Български > История

Славяни и панславизъм

<< < (12/37) > >>

mustafa_b:

--- Quote from: abc on July 14, 2009, 22:10 ---Българска черта е да се правим на каквито не сме ;)
Кръвта вода не става.

--- End quote ---

Така е, човешката кръв не се променя - винаги е червена. Променя се самосъзнанието на хората в определен исторически момент.

Hashashin:
Темата нали беше за славяните или се бъркам нещо и е за арийците и Афганистан? ???

mustafa_b:
Според мен разликата между славяни и арийци я виждат само еволюционистите. Аз съм креационист и този спор е безсмислен за мен.

Hashashin:
Аз пък съм юрист ;) :)

fotakiev:

--- Quote from: Балканджия on July 14, 2009, 08:56 ---Хайде първо да прочетем думите на Черноризец Храбър и после да обсъждаме що са славяните и имат ли те почва у нас. Според него очевидно са имали и то доста солидна и плодородна :)

"Прѣжде ѹбѡ словѣне не имѣхѫ книгъ. нѫ чрътами и рѣзами чьтѣхѫ и гатаахѫ погани сѫще. кръстивше же ся, рим’сками и гръчьскыми писмены нѫждаахѫ ся [писати] словѣнскы рѣчь безь ѹстроєниа"

--- End quote ---
Да много добре, че спомена Черноризец Храбър,защото точно тук лесно се виждат много неща.Това, което си цитирал е от "За буквите", което е писано в края на 9-ти век някъде не на кирилица, а на глаголица.Има запазени около 100 преписа всички с руски произход,като най-ранният е чак  от 14-ти век.

Разпространява се през цялото Средновековие и до ново време из обширната територия от южно до северно Бяло море. Многозаслужилият изследвач на Сказанието проф. К. М. Куев обнародва през 1967 г. два среднобългарски, два българо-руски, един българо-молдавски, един българо-сръбски, два неиздържано ресавски и шестдесет и три руски преписа на творбата от XIV до XIX в.

Сега да разгледаме по-подробно сказанието в "За буквите",където е преведено на съвременен език.Забележете думите оцветени в червено:
"Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.

Когато се кръстиха, бяха принудени [да пишат] славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: Богъ или животъ, или дзьло, или црькы, или YAIANНIЕ, или широта, или iадь, или ждоу или ЮNOСТЬ, или iaзыкъ и други тям подобни. И така беше много години."

Сега да видим как е в някой от оригиналите преписи:

Кирило-Белозерски препис от XVIIв.
 

Анонимен препис XVIIв.


Ръкописа датира от XIXв. 


Много ясно се вижда разликата в думите славяни(славянски) и как е в оригинал словене(словенски).Разликата съвсем не е случайна ,а е целенасочена и измислена.
Да те нарекът по него време "словен" е било невероятен комплимент.

Едно от Евангелията започва така:
"1. В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото.
2. То беше в начало у Бога.
3. Всичко чрез Него стана, и без Него не стана нито едно от онова, което е станало.
4. В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците."

Някога се е смятало,че е имало само три езика разрешени да се пише и чете на тях Библията.Езика на българите не е спадал към тези езици.Кирил и Методий успяват да докажат правото на четвърти език и с това преобръщат тогавашното статукво.Периода когато е писано "За буквите" от   Черноризец храбър е бил ,когато Константин Кирил Философ създава и се популяризира кирилицата.

Думата "слово" в българският език има както се вижда и от Библията свещен смисъл и се използва единственно след Християнизирането.

Виждаме и думите на Черноризец Храбър, където казва:
"Прочее преди славяните(истинското е слобените) нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки."
Под нямаха книги се разбира,нямаха Библия и свещенни книги.
Под четяха и гадаеха с черти и резки се разбира точно за българите,защото те се знае,че са пишели с черти и резки.

Затова, ако говорим днес за "славяни" трябва да говорим точно за българите и техният език,който се  е говорил от много племена и народи.

Точно панславизма е разпространител на  тези лъжи, където се опита да ни се наложи, че е имало народ "славяни" , а българите са били конна орда от няколко хилядни монголчета претопили се в "славянското" море .....

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version