Author Topic: Страх ме e от света извън Рибново  (Read 48092 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PETER

  • Guest
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #30 on: March 26, 2009, 17:19 »
Радо,

Какво ще си мерим на къра?
Щото и агронома е "гола вода" когато хване мотиката, ама ако ще определя сорта нещата се обръщат.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #31 on: March 26, 2009, 18:35 »
Хич не се коси, света и така или иначе си е. Със или без агрономи, има полза от тях, ама като останат децата извън реалният свят, ето това е тъжно. А това си е вред и е един ден човечеството ще си плати.

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #32 on: March 26, 2009, 19:32 »
Защо си мислите,че вие сте външния свят? Ако иска момичето нещо да научи от "вашия" свят и при нас има интернет! То какво ли има пък да учи? ???

Offline Ahmed_Ribnovo

  • Member
  • **
  • Posts: 18
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #33 on: March 26, 2009, 19:49 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Защо си мислите,че вие сте външния свят? Ако иска момичето нещо да научи от "вашия" свят и при нас има интернет! То какво ли има пък да учи? ???
Geina zamislqsh li se kak nie okazvame v seloto ni bezkraino gostopriemstvo na vsqkakvi 4eshiti.
Nahakani  i oble4eni ¨moderno¨ jurnalisti i jurnaliski koito se vrat navsiakade.
Idvat kakvi li ne hora.Hora koito ne ostavat stotinka investicia v seloto ni i zad garbba ni odumvat kolko sme izostanali.
Spored mene tova nashto e mazohizam.
Pomisli varhu slednata ideia:  Zna4i te idvat oble4eni s tehnite si ¨moderni drehi¨, posle jellaiat da se oblekat osobeno jurnaliskite s ribnovski jenski shalvari i si praviat snimki .
Ok, do tuk dobre.
Loshoto e drugo - ha sega nqkoi da mi kaje , kak shte reagira ¨modernata¨ balgarska obshtnost ako tezi momi4eta rodeni v Ribnovo idat primerno v Blagoevgrad v universiteta ili pak po Sofia s tezi  krasivi shlvari i prestilki?

Estestveno e 4e shte stane skandal poradi mantaliteta na mnozinstvoto balgari.
Ako oba4e tezi momi4eta idat v Parish , kakto ui se slu4i tam niama problem  da si hodiat po bulevardite s tradicionno Robnovsko obleklo.
A pak tuka gledam Rado koito dava akal, mai mi se pripoznavash kato 4ovek koito prodavash po panairite pomashki prestilki i 4ergi, koito predpolagam gi izkupuvash na bezcenica ot nashite sela.
- Ta Rado, ako gresha izvinqvai  ama kaji ot kade v tebe e tva vle4enie kam pomashkite nosii?

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #34 on: March 26, 2009, 19:55 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дали все още е така? ;)

Най-малко вече има канали като Discovery, National Geographics, Animal Planet ...
А в нета има толкова информация, че ако ми потрябва да науча кое е пшеница и ечемик и ръж ща науча само за няколко минути, и то с подробности за които само агрономи са чували...

Ех, Петре, Петре... А дали от тези канали ще разбереш как мирише прясно окосено сено  ???

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #35 on: March 26, 2009, 19:56 »
boyandobrev ,съгласен съм с твоето мнение-нама да го повтарям ,за да не разваля човешкото недокоснато от стреса на съвременния живот.Всичко това в американски филм би изглеждало даже романтично.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #36 on: March 26, 2009, 20:32 »
И в селото и в града човек ако му е отредено ще се реализира ще стане достоен човек вярно в селото човек е по близо до природата по близко до първичните неща но човешкото общество е в непрекъснато развитие и изолацията и страха не са решение- човек трябва да  се бори и побеждава страховете си трябва без да се изолира да отсява стойностните за него неща и да се придържа към тях да се бори за тях естествено в рамките на допустимите човешки норми.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #37 on: March 26, 2009, 21:55 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дали все още е така? ;)

Най-малко вече има канали като Discovery, National Geographics, Animal Planet ...
А в нета има толкова информация, че ако ми потрябва да науча кое е пшеница и ечемик и ръж ща науча само за няколко минути, и то с подробности за които само агрономи са чували...

Уважаеми Петре,
Друго е да пипнеш със ръката и да погалиш снагата на житата.Друго е да помиришеш покосената трева.Друго е вечер да седиш под асмата .....а нейде на селския вир жабите пеят своите летни песни.А щуреца друга песен подхванал.Ти и цялото ти семейство вечеряте под асмата и Шаро  се увърта на двора усетил миризмата на топлата баница.А котарака нахалника без да пита пак си извършил белята ...докато ти гледаш на другата страна .....тя обръща паницата ....и те гледа ни лук ял ни лук мирисал.Звездният небесклон е над главата ти и усещайки присъствието на  цялото ти семейство ....като включвам във тях и овцете,козите ,кравата,магарето,кучето и котката ......душата ти става драга и благородна.....Та мисълта ми беше за интернета.....там можеш да научиш всичко но да усетиш селската красота и вдишаш миризмата на окосената трева .....това само селянина може да усети.Та ще завърша със думите на Николай Хайтов:Друго е да искаш едно е да можеш,трето и четвърто да го осъщесвиш.Та със една дума прекрасна е душата на селянина.Във живота си имам няколко образования и все продължаваме да учим,на дърти години........но една мечта имам.Стотина овце и кози ,две кучета,и една дървена селска къща там на баира.Може би моята хармония е именно във това.Повече не ми трябва,комат селска пита със сирене и един домат.

Offline SHEFKET

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 158
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #38 on: March 26, 2009, 22:20 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Е, по градовете не сме такива чудовища!  И аз имам две дъщери. Те минаха покрай "изкушенията" на дискотеките, то не не се заразиха. Не пушат, обличат се съвремено, скромно но с вкус. Завършиха с отличие гимназия, абитурентския им бал беше наистина БАЛ, нищо неморално.  Сега са в университет в чужбина, учат много и старателно, работят.  Важното е да не са ти изпуснати първите 7 години! И периода около 14-16.  След това светът не само не е страшен, но става възможно и ти да му влияеш и то ПОЛОЖИТЕЛНО.  А светът е голям, хубав, интересен.
Моите дъщери ДРУЖАТ с момчета, за което никога не съм ги ограничавал. Мъжът и Жената трябва да се познават, да се уважават и всеки да намери подходящия човек.  Има голяма опасност, ако двата пола живеят разделени и изолирани, да не успеят да разберат какво е другия. От това произтичат рискове: първо момчетата да се държат лошо с момичетата или да останат ергени. второ момичетата от страх от момчетата да останат моми. 
Бих казал, че ако за някого светът е страшен, то и семейството като един малък свят също може да е страшно.  Спомнете си един поучителен филм - "Да спиш с врага си" !
Затова съм казал на децата си : ние ще ви научим да плувате в житейското море. Вие избирате посоката!  Така няма да ви е страх нито от голямото море-света, нито от малкото море-семейството!
Това според мен са думи на място!БРАВО

PETER

  • Guest
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #39 on: March 26, 2009, 22:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login
...
но една мечта имам.Стотина овце и кози ,две кучета,и една дървена селска къща там на баира.Може би моята хармония е именно във това.Повече не ми трябва,комат селска пита със сирене и един домат.

Кой те спира да си постигнеш мечтата, ами си се запилял на другия край на света?
И защо искаш да натрапиш твоята мечта на другия (другата), а в същото време не я следваш сам?

Според мен когато говорим за страха на момичето от Рибнево, тоя страх е повече на родителите и от колкото лично неин. Думите и са повече на майка и и баща и от колкото лично нейни.
Решението е повече тяхно от колкото нейно.
Никой не се ражда със страх. Страх и боязън се възпитават.
Понякога е трудно човек да се вгледа честно в себе си и да разграничи какво лично той иска и какво околните искат.

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #40 on: March 27, 2009, 08:55 »
Пропуснах вчера няколко думи за абитурентските балове.
Наистина в градовете идеята на баловете се поизмести в грешна посока.
Балът е ден, в който децата се представят пред обществото като големи хора. Затова се правят срещите в центъра на населеното място - хората да видят порастналите деца.
Вторият символичен момент е облеклото. Редно е тогава момичето да се появи в официална елегантна рокля (за разлика от ежедневното облекло), а момчето в официален костюм. Така пък те добиват самочувствието на големи хора, захвърлили дънки, анцузи, шалвари, училищни униформи  и т.н.
След това празненството продължава. Но не трябва да се изражда в надпиване (при абитурентите) и в надяждане (за семействата на децата). Наблягането на пиршествата и в ресторантите и по къщите измества празненството.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #41 on: March 27, 2009, 09:21 »
gugu истината винаги е посредата...

Преди две или три години бях на бал в София. Мъжете били агресивни? Друг път! Абитурентките бяха неудържими. Всичките с мининум по една свирка, просто за шум. Голямо крещене човек. Просто крещене. Девойките запушиха пътя, който си беше вид главен път. Спряха колите. Спряха обществения транспорт и на 15 минута някой не е издържал и е звъннал на полицията. Полицията доиде, започна да говори с бръмчащ глас "Моля освободете пътното платно!", само да вметна, че пред училището има достатъчно голяма площадка. Та обади се полицията и какво направиха абитурентките? Отидоха, качиха се ВЪРХУ колата и започнаха да се снимат. А милиционерите стояха вътре и гледаха дупета.

Жалка история. Викам вечерта, тези девойки са откачили! Баси бала... А мамата вика - Нека се радват на живота! Добре ма, те надуха главите на всички, спряха движението и се гавриха с милицията! Кво ма интересува - мика майката - един път има бал!!!

Дреме и на шушулката, че изнервиха цял квартал.

Да не говорим за онези популярни снимки и клипчета на абитурентките в София от преди 3-4 години.

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #42 on: March 27, 2009, 09:45 »
ABC, приемам данните ти за София. Това е голямо изкривяване на нещата. Но  всичко идва от възпитанието на родителите и децата.  Това е от сЛободията и загубата на чувство за мярка и ред. Тази майка е точно от типа "Пази боже сляпо да прогледа". Хората загубиха естественото си благородство и се кланят на измислените герои: мутри, чалга и новобогаташките простотии.
Май и аз като момичето от статията ще кажа: "Страх ме е от София" :((

Ismet DRAMSKY

  • Guest
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #43 on: March 27, 2009, 09:46 »
Много интересна тема за взаимоотношенията човека - селото - града -  желанията - стремежите - постиженията - мечтите. Ако се замисли всеки човек , дори и Помаклъка каква му е целта и мисията в живота, за какво живее, какво иска да направи и да промени  за себе си и околните, наистина може да се окаже с много труден отговора за такъв въпрос. Една мечта или стремеж на село е винаги по-истинска и по- човешки пълноценна в зависимост от различните гледни точки на "гражданина" или на "селянина". Примерно, лично ако се приема за едно обикновено селянче преминал през малкото, средното градче и лудницата на големият мегаполис за да се модернизирам като "полусъвременно градско селяногражданче" , сигурно съм стигнал и останал с убеждението, че на "роденият голям гражданин" винаги ще му липсва онази празнина от непознаването на онази красива "селска дупка" с космически измерения, от която липса "граждането" никога няма да могат разберат околният свят не само поради липсваща селска идилия а и поради истинската душевна осакетност на модерният граждански свят и липсата на достъчен светоглед за формиране на един много по голям "селски мироглед" за представите на човечето било то и мюсюлманин живеещо в обкръжението на съвременният и модерен "праведен кръстов" свят от "голямото село" наречено Земя.   ::)

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Страх ме e от света извън Рибново
« Reply #44 on: March 27, 2009, 10:44 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Според мен когато говорим за страха на момичето от Рибнево, тоя страх е повече на родителите и от колкото лично неин. Думите и са повече на майка и и баща и от колкото лично нейни.
Решението е повече тяхно от колкото нейно.
Никой не се ражда със страх. Страх и боязън се възпитават.
Понякога е трудно човек да се вгледа честно в себе си и да разграничи какво лично той иска и какво околните искат.


Защо разбирате нещата буквално.Момичето не я е страх от света ,нейните страхове или по правилно опасения и още по правилно -безпокойство са повече свързани с поквареноста,безкомпромисноста,злобата,пошлостта , отчуждеността и безчовечността с които  външния свят и хората живеещи в него са преситени.
Петре ,ти обичаш да се правиш на съдник, но за да бъдеш бепристрастен такъв,ти трябва да умееш да се поставяш на мястото на другия ,а в по добрия случай да си бил на мястото на другия. При теб това не се случва и ти не можеш да направиш безпристрастен анализ.
Извън темата ,ще ти кажа ,че съм живял  доста години в града, в който ти сега живееш ,бил  съм така да се каже социализиран, чувствал съм се добре,приемали са ме хората ,имал съм възможност дори и да остана за винаги, но аз също съм изпитвал безпокойство, а не страх , защото съм чувствувал ,че това не е моята среда и т.н. и  ще ти кажа ,че за решението ми да се върна в моята крепост ,никой не ми е повлиял или направлявал.
Горе долу ,сигурно така ,стоят нещата и при нашето момиче.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42