Author Topic: Фолклор и певци от Родопите  (Read 52165 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline dudunia

  • Member
  • **
  • Posts: 43
  • Gender: Female
Здравейте отново,благодаря за бързия и изчерпателен отговор относно събора на Рожен.

Тъй като съм омъжена за помак,аз съм християнка-имам нужда точно от Вашата помощ.Моля ви,ориентирайте ме откъде да прочета малко повече относно това-Как да се възпитам като помакиня?Не се шегувам:)  Обичам съпруга си и той мен, различията във вярата няма да ни отдалечат, но се опитвам, както и той да компенсирам религиозните различия за да завършим "Цялото". Зная определени неща, но те не са ми достатъчни. ИМАМ НУЖДА ОТ ВАШИТЕ СЪВЕТИ, ЗАЩОТО СЪМ ОБИКНАЛА ПОМАК.
Поздрави на всички в сайта!

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Доколкото знам , сега в тази неделя която идва , ще има помашки събор на Юндола.
Това планинско помашко село се намира между Велинград и Якоруда, по средата някъде в Родопите.
Характерното за този фолклорен събор е това че хората от околните села представят неподправен собствения си фолклор за разлика от Роженския събор които държаваната машина в миналото употреби за да ни асимилира.
Та които иска да види нещата такива  ÐºÐ°ÐºÐ²Ð¸Ñ‚о си са нека заповяда там на Юндола.
Друг подобен събор в по следващата събота и неделя към 15 август, доколкото знам ще се проведе в Доспат.

Offline dudunia

  • Member
  • **
  • Posts: 43
  • Gender: Female
БЛАГОДАРЯ ти eron, за помощта и съветите.Както се вижда в регистрацията ми-тя е от днес и нямам никакъв ориентир как да се свържа с момичетата в сайта,от който наистина имам адски голяма нужда от подкрепа. Аз работя, като графичен дизайнер и ежедневието ми минава пред компютъра, и мога да изчета всичко що е публикувано в Net пространството,както и съм го направила.Но това са принципните положение на всяка една религия. Ð’ ежедневието ми обаче,нещата никак не стоят така.Колкото и да ви се струва глупаво-повярвайте ми,понякога найстина не мога да приема някой неща,а зная че не съм права(   :) зодия лъв съм  ). Моля те и теб,както и всички жени в този сайт,помогнете ми да се възпитам , като помакиня-в името на любовта :) благодаря от сърце :)

Offline ai6a23

  • Member
  • **
  • Posts: 34
zdr.dudunia edinstveniq 4ovek koito moji da ti pomogne e maja ti,az imam vrazka s tur4in i moga da ti kaja 4e toi me nau4i na vsi4ko za tqhnata religiq napravime pove4e ot vsqka iztinska pomakinq.Prosto mu kaji 4e izka6 da se nau4i pitai go za vsi4ko i 6te vidi6 4e 6te se spravi6 ako ima ne6to pi6i 6te se radvam da ti pomogna

Offline dudunia

  • Member
  • **
  • Posts: 43
  • Gender: Female
Благодаря ти ai6a, ти си права, но когато оби4а6, иска6 да си най-доброто за него,какъвто е и той за мен.Никога не ми е отказал да ми обясни или напътсва, но аз съм горд 4овек и трудно питам,трудно навеждам глава или искам съвет.Но пък не искам да гре6а,да има напрежение и неясноти.Често пъти неяснотите между нас пораждат в мен въпроса,дали няма да е по щастлив с жена истинска помакиня? Неговото старание,поражда в мен мисълта ,че аз трябва да се подготвя за него,а не той да ме моделира.Той е за да ме обича и да се грижи за мен, не за да ме възпитава ! А ако аз искам ще направя необходимото, както и той :) Греша ли,предполагам че може6 да ми опи6е6 някои харктерни 4ерти от нрава на помакинята,моля те.

Shumarov

  • Guest
dudunia, dopuskam, che ne si naqsno "what the love is"  :) Ne bqhte li naqsno kakvi ste, predi da se vzemete?Ne se li haresahte?I,ako da-zashto se nalaga da se modelirate, prevyzpitavate?Prosto se obichaite takiva, kakvito ste se zalubili!Az se uchudvam ot neobhodimostta da stavash pomakinq!Bydi sebe si!

Offline ai6a23

  • Member
  • **
  • Posts: 34
ami nz. kakvo to4no te interesuva az sa6to sam hristqnka,moqt priqtel mi e obqsnil 4e edna iztinska pomakinq e predi vsi4ko mn.smirena i na men mi be6e dosta trudno da go razbeza za6toto po harakter sam dosta viroglava no pak 6tom ima 4uvstva vsi4ko drugo e laja zatui pitai 6te se opitam da ti pomogna s kakvoto moga i nezabravqi 4e nie vinagi 6te smesi hristiqnki v o4ite na roditelite im kakvoto i da pravim pone pri men e taka az vse o6te sam nedostoina za tehniq sin vapreki vsi4kite mi usiliq

Offline saleika

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 455
  • Gender: Female
Благодаря ти ai6a, ти си права, но когато оби4а6, иска6 да си най-доброто за него,какъвто е и той за мен.Никога не ми е отказал да ми обясни или напътсва, но аз съм горд 4овек и трудно питам,трудно навеждам глава или искам съвет.Но пък не искам да гре6а,да има напрежение и неясноти.Често пъти неяснотите между нас пораждат в мен въпроса,дали няма да е по щастлив с жена истинска помакиня? Неговото старание,поражда в мен мисълта ,че аз трябва да се подготвя за него,а не той да ме моделира.Той е за да ме обича и да се грижи за мен, не за да ме възпитава ! А ако аз искам ще направя необходимото, както и той :) Греша ли,предполагам че може6 да ми опи6е6 някои харктерни 4ерти от нрава на помакинята,моля те.

Pojelavam ot sarce tvoqta lubov kam saprugati nikoga da ne namalq a vseki minal den da raste v va6ite sarca

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Тинчо Севдалинов

Болен ми лежи Кара Мустафа



Болен ми лежи Кара Мустафа,
дей гиди болен Кара Мустафа!
Болен ми лежи и ке ми умри,
дей гиди болен Кара Мустафа!
- Кой ке ти носи, море, долгата пушка,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, острата сабя,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, чифте пишчоли,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека ги носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти вява, море, вранята коня,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека го вява, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
--------------------------------

Прилеп (СбНУ 9, с. 86).

Бележка на съставителя (Осинин): "Кара Мустафа (Дженкоглу) е бил най-популярен сред народа командир на Пазвантооглу. Той не могъл да слуша спокойно за юначеството на хайдут Велко в борбата му с турците и го извикал на двубой. Тежко ранен, Карамустафа избягал във Видин. Умирайки, той признал хайдут Велко за най-голям юнак и в знак на почит му изпратил дар коня и оръжието си. Към тоя случай се отнася горната песен.


Тинчо Севдалинов
Болен ми лежи Кара Мустафа

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Kompleksarski sıçineniya koito dosta govoryat za avtorite im. ;)

Offline П

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Ероне, не мога да разбера защо се опитват да оспамят хубавата тема  ???

Леко модернизирана версия на "Вечерай, Радо": Zagorche Ensemble - Vecheryai Rado

Offline П

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Спокойно, ще ги отминаваме като бърз влак малка гара  ;)

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
eron, благодаря ти за хубавите материали, които си качил, особено изпълненията на групата от Златоград  ;)

Offline П

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Специален поздрав за почитателите на родопската музика, особено за Ерон  :)

Нели Андреева:

Neli Andreeva - Да л' знаеш

Neli Andreeva

Neli Andreeva - Večeraj, sino, večeraj

десс

  • Guest
Тинчо Севдалинов

Болен ми лежи Кара Мустафа



Болен ми лежи Кара Мустафа,
дей гиди болен Кара Мустафа!
Болен ми лежи и ке ми умри,
дей гиди болен Кара Мустафа!
- Кой ке ти носи, море, долгата пушка,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, острата сабя,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека я носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти носи, море, чифте пишчоли,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека ги носи, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
- Кой ке ти вява, море, вранята коня,
дей гиди болен Кара Мустафа?
- Нека го вява, море, той Айдут Велко,
зашчо е болье юнак од мене!
--------------------------------

Прилеп (СбНУ 9, с. 86).

Бележка на съставителя (Осинин): "Кара Мустафа (Дженкоглу) е бил най-популярен сред народа командир на Пазвантооглу. Той не могъл да слуша спокойно за юначеството на хайдут Велко в борбата му с турците и го извикал на двубой. Тежко ранен, Карамустафа избягал във Видин. Умирайки, той признал хайдут Велко за най-голям юнак и в знак на почит му изпратил дар коня и оръжието си. Към тоя случай се отнася горната песен.


Тинчо Севдалинов
Болен ми лежи Кара Мустафа


Да ама сърбите посърбиха хайдут Велко-в тяхната история той е един от водачите на така нар.сръбско освободително движение заедно с Кара Георги.А кулата В ниш от черепи на загиналите му четници-вече е са сърби
Когато поиска да отдели Поморавието-като автономна Българска област те шовинистите сърби го оставиха да умре в родния си Неготин.И в последствие си взеха Поморавско като част от Сърбия.
Само народните песни в турлашко  говорят вече,че е български воевода и ,че Турлаците са българи.
Като са почнали да ни режат-Сърбите -турлаци,шопи,македонци,Гърците славяногласни гърци и помаци-то остава да се направят етноси-като капанци,граувци,добруджанци,тракийци,мизийци-та то българи неустана бре?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42