Author Topic: Ковачевица, Лещен и Дряново  (Read 7116 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

musov

  • Guest
Здравейте,

От доста време се опитвам да немеря отговори относно тези три села известни с възрожденската си архитектура. Интереса ми възбуди мнението, че селата са останали българкски села запазили религията си и българщината и устояли на масовото потурчване в Родопите, докато за разлика от тях помашките села в момента нямали следи от високо развито занаятчийство и Ñ‚.н...Истина ли е това или просто християните са си присвоили тази част от истирията на България!? Като доказателства на последното мога да посча множество стари къщи в помашките села които са същите  в селата Ковачевица, Лещен и Долен... Имало ли е още такива къщи в близкото минлао(средата и края на 19-ти век) , които са били разрушени в последствие или не.
Второто нещо което искам да споделя е село Горно Дряново.За да се достигне до Ковачевица, което е обявено от държавата за национален архитектурен резерват се минава през това село. Направи ми много лошо впечатление разбитите улици и мизерията която има. За разлика от други помашки села там положението е много под средното, като трябва да отчетем че в сравнение със селата отбългария, помашките села се намират над средното...
Споделете мнение по въпроса ако имате някаква имформация...

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Здравейте,

От доста време се опитвам да немеря отговори относно тези три села известни с възрожденската си архитектура. Интереса ми възбуди мнението, че селата са останали българкски села запазили религията си и българщината и устояли на масовото потурчване в Родопите, докато за разлика от тях помашките села в момента нямали следи от високо развито занаятчийство и Ñ‚.н...Истина ли е това или просто християните са си присвоили тази част от истирията на България!? Като доказателства на последното мога да посча множество стари къщи в помашките села които са същите  Ð² селата Ковачевица, Лещен и Долен... Имало ли е още такива къщи в близкото минлао(средата и края на 19-ти век) , които са били разрушени в последствие или не.
Второто нещо което искам да споделя е село Горно Дряново.За да се достигне до Ковачевица, което е обявено от държавата за национален архитектурен резерват се минава през това село. Направи ми много лошо впечатление разбитите улици и мизерията която има. За разлика от други помашки села там положението е много под средното, като трябва да отчетем че в сравнение със селата отбългария, помашките села се намират над средното...
Споделете мнение по въпроса ако имате някаква имформация...


Musov,vijda se oshte ot parviq ti post 4e imash samo povarhnostni nabliudeniq za horata koito jiveqt w tozi rajon.

Naprimer ti vednaga se vpusna s  neugledno i neumestno ispolzvane na terminite kato BYLGARSHTINA i POTUR4VANE.
Ako si doshal da pravish provokacii ,s4itai 4e tova ne e dobra ideq.
Arhitekturnite rezervati v selo Leshten I Kova4evica sa napompeni s milioni ot obiknoveniq bylgarski danakoplatec osobeno prez epohata na Komunizma.
Dokato v pomashkite sela nikoi ne e investral v takyv goliam razmer .
Fakt e 4e v tozi rajon nqma nito edno pomashki selo koeto da e obqweno za arhitekturen rezervat ili pyk da e napraveno vilno selishte.
Nima tova ne e diskrimniaciq?

Pitash za zanaqt4iistvoto.
Ami idi v Kova4evica i Leshten.
Vlez v koqto i da e kyshta hotel.
Vatre dominira pomashkoto rykodelie koeto vse oshte e jivo sred pomashkite sela.
Naj sharenite 4ergi, kitenici prestilki sa ot sysednite pomashki sela  Ribnovo,Breznica,Lajnica,kornica,Bukovo.
Tezi koloritni proizvedeniq na pomashkoto izkustvo sa izkupeni na bezcenica.
Edna noshtuvka v Kapsyzovata kashta primerno v Kova4evica struva za edin 4ovek = 70 evra!

Nima nemojesh da si odgovorish zashto v selo Gorno Drianovo, koeto e pomashko zashto ulicite sa razbiti?

musov

  • Guest
       Ð¢Ð°ÐºÐ°, незнам откъде да започна да ти отговарям. Първо аз съм помак и се опитвам да разследвам, защото действителността не е никак приятна. Второ няма за какво да провокирам освен ако не смятате че тази тема не е важна. И трето, това което ти казваш за занаятчийството не е ли присвоено. Смятам тази тема за много важна и ми е особено неприятно когато знам, че софиянци за да стигнат до Ковачевица виждат разбития път в село Горно Дряново. Виж, аз говоря за архитектура не като материална ценност, а като културна и не през комунизма се е развила тя, а през Възраждането. Може да имам бегли познания за хората с които живея 30 години ;), но имам задълбочени в строителството и архитектурата. И това ако смяташ за провокация, по-добре да не влизам вече в този форум.
 
       Ð›Ð¸Ñ‡Ð½Ð¾ мое мнение е че в много помашки села е имало същите къщи със същата архитектура, но нямам достатъчно доказателства за това. Християните обаче предпочитат да вярват, че това е българщината запазена на всяка цена през османското иго. Умишлено ли са заличени следите в помашките села или има някаква друга истина. Искам да намеря отговор на тези въпроси. Участвували ли са помаците в създаването на тези прекрасни къщи или не!? Истината не е ли важна за теб...   

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ама как да не е важна истината за мене, затова съм тука и то  Ð½Ðµ сам аз.Приеми факта че тука гъмжи от търсачи на истини .
Всъщност и аз съм строител .
Но искам да те питам - това на което се казва "възрожденски стил", като термин ,изучава ли се във всички балкански строителни институти?

Факт е че такъв стил има в много балкански страни - Босна,Македония,България, Албания, Гърция,Турция..
Щото ти казваш тва - "...Виж, аз говоря за архитектура не като материална ценност, а като културна и не през комунизма се е развила тя, а през Възраждането. ..."

Естестевено е да се предположи че развитието на този архитектурен стил е обословен от
свободното движение на хора,услуги и стоки в тогавашната Османска Империя.

След разпада на империята между тези държави пада желязна завеса и тези потоци на идей,хора и услуги секват.От което следва пък че дори и архитектурните стилове в съответните държави не са се влияели по същият начин както преди това.
От една страна е редно да има наука която да се занимава примерно със архитектурните традиций на Османската империя като наследник на други империй - Византийската,Римската
древните гърци,българите македонците.
Предполагам че това си го учил в университета кадето евентуално си завършил като архитект или строителен инжинер.

Иначе термина - "Възраждане или Възродителен", навява негативни асоциации осбено на нас помаците.
Аз не мисля че термин за които говориш ти , се приема от останалите балкански страни
наследници на Османската империя.

Радвам се разбира се че можем да дискутираме тази тема за изясняване на някои тенденций в развитието на архитектурните стилове и проектите за "Архитектурните резервати" в които днес  Ñ€Ð°Ð·Ð¿ÑƒÑÐºÐ°Ñ‚ разточителните олигарси .

Пак повтарям, в Ковачевица и Лещен къщите са напалнени до козерката с помашки призведения на изкуството, купени на безценица от нашите помашки жени, дъщери и майки.

А., щех да забравя - аз сам работил в Ковачевица като майстор.
Работил сам 5 години и в НИПК - Национален институт по Паметниците на Културата, пак като строител.

За изяснване на недоразумението , защо в Помашкото село Горно Дряново, улиците са разбити , а във "възрожденските български селища" Ковачевица и Лещен  Ð¸Ð¼Ð° налети десетки милини инвестиций , е много лесно да се сети човек, мисля че одговора е фасулски лесен.







musov

  • Guest
Благодаря за този отговор. Ще започна от края - естествено че причината за разбитата улица в това село е ясна, но мисля че някоя партия трябва да се сети за това поне там.


EVROPOMAK

  • Guest
За, тъй наречената "Възрожденска" архитектура всеки с различно мнение, някъде и казват "Родопска", другаде "Помашка" архитектура и стил на строителство!  ;D
Като се започне от най-близките дестинация на "тази" архитектура - от с.Ковачевица - до с.Широка лъка, а и по целите Родопи, цялата "тази" архитектура е създавана, зидана и изграждана от Ñ‚.нар. "Помаци", които от векове наред са се славели като най-добрите майстори, зидари, терзии и Ñ‚.н.!  ::)
И сега, в онези райони в които се възстановява като строителство "този" архитектурен стил - и строителство на тези къще в с.Ковачевица и с.Широка лъка и почти навсякъде другаде се извършва от сегашни невидими "Помаци", е и тук-таме от "Болгаро-ристниени" и "Турки"!  ;D
Ако, някой се интересува да става майстор и зидар на подобна "Помашка" архитектура, мога да го уредя да поработи към такава група, но първо трябва да мине най-напред практически курсове и то с добра заплатка, като общ работник, чирак, зидар, майстор и то задължително при майстори Помаци, иначе, може да рискува да не научи занаята и майсторлъка не ще му е в корпьа ворзаньа!  :o
Те, Помаците не са егоисти и обичат да си предават занята и знанията си, пък кой как ще го нарича "този" стил, си е негова работа, тъй като Помак стане ректор на "УАСГ", тази грешка ще се пооправи!  :o  ;D  ;)

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Мусов, май не беше добра идеята да публикуваш линк на атаката.
Доста от нашите събратя ще разпознаят в тебе едва ли не че си "агент" на тази клика , чийто име не искам да назовавам.
Що не вземиш да се предстваиш кат хората?
Срам ли те е или те е страх?
Нима помаците от твоето село са страхливци? хаха
Ами ня варвам , защото знам много добре легендата от ващо село - Крис Топов
И земи качи някоя снимка .. :D

musov

  • Guest
Не може да се трие ей така... Явно съм объркал мястото. Тая статия във сайта на атака беше абсурдна и именно зради това я сложих, но щом смятате че може да ми премахвате съобщенията по такъв прост начин, значи моето място не е тук. Пиешете си, всичко най-хубаво ви желая...

musov

  • Guest
Пред мен най-накрая е книгата на Ст.н.с. д-р арх. Николай Тулешков "Архитектурното изскуство на старите българи" том2-Османско средовековие и Възраждане. Ето какво е написано вътре за Неврокопския край.


                               " Неврокопски строително-зографски център

          Този център в географски смисъл обединява културно и икономически дюлгерски селища от два планински масива: от Източните Родопи- между Дъбраш , Чеч и поречието на река Места, и в малка степен от южните части на Пирин, по-точно от югозападните му склонове, покрай долината на река Места.
           Ð˜Ð·Ñ‚очно-родопските дюлгерски села от Неврокопския център са всъщност основните му строителни средища.Най-голямото и в творческо отношение от тях било Ковачевица, от където ежегодно излизали от 350-до 450 строители. Известни строители имало и в селата Скребатно, Сатовча, Рибново, Балдево, Огняново (Фатовища), Осиково, Горно Дряново, Плетена, Гърмен. По няколко десетки дюлгери имало и в Долен, Лещен, Марчево, Ореше, Крушево.
          Под влияние на Ковачевица строителството се развивало около края на  19-ти век и в някои по-отдалечени села на юг в посока към Мървашко, главно между реките Места и Доспат. Това са Слащен, Туховище, Кочан, Крибул, Вълкосел, Абланица, Хвостяне, Блатска, Хаджидимово, Фъргово, Ваклиново, както и няколко между Гоце Делчев и река Места- Борово, Средна, Лъжница, Добротино, Мусомище и Ñ‚.н. Но това са малки локални групи, без съществено значение за развитието на архитектурата в Неврокопско.
          Основаването на главното дюлгерско селище Ковачевица по предание се свързва с заселниците от Велико Търово и по-късно от Костурско, които донесли строителния занаят.За първи път името му е отбелязано в османските регистри през 15-ти -16-ти век.
..................
Независимо че те заварили местни строители, се смята, че развитието на занаята било подтикнато от тях.
 ÐžÑ‚ своя страна ковачевските дюлгери оказали силно влияние върку развитието на строителното изкуство
в целия регион, в това число и на майсторите от няколко дюлгерски села по югоизточните склонове на Пирин около Гоце Делчев-Брезница, Делчево, Ново Лески. ..."

 
Като допълнение мога да кажа че в други източници пише, че по-голямо значение имат преселниците от Западна Македония- Дебърско, Кичевско и Тетовско.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42