Türkçe > Pomakça

Pomakça Öğrenmek istiyorum!!!!!!!!!!!!!!

(1/7) > >>

daylek:
Arkadaşlar; Ben Pomakça bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum ancak bununla ilgili ne yapacağım konusunda çok fikrim yok. Peki sitede pomakça bilen arkadaşların işbirliği ile öğrenmek istiyenler için böyle bir sistem oluşturulamazmı acaba??? Yada oluştursak iyi olmazmı acaba???

JAKSON1001:
You are not allowed to view links. Register or Login burda çogunlukla herşey var ilginize

bogutevolu:
Yeni başlayanlar için çekirdek pomakça diyebileceğimiz bir dil programı tasarlamalıyız.
Çocukların dil öğrenme yöntemi taklit edilerek günlük yaşamdaki gereksinimleri karşılayan ilk etap halinde dar kapsamlı bir çekirdek olmalı.  Bu çekirdek iyi özümlendiğinde pomakçanın temel mantığını kazandırmalı. Giderek bunun üzerine dil inşa edilmeli..

JAKSON1001'in belirttiği gibi ilgili linkte konuyla ilgili çok şey var. Yine de bu bölümden bir tür özetlemenin yararlı olacağı açık. Günlük konuşma çekirdeği oluşturmak epeydir zihnimde olan bir çalışma...

Тоска:
 Sitemizin ilgili bölümünde belli-başlı pomakça kelimeler ve kılavuz olarak nitelendirilebilecek konuşma kalıpları yer almaktadır fakat sanırım daylek arkadaşımızın burada belirtmek istediği sistemli bir pomakça eğitim modelidir. Bildiğiniz üzere Türkiyeye osmanlı-rus savaşı sırasında ve müteakip zaman dilimleri içerisinde göç eden pomakların çoğu pomakçalarını yitirmişlerdir. Pomakların arasında türkçe konuşmanın önemli sayılmadığı dönemlerden pomakça konuşmanın ayıp sayılmasına kadar giden bir süreç yaşanmıştır. Bunu homojen olmayan pomak yerleşimleri, şehirleşme, eğitim sistemi ve sair nedenlere bağlamak gereklidir. Ben bizi biz yapan pomakçamızın kırıntılarının dahi önemini idrak eden birisi olarak eğitimde üniter devlet yapısına zarar vermeyecek şekilde dernek veya benzeri yapılarda pomakçanın geliştirilmesi, öğretilmesi ve dünyada yok olan diller klasmanından kurtarılması gerekliliğine inanmaktayım. Bu arada pomakçamızın günlük hayatta kullanımını sorgulamak isteyen arkadaşlarımızın olabileceği varsayımıyla pomakçanın bir slav dili olduğunu ve pomakçanın öğrenimi ile birlikte çoğu balkan dilleri ve rusçanın daha rahat öğrenilmesi ve anlaşılmasının sağlanabileceği bilinmelidir.

Тоска:
Site içerisinde türkçe ve pomakça bilen arkadaşlarımızdan pomakça yerel lehçelerini bütünleştirmek adına bir çalışma gurubu oluşturulması önerisi dile getirilmektedir. Sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version