Author Topic: Възродителният процес - Горчиви Спомени !  (Read 410861 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Хаха ,той и твоят приятел Николай Овчаров беше намерил една варовикова плоча на която едно турче си беше написало името с латински букви, и той я обяви за тракийска плоча с тракийска писменост.

Балканджи казах ,че съм пацифист и не одобрявам неестествената смърт.

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Годините които са изписани дали не са годините в които са загинали войниците,едва ли това са годините на войните? А това че по време на първата световна война е ичмало мобилизирани помаци в българската армия е вярно,нали затова забегналите в  Беломорска Тракия , България ги връща обратно  и годните да носят оръжие били мобилизирани.Дядо Осман ми е разказвал как бил пленен и като пленник какви мъки са изтърпели в Сърбия а след това като ги изпращат във Франция макар и пленник говореше хубави неща за французите.
     Но някой дето знаят много легенди да не бъркат симита с белия хляб!

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ми точно де- в тези години са загинали войниците, тогава е била Балканската война, значи са загинали в нея. Просто и ясно е!

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
 Просто  но за теб неясно-това за  годините  на раждане.Пък  никой не отрича че помаци са проливали кръвта си за България,даже се гордеем с това.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Години на раждане друг път, на тия дето пише 1944 и те ли са години на раждане Хадж? В коя война са загинали тия родни през 1944? Бре, брей. Помисли малко!

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
...Сюлеймане за твоите деди не знам, а честно казано слабо ме интересува.

 Та ето тук ти е грешката балканджи, че не се интересуваш, А АЗ се интересувам ! Истината е че ти си дочул нещо и наляво и надясно разправяш едно и също.



Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Пасков и Балканджи, Терсид ви насочва правилно донякъде. Но на вас не ви се иска да помислите върху това.
Точно помашките райони преди започването на Балканската война все още са в пределите на Османската империя(с изключение на помаците от Ловешко).
Според вас кой има властта при започването на тази война да провежда мобилизация там - Османската империя или Царство България?
Така че намалете малко патоса...

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
 В пределите на  Източан румелия  след 1878 г.остават и  помашките села на север от Рожен,възможно е да имало мобилизирани помаци в българската армия.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
Пасков и Балканджи, Терсид ви насочва правилно донякъде. Но на вас не ви се иска да помислите върху това.
Точно помашките райони преди започването на Балканската война все още са в пределите на Османската империя(с изключение на помаците от Ловешко).
Според вас кой има властта при започването на тази война да провежда мобилизация там - Османската империя или Царство България?
Така че намалете малко патоса...
Част само от районите ако позволиш dim 56,по скоро са поделени тези райони е с превес като територия за османската империя.
Не е само ловешко.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ясно ,а бе да не се окаже че Тъмръшлията е участвал в превземането на Одрин с ероплан. ??? :D :D

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
Ясно ,а бе да не се окаже че Тъмръшлията е участвал в превземането на Одрин с ероплан. ??? :D :D
Ахмед Агата Тъмрашлията през туй време си е бранил Помашката Република от айдуците и грабителите от Пловдиското поле, които освен всичкото имане са му зели и газта за айроплана, инакь щеше още да си развева байрякьа по тея баирье и да царува мир и благоденствие за всички Помаци и НеПомаци, както е било адньо времье!  ;)

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
You are not allowed to view links. Register or Login
Част само от районите ако позволиш dim 56,по скоро са поделени тези райони е с превес като територия за османската империя.
Не е само ловешко.

Съгласен, но не и по начина, по който ми го казваш - не "само част от районите", а огромната част от тези райони! Исторически извори поне за този период има доста.

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Моят дядо бо бащина линия  е защитавал "Тъмрашката република",даже е бил от последните които са напуснали позициите  при с.Тъмраш заедно с бягащото население.Затова поне за нашия  край няма нужда някой да ми обеснява историята и кой с кого се е бил и кой кого е клал.Важното е като  хора на ново време да не  се насажда омраза и да не допускаме  да става онова което е било.
   Имам една молба към поместилия паметните плочи ,да се даде и надписа на самия паметник.На мен ще е интересно да узная за участието на помаци  във войната срещу Турция.Пък възможно е и да е имало ,нали знаем военните закони-като те мобилизират ще се биеш няма накъде,инече изхода е да се дезертира,но пък нали семейството  на такъв човек после ще си изпати!

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
 Моят дядо бо бащина линия  е защитавал "Тъмрашката република",даже е бил от последните които са напуснали позициите  при с.Тъмраш заедно с бягащото население.Затова поне за нашия  край няма нужда някой да ми обеснява историята и кой с кого се е бил и кой кого е клал.Важното е като  хора на ново време да не  се насажда омраза и да не допускаме  да става онова което е било.  
"Хадж", значи да очекваме след определено време да събереш спомените и сведенията за героите от защита на Тъмръш, щото те са много ценни сведения за този период и требва да се запишат, каквито и да са, с много или с малко кланета, тъй като не требва да се бега от истинската история!  8)
Истината, не би требвало да създава омраза!  ::)
В "Баташкото клане" са участвали дори и Помаци, а в "Помашките кланета" в Тъмръш и навсекъде по селата в Родопите са участвали Българи, като хора с тогавашното му значение!  :(
Истината съществува, дори и понякога разногледа, но съществува такава, каквато е била и требва да се знае, като такава!  ???
Айдье, от утре, започвай да записвашь, чьи да ньи станье, яцье гечь!  ;)

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Ясно ,а бе да не се окаже че Тъмръшлията е участвал в превземането на Одрин с ероплан. ??? :D :D

Бел'ь мислиш ич'ь. Ми  и той я ищяль да зьоме Истамбул'а за нас да йьо . да йьо гульяма републикота на босфорьа дайьо синурьо на ''тамраш'ьа :D :D ;) :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42