Türkçe > Pomakça

Pomakça Öğrenmek istiyorum!!!!!!!!!!!!!!

<< < (2/7) > >>

sema_rohleva:
You are not allowed to view links. Register or LoginSite içerisinde türkçe ve pomakça bilen arkadaşlarımızdan pomakça yerel lehçelerini bütünleştirmek adına bir çalışma gurubu oluşturulması önerisi dile getirilmektedir. Sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?

--- End quote ---

Imame namerenie da sformirame rabotna grupa ot clenove na foruma , koito znayat turski i pomaski , za da mojem da obedinim znaniyata za mestnite dialekti ( pomaski ).Kakvo mislite po vaprosa?

JAKSON1001:
elimden geldii kadar yardımcı olmaya çalışırım ben varım

bogutevolu:
Böyle bir "Dil çalışma grubu"nun kurulmasına çok taraftarım. Burada hem türkçeyi hem de pomakçayı bilen arkadaşlara görev düşüyor. Gerek Türkiyeden ve gerekse Bulgaristandan hatta batı Trakya ve Makedonyadan arkadaşların emeklerini birleştirmesi gerekiyor.

Bunun için önerim Lofça şivesinden başlayarak Rodop-Pirin şiveleri hatta Torbeş ve Goran şiveleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların araştırılması lazım.

Örneğin: türkçe "ben" kelimesinden başlarsak: Bu kelimenin az, yaz, ya, ye versiyonları olduğunu görüyoruz. Bu durumda biz hangisini esas alacağız.

Her bir dil başlangıçta böyle yerel şivelere bölünmüşken, bunlardan birisi temel alınarak resmi bir yazın dili çıkarılır.

Buna göre elbette pomakçanın yerel şivelerini ortadan kaldırmak değil, ama Pomak toplumunu temsil eden merkezi bir yazın dili oluşturmalıyız. Bulgarcanın dilimizden farkı: bu resmi, edebi, kültür dilini devlet desteğinde oluşturmuş olmasıdır.

Bizim arkamızda bir devlet desteği söz konusu olmadığına göre biz kendi dil kurulumuz eliyle dilimizin standartlarını oluşturmalıyız.

Pomakça şimdiki Bulgarca ile Makedonca arasında gramer özelliklerine sahip bir dil olacaktır. Pomakça bir yandan eski slavik dil özelliklerini ve bir yanda Osmanlı döneminin dil ve kültür mirasını koruyacaktır. Bu suretle nerede yaşarsa yaşasın bütün pomakların kendi diline yabancılaşmasının önüne geçip; ülkelere bölünmüş pomak toplumunu dünya nezdinde tek bir dil ve kültüre sahip saygın bir toplum yapacaktır.

Bu bir hayal değil, sadece azimli ve disiplinli bir program ile çalışmak gereklidir.

hfigen:
arkadaşlar yaklaşık 6 aydır bu siteyi takip ediyorum ama burda konuşulan pomakçanın bazılarını anlamıyorum. Annannemden bildiğim kadarıyla Lofça nın Leşnisa denilen bir kasabasında gelmişiz. Trakya daki pomak köylerin büyük bölümü lofçalı olduğundan şive sorunumuz yok ama diğer bölgelerle çok farklı. Bu nedenle ortak bir öğretici çalışma nasıl olur bilemiyorum

Тоска:
Merhaba hfigen,
Pomakların konuştukları lehçe ve ağızlar birbirlerine çok yakın köylerde dahi değişmektedir. Türkiyede bu fark dahada belirgindir zira türkçe ile ilgisi olmayan bir dil sistemine türkçe monte edilmeye çalışılarak daha karışık bir dil sistemi oluşturulmuştur. Fakat gramer özellikleri her yerde aynıdır ve önemli olanıda budur.

Size bir örnek vereyim.

Çok kelimesininin türkiyedeki pomaklar tarafından farklı ağızlarla söylenişi:

Mnogo - Mlogo - Mlogu - Fnogo - Nogo - Nogu



 

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version