TГѓВС?rkГѓВ§e > PomakГѓВ§a

Pomakça Öğrenmek istiyorum!!!!!!!!!!!!!!

(1/7) > >>

daylek:
Arkadaşlar; Ben Pomakça bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum ancak bununla ilgili ne yapacağım konusunda çok fikrim yok. Peki sitede pomakça bilen arkadaşların işbirliği ile öğrenmek istiyenler için böyle bir sistem oluşturulamazmı acaba??? Yada oluştursak iyi olmazmı acaba???

JAKSON1001:
You are not allowed to view links. Register or Login burda çogunlukla herÅŸey var ilginize

bogutevolu:
Yeni başlayanlar için çekirdek pomakça diyebileceğimiz bir dil programı tasarlamalıyız.
Çocukların dil öğrenme yöntemi taklit edilerek günlük yaÅŸamdaki gereksinimleri karşılayan ilk etap halinde dar kapsamlı bir çekirdek olmalı.  Bu çekirdek iyi özümlendiÄŸinde pomakçanın temel mantığını kazandırmalı. Giderek bunun üzerine dil inÅŸa edilmeli..

JAKSON1001'in belirttiği gibi ilgili linkte konuyla ilgili çok şey var. Yine de bu bölümden bir tür özetlemenin yararlı olacağı açık. Günlük konuşma çekirdeği oluşturmak epeydir zihnimde olan bir çalışma...

Тоска:
 Sitemizin ilgili bölümünde belli-baÅŸlı pomakça kelimeler ve kılavuz olarak nitelendirilebilecek konuÅŸma kalıpları yer almaktadır fakat sanırım daylek arkadaşımızın burada belirtmek istediÄŸi sistemli bir pomakça eÄŸitim modelidir. BildiÄŸiniz üzere Türkiyeye osmanlı-rus savaşı sırasında ve müteakip zaman dilimleri içerisinde göç eden pomakların çoÄŸu pomakçalarını yitirmiÅŸlerdir. Pomakların arasında türkçe konuÅŸmanın önemli sayılmadığı dönemlerden pomakça konuÅŸmanın ayıp sayılmasına kadar giden bir süreç yaÅŸanmıştır. Bunu homojen olmayan pomak yerleÅŸimleri, ÅŸehirleÅŸme, eÄŸitim sistemi ve sair nedenlere baÄŸlamak gereklidir. Ben bizi biz yapan pomakçamızın kırıntılarının dahi önemini idrak eden birisi olarak eÄŸitimde üniter devlet yapısına zarar vermeyecek ÅŸekilde dernek veya benzeri yapılarda pomakçanın geliÅŸtirilmesi, öğretilmesi ve dünyada yok olan diller klasmanından kurtarılması gerekliliÄŸine inanmaktayım. Bu arada pomakçamızın günlük hayatta kullanımını sorgulamak isteyen arkadaÅŸlarımızın olabileceÄŸi varsayımıyla pomakçanın bir slav dili olduÄŸunu ve pomakçanın öğrenimi ile birlikte çoÄŸu balkan dilleri ve rusçanın daha rahat öğrenilmesi ve anlaşılmasının saÄŸlanabileceÄŸi bilinmelidir.

Тоска:
Site içerisinde türkçe ve pomakça bilen arkadaşlarımızdan pomakça yerel lehçelerini bütünleştirmek adına bir çalışma gurubu oluşturulması önerisi dile getirilmektedir. Sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version