Author Topic: Hepimizin Köşesi...Gönderilmemiş Mektuplar  (Read 18827 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Greenman

• Guest
Hepimizin Köşesi...Gönderilmemiş Mektuplar
« on: January 08, 2009, 15:45 »
Gönderilmemiş Mektuplar
HİÇ OLMAZSA İLACIMA ELİNİZİ SÜRMEYİN
Geçenlerde 3 - 5 arkadaş sohpete dalmışız aramızda mühendis,doktor olan falanda var gerçeği söylemek gerekirse 8 senelik üniversite hayatım var ama bitirmeyide becerebilniş değilim :) Herneyse konular ardı ardına sıralanırken doktor olan arkadaşıma birkaç hafta önce bazı haberler okudum eczanelerle ilgili senin bu konuda bir bilgin varmı dedim acaba demesemiydim.Gündemdeki konu ilaç dağıtımlarının Eczanelerin üzerinden alınmasıydı.Arkadaşımı bu denli acılı ve hiddetli görmemiştim.Anlatmaya başladı .Ulaş dedi bu durum çok farklı şuan bizi yöneten insanların ince oyunlarıyla ilgili dedi.Hatta o kadarda gizli değil neredeyse herkeslerin anlayacağı şekilde uluorta birşeyler yapıyorlar.Bir anda şok oldum açıkçası ve devam etti.Sağlık sektörüyle ne kadar ilgilisin dedi pek ilgili olmadığımı söyledim.Birazda utandım açıkçası...Bak Ulaş son zamanlarda kurulan hastahanelerin birkaçının ismini vereceğim oyun bunların üzerinden oynanmaya çalışılıyor dedi.Sustum dinlemeye devam ettim.Devlet büyüklerimizden birinin eşi üzerine olduğunu birçoğumuzun bildiği Medical Park ,Medicana,Acıbadem,İnternational  hastahanelerinin ismini söyledi.Kısacası ilaç dağıtımlarını bu kurumlar üzerinden Ecza depolarına nakledip  Eczaneleri devre dışı bırakmaya çalıştıklarını görmemeye çalışmak bence cahillik olur dedi.Kısacası benim böyle bir durumdan haberim yoktu.Pekiyi bunu kanıtlayabilirmisin dedim sadece güldü. ( Hangimize kanıtlama fırsatı verdiler yada iddialarımızı çürütmeden örtbas etmedilerki...) O an doktor arkadaşıma hiçbirşey söyleyemedim ama aklımdan aynen öyle geçmişti...

Greenman

• Guest
Ynt: Hepimizin Köşesi...Gönderilmemiş Mektuplar
« Reply #1 on: January 08, 2009, 15:48 »
Açıklamayı unuttum eklediğim yazılar BG-HAVADİS ocak sayısında yaınlanmak üzere hazırlanmıştır BG-HAVADİS ( Yeni Hayat ) gazetesi Bulgaristan'da aylık yayın yapan bir gazete...Bilgilerinize

Greenman

• Guest
« Reply #2 on: January 08, 2009, 15:49 »
Gönderilmemiş Mektuplar
KİRACIMIYIZ EV SAHİBİMİ
Rusya'dan doğalgaz alıyoruz.Acaba bizde yokmu ? Yaşadığım yerler olduğu için biliyorum.Trakya tarafında iki yıl önce bir kazı çalışması esnasında tarlanın içinde doğalgaz bulunduğu tespit edildi..! Evet yanlış duymadınız hepimizin evimizde kullandığımız doğalgazdan bahsediyorum.Fakat ilgili makamlara sorsanız hayır canım kim söylüyor bunları öyle birşey yok yada buna benzer açıklamalar yapacaklar yanılıyormuyum.Siz yinede kendinize inanmaya devam edin.Pekiyi bunu geçtik diyelim.Söylemek istediğim bu doğalgazdan faydalanmayı bizmi bilmiyoruz yoksa orayı kapatıp kazı yapılmasını yasaklayan ilgililerin bildikleri başka birşeymi var..! Başka birşey daha eklemeliyim İzmir taraflarında Bor madeni çıktığını hepimiz parça buçuk duyduk.Acaba bu madene ulaşıp ondan faydalanamadığımız konusunu aynı şekildemi değerlendirmeliyiz.Şimdi konunun özetini gelelim...Biz bu canım Türkiyem'de toprağın belirli metre altına indiğimizde bir Alman veya Fransız yada anltlaşmalı olduğumuz herhangi başka bir ülke ; Hayır efendim o metrenin altı benden sorulur dediğinde o taprak benimmi ? Yoksa ben üzerinde kiracımıyım ? İzmir'de Bor madeni çıkmış yada Trakyada doğalgaz faydalanalım dediğimizde Amerikalı sen bilmezsin o çok iyi birşey değil ...! Bırak gerekirse ben gelir işlerim zaten antlaşmamızda böyle dediğinde sizin aklınıza ilk gelen ne ? Merakımdan yalnızca sormak istedim.

Greenman

• Guest
« Reply #3 on: January 08, 2009, 15:50 »
Gönderilmemiş Mektuplar ( Sevgiliye Mektup)
Biriktirdiğim şiirlerimin içinde bir demet çiçeğin adını verdim sana;  Ve hafifçe gülümsedim hiçbir şey umut etmeden. Doyasıya bakmak geldi içimden öylesine gökyüzüne ...Hayalimde sahile indim dalgalanırken o yosun mavisi sularda Sen ben öylesine; bir balıkçı oldum ve sonra bir duman daha çektim ciğerlerime ...İnsanlara takıldı gözlerim kirli beyaz kahverengi insanlara yanılmadığımı anladım .Pişman olmadığımı ve gizlice seni sevdiğimi anımsadım Hatırlarsın bir roman yazacaktım yalnızca ikimizi anlatan ben yazamadım .Umarım sen yazarsın ...Sabah uyandığında penceremize gözlerini dikip buğulu camımıza adımızı bile yazarsın belki Beklide kızımızın güzelliğini anlatmaya çalışırsın ...Yine bir üçüncü girer hayatımıza senden ve benden bir ikinci ne sen nede ben olan ,Beklide mutlu olursun ben gibi belki de mutsuz şu anı yaşayıp yazdığımız gibi ,İnadına yaşayalım su gibi serin olsun hayatlarımız gökyüzü gibi derin ...Ve sen bulut ol sonra ben içine dolup yağmur ;Sen bırak beni sonra damla olup yağayım ...Hayat benim hayatım ağlamak gerekmez her gidişte sevda insanın içinde ;Baharları bekleyelim çiçeklerden habersiz kimseler sisli gözlerle bakmasın bize ...Gidelim ama hiç dönmeyelim .Yazdıklarımız ne uzun nede kısa olsun ...Sen buna hayal de ben sen diyeyim ...Sen buna gülümse ben yine sen diyeyim…

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #4 on: January 08, 2009, 16:47 »
Merhaba Greenman,
Yukarıda anlattıkların maalesef doğru şeyler..

Greenman

• Guest
« Reply #5 on: January 11, 2009, 19:00 »
bello ilgine teşekkür ederim gerçeklerle ilgili insan sayısı sınırlı sanırım...

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #6 on: January 11, 2009, 20:24 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Gönderilmemiş Mektuplar
KİRACIMIYIZ EV SAHİBİMİ
Rusya'dan doğalgaz alıyoruz.Acaba bizde yokmu ? Yaşadığım yerler olduğu için biliyorum.Trakya tarafında iki yıl önce bir kazı çalışması esnasında tarlanın içinde doğalgaz bulunduğu tespit edildi..! Evet yanlış duymadınız hepimizin evimizde kullandığımız doğalgazdan bahsediyorum.Fakat ilgili makamlara sorsanız hayır canım kim söylüyor bunları öyle birşey yok yada buna benzer açıklamalar yapacaklar yanılıyormuyum.Siz yinede kendinize inanmaya devam edin.Pekiyi bunu geçtik diyelim.Söylemek istediğim bu doğalgazdan faydalanmayı bizmi bilmiyoruz yoksa orayı kapatıp kazı yapılmasını yasaklayan ilgililerin bildikleri başka birşeymi var..! Başka birşey daha eklemeliyim İzmir taraflarında Bor madeni çıktığını hepimiz parça buçuk duyduk.Acaba bu madene ulaşıp ondan faydalanamadığımız konusunu aynı şekildemi değerlendirmeliyiz.Şimdi konunun özetini gelelim...Biz bu canım Türkiyem'de toprağın belirli metre altına indiğimizde bir Alman veya Fransız yada anltlaşmalı olduğumuz herhangi başka bir ülke ; Hayır efendim o metrenin altı benden sorulur dediğinde o taprak benimmi ? Yoksa ben üzerinde kiracımıyım ? İzmir'de Bor madeni çıkmış yada Trakyada doğalgaz faydalanalım dediğimizde Amerikalı sen bilmezsin o çok iyi birşey değil ...! Bırak gerekirse ben gelir işlerim zaten antlaşmamızda böyle dediğinde sizin aklınıza ilk gelen ne ? Merakımdan yalnızca sormak istedim.

Ustam! öncelikle pomak eu'nun en büyük sıkıntısı zaten Türkçe katılım, bırakın gerçeklere katılmayı kenarda dursun. Sonra evet yazdıklarınızın gerçekliği konusunda herkes hemfikir ama sanırım bu gerçekler 1980 den beri kulak arkasına itiliyor ha ne dersiniz? Caaaanım ülkemizin, sizden yaptığım alıntıda ki duruma düşmesi konusunda bir iki durum bildirimi de ben yapmak isterim müsaadenizle. Hani dersiniz ya biz bu ülkede kiracımıyız diye? aynen öyle!!!!!! Nasıl mı ? Türkiye Bir takım ülkelerin açık pazarı haline dönüştürebilmek için Türkiyede tarım konusunda iki defa ürün alınabilme özelliğine sahip nadir topraklardan biri olan güzelim Ergene Havzasını sayıları binleri aşan fabrikalarla doldurdular. Peki ne yapılıyor bu fabrikalarda ? Hemen cevaplayalım; dışardan alınan sanayi tipi parçalar birbirine monte ediliyor ve dışarıya gönderiliyor ve biz bu kendi monte ettiğimiz ürünleri tekrar gönderdiğimiz yerden ithal ediyoruz. Peki bir ülkenin sanayileşmesi bu anlamamı geliyor sizce? Bence üretim olmadığı hala birilerinin hamallığını yaptığımız sürece sanayileşme bu olmuyor.!!!!! AAA tarım dan girdik söze ve tarımı unuttuk dimi evet o güzelim tarım arazisi, koca Marmara ve Ergene zebil ziyan neden AB'nin ve ABD'nin sanayi çöplüğü olarak kullanması yüzünden. Halbu ki Türkiye zamanında bir tarım ülkesidir ve ne yapıldı bu koca çöplük kurulsun üretim dursun biz ürettiklerimizi Türkiye ye kakalıyalım. Aynen böyle oldu. pancar üretimine kota kondu ve şeker fabrikaları kapatıldı. şimdi ürettiğimiz kadarını ihraç ediyoruz, tüketeceğimizide ithal ediyoruz varmı böyle bi hadise? var. iç gıcıklıyomu ? evet gıcıklıyo? :)   Bu verilen örnek tarımda sadece pancar örneğidir pekçok tarım ürünüm bu şekilde bir işlemden geçirilmektedir... Bu ülkede devlet memuruna, dışardan aldığı borçlarla para ödemekte ve bu yüzden memur olmaya daha okulundan mezun olduğu gibi hak kazanan öğretmenine sınav açıp sen memur olamazsın çünkü sana verecek param yoka kadar durumu getirmiştir. Neden peki?_?_? hemen söyleyelim çünkü bu ülkede üretim yok. İnsanlar fiziki olarakta beyinsel olarakta üretememektedir ve bunlar bilinçli yaptırımlardır. Aslında daha söylemek istediğim pek çok şey vardır ancak eminim bu kadarı bile bu siteye girip çıkan bozkırların yağız delikanlıları!!!! kardeşlerime fazlasıyla yetecektir.

Offline bello

• Adviser
« Reply #7 on: January 11, 2009, 20:28 »
Bu aralar insanlar günü kurtarmakla yetiniyor, yarın için Allah büyüktür diyorlar, oysaki Allah herzaman büyük. :)

Offline daylek

• Adviser
« Reply #8 on: January 11, 2009, 20:34 »
Bu aralar insanlar günü kurtarmakla yetiniyor, yarın için Allah büyüktür diyorlar, oysaki Allah herzaman büyük. :)

Dimi abicim bak ne güzel söylemişsin ama oturduğun yerden öyle Allah büyüktürle olmuyor o işler maalesef değilmi yani. Hani bir dönüm bostan yan gel osman derler ya o osman agam kışa ne yapar bilmem bu kafayla!!!!!! :)

Offline bello

• Adviser
« Reply #9 on: January 11, 2009, 20:43 »
Evet Kuzen,
durum aynen verdiğin örnek gibidir. Aslında söyleyecek çok şeyler var ama burası bunların yeri değil ;)

Offline daylek

• Adviser
« Reply #10 on: January 11, 2009, 20:47 »
 :D :D :D :D Biliyom abicimde ne yapayım ya bugün dürtme günümdeyim  :D :D :D :D :D

Offline bello

• Adviser
« Reply #11 on: January 11, 2009, 20:55 »
 ;D ;D ;D her zamanki gibimi ;D ;D ;D

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
« Reply #12 on: January 11, 2009, 21:59 »
Ustam! öncelikle pomak eu'nun en büyük sıkıntısı zaten Türkçe katılım, bırakın gerçeklere katılmayı kenarda dursun. Sonra evet yazdıklarınızın gerçekliği konusunda herkes hemfikir ama sanırım bu gerçekler 1980 den beri kulak arkasına itiliyor ha ne dersiniz? Caaaanım ülkemizin, sizden yaptığım alıntıda ki duruma düşmesi konusunda bir iki durum bildirimi de ben yapmak isterim müsaadenizle. Hani dersiniz ya biz bu ülkede kiracımıyız diye? aynen öyle!!!!!! Nasıl mı ? Türkiye Bir takım ülkelerin açık pazarı haline dönüştürebilmek için Türkiyede tarım konusunda iki defa ürün alınabilme özelliğine sahip nadir topraklardan biri olan güzelim Ergene Havzasını sayıları binleri aşan fabrikalarla doldurdular. Peki ne yapılıyor bu fabrikalarda ? Hemen cevaplayalım; dışardan alınan sanayi tipi parçalar birbirine monte ediliyor ve dışarıya gönderiliyor ve biz bu kendi monte ettiğimiz ürünleri tekrar gönderdiğimiz yerden ithal ediyoruz. Peki bir ülkenin sanayileşmesi bu anlamamı geliyor sizce? Bence üretim olmadığı hala birilerinin hamallığını yaptığımız sürece sanayileşme bu olmuyor.!!!!! AAA tarım dan girdik söze ve tarımı unuttuk dimi evet o güzelim tarım arazisi, koca Marmara ve Ergene zebil ziyan neden AB'nin ve ABD'nin sanayi çöplüğü olarak kullanması yüzünden. Halbu ki Türkiye zamanında bir tarım ülkesidir ve ne yapıldı bu koca çöplük kurulsun üretim dursun biz ürettiklerimizi Türkiye ye kakalıyalım. Aynen böyle oldu. pancar üretimine kota kondu ve şeker fabrikaları kapatıldı. şimdi ürettiğimiz kadarını ihraç ediyoruz, tüketeceğimizide ithal ediyoruz varmı böyle bi hadise? var. iç gıcıklıyomu ? evet gıcıklıyo? :)   Bu verilen örnek tarımda sadece pancar örneğidir pekçok tarım ürünüm bu şekilde bir işlemden geçirilmektedir... Bu ülkede devlet memuruna, dışardan aldığı borçlarla para ödemekte ve bu yüzden memur olmaya daha okulundan mezun olduğu gibi hak kazanan öğretmenine sınav açıp sen memur olamazsın çünkü sana verecek param yoka kadar durumu getirmiştir. Neden peki?_?_? hemen söyleyelim çünkü bu ülkede üretim yok. İnsanlar fiziki olarakta beyinsel olarakta üretememektedir ve bunlar bilinçli yaptırımlardır. Aslında daha söylemek istediğim pek çok şey vardır ancak eminim bu kadarı bile bu siteye girip çıkan bozkırların yağız delikanlıları!!!! kardeşlerime fazlasıyla yetecektir.
Merhaba Daylek Hanım,
Türkiye bizim hepimizindir. İktisadi konulara girmişsiniz ve bilginiz doğurultuda fikrini yazmışsınız. Bu konuların  göründüklerinden çok fazla karmaşık olduğunu ancak o dalda
ciddi eğitim almakla anlaşılıyor. Globalleşen dünyamızda artık ülke ekonomilerine oluşan yeni şartlara göre yön veriliyor. Türkiyede üretilen şekerin maliyeti çok yüksektir.
Devlet çiftçiye sübvansyon vermekte fakat buna ramen dünya şeker fiyatlarının çok çok üstünde kalıyoruz. Becereksiz hükümetlerimiz kolay yolu seçip İMF kapılarında borç dilenip günü kurtarma yoluna gittiler ve bu borçlanmalar ülkemizi bir nevi ipotek altına soktu. İMF'in kapısını tekrar borç almak için çaldığımızda bize şartlar koyuyorlar ve işte o zaman cümle alem IMF karşıtı oluveriyor. Ülkemizdeki sorunların ekseriyeti başa getirdiğmiz hükümetlerin yanlış politikalardan kaynaklanmaktadır. Sorunları dışarıya bağlamak kolaycılık olur. Doğal gaz ve petrol yatakların işletilebilmesi için günümüzde maliyet ön plandadır. Bor konusu ise şimdilik sadece yüksek teknolojilerde kullanılmaktadır ama  geleceğin madeni olarak kabul ediliyor. İnşallah yakın zamanda faydasını görürüz.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #13 on: January 11, 2009, 22:39 »
Keşke şu şeker pancarı örneğini vermeseydiniz. Sübvansiyonların kısa vadede bütçe üzerine zararı olmakla birlikte uzun vadede tarımsal ekonomi ve istihdamın sürekliliği açısından faydası ölçülemeyecek yararları vardır.

Şeker Pancarı:

- Orta Anadolu şartlarında yetişen alternatifsiz kırsal kesimin sosyo-ekonomik durumunu iyileştirir.

- Tarımın yapıldığı bölgelerde çiftçiyi toprağa bağlayarak, köyden kente göçü engeller.

- 1 dekarında yaklaşık 10 işgücü istihdam sağlar

- Yöresinde üretiminin yapıldığı ayçiçeğine göre 5, buğdaya göre 20 kat mısıra göre 10 kat daha fazla istihdam oluşturur

- Yıl içerisinde tarımını yapan 500 bin aileye ve fabrikalarda da 32.500 kişiye istihdam sağlar

- 1 dekar pancarın tarımı, tarımda 80, sanayide 13 saat olmak üzere toplam 93 saat istihdam sağlar. Ülkemizde 3,2 milyon dekar şeker pancarı tarımı yapıldığı göz önüne alınırsa, yılda yaklaşık 123.000 tam istihdam sağlar. Geçimini doğrudan veya dolaylı olarak sektörle ilişkilendirmiş 10 milyon insanımızın iş ve ekmek kapısıdır.

- Tarımda münavebenin, planlı üretimin ve sulu tarımın öncüsü

- Biyoenerji yada yeşilenerji olarak da tanımlanan ve son yıllarda dünyada üretimi ve kullanımı yaygınlaşan Biyoetanol’ün en önemli hammaddesi olan

- Kendinden sonra ekilebilen hububatta %20 verim artışı sağlayan

- Yılda yaklaşık 25 milyon tonluk taşıma hacmi yaratarak, taşıma sektörüne büyük bir pazar oluşturan bir bitkidir

- 1 dekar pancarın yan ürünü olan pancar posası, pancar baş ve yaprağı ve melasın hayvansal besin değeri 500 kg arpaya eşdeğerdir.(Aynı tarlaya 2 dekarda arpa ekilmiş kabul edilir)

Bilgilerin temin edildiği yer: Konya Şeker Fabrikaları.

Sanırım Müneccim olmamıza gerek yok... İyi uykular dost. :)

Greenman

• Guest
« Reply #14 on: January 11, 2009, 23:29 »
Bana çok az şey kalmış teşekkür ederim :) aslında durum iç gıcıklayıp gıcıklamamakla ilgiliydi doğru söze ne denir ki...

Dilek özellikle beni şaşırttığını belirtmek isterim...Gülümse şimdi...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42