Author Topic: Фолклор и певци от Родопите  (Read 51924 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline dudunia

  • Member
  • **
  • Posts: 43
  • Gender: Female
  • Привет на всички :)
Омъжена съм за помак
« Reply #30 on: August 05, 2009, 12:38 »
Здравейте отново,благодаря за бързия и изчерпателен отговор относно събора на Рожен.

Тъй като съм омъжена за помак,аз съм християнка-имам нужда точно от Вашата помощ.Моля ви,ориентирайте ме откъде да прочета малко повече относно това-Как да се възпитам като помакиня?Не се шегувам:)  Обичам съпруга си и той мен, различията във вярата няма да ни отдалечат, но се опитвам, както и той да компенсирам религиозните различия за да завършим "Цялото". Зная определени неща, но те не са ми достатъчни. ИМАМ НУЖДА ОТ ВАШИТЕ СЪВЕТИ, ЗАЩОТО СЪМ ОБИКНАЛА ПОМАК.
Поздрави на всички в сайта!

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #31 on: August 05, 2009, 13:12 »
Доколкото знам , сега в тази неделя която идва , ще има помашки събор на Юндола.
Това планинско помашко село се намира между Велинград и Якоруда, по средата някъде в Родопите.
Характерното за този фолклорен събор е това че хората от околните села представят неподправен собствения си фолклор за разлика от Роженския събор които държаваната машина в миналото употреби за да ни асимилира.
Та които иска да види нещата такива  каквито си са нека заповяда там на Юндола.
Друг подобен събор в по следващата събота и неделя към 15 август, доколкото знам ще се проведе в Доспат.

Offline dudunia

  • Member
  • **
  • Posts: 43
  • Gender: Female
  • Привет на всички :)
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #32 on: August 05, 2009, 13:26 »
БЛАГОДАРЯ ти eron, за помощта и съветите.Както се вижда в регистрацията ми-тя е от днес и нямам никакъв ориентир как да се свържа с момичетата в сайта,от който наистина имам адски голяма нужда от подкрепа. Аз работя, като графичен дизайнер и ежедневието ми минава пред компютъра, и мога да изчета всичко що е публикувано в Net пространството,както и съм го направила.Но това са принципните положение на всяка една религия. В ежедневието ми обаче,нещата никак не стоят така.Колкото и да ви се струва глупаво-повярвайте ми,понякога найстина не мога да приема някой неща,а зная че не съм права(   :) зодия лъв съм  ). Моля те и теб,както и всички жени в този сайт,помогнете ми да се възпитам , като помакиня-в името на любовта :) благодаря от сърце :)

Offline ai6a23

  • Member
  • **
  • Posts: 34
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #33 on: August 05, 2009, 16:01 »
zdr.dudunia edinstveniq 4ovek koito moji da ti pomogne e maja ti,az imam vrazka s tur4in i moga da ti kaja 4e toi me nau4i na vsi4ko za tqhnata religiq napravime pove4e ot vsqka iztinska pomakinq.Prosto mu kaji 4e izka6 da se nau4i pitai go za vsi4ko i 6te vidi6 4e 6te se spravi6 ako ima ne6to pi6i 6te se radvam da ti pomogna

Offline dudunia

  • Member
  • **
  • Posts: 43
  • Gender: Female
  • Привет на всички :)
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #34 on: August 05, 2009, 16:19 »
Благодаря ти ai6a, ти си права, но когато оби4а6, иска6 да си най-доброто за него,какъвто е и той за мен.Никога не ми е отказал да ми обясни или напътсва, но аз съм горд 4овек и трудно питам,трудно навеждам глава или искам съвет.Но пък не искам да гре6а,да има напрежение и неясноти.Често пъти неяснотите между нас пораждат в мен въпроса,дали няма да е по щастлив с жена истинска помакиня? Неговото старание,поражда в мен мисълта ,че аз трябва да се подготвя за него,а не той да ме моделира.Той е за да ме обича и да се грижи за мен, не за да ме възпитава ! А ако аз искам ще направя необходимото, както и той :) Греша ли,предполагам че може6 да ми опи6е6 някои харктерни 4ерти от нрава на помакинята,моля те.

Shumarov

  • Guest
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #35 on: August 05, 2009, 17:57 »
dudunia, dopuskam, che ne si naqsno "what the love is"  :) Ne bqhte li naqsno kakvi ste, predi da se vzemete?Ne se li haresahte?I,ako da-zashto se nalaga da se modelirate, prevyzpitavate?Prosto se obichaite takiva, kakvito ste se zalubili!Az se uchudvam ot neobhodimostta da stavash pomakinq!Bydi sebe si!

Offline ai6a23

  • Member
  • **
  • Posts: 34
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #36 on: August 05, 2009, 20:03 »
ami nz. kakvo to4no te interesuva az sa6to sam hristqnka,moqt priqtel mi e obqsnil 4e edna iztinska pomakinq e predi vsi4ko mn.smirena i na men mi be6e dosta trudno da go razbeza za6toto po harakter sam dosta viroglava no pak 6tom ima 4uvstva vsi4ko drugo e laja zatui pitai 6te se opitam da ti pomogna s kakvoto moga i nezabravqi 4e nie vinagi 6te smesi hristiqnki v o4ite na roditelite im kakvoto i da pravim pone pri men e taka az vse o6te sam nedostoina za tehniq sin vapreki vsi4kite mi usiliq

Offline saleika

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 455
  • Gender: Female
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #37 on: August 06, 2009, 00:16 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Благодаря ти ai6a, ти си права, но когато оби4а6, иска6 да си най-доброто за него,какъвто е и той за мен.Никога не ми е отказал да ми обясни или напътсва, но аз съм горд 4овек и трудно питам,трудно навеждам глава или искам съвет.Но пък не искам да гре6а,да има напрежение и неясноти.Често пъти неяснотите между нас пораждат в мен въпроса,дали няма да е по щастлив с жена истинска помакиня? Неговото старание,поражда в мен мисълта ,че аз трябва да се подготвя за него,а не той да ме моделира.Той е за да ме обича и да се грижи за мен, не за да ме възпитава ! А ако аз искам ще направя необходимото, както и той :) Греша ли,предполагам че може6 да ми опи6е6 някои харктерни 4ерти от нрава на помакинята,моля те.

Pojelavam ot sarce tvoqta lubov kam saprugati nikoga da ne namalq a vseki minal den da raste v va6ite sarca

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #38 on: August 13, 2009, 22:25 »
Тинчо Севдалинов

You are not allowed to view links. Register or Login



Болен ми лежи Кара Мустафа,
дей гиди болен Кара Мустафа!
Болен ми лежи и ке ми умри,
дей гиди болен Кара Мустафа!
- Кой ке ти носи, море, долгата пушка,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, острата сабя,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, чифте пишчоли,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека ги носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти вява, море, вранята коня,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека го вява, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
--------------------------------

Прилеп (СбНУ 9, с. 86).

Бележка на съставителя (Осинин): "Кара Мустафа (Дженкоглу) е бил най-популярен сред народа командир на Пазвантооглу. Той не могъл да слуша спокойно за юначеството на хайдут Велко в борбата му с турците и го извикал на двубой. Тежко ранен, Карамустафа избягал във Видин. Умирайки, той признал хайдут Велко за най-голям юнак и в знак на почит му изпратил дар коня и оръжието си. Към тоя случай се отнася горната песен.


Тинчо Севдалинов
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #39 on: August 13, 2009, 23:37 »
Kompleksarski sıçineniya koito dosta govoryat za avtorite im. ;)

Offline П

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #40 on: August 14, 2009, 10:03 »
Ероне, не мога да разбера защо се опитват да оспамят хубавата тема  ???

Леко модернизирана версия на "Вечерай, Радо": You are not allowed to view links. Register or Login

Offline П

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #41 on: August 14, 2009, 11:58 »
Спокойно, ще ги отминаваме като бърз влак малка гара  ;)

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #42 on: September 05, 2009, 12:09 »
eron, благодаря ти за хубавите материали, които си качил, особено изпълненията на групата от Златоград  ;)

Offline П

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #43 on: October 02, 2009, 11:57 »
Специален поздрав за почитателите на родопската музика, особено за Ерон  :)

Нели Андреева:

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

десс

  • Guest
Re: Фолклор и певци от Родопите
« Reply #44 on: October 03, 2009, 21:22 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Тинчо Севдалинов

You are not allowed to view links. Register or Login



Болен ми лежи Кара Мустафа,
дей гиди болен Кара Мустафа!
Болен ми лежи и ке ми умри,
дей гиди болен Кара Мустафа!
- Кой ке ти носи, море, долгата пушка,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, острата сабя,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, чифте пишчоли,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека ги носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти вява, море, вранята коня,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека го вява, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
--------------------------------

Прилеп (СбНУ 9, с. 86).

Бележка на съставителя (Осинин): "Кара Мустафа (Дженкоглу) е бил най-популярен сред народа командир на Пазвантооглу. Той не могъл да слуша спокойно за юначеството на хайдут Велко в борбата му с турците и го извикал на двубой. Тежко ранен, Карамустафа избягал във Видин. Умирайки, той признал хайдут Велко за най-голям юнак и в знак на почит му изпратил дар коня и оръжието си. Към тоя случай се отнася горната песен.


Тинчо Севдалинов
You are not allowed to view links. Register or Login


Да ама сърбите посърбиха хайдут Велко-в тяхната история той е един от водачите на така нар.сръбско освободително движение заедно с Кара Георги.А кулата В ниш от черепи на загиналите му четници-вече е са сърби
Когато поиска да отдели Поморавието-като автономна Българска област те шовинистите сърби го оставиха да умре в родния си Неготин.И в последствие си взеха Поморавско като част от Сърбия.
Само народните песни в турлашко  говорят вече,че е български воевода и ,че Турлаците са българи.
Като са почнали да ни режат-Сърбите -турлаци,шопи,македонци,Гърците славяногласни гърци и помаци-то остава да се направят етноси-като капанци,граувци,добруджанци,тракийци,мизийци-та то българи неустана бре?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42