има всякакви. И все пак, чувствам, че нямам никакво право да определям кой какъв е. Това би било кощунство!

Това, което ме обединява с останалите помаци, е религията и културата ни. Тези, които залагат на произхода са на много грешна позиция. Така е според моето скромно мнение.
 
Поздрави!

      

Пламен Пасков

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Бояне, Бояне, пак се изказваш неподготвен:

1. Не съм получавал религиозно образование;
2. Освен от държавата, не съм получавал никакви стипендии, ни най-малко от арабски страни;
3. Не съм учил в арабска страна, а в европейска, по-точно в западно европейска;
4. Образованието ми е светско - всъщност и двете ми образования.

И защо да не деля хората на два вида - подкрепящи "възродителски" теории и други, борещи се за пълното осветяване на историята на помаците, дори от предосманския период? Ще ги деля и още как. И знаеш ли от кое се дразня най-много? Всъщност това е основната разлика между мен и Snake. Не се дразня, че във форума има ченгета, а се дразня, че се опитват да ни дават отвес на... Нека си стоят тук и да си четат. Ние нищо лошо не правим. Нито сме тръгнали партия да правим, нито държава, нито нищо. Искаме само истина. Ама защо трябва да ни се месят? Не могат ли само да си четат? Та ти момче, за мен ти не си по-различен от хората, провели/подкрепяли Възродителния процес и Родина. За това не можеш да се надяваш на моето уважение и колкото и филма да пуснеш, няма да откупиш нито помашката ми идентичност, нито религията ми. Аз съм откровен човек и няма какво да крия мнението ми за теб. Всъщност ти не си виновен за това, което си. Възродителите са виновни, че са ти промили мозъка. Но не мислиш ли, че вече е дошло време да се пробудиш?

"Не е ли настъпило за вярващите време сърцата им да се смирят при споменаването на Аллах и пред истината, която бе низпослана, и да не станат като дарените с Писанието преди, за които срокът бе дълъг, и закоравяха сърцата им, и мнозина от тях бяха нечестивци." - Коран, 57:16.

Селям
Чечлия, според мен акцентирате и фокусирате твърде силно на личността на Боян, като му отправяте тежки лични обвинения. Нещо, което в публичната част на един форум стои зле, и бие повече по вашия, отколкото по авторитета на Боян.
Не сте съгласен с гледната му точка, с позициите, с данните му, с представата му за произхода и историята на помаците.
Добре, какво ви пречи да извадите опровергаващи факти и да спорите принципно, по същество (както се надявам да са ви учили в западните университети, както твърдите) вместо да нападате личността Боян Добрев?
Който, още веднъж ще ви напомня: няма претенциите за нищо повече, от това, което е, не се държи менторски с вас, и пише с името си. А вие...продължението го знаете.
Ако вие се имате за по-възрастен и имащ правото от годините си да поучавате Боян, преди да тръгнете да му размахвате заплашително или поучително пръст, не е ли по-подхождащо на статуса и възрастта ви да се овладеете и да го оборите с аргументи и факти, а не с квалификации и с лични нападки?
Вие направо го отлъчихте от помаците!
Кой ви е дал такова право?!?!?
Тази ваша "Анатема" си е аналог на ВП, не се ли усещате?

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
You are not allowed to view links. Register or Login

Да се твърди, че помаците са потомци на арабите и нямат нищо общо с българите е форма на расизъм. От друга страна - тезата, че помаците са чисти българи е вид шовинизъм. Лично за себе си мога да кажа, че съм мюсюлманин по вероизповедание, помак по култура и българин по националност. Какви са били моите деди, едва ли мога да докажа. По тези земи през миналите векове са странствали десетки племена и народи - все някой е оставил по нещо. Помашките фамилии - Бошнакови, Турчинови, Арнаутинови, Маджарови, Мъсърлии и прочие доказват, че сред нас има всякакви. И все пак, чувствам, че нямам никакво право да определям кой какъв е. Това би било кощунство!

Това, което ме обединява с останалите помаци, е религията и културата ни. Тези, които залагат на произхода са на много грешна позиция.        

Във форума доста често се коментира въпроса за произхода на помаците.  Изказвал съм мнения по доста от темите, задавал съм въпроси (доста често без отговор) и съм прочел почти всичко публикувано.  Не знаех, че тези, които предимно четат, са ченгета. Интересна теория :)

Споделям цитираното от мен мнение на mustafa_b.  Считам, че доста често емоционалните спорове във форума са в резултат на погрешно интерпретиране и боравене с понятия като народ, етнос, малцинство, произход, религия, националност и т.н.  Само за пример ще посоча  куриозното твърдение, че щом си мюсюлманин или приемеш исляма, то значи си помак или ставаш помак. 

Иначе като цяло се придържам към твърдението, че всеки има право на самоопределяне...     

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Chechlyia, ne ti li omryzna ti da opredelqsh horata i da obvinqvash Boqn che ni e vinoven za vyzroditelniq proces-edna bolka deto i az sym izjivql kato dete na 10 godini.Prestani molq te naistina da se zanimavash s Boqn,ne nalagai filosofiqta ti,tq si e tvoq,vseki ima pravo sam da preceni i se samoopredeli kato kakyv e.Nqkolko pyti ti pripomnqm da ne hulish samo Moderatori ili Boqn zapazi si go za sebe si.Az syshto sym iskren chovek.Dotuk s tebe,ti preceni za sebe si!   Сега за mustafa_b му благодарих днес за постинга му и по специално това..   

mustafa_b napisa...    "Лично за себе си мога да кажа, че съм мюсюлманин по вероизповедание, помак по култура и българин по националност. Какви са били моите деди, едва ли мога да докажа. По тези земи през миналите векове са странствали десетки племена и народи - все някой е оставил по нещо. Помашките фамилии - Бошнакови, Турчинови, Арнаутинови, Маджарови, Мъсърлии и прочие доказват, че сред нас има всякакви. И все пак, чувствам, че нямам никакво право да определям кой какъв е. Това би било кощунство!

Това, което ме обединява с останалите помаци, е религията и културата ни. Тези, които залагат на произхода са на много грешна позиция. Така е според моето скромно мнение."
  Ето това е истината! Поздравление Мустафа.
 


      

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Във връзка с дискусията и като допълнение към предишния ми постинг се замислих над следното.  Право на всеки е да се самоопределя, както и непрекосновено негово право е да изповядва религия, каквато той намери за добре.  Какво става в случай, че помак-мюсюлманин си смени религията - от ислям да премине към християнство или будизъм (или каквато и да е друга религия)?   

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Пасков, в тоя форум съм пуснал една купчина материали. Последните бяха по твоя заявка до колкото си спомням. Когато вие говорите за произхода на помаците (имам предвид за разпространението на исляма сред тях), винаги ги премълчавате тези моменти. Казвате, че онези изфабрикувани документи били истински, но когато се пусне материал, подобен на този на Али Еминов, тогава мълчите. Да Пасков, когато фактите говорят, вие мълчите. За каква дискусия да говорим тогава.

Назми, ти четеш като евреин, с извинения: 1. никъде не съм налагал самоопределение на Боян и 2. никъде не съм казвал, че той е отговорен за Възродителния процес, а ти ме изкара, че съм ги казвал тези неща. Защо си кривиш езика за моя сметка?

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Пасков, в тоя форум съм пуснал една купчина материали. Последните бяха по твоя заявка до колкото си спомням. Когато вие говорите за произхода на помаците (имам предвид за разпространението на исляма сред тях), винаги ги премълчавате тези моменти. Казвате, че онези изфабрикувани документи били истински, но когато се пусне материал, подобен на този на Али Еминов, тогава мълчите. Да Пасков, когато фактите говорят, вие мълчите. За каква дискусия да говорим тогава.

Назми, ти четеш като евреин, с извинения: 1. никъде не съм налагал самоопределение на Боян и 2. никъде не съм казвал, че той е отговорен за Възродителния процес, а ти ме изкара, че съм ги казвал тези неща. Защо си кривиш езика за моя сметка?
   Наапротив Chechlyia,ти определи Боян като "антипомак",ти си позволи да определяш тук хората,виж си постингите по горе. Или помниш ден за ден!Аз не съм"евреин" и не чета като такъв!!! Прекалено много те търпим с твоята философия ти да определяш другите,остави това на тях или на нас самите!!!Това го приеми като последно предупреждение към теб за провокативните ти постинги към съфорумници и Модераторите!.Сайта не ти харесва,Админите са аматиори,Боян е антипомак,хайде стига!!!

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ами пък вие не ме търпете. Изхвърлете ме както стана със Snake и Метката. Тогава ще ви остане само Хюсеин Мехмед за отстраняване. Политиката ви е страхотна, признавам си - правим помашки форум за пред ЕС да не излезе, че помаците нямат права, натъпкваме го с ченгета и прокужаме всички, които знаят нещо "неконвенционално" за историята на помаците. Планът ви работи добре. Знаеш ли, аз не съм си умрял за този форум. Тук повече давам, отколкото вземам. Ако вие не искате да вземате и да разпространявате сред другите помаци, не сте единствените, които можете да го направите. Интернет дава без брой много възможности за разпространяване на информация.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Използвахте достътчно демократичните си права. Преминахте границата на възпитание. За мене не са важни личните отношения а са важни правилата на форума ни. Ако вие продължавате да говорите срещу личностите във форума мисля че аз не мога да направя друго. Лични нападки и обиди не прощавам. Благодаря ви за направеното във форума ни досега.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Искам да добавя само,че никой не е изхвърлил Метка или Снейк.Някой хора ни изоставиха когато сайта помак.еu имаме нужда.ДА,нашето богатство тук сте вие драги съфорумци,дето сте с нас в хубаво или лошо,дето си подаваме ръка когато ни е трудно! Няма да говоря какво огромно усилие ,лично време струва на Модераторите тук за да ви предпазим вас и да сте си у дома.А за онези дето се налагат и обиждат,дето не спазват правилата не са нужни тук.Работим и ще работим заедно! Темата е отворена,както и сайта помак е за нас всички!

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Quote from: mustafa_b link=topic=1218.msg9807#msg9807

Да се твърди, че помаците са потомци на арабите и нямат нищо общо с българите е форма на расизъм. От друга страна - тезата, че помаците са чисти българи е вид шовинизъм. Лично за себе си мога да кажа, че съм мюсюлманин по вероизповедание, помак по култура и българин по националност. Какви са били моите деди, едва ли мога да докажа. По тези земи през миналите векове са странствали десетки племена и народи - все някой е оставил по нещо.  И все пак, чувствам, че нямам никакво право да определям кой какъв е. Това би било кощунство!

Това, което ме обединява с останалите помаци, е религията и културата ни. Тези, които залагат на произхода са на много грешна позиция. Така е според моето скромно мнение.       
Да се твърди,че помаците сме потомци на араби,турци, кумани ,печенегии др. и нямаме нищо общо с българите е расизъм.
Съгласен съм с теб Мустафа , ние имаме общност с българите на 99,99 % процента , но бих искал да те запитам дали наистина така назоваемите се днес като българи дали наистина са такива.
Солидарен съм и с твърдението ти,че ти си мюсюлманин по вяра,помак по култура и българин по националност.
Но ,може до има и хора които мислят ,че са мюсюлмани по вяра,помаци по възпитание и култура и помаци по етнос. Определението помаци по етнос не е в разрез с общия ни славянски произход .Да ние имаме общ произход с българите ,но те по една или друга причина са се нарекли българи , а ние помаци.Това не ни отделя едни от други ,просто сме част от славянската нация.На мен винаги ми е било тъжно и смешно на твърденията на такива като Пасков ,че днешните българи не са славяни и, а некакви други, защото с тези си твърдения не ние се отделяме от тях , а те се отделят от нас,тъй като планинските и най южните славяни ,никога не са имали досег с прабългарите.
Може да ти прозвучи като кощунство , но бих казал, че българите /християните/ от южна България не би трябвало така спокойно да се наричат българи по понятни причинил Е ,не бих казал и че трябва да се нарекат и помаци.

За мен е необяснимо - защо всички наблягат на несъществени неща , а не се гледа на очегледния славянски произход. Ти би ли ми отговорил ,защото виждам ,че си с поне една глава над доста форумци вкл. и над мен.Селям

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Не знам, Шабан! Ти си историк, твоята работа е да се ровиш в миналото. Няма нищо лошо в това да се представят различни хипотези за произхода и формирането на даден народ.  Лошото идва тогава, когато се прави политика на базата на историческите хипотези. Всеки е свободен да се самоопределя, но никой няма право да определя другите какви са на база произхода им. Важно е настоящето, миналото си е минало. Затова мисля, че най-силната нация е тази, която оставя членовете й сами да се причислят към нея без да им се натрапва произход, раса, религия и др. разграничения. Пример за това са САЩ.

Ако имаш доказателства за очевидни прилики със славяните, представи ги и всеки сам ще реши дали да ги приеме или не. Дори и "истината да излезе на яве", дори и да произхождаме от славяните, това едва ли ще ни направи по-добри граждани на нашата Родина.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
You are not allowed to view links. Register or Login
Не знам, Шабан! Ти си историк, твоята работа е да се ровиш в миналото. Няма нищо лошо в това да се представят различни хипотези за произхода и формирането на даден народ.  Лошото идва тогава, когато се прави политика на базата на историческите хипотези. Всеки е свободен да се самоопределя, но никой няма право да определя другите какви са на база произхода им. Важно е настоящето, миналото си е минало. Затова мисля, че най-силната нация е тази, която оставя членовете й сами да се причислят към нея без да им се натрапва произход, раса, религия и др. разграничения. Пример за това са САЩ.

Ако имаш доказателства за очевидни прилики със славяните, представи ги и всеки сам ще реши дали да ги приеме или не. Дори и "истината да излезе на яве", дори и да произхождаме от славяните, това едва ли ще ни направи по-добри граждани на нашата Родина.
Ето, виждаш ли тука въпроса не е в знанието или незнанието,защото знанието  не е константа и не то е от значението за съзнанието. Аз съм толкова историк колкото си и ти и не миналото е от значение, а настоящието и бъдещето.Отделно ,формирането на  народите ,както и знанието ,въобще не са константи,те продължават да се развиват от прохождането на човека на два крака ,като се премине през всички исторически периоди ,та и до ден днешен. Някой може ли да ми каже ,че формирането на народите е спряло и кога точно е спряло .Освен това етногенезиса независи толкова много от историческите хипотези ,той най вече е свързан със чувството за общност ,оттам нататък всеки си решава коя е неговата общност. Всеки страничен е в правото си да дава определение за нечия принадлежност и това е донякъде също от значение за формирането на етносъзнание. Щом някой ме определя за индианец и аз самия се чувствам такъв, какъв е проблема? Лошо е ако има разминаване в определенията и самоопределенията.Не виждам смисъл в това да се търсят исторически източници ,след като има Определение и Самоопределение.
Доколко сме добри граждани на нашата Родина, това също е относително , защото ние може да си мислим ,че сме добри граждани или пък селяни на нашата Родина , а нашата Родина може да е на друго мнение.В случая е по важно да има взаимоуважение и взаимозачитане.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42