Author Topic: Türkiye' de Pomak varmı?????????????  (Read 60972 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Re: Türkiye' de Pomak varmı?????????????
« Reply #60 on: April 28, 2010, 14:54 »
buldum sanırım 23 ekim 2009 yani yunanistan geriden geliyor.

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Ynt: Türkiye' de Pomak varmı?????????????
« Reply #61 on: April 28, 2010, 20:12 »
bravo daylek haberin kaynagini buldun .anladigim kadariyla pomak gazete denilen ....
abartiyor .gördügümüz gibi yazlari yunanca ve dili de yunanca bize pomak gazetesi diye yutturmaya calisiyorlar .

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #62 on: April 28, 2010, 23:01 »
Yanılmıyorsam kokkas'ın sitesi değil mi? Sitelerinde ilgimi çeken en önemli şeylerden biri arapça yazılı logosu oldu. Acaba sitenin dini bir vasfı mı var ?  ???  diğer ilginçlik ise resimlerde pomak kadınlarıyla yunan bayrağındaki haça özellikle birlikte yer verilmesi.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #63 on: April 28, 2010, 23:39 »
Tahminde bulunuyorum:

İskeçeli'nin söylediğine göre Pomak gazetesi olarak kendilerini tanımlıyorlarmış ve Pomakların da dinsel kimliklerini ön planda tutmak gibi bi özellikleri mevcut o yüzden sitenin arapça yazılardan oluşan logosu çok şaşırtıcı değil. Bununla birlikte Yunanistanın Pomakları tanımıyor olmasına yönelik göndermedir büyük ihtimalle Pomak kadınların yunan bayrağı ve haç la aynı karede yer alması. Diye düşünüyorum ve tabi işim yok bu tahminleri oturdum buraya yazdım...  :)

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #64 on: April 29, 2010, 02:40 »
arkadaslar .arapca olan kelime .gazetenin adidir ..zagalihsa . anlamini tasiyor .ben arap yazilari okuyorum.yaziyorum.simdi yunanistanda pomakca alfabe var iken pomakca sözlük var  pomak denegi var. bunlar hepsi serbest yunanistanda sanirim yunanistan pomaklari tanimistir 15 sene evvel .peki bu gazete niye pomak alfabeyi kullanmiyo latince olan harfleri bütün pomaklar bilir .birde o gazete yunana cagri yapiyo pomaklari tanisin.  pomak dilinde hic bi kelime yokken nasil pomak gazetesi olurmus anlamadim .

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #65 on: April 29, 2010, 03:25 »
pomaklarin varligini tanimayanlara cevap.
buda zagalisa gazeteden alintidir         imam ahmet  mayis 2009 da yazmis

cok önemli bilgiler elde etiim diyor.pomaklar türktür diyenlere cevaptir bu
1968 te yayinlanmis hayat aniklopedisi 939 sayfasindaki yazilari bakiniz pomak yazio
daha asagida türk dil kurumu olan sözlük 1194 sayfasinda  pomakca .kelimesi var oda pomaklari anlatio
rica ederim pomak yok diyenler birde osmanli döneminde( türkce yunanca)sözlügüne baksinlar 1899 da basilmis istanbulda438 sayfasinda pomak yaziyor
ve mehmet akif ersoyun kitabinda 1966de yayinlanmis sayfa 291 de pomaklarin cektikleri bulgar zulmünü.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #66 on: April 29, 2010, 03:39 »

ingilizcesi bile varmis bunun buyrun

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #67 on: April 29, 2010, 04:00 »

amerika bile tanimis pomaklari state of departmens .rapor hazirlamis
batitrakya pomaklar hakkinda buyrun ingilizcesi var

hep ayni zagalisa dan alintidir

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #68 on: April 29, 2010, 09:26 »
Zagalisa'nın amblemini buraya almıyorum. Merak edenler linklere tıklayıp görsünler.
Ancak zagalisa logosuna bakınca Batı trakyadaki Pomak toplumunun sanki Mısır arap yada Filistin kökenli bir tandansa sahip olduğu izlenimi uyandırıyor.
Arapça ve Yunanca harfler var, ama latince yada kril yok. Bu açıdan mümkün olduğunca Pomakların yoğun olarak yaşadığı Türkiye ve Bulgaristandan uzak kalma eğilimi anlaşılıyor.
Yeşil logo rengi Zagalisa'nın sanki radikal bir dini örgüt olabileceği izlenimini oluşturuyor.
İngilizce Zagalisa'nın ideolojik pozisyonunda ise açıkça Türkiye karşıtlığı görülüyor. Söylem tamamen Yunan devletinin resmi politikalarının bir parçası olarak ifade edilmiş.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #69 on: April 29, 2010, 09:41 »
Pomaklar olarak bizim dileğimiz  -Balkan antantıyla Atatürk'ün gerçekleştirmek istediği gibi- Balkan ülkelerinin barış ve dostluk köprüleriyle birbirine bağlanmasıdır. Balkanlar Osmanlı öncesi bölünmüş bir coğrafya iken Osmanlı döneminde yarın bin yıl boyunca bütünlük içinde dinginliğe ulaşmıştır.  Osmanlı sonrası dönemden günümüze kadar Balkanlaşma kavramı ile ifade edilen bir etnik parçalanma içinde acı deneyimler yaşamıştır.

Bizim arayışımız Osmanlı dönemindekine benzer bir barış ve huzur döneminin bu sefer yine Türkiyenin inisiyatifinde sağlam anlaşmalar yoluyla sağlanmasıdır. Bu suretle Balkanlarda yaşayan bütün etnik ve dini yapıların güven içinde yaşayabileceği bir ortam sağlanabilir.

Biz barış ve huzuru sadece kendimiz için değil, komşularımız için de istiyoruz. Bunun için ulus devletlerin sadece bir etnik yapıyı esas alarak öteki sayılan etnik ve dinsel yapıların yadsındığı ırkçı dozu baskın devletler yerine tüm insanlarını kucaklayan özgürlükçü, demokrat ve hukuka dayalı devletleri istiyoruz.

Sorun her etnik yapıya bağımsız bir devlet yada federasyonlar değil, üniter devletlerin özgürleştirilmesi ve demokratikleştirilmesidir. O nedenle Pomaklar ayrılıkçı değil, bütünleştiricidir. Ulusal devletlerin aşındırılmasından değil, demokrasinin güçlendirilmesinden yanadır.

Sonuçta herkes için iyi olan bizim için de iyidir. Onun için Pomaklar olarak örgütsel eğilimlerden çok kişisel ve toplumsal medeni haklarının takipçisi olan özgür bireylere önem veriyoruz.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #70 on: April 29, 2010, 10:32 »
Aslında Pomakların şu veya bu olduklarından ziyade özgün pomak tanımının varlığı önemlidir zira bizde kişisel olarak zaman içinde köken hususunda çalışmalar yaptık ve hala yapıyoruz ama pomakların yaşadığı bölgelerin homojen olmaması, tarihi veri yetersizliği, ideolojik yaklaşımlar, göç ve baskı psikolojisi gibi nedenler ile kesin bir sonuca ulaşmamız mümkün olmadı. Burada çözüm pomak tanımının sık sık telafuz edilerek kimliğin saklanması yoluna gidilmekten kaçınılmasıdır.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #71 on: June 19, 2010, 15:36 »
1890 yılında Mihaliç Kazası'na 398 kişilik bir topluluktan oluşan Pomak muhaciri iskan edilmiştir. Diyor elimdeki bir kitap.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #72 on: December 05, 2010, 16:26 »
Geçen hafta Rodoplardaydım. Kuzey Rodoplarda bir at çiftliğine gittik arkadaşlarla. Filibe'de Doğu Rodop bölgesinden Kirli denen yerden orta yaşlı bir Türk ile Pomaklar hakkında konuştuk. Sosyal hayat hakkında, mesele Pomaklar ve Türkler arasında evliliklerden. Bana ilginç bilgiler verdi. Dağlık bölgelerin sosyal hayatı her zaman step bölgelerindekilerden farklıdır, yani küçük bir coğrafi alanda birbirinden oldukça farklı kültürler yaşayabiliyor. Bu kültürler arasında etkileşme elbette oluyor. Bu etkileşme hakkında yoğun nüfus ve baskın kültür zayıf olanı etkiliyor diyebiliriz. Kirlili , bazı Pomaklaşan Türklerden ve Türkleşen Pomaklardan bahsetti. Evlilikler ise eskiden çok oluyormuş, toplumlar arasında tam bir iletişim söz konusuymuş ama komunizma sistemini isim değiştirme olayları olmaya başlayınca durumlar değişmiş. Bulgar kara propagandası iki halkın arasına fitne tohumları serpmiş. Pomakların Türkiye'ye gidemeyeceğini onların aslında Bulgar olduklarını falan yaymaya başlamış. Türkiye sınırlarından da bazı Pomakların geri çevirilmesi Türklerin içine korku düşürmüş. Pomaklık sezerlerse Türkiye'ye gidemeyiz diye telaşa kapılmışlar ve hızlı bir şekilde Pomaklarla ilişkilerini kesmişler. Evlilikler ortadan kalkmış aralarında soğuk yeller esmeye başlamış... v.s....

Offline pomakgücü

• Member
  • **
« Reply #73 on: June 28, 2012, 15:56 »
Evet başlıkla beraber tekrarlıyorum Türkiye'de Pomak varmı????????????? Varsalar nerdeler? Yada Türkçe konuşup kendini Pomak addeden bir ben mi kaldım da haberim yok???? Arkadaşlar nerdeyseniz haber verin biara yanınıza geleyim nedir ya Yoksa Türkçe konuşan tek Pomak ben kaldım. herkes Pomakça ve Bulgarca öğrendide benmi anlamıyorum. Yok değil ise neden Türkiye'de ki Pomaklardan ses seda yok öğrenmek istimek hakkım mıdır acaba?????

vardır hemde azımsanmayacak kadar

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42