Author Topic: ВЕСТНИК "СЛОВО" - 1935г. - ЗЛАТОГРАД. ПОМАЦИ. ПОМАЦИ-ДЕРВИШР (Read 20000 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
Само не ме карайте да се обрязвам, моля ви. Иначе в момента съм си пуснал няколко дневна брада... :))))))

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
Абу Бакр - бащата на малкото на камилата Джамал- красота и двете думи са арабски , Абу Бакр е най-близкият приятел на пророрка Мохамед преди и след като приема Исляма, 1 халиф в същото време, джемал се сещам за един хадис : '' иннеллахе джамил юхиббул джемал'' Аллах е Красив и обича красотата.

Тоест - "Красивият най-близък приятел на пророка Мохамед" или "Красивият баща на камилчето"?

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Тоест - "Красивият най-близък приятел на пророка Мохамед" или "Красивият баща на камилчето"?
и двете са верни ;)

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
А трябва ли задължително да се откажа от алкохола, ако стана мюсюлманин? Харам ли ще е, ако всеки петък вечерта ходя с приятели на кръчма, а след това на пиано бар?

Имам 10 дка първокачествено лозе край Сандански, ще е грехота ако не си правя "огнена вода". Поне за тамазлък да си имам няколко дамаджани...

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Само не ме карайте да се обрязвам, моля ви. Иначе в момента съм си пуснал няколко дневна брада... :))))))

смяната на името не е задължителна , нито обрязването, но странното е, че според изследване върху хора приели исляма в Англия, всички новоприели си сменят името, макар  при повечето да става неофициално , изследователите намират причина в страха който е на подсъзнателно ниво  от връщането към старата религия, това е период от около 3-4 години  .

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Когато някой приема Исляма не задава нито един от по горните въпроси  ;)

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
fotakiev, не мога да те разбера. Твоята работа е "хем сърби, хем боли". Хем се радваш, че Ислямът не признава етносите (в частност помашкия етнос), хем се възмущаваш, че по този начин се отрича и българския произход на българо-говорящите мюсюлмани.  

Ех Мустафа, къде го видя това което казваш?Зададох много въпроси последвани от объркване на две различни реалности.Предполагам знаеш,че не може да има две реалности ,винаги едната е фалшива. Ето пак същият текст:
 Ð˜ÑÑ‚ината е ,че се получава едно невероятно объркване между две реалности.Едната реалност е съществуването на етноси, а другата реалност, е отричането на етноси в религията Ислям.И ,ако аз днес приема исляма излиза, че вече не съм българин по етнос.Има и много противоречия...Като мюсюлмани,защо някой искат да изкарат помаците етнос?Нали няма етнос?Или вярата се използва само за да се нахранят гладните за Бог душици и им се каже част от истината?Защо тогава няма етнос "мюсюлмани" , а има араби,иранци,пякистанци,чеченци,албанци...  
"Помашкият" етнос в Исляма, ако трябва да го  Ð½ÑÐ¼Ð°,защо никой от вас не спира деленето от кръвните си братя българи казвайки, че няма помашки етнос,а прави обратно?Вижда се обаче,как помаците вече обявили се за турци,от учителите мюсюлмани им се натяква, как са едно и уж няма етноси,ама всички са "турци" по етнос.Това само показва лицемерие,радикализъм и игра с хората!Ако не си ме разбрал кажи,ще ти дам и примери...

Защо ми се струва, че ти използваш "родовия корен" единствено за да отклоняваш помаците от ислямската им вяра, а не от някакви искрени братски чувства?!  
"Родовият корен" си е родови корен!Той не може да се използва за отклоняване на религия!ПРИЗНАВАЙКИ  Ð‘ЪЛГАРСКИЯТ СИ КОРЕН,ПОМАЦИТЕ НЕ СТАВАТ ХРИСТИЯНИ!
Братските чувства към помаците ги имаме всички в България.Всеки от нас знае,че сме братя.Ако през последните 10 години има деление отдавам вината изцяло на вас,защото вие подклаждате това деление от джамиите,интернет и политическите партии.
Ето как се прави от джамиите:
Quote
За националистите, принадлежащите към една и съща нация са равни и братя, независимо дали са вярващи или атеисти, правоверни или идолопоклоници. За Исляма обаче, онзи, който не изповядва мюсюлманската религия, не може да има нищо общо с мюсюлманите, пък дори и да е техен “съотечественик”. 

П.П.Мирвам,още ли не разбра кой манипулира помаците?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Quote
Цитат
За националистите, принадлежащите към една и съща нация са равни и братя, независимо дали са вярващи или атеисти, правоверни или идолопоклоници. За Исляма обаче, онзи, който не изповядва мюсюлманската религия, не може да има нищо общо с мюсюлманите, пък дори и да е техен “съотечественик”.  


П.П.Мирвам,още ли не разбра кой манипулира помаците?

Определено тук този теолог прави грешка. Но това е напълно обяснимо, тъй като все пак става дума за ирански мислител, който едва ли някога е живял в мултирелигиозна среда. Аз мисля, че изразът "не може да има нищо общо с мюсюлманите" е пресилен и не отговаря на ислямските разпоредби. Най-малкото историята за живота (житието) на Пратеника (Сира) отрича подобно твърдение. Пратеникът (САС) винаги е имал "много общо" с чичо си Абу Талиб, въпреки че последният никога не приема Исляма. Виж и това:

Quote
" И служете единствено на Аллах, и нищо не съдружавайте с Него! И към родителите ­ добрина, и към близкия, и сираците, и нуждаещите се, и към близкия съсед, и към далечния съсед, и към другаря редом, и към пътника, и към владените от вашата десница! Аллах не обича горделивия, самохвалеца." [4: 36]
    "Аллах повелява справедливост и благодетелност, и поддържане на връзките с роднините, и възбранява покварата и порицаваното, и гнета. Наставлява ви Той, за да се поучите." [16 : 90], (вж. също 17: 23-26)
    ÐžÑ‚ ислямска гледна точка съседите заемат особено високо положение. Те, каквито и да са, ползват много привилегии, дадени им от Исляма. Пророкът Мухаммед е казал: “Не ще влезе в Рая никой, който не премахне своите злини спрямо своите съседи” (предаден от Муслим). Той също е казал: “Никой не може да бъде истински вярващ, ако съседите му прекарват нощта гладни, докато неговият стомах е пълен.” Съгласно хадис, разказан от ат-Табрани, Пророкът е казал също: “От правата на съседа е да го посетиш, ако се разболее, да участвуваш в неговото погребение, ако умре, да му дадеш заем, ако обеднее, да му помогнеш, ако изпадне в нужда, да го поздравиш, ако го сполети добро, да му изкажеш съчувствие, ако го сполети беда, да не вдигаш твой строеж пред неговия и така да му пречиш, и не го дразни с миризмата на твоето ястие, без да му дадеш от него.”
    ÐŸÑ€Ð¾Ñ€Ð¾ÐºÑŠÑ‚ (Аллах да го благослови и с мир да го дари!) е казал също: “Джибрил толкова ме е наставлявал за правата на съседа, че мислех, дали не ще ме наследи” (общоприет хадис).


http://islaminfocus.hit.bg/43.htm

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42