Author Topic: Страх ме e от света извън Рибново  (Read 48078 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #15 on: March 26, 2009, 14:08 »
Е, по градовете не сме такива чудовища!  И аз имам две дъщери. Те минаха покрай "изкушенията" на дискотеките, то не не се заразиха. Не пушат, обличат се съвремено, скромно но с вкус. Завършиха с отличие гимназия, абитурентския им бал беше наистина БАЛ, нищо неморално.  Сега са в университет в чужбина, учат много и старателно, работят.  Важното е да не са ти изпуснати първите 7 години! И периода около 14-16.  След това светът не само не е страшен, но става възможно и ти да му влияеш и то ПОЛОЖИТЕЛНО.  А светът е голям, хубав, интересен.
Моите дъщери ДРУЖАТ с момчета, за което никога не съм ги ограничавал. Мъжът и Жената трябва да се познават, да се уважават и всеки да намери подходящия човек.  Има голяма опасност, ако двата пола живеят разделени и изолирани, да не успеят да разберат какво е другия. От това произтичат рискове: първо момчетата да се държат лошо с момичетата или да останат ергени. второ момичетата от страх от момчетата да останат моми. 
Бих казал, че ако за някого светът е страшен, то и семейството като един малък свят също може да е страшно.  Спомнете си един поучителен филм - "Да спиш с врага си" !
Затова съм казал на децата си : ние ще ви научим да плувате в житейското море. Вие избирате посоката!  Така няма да ви е страх нито от голямото море-света, нито от малкото море-семейството!

Offline svilen.

  • Member
  • **
  • Posts: 34
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #16 on: March 26, 2009, 14:08 »
PREKRASEN OTGOVOR NA GELINA EVALA... A ZA TEO ...nqmam dumi bravo be pi4 opisal si edna selska idiliq trognala vseki koito e rasal na selo stpli mi du6ata i mi stana taka milo tva za jivotinkite si mnogo prav az si gledah nqkoga i zaici,galabi a ba6tata nali lovec i fazani taka mi e drago evala ti za teq dumi... a za gradskite 4eda ami malak napusnah moito selo e razgradsko a sled kazarmata i zavinagi... i mie milo vapreki 4e na 5,6g. vednaj si hodq za nqkolko 4asa ili den am rabotata mie takava pusto vreme se nestiga a i da vseki pravoto ima patqt si da izbira i da bade 6tastliv no seloto o6te sanuvam i milata mi mai4ica sednala do men pe4kata na darva puka i senkite na plamacite se gonqt po stenite i risuvat prikazni ne6ta a tq milata vika stani sine stani do6lisa tvuite preqtele da te izprataq do kazarmata o6te vedna6 EVALA TEO za tva koet si napisal za gradsko 4edo ve4e te razbiram i taga nalegna du6ata i sarceto mi.... ???

fotakiev

  • Guest
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #17 on: March 26, 2009, 14:08 »
You are not allowed to view links. Register or Login

ПоЗДРАВЯВАМ Гелина за много точния израз!Всеки сам решава за съдбата си.Понякога вярата е основното,което се котира.Всеки търси хармонията си във живота.Аз когат си бях ученик във Шумен,най-голята ми мечта беше да се върна на село през уекенда(Колко модерен съм станал,забелязвате ли,като казвам "уекенд".Селската душа е много по романтична.селската душа обича и страда за всики свои животинчета,които, има във двора са.Те са като децата и.Затворен във умирисалата стая която уж ми беше квартира,кога бях ученик във гимнзията,разбира се във другата стая живееха хазаите и....те всяка вечер след 9.00 задължително ми угасваха крушката.Следяха ме.Дори  тоалетните проверяваха след мен.Ако сте гратски хора ....излишно е да ви говоря за известния разказ на Йордан Йовков-:"Песента на Колелетата".Градскиото дете се ражда със компютъра и със интернет.Модерен е но, като му кажеш кое е пшеница и ечемик и ръж ,няма да познае.Дори на полето да види царевица няма да познае.Селското дете много добре познава прородата.Във моето село в ерата на 21 век все още интернет мрежите не са докарали.Телефоните не са дижитални.Като се развали телефона ......майка ми има един ефикасен метод....отива и полива телефонния стълб....и чудото става....телефона заработва.  ;D Брей брей ....бряяяя какво чудо се не видяло.Моят приятел АБС е телефонен специалист но методите на баба Емине май все още работят при аналоговоте системи.Аааааааааа и баща ми има един ефикасен метод.......работи само при "съветски телевизори".....нещо развали ли се картината....баща ми удря един юмрук върху телевизора и .....чудото става ....работи бре!Та викам на баща ми все още не си изхвърлил този стар телевизр "Електрон".Аааааа вика при нас нищо не се изхвърля ей ги старите дрехи на тавана стоят.Може война да има да има там скътано.Такава е селската душа.Вие градските няма да ни разберете.Та вие градските идвате на село кога има ,я кокоша да се вземе,я някой буркан....или ракийката.Ах гиди вие!  ;D Най много кога бях ученик в Шумен бягах на село да гледам кино във читалищния салон на селото ни.Обичах един съветски филм:"Дерсу Узалла".Майка ми почваше:Ние едвам те подържаме а ти харчиш по пътя пари само!"Но какво да правя,такава ми е селска душата....по вашему ..."калпава".  ;D Селският мир е един друг свят.Като си е казал нашият Модератор Буконовоглу, че за него Брезница е като малък Париж.На село рано се ляга и рано се става....особено да те събуди петел е най приятното нещо.Обичам сутрин да храня животните всеки като дете иска дажбата си и се ритат и се блъскат.....като децата.Кокошките пеят...петела гордо се разкарва между тях.Да продължавам ли ....градските "чеда " разбират ли ме"?  ;D

Много точно го описа.Аз съм роден във град, но винаги при всички ваканции и съботи и недели ходих насело при баба и дядо.Това което казваш наистина е истина.Живота е много различен.Хората са със досек до природата  а и работата не ги остава много много да мислят за глупости.Имаше много млади в началото.Някои от тях искаха да знаят повече за света около тях.Имаха интереси различни.Селото не можеше да им даде всичко.Те трябваше да избират между  две неща.Идилията на село която е безспорна и градските възможности за образование, среща с нови хора и реализация на мечтите.Сега във селото има много малко млади.Повечето са алкохолици и не работят никъде.Стоят там и само се наслаждават на петела които ги събужда сутрин.А тези които избраха да отидат във града имат възможност да се връщат когато поискат,да живаят даже ако не работят много далече и да се наслаждават на природата.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
След последните няколко поста и пасторалността внесена от Тео бих желал да поздравя тези от вас, които сте далече

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #19 on: March 26, 2009, 14:29 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Е, по градовете не сме такива чудовища!  И аз имам две дъщери. Те минаха покрай "изкушенията" на дискотеките, то не не се заразиха. Не пушат, обличат се съвремено, скромно но с вкус. Завършиха с отличие гимназия, абитурентския им бал беше наистина БАЛ, нищо неморално.  Сега са в университет в чужбина, учат много и старателно, работят.  Важното е да не са ти изпуснати първите 7 години! И периода около 14-16.  След това светът не само не е страшен, но става възможно и ти да му влияеш и то ПОЛОЖИТЕЛНО.  А светът е голям, хубав, интересен.
Моите дъщери ДРУЖАТ с момчета, за което никога не съм ги ограничавал. Мъжът и Жената трябва да се познават, да се уважават и всеки да намери подходящия човек.  Има голяма опасност, ако двата пола живеят разделени и изолирани, да не успеят да разберат какво е другия. От това произтичат рискове: първо момчетата да се държат лошо с момичетата или да останат ергени. второ момичетата от страх от момчетата да останат моми. 
Бих казал, че ако за някого светът е страшен, то и семейството като един малък свят също може да е страшно.  Спомнете си един поучителен филм - "Да спиш с врага си" !
Затова съм казал на децата си : ние ще ви научим да плувате в житейското море. Вие избирате посоката!  Така няма да ви е страх нито от голямото море-света, нито от малкото море-семейството!


Браво Гугу,
Поздравявам те за семейния ти успех!Разбира се не всички мъже са лоши!

Offline svilen.

  • Member
  • **
  • Posts: 34
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #20 on: March 26, 2009, 14:35 »
blagodarq ti abs ... nie s nomadskiq ni na4in na jivot te pozdravqvame.... govorq ot svoe ime i ot imeto na moite bratq koit se prasnahme nadale4e....DA SI JIV I ZDRAV ZA HUBAVITE PESNI....

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #21 on: March 26, 2009, 14:39 »
Опитах се да кажа, че всичко зависи от семейното възпитание. Много дължа на майка ми, една скромна жена, трудолюбива, много всеотдайна, въпреки че не беше религиозна въобще. Тя ни научи да сме почтенни и добри, показа ни добрите книги, от които да вземем това, което тя не можеше да ни даде.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #22 on: March 26, 2009, 15:08 »
Интересна статия - малко тъжна, малко сантиментална, но много истинска.

Много от нас не могат да разберат това, което става в душата на това момиче.
Отраснали сме сред шумотевицата на градския живот, ежедневно се изправяме пред безброй предизвикателства и когато видим нещо толкова различно, се запитваме - как може в 21 век да има хора, които живеят така.
И започваме да се питаме как да ги променим, че да ги направим като нас, да ги модернизираме, да ги накараме да излязат от малкия си свят и да видят огромните възможности на съвременния живот.
А дори и за миг не се замисляме, дали пък НИЕ не трябва да поспрем и да се опитаме да усетим радостта от простичките неща, които ни заобикалят.
Да си дадем сметка, кое е по-важно за нас - семейството или обществения живот?

И колкото и да се увещаваме, че нашият мироглед е по-широк, занимават ни далеч по-глобални проблеми, интересите ни са далеч над хоризонта на интересите на това момиче, въпреки всичко ми се струва, че в нейния малък свят, тя ще бъде по-щастлива от нас ...

Пожелавам на всеки един от нас да намери подобно щастие в простичките неща от живота.

 


Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #23 on: March 26, 2009, 15:14 »
boyandobrev, съгласен!
Тео,  има едни хора, на които им се вика "парвеню" или на български по-простичко "Пази боже сляпо да прогледа". Всички сме от село, но някои се правят че не са и са много смешни.
Така че това момиче от статията го разбирам, но искам да му кажа, че и между нас има свесни, макар и по друг начин :)

PETER

  • Guest
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #24 on: March 26, 2009, 16:08 »
Quote
Еклесиаст

1:17 И предадох сърцето си, за да позная мъдростта, И да позная лудостта и безумието. Познах, че и това е гонене на вятър.
1:18 Защото в многото мъдрост има много досада; И който увеличава знание увеличава и печал.
:)

За мен най-важното нещо е възможноста и свободата да избираш.
За да избираш трябва да знаеш между какви неща избираш.
За да знаеш между какви неща избираш трябва да не се страхуваш да опитваш и да научаваш.
Страхът винаги погубва разумът и тогава в човек остава само вярата.
Защото вярата си е простичко нещо.

Дали майката иска да се повтори чрез дъщерята или дъщерята иска да повтори майка си?  ???


Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #25 on: March 26, 2009, 16:19 »
Не виждам нищо тъжно в статията, напротив, доста ме зарадва, даже въодушеви, че в България все още са останали острови на здравия разум, в които моралът е над всичко и че "прогрес" без морал е фалшив и не си заслужава. Другото, което ми направи впечатление е че момичето не се позовава на авторитети, а на собствени наблюдения. Също евала и на майката, която с 5 думи не само постави диагноза на положението, но и дава лекарството, което ще го оправи. Моята надежда е, че светът е цикличен и все още има надежда да се върнем към корените си, особено ние като малка държава и след като навремето навсякъде беше така.
"А дори и за миг не се замисляме, дали пък НИЕ не трябва да поспрем и да се опитаме да усетим радостта от простичките неща, които ни заобикалят.
Да си дадем сметка, кое е по-важно за нас - семейството или обществения живот?" И двете са важни, но няма по-важно нещо от семейство. Без него всичко друго се разпада. С него и дискотеките не са страшни, макар че в сегашния си вид те представляват оръжия за масово поразяване. В началото на седмицата чух по ББС, че 90% от англичанките им е писнало от стреса в работата и биха предпочели да си стоят в къщи и да се занимават със семейството.
Гелина, това за хармонията случайно ли го каза или си го мислила отдавна?
Тео, този форум е толкова напред с материала, че в него има началото на "Песента на колелетата".

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #26 on: March 26, 2009, 16:38 »
Беглик, не съм руса! И ако обичаш,кажи какъв ти е проблема с мен?

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #27 on: March 26, 2009, 16:53 »
Гелина, нямам проблем с теб, но наскоро и аз попаднах на връзката на хармонията със  спокойствието и ми стана интересно, дали комбинацията е случайна или нарочна. Извинявай, ако съм те засегнал.

PETER

  • Guest
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #28 on: March 26, 2009, 17:07 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Градскиото дете се ражда със компютъра и със интернет.Модерен е но, като му кажеш кое е пшеница и ечемик и ръж ,няма да познае.Дори на полето да види царевица няма да познае.Селското дете много добре познава прородата.

Дали все още е така? ;)

Най-малко вече има канали като Discovery, National Geographics, Animal Planet ...
А в нета има толкова информация, че ако ми потрябва да науча кое е пшеница и ечемик и ръж ща науча само за няколко минути, и то с подробности за които само агрономи са чували...

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #29 on: March 26, 2009, 17:10 »
Ша научиш, да, вярно е. Ама като си накъра ша си гола вода, та не не надигай твърде.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42