Author Topic: Помашки Сюнет!- Pomashki sunet!- razkazi i tradiciya na pomacite!  (Read 17520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Edna mnogo interesna tema za pomacite.Podskaza mi q edin selski Erol Izmetov! Vseki ot nas bratq i sestri znaem kakvo sme prejiveli prez komunizma ,kogato se kriehme i se sybirahme tajno da obrqzvame decata ni.Pomnq ot moeto selo Tuhovishte idvaha v Kazanlushko uj na gosti za sedmica,a noseha momchetata za sunet tuka,tova e istina,neka vseki spodeli kakvo e prejivql kato roditel prez onezi godini.Sega v momenta Erol kachva videomaterila za suneta v moeto selo Tuhovishte :),iskam da blagodarq na tova mlado momche Erol,spodelete i vie kak e bilo Sunet  v Brteznica,Kornica,Ribnovo..........otvsqkyde pomashki sela!Pozdravi.Nazmi

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
хора този клип ми създава много порблеми, а за нета да не говорим, правя всичко възможно да го кача, за това ще ме извините че толкова закъснявам.

Offline stomi_mc

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 71
  • Gender: Male
  • О Лъжница, ти най-красивото селце на света
v saita ima tema za  skoro6niq sunet v Lajnica

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Erol,kakvo stana sys kachvaneto suneta v.selo Tuhovishta prez fevr 1990 godina,neshto problem ima sigurno :),nishto tova e bilo predi 18godini.Pozdravi.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
You are not allowed to view links. Register or Login
Erol,kakvo stana sys kachvaneto suneta v.selo Tuhovishta prez fevr 1990 godina,neshto problem ima sigurno :),nishto tova e bilo predi 18godini.Pozdravi.
da imam problem, no shte go kacha, v tova badete sigorni.
Zapisa e mnogo star i mnogo problemi mi sazdava, no ne se bezpokoite, pravq vsichko vazmojno da go kacha, nqma da spra dokato ne pusna link.  ;)

Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Ех Назми аз дори и да съм родител не мога да ти кажа как е правен сюнет през комунизма , защото тогава не съм била все още майка , а и имам дъщеря. :)

Но мога да споделя факта , че братовчед ми го обрязаха през 1990 година след коунизма , беше на 12 години , защото родата се страхуваше да направим не само медицинския акт , а и церемонията.

А също така и спомени на баща ми , когато е бил малък.Пак по време на комунизма , но по времето , когато активно е набирала сила комунистическата сила и морал.

Събрали са всички момчета на подходяща възраст от околните махали в с.Пашово.Опънали големи шатри/медицинските кабинети / и там ходжите обрязвали момчетата и им пълнели устата с мед / тогавашната анестезия/ , че хем да не ги боли и хем да им е сладко :).

А днес обрязват новородените с лазер ! Това е то цивилизацията.

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
В Смолянско се плащаше на доктори и то с много страх.Но на военните комисии-айде в строителни  войски.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Moeto pokolenie pomni decata koito bqha sunetisani ne gi priemaha v detska gradina.Da ne govorq kogato nashi pomacheta i az vkluchitelno kato hodehme voinici da slujim-osnoivno v Kecha-stroitelni voiski ili JePeTo- Transportni voiski samo pomaci i cigani kakyv sram i unijenie sme izpitvali kogato razbereha che sme obrqzvani!!!!!!

Пламен Пасков

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Moeto pokolenie pomni decata koito bqha sunetisani ne gi priemaha v detska gradina.Da ne govorq kogato nashi pomacheta i az vkluchitelno kato hodehme voinici da slujim-osnoivno v Kecha-stroitelni voiski ili JePeTo- Transportni voiski samo pomaci i cigani kakyv sram i unijenie sme izpitvali kogato razbereha che sme obrqzvani!!!!!!
Назми, и аз помня - имаше такова отношение и не разбиране към обрязаните. Тогава обрязан беше равно на турчин, и никой не можеше да предположи, че в 20 век това все още продължава. Малко хора си даваха сметка, че обрязването е ритуал за всички мюсюлмани. А още по-малко знаеха, че това е точно толкова задължителен ритуал за всички евреи.
Но не всички помаци са служили в КЕЧ-а и в ЖП-то.
Аз имам познати, които служиха на границата, а имаше и такива, които бяха в ШЗО-то и излизаха офицери!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Пламен,Да имаше наши помачета дето служеха в редовни поделения,гранични воиски,танкови бригади,имаше и в школата ШЗО в Плевен, НО това беше само за извинение пред местните хора да се види,колко са в проценти?,при това знае се че децата на местните комунисти по селата служеха  на по лека служба,а основната маса помаци,турци,цигани строеха пътища и ж.п линии!Тук говорим за сюнета и последиците от него дето хиляди наши помаци,турци сме изпитали на гърба ни криейки се  някои заплатиха за това по затворите в Белене и Сливен женския затвор!!!

Пламен Пасков

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Пламен,Да имаше наши помачета дето служеха в редовни поделения,гранични воиски,танкови бригади,имаше и в школата ШЗО в Плевен, НО това беше само за извинение пред местните хора да се види,колко са в проценти?,при това знае се че децата на местните комунисти по селата служеха  на по лека служба,а основната маса помаци,турци,цигани строеха пътища и ж.п линии!Тук говорим за сюнета и последиците от него дето хиляди наши помаци,турци сме изпитали на гърба ни криейки се  някои заплатиха за това по затворите в Белене и Сливен женския затвор!!!
Чакай, правилно ли те разбрах, че са пращали хората по Белене и по затворите заради сюнет?
----
Що се отнася до известните ми служили в редовни поделения, на единият от тях баща му беше прост миньор в Горубсо.
За другите не знам - нямам статистика.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Погледни по горе постинга на Салих за това колко жени бяха вкарани в Затворите заради това,че са  позволили да се обрежат децата им-такива има в Брезница жени,има и в други помашки села.Но това никъде няма да го прочетеш щото не се пишеше,а в което и да е село в Гоцеделчевско да се отбиеш местните хора ще ти разкажат за това,заповядай на място да се поразходиш и попитай местните хора какво са преживели и кои са били по затворите,ще получиш урок по истина от тези хорица,а не от историите и писаниците на пишман историци!

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
От този страх забравихме и сонетската свадби, прави се тихомълком  защото още има двойни стандарти.
  Друг е въпроса ,че е по-хигиенично  и за мен лично е уважение и към  съпругата на всеки мюсулманин. Хигиената е много важна за всеки човек.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
след можеби повече от една седмица (не знам, вече съм забравил колко време беше) най-после качих записа на сюнета ето тук линк към темата
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
след можеби повече от една седмица (не знам, вече съм забравил колко време беше) най-после качих записа на сюнета ето тук линк към темата
You are not allowed to view links. Register or Login

Bravo na tebe Erol, Allah zdrave da ti dava i oshte mnogo, mnogo uspehi...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42