Author Topic: С. Туховища - S. Tuhovishta  (Read 60373 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #15 on: April 14, 2010, 01:28 »
 Кметството може да направи нещо по въпроса,но не съм съвсем наясно дали има някакви програми за тая работа.Просто трябва да се намери начин да се узаконят като архитектурни паметници.Но това е извън сферата на моята компетентност,предполагам,че има хора във форума,които са по-наясно с материята,нека се обадят.Обявяването на тези къщи за архитектурни паметници би провокирало туристически интерес към Туховище наред със средновековния некропол(за който нещо не се пише напоследък никъде?).
  Това е един начин помаците да се освободят от тютюневото робство.Защото,като се замисли човек-ами ние сме почти единствените,които пазим автентичното в България,повечето етномузеи са сурогат.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #16 on: April 14, 2010, 01:59 »
Поздравление Yusu за пресните снимки ;).
 ÐÐ° първата снимка / Отговор 17/ е старата Чаушева къща,на другата вляво е част от нея,в средата Мусавата къща,и до нея Досовата .Вилата в центъра е на Сюлеман Чаушев/ Мането Бореца/, Чинара е пред чешмата на Долната вода сега Мини парк- реставриран.
За старите къщи с тикли- какво да кажа.Те са една уникална част свързани с историята на село Туховища.
 Ð—а съжаление така и се рушат,де да бяха в Ковачевица та да ги реставрират,жалко наистина!

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #17 on: April 14, 2010, 13:03 »
Само едно малко уточнение- дървото не е явор а е чинар :)

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #18 on: April 14, 2010, 17:20 »
Обявяването на тези къщи за архитектурни паметници би провокирало туристически интерес към Туховище наред със средновековния некропол(за който нещо не се пише напоследък никъде?).
 

Идеята е много добра, но не мисля, че ще стане нещо подобно. За некропола незнам какво да кажа! Целия район дори не е заграден. Хората връзват тама добитък, изхвърлят смет и т.н.
Забележителностите в Туховища  не се изчерпват само с  некропола и старата архитектура, в селото има десетки места приятни за отдих и почивка. Природата в целия район е непокътната! Десетки хектари девствени гори, горски потоци, извори, планински вилички, голи върхове, крайречния пролом удивлява погледа! За огромно съжаление още много красиви места има, но границата с гърция е прокарана така че повечето от землището на Туховища е в Гръцката част. Взети заедно регионите на Годешево-Туховища и Слащен са един незабравим родопски кът,  който човек трябва да го види!
 Специално в Туховища, има една ЦЯЛА махала със стари къщи (разрушени). Тези които се виждат от снимките са само около 10% от старата архитектура, и са запазени горе доло, благодарение на това, че в тях живеят по 1-2 стари човека. Останалите 90% стари къщи почти са разрушени!
 В селата около Туховища, примерно Годешево има повечко запазени стари къщици. В обратната посока към Слащен, пък е обратното. Да, там също има много здрави къщички, но мащабното ново строителство започнато от заможните хора завърнали се от Западна Европа, главно Испания, а също така и от Гърция масово рушат старите постройки и на тяхно място вдигат огромни къщи!  Същата ситуация е в селата Вълкосел, Абланица и др.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #19 on: April 14, 2010, 18:52 »
Снимки от региона:  Една виртуална разходка  ;)

От землището на   Т у Ñ… о в и щ а



Руините на някогашната воденица в селото. ( сега в Гръцка територия )



Огромен чинар в близост до воденицата (на Гръцка територия)



Българската част от север на река Доспатска



Същия обект заснет от друга гледна точка



Българската територия от югозападната част (над река Доспатска) в близост до местноста ''Пчелина''


 
 Ð¢Ð¾Ð²Ð° е в близост със землището на с. Слащен



Поляните, около пътя за Туховища



Изглед към Гръцки Чеч, вижда се гръцкият път (от ляво) свързващ се с обезлюдените села в Чеч.



 Ð¡ÑŠÑ‰Ð¾ изглед към Гърция



Високо в планината, в близост до с. Жижево



Изглед към землището на с. Борен (обезлюдено), по дерето нагоре се намира село Почан (обезлюдено)



Руини на стена (вероятно на къща) в най-близкото обезлюдено село Манастир



Отново там



Граничен пост (гръцки)



Тисовска река, приток на река Доспатска, влива се в близост до воденицата (виж сн. 1)



Почанските скали



Зимен пейзаж



Изглед към Боздаа



Една от чешмите на Туховища



В балкана

От землището на   С л а щ е н



''Провалената стена'' на река Места



около река Места



залез



Места

От землището на   Г о д е ш е в о








езеро

http://www.panoramio.com/photo/32012413

http://www.panoramio.com/photo/32012413

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #20 on: April 14, 2010, 23:52 »
 Страхотни места!Плачат за развиване на селски туризъм.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #21 on: April 15, 2010, 04:39 »
Идеята е много добра, но не мисля, че ще стане нещо подобно. За некропола незнам какво да кажа! Целия район дори не е заграден. Хората връзват тама добитък, изхвърлят смет и т.н.
Забележителностите в Туховища  Ð½Ðµ се изчерпват само с  Ð½ÐµÐºÑ€Ð¾Ð¿Ð¾Ð»Ð° и старата архитектура, в селото има десетки места приятни за отдих и почивка. Природата в целия район е непокътната! Десетки хектари девствени гори, горски потоци, извори, планински вилички, голи върхове, крайречния пролом удивлява погледа! За огромно съжаление още много красиви места има, но границата с гърция е прокарана така че повечето от землището на Туховища е в Гръцката част. Взети заедно регионите на Годешево-Туховища и Слащен са един незабравим родопски кът,  ÐºÐ¾Ð¹Ñ‚о човек трябва да го види!
 Ð¡Ð¿ÐµÑ†Ð¸Ð°Ð»Ð½Ð¾ в Туховища, има една ЦЯЛА махала със стари къщи (разрушени). Тези които се виждат от снимките са само около 10% от старата архитектура, и са запазени горе доло, благодарение на това, че в тях живеят по 1-2 стари човека. Останалите 90% стари къщи почти са разрушени!
 Ð’ селата около Туховища, примерно Годешево има повечко запазени стари къщици. Ð’ обратната посока към Слащен, пък е обратното. Да, там също има много здрави къщички, но мащабното ново строителство започнато от заможните хора завърнали се от Западна Европа, главно Испания, а също така и от Гърция масово рушат старите постройки и на тяхно място вдигат огромни къщи!  Ð¡ÑŠÑ‰Ð°Ñ‚а ситуация е в селата Вълкосел, Абланица и др.
Страхотни снимки на природата в Туховища.
Благодаря,Сюлейман. И понеже стана въпрос за Некропола мога да кажа истината.Бях ученик и по това време помня се основа футболен клуб" Граничар" -село Туховища.
Беше през 1976 година.Селото нямаше стадион и тренираше на едно игрище до гробето или Куцивото лозе./ преди" Светиката" по пътя за село Годешево.
Реши се да се направи стадион в местноста" Оградето" близо до кльона.
Тракториста  ÐÑÐ°Ð½/ Цанко /след като започна с булдозера се натъкна на находка- гробище от Тракийско време.
Проучванията отнеха над 3 години.
Прочетете и за историята по надолу,едно от най-старите помашки села- Туховища.!
Открити са останки и от преди Тракийско време,в местноста"Оградето".
В м." Гармаде "пък е имало цял град,да наистина за различните народи хивяли по земите на селото са се запазили местности-'Свети врач",Светиката" и много други.
В местноста" Оградето е открит некропол през 1976година от екип с професор Китов от Благоевград останки от 8 век.
В София Националния исторически музей до днес ги има в палата 10 на НИМ в София. Бил съм там,има най- различни накити,гърнета,огърлици,.Доказано е,че по онова време в този район е живяло тракийско племе в тези места.
Село Туховища е изгорено до основи през 1920 година заедно със с.Жижево,част от с.Вълкосел и с.Абланица.
Това е документирано в Османските архиви.Било е изгорено от комити в  Ð¡Ð°Ñ‚овча и Долен пишещи се за Македонци! Ð’ село Долен е било седалището на македонците,това знам от моя диде рахметлия Ахмет.Лично от него знам за един случай,когато е бил осъден от Македонците за 100 тояги на голо.
Селото е известно и с това,че със собствени средства и доброволен труд построи две нови Джамии,една в Горната и една в Долната махала. Нека споменем заслугата на един от най-големите капацитети на селото- архитекта с име Царя/ рахметлия/. С негово съдействие се построи нов път с.Вълкосел- Слащен като не се минаваше през" Дупек"
Царя/ Шукриев/ на село Туховища е човек познат в Благоевградско за всичко
.Беше човек със средно образование,строителен техник но невероятен ум.Спомням си една вечер бях войник в София.
Пристигнах с влака в Благоевград по Нова година.Нямаше къде да спя.Отидох в хотел" Волга"-гр.Благоевград  където Царя имаше служебен апартамент прибра ме...
Обадиха му се по тел от София- прохода" Витиня" какво да правят,Царя тръгна веднага да дава съвет.Всеки в този район знае за него

И до днес село Туховища е запазил колорита си.Запазени са мюсюлманските традиции.В селото беше и първия сюнет през 1990 година след комунизма.И до днес през Рамазана има местна група музиканти,която обикаля рано за сюфюр при говеенето.

  Ð•Ð´Ð½Ð¾ от селата,дето наистина  Ð¸Ð¼Ð° уникален начин за съхранение на Мюсюлманската Религия,която е 99% от семействата живеещи в с.Туховище.Спомням си и до днес тръпката когато бяхме деца и имаше Рамазан,искахме нашите родители да ни събуждат за Сюфюр/ времето когато всеки направил нает да кара Рамазана става рано преди определения час да хапне нещо и да гувее./ Да речем ако е определено 4.50 ч да е последната хапка или глътка вода за нает,то тези тръгват в 4 сутринта рано,за да могат хората да се подготвят.
Така беше,сега не знам.Тези на видеоклипа са местни от селото- най-вляво е Ахмет Панджаков/ Лавчиев/ на зурната,до него Мутето/Мустафа/Галибов ..,за другия не се сещам на тъпана , ;)http://www.vbox7.com/play:bf18c044

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #22 on: April 15, 2010, 06:58 »
Снимки от региона:  Една виртуална разходка  ;)

От землището на   Ð¢ у Ñ… о в и щ а

Това са уникални снимки от реалноста на село Туховища!
Така или иначе сайта pomak.eu дава възможност  за това да се види помашкото запазено без значение дали е в България,или изселени помаци в Турция!
Нека сме искрени- в Турция има около милион помаци,които не са забравили роден край.
Имам приятел Исмет от село Вълкосел.Отиде в Турция,беше телевизионен техник в БГ.Намери си работа,построи къща само за три години.Помаците по света са народ достоен за уважение!

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #23 on: April 15, 2010, 14:02 »
Убеден съм ,че трябва по някакъв начин да популяризираме нашият край
  Има още много красиви места от региона, които не съм заснел. Пък и аз нямам много време.  Радвам се че Ерол, който лятото е свободен се е отдавал изцяло на село Туховища и прави всичко възможно да заснеме това което е видял!
 ÐŸÑ€ÐµÐ· миналите месеци успях да се разходя в по-голямата част от Годешево-Туховищенски район.
Разбира се в представения по-горе албум, освен лични снимки има и 2-3 подбрано от Panoramio - Главно снимките за Слащенско и Годешевско.
Успях да направя повечко снимки. Но още много известни места не съм посетил, очаквам в близкото бъдеще и това да стане.
 ÐÐµÐ·Ð°Ð±Ñ€Ð°Ð²Ð¸Ð¼ момент за мен бе пътуването ми до гръцкия чеч, за съжаление не можахме да отделим много време, но пък успях да заснема страхотни пейзажи в близкото село Манастир (обезлюдено).
 Ð”ано успея да заснема повече от красотите на тегиона. Въпреки, че сега сезонът е такъв и снимките не излизат през обектива много ''оригинални'', както през лятото но пак е нещо!
  Ð’ момента подбирам стари истории и легенди, отнасящи се до някои местности.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #24 on: April 15, 2010, 16:55 »
Чеча е много красив регион, запазен от времето и се радвам че се намериха хора като Чечлия (главно го познавам от Уикипедия) и ръководителите на форума помак.еу които да дадат старта на един наистина голям "проект" ако мога така да го нарека, за събиране на информация и снимки на региона.
До преди не повече от 2-3 години не се намираше лесно информация за Чеча и за неговите села, но напоследък тази информация се разраства все повече и повече.
Радва ме факта че все сме повече хората които споделяме информацията за нашите села. Както казах, това е началото на нещо много хубаво за което се надявам в бъдеще да е все по-голямо.
Всички знаем  че до преди около 1-2 години Чеча дори не беше заснет в Google Earth, а днеска има перфектни снимки от космоса които могат да се приближават до такава степен че вече могат да се виждат и покривите на къщите, а преди няколко години дори имената на селата не фигурираха. Вярвам че това се дължи на хората които помагаме това да е реалност със всичко това което правим за нашият регион. Не съм запознат със политиката на Google за заснемане на определни места, но каквато иска да е тя, аз искренно им благодаря че са снимали и Чеча  :)

Спомням си колко много исках да знам за Туховища преди няколко години, но така и нямаше от къде да се черпи тази информация. Сега това е възможно благодарение на всички тези хора които помагат информацията за Чеча да се разраства. 

Много исках да видя стари снимки на селото и къде ли не съм ги търсил, но така и не се намират такива. дори снимки от преди 10-15 години ако щеш, те почти не съществуват но сега, след всичкият труд които полагаме за това да е възможно вярвам че ще се намерят такива. Жив пример е Севим, които даде снимка на Туховища от преди 60 години.
Днеска има хиляди снимки качени в интернет на нашите села и, макар че може сега да не го забелязваме, тези снимки след 30 години няма да имат цена. Те остават като документация на селото. Дали в бъдеще, да речем след 50 години, все още ще има хора които ще са като нас и ще искат да знаят миналото на родният им край? да искат да видят стари снимки на нег? Моят отговор е ДА. И кои друг освен ние, можем да им разкажем за него и да им покажем стари снимки? да им разкажем за миналото на селото им, вярвам че това ще е възможно защото ние знаем колко трудно ни е на нас да намерим информация за нашите села от миналото, но пък в бъдеще няма да е така защото вече всичко остава написано. :)


Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #25 on: April 15, 2010, 18:48 »
Чувал съм, че има много места в които гранични застави, кльонове, окопи и всякакви други военни постройки, останки от студената война били превръщани в туристически атракции, в региона на Туховища те са в изобилие :)

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #26 on: April 16, 2010, 04:19 »
Чеча е много красив регион, запазен от времето и се радвам че се намериха хора като Чечлия (главно го познавам от Уикипедия) и ръководителите на форума помак.еу които да дадат старта на един наистина голям "проект" ако мога така да го нарека, за събиране на информация и снимки на региона.
До преди не повече от 2-3 години не се намираше лесно информация за Чеча и за неговите села, но напоследък тази информация се разраства все повече и повече.
Радва ме факта че все сме повече хората които споделяме информацията за нашите села. Както казах, това е началото на нещо много хубаво за което се надявам в бъдеще да е все по-голямо.
Всички знаем  че до преди около 1-2 години Чеча дори не беше заснет в Google Earth, а днеска има перфектни снимки от космоса които могат да се приближават до такава степен че вече могат да се виждат и покривите на къщите, а преди няколко години дори имената на селата не фигурираха. Вярвам че това се дължи на хората които помагаме това да е реалност със всичко това което правим за нашият регион. Не съм запознат със политиката на Google за заснемане на определни места, но каквато иска да е тя, аз искренно им благодаря че са снимали и Чеча  :)

Спомням си колко много исках да знам за Туховища преди няколко години, но така и нямаше от къде да се черпи тази информация. Сега това е възможно благодарение на всички тези хора които помагат информацията за Чеча да се разраства.
Много исках да видя стари снимки на селото и къде ли не съм ги търсил, но така и не се намират такива. дори снимки от преди 10-15 години ако щеш, те почти не съществуват но сега, след всичкият труд които полагаме за това да е възможно вярвам че ще се намерят такива. Жив пример е Севим, които даде снимка на Туховища от преди 60 години.
Днеска има хиляди снимки качени в интернет на нашите села и, макар че може сега да не го забелязваме, тези снимки след 30 години няма да имат цена. Те остават като документация на селото. Дали в бъдеще, да речем след 50 години, все още ще има хора които ще са като нас и ще искат да знаят миналото на родният им край? да искат да видят стари снимки на нег? Моят отговор е ДА. И кои друг освен ние, можем да им разкажем за него и да им покажем стари снимки? да им разкажем за миналото на селото им, вярвам че това ще е възможно защото ние знаем колко трудно ни е на нас да намерим информация за нашите села от миналото, но пък в бъдеще няма да е така защото вече всичко остава написано. :)

                   Ð¢Ð°ÐºÐ° е,Ерол.
Абсолютно съм съгласен с теб.
Когато говорим за Чеча обхваща и други села- Кочан,Абланица,Дебрен,Вълкосел........ също,просто се иска човек да се порови за истината.Сайта pomak.eu наистина е едно богатство,което липсваше като информация за нас Помаците от Чеча.Сега имаме тази възможност,защото написаното тук остава за поколенията след нас.Началото е дадено,лично аз отделям всеки ден тук за това да се знае и пише за нас,издирил съм какви ли не документи,спомени,легенди.. от по старите в село Туховища! Радвам се,че Ерол,Сюлейман 94,Севим,Зюлкера,Чечлията,Рахмие,и преди всичко Мехмед Касапов със труда си дават простор на по младите да получат знания и оставим пътека след нас!
Това исках да кажа от сърце,лично аз ще продължа и нека заедно спомогнем да хвърлим светлинка за това .Поздрави. ;)

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #27 on: April 17, 2010, 13:54 »
Много исках да видя стари снимки на селото и къде ли не съм ги търсил, но така и не се намират такива. дори снимки от преди 10-15 години ако щеш, те почти не съществуват но сега, след всичкият труд които полагаме за това да е възможно вярвам че ще се намерят такива. Жив пример е Севим, които даде снимка на Туховища от преди 60 години.


Относно старите снимки имам една  успокоителна новина която може би ще ни донесе много стари снимки но не е сто процента сигорно.Научих от един наш селски и приятел ,че навремето когато той е бил ученик в гр.Гоце Делчев неговата  хазяика му показала една кутия пълна със стари снимки от с.Туховища.Казала му че някаде 40-те ,50-те години на миналия век тя е била учителка в нашето село,тогава тя е била много млада и е притежавала фото апарат с които  е направила много снимки на хората и на селото ни.Показала му ги и те били много запазени и интересни.Уговорили сме се лятото когато аз си отида до България да издирим тази жена ако разбира се все още е жива или неините роднини и ако си стоят тези снимки да ги откупим или най-малкото да ги преснимаме.Така че има някаква надежда!

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #28 on: April 17, 2010, 14:04 »
 ÐžÑ‚носно старите снимки имам една  ÑƒÑÐ¿Ð¾ÐºÐ¾Ð¸Ñ‚елна новина която може би ще ни донесе много стари снимки но не е сто процента сигорно.Научих от един наш селски и приятел ,че навремето когато той е бил ученик в гр.Гоце Делчев неговата  Ñ…азяика му показала една кутия пълна със стари снимки от с.Туховища.Казала му че някаде 40-те ,50-те години на миналия век тя е била учителка в нашето село,тогава тя е била много млада и е притежавала фото апарат с които  Ðµ направила много снимки на хората и на селото ни.Показала му ги и те били много запазени и интересни.Уговорили сме се лятото когато аз си отида до България да издирим тази жена ако разбира се все още е жива или неините роднини и ако си стоят тези снимки да ги откупим или най-малкото да ги преснимаме.Така че има някаква надежда!
Това е страхотна новина!!
Да се надяваме тези снимки да се намерят. Това би било много хубаво!!

Offline salih1

  • Member
  • **
  • Posts: 5
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #29 on: May 26, 2010, 22:38 »
 :-*

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42