Author Topic: Песен за помаците - Румен Родопски  (Read 33624 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Predi nyakade 3 godini byah poluchila pesenta ot avtora i lichno na poshtata mi ot USA, imahme ya vav stariyat sayt na mp3, kakto i da e tova ne e tolkova vajno. Iskam samo da popravya che pesenta ne e pravena tolkova ottdavna. I iskrenno jelaya tezi, koito znayat poveche da spodelyat tuka, znam che ima znaeshti. Neka se izyasni istinata za pesenta ot znaeshtite... :)

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
  Истината за автора на песента след малко с факти!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
От година все се каня да я кача,понеже истинският автор на песента е тук моя дайчо Мехмед Касапов,който е неизменно още от създаването на стария и сега този сайт.По обективни причини не иска да участва активно.За песента" Песен за помашкото племе" идеята възниква през 1991 година когато Хасан Бялков от Корница- един от основателите  на Независимото дружество за защита правата на човека  е принуден да напусне семейно България.Така става,че роднина на дайчо ми от с.Долно Изворово-Казанлъшко моли да посрещне семейството в САЩ.Това е на 15 март два дни преди това на 13 март имаше сюнет,нещо като митинг в с.Корница където много хора събираха и дариха пари дарение за някаква кауза в Румъния. Хасан Бялков има големи заслуги за връщането на имената на помаците ,беше в затвора,и след като излезе през 1989 година има голям принос за връщането на имената.Помагаха му много,знам че има  амижа Рамадан Рунтов известен в Корница,сега мисля е в Турция..След като го посреща  дайчо ми Касапов и му дава подслон,храна,работа идва идеята от двамата да се рег тук в САЩ" Мюсюлманска лига за защита на мюсюлманите на Балканите".Устава се пише 6 месеца в Kasas pizza-East Stroudsburg в офиса ,аз също помагах понеже по това време бях семейно тук.Дайчо ми предложи наред с тази нова Лига която ще се ръководи от тук за защита мюсюлманите на Балканите да се роди песен,която да те грабне с текста и хората да си повярват.Така че Автора на песента" Песен за помаците е дайчо ми и Х. Бялков-разбирай за Авторството дайчо ми се захвана,а Бялков за целите на лигата,които със песента ще са сила! Трябваше да се работи.Написа се устава,направи се запис на касета мп 3 и на 26 декември 1991 година аз се прибрах в БГ със идейте от тук. за мен бе ясно че ме чака много работа.На 28 декември или след 2 дни гостувах на един човек от Корница- Байрам Гетов,на когото предадох устава и записа за целите на Лигата ,а аз се заех с песента/Продължение..

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
 .....  Кой да я изпълни и най-важното-Текста на песента.Първоначално ми се искаше да е Феим Джигов/ Джигата/,но нямах контакти с него.В същото време се познавах с Родопски от 1990 година когато се запознахме на една свадба в село Туховище,повода беше че един от състава му   е мой кум и първи братовчед.Състава"Родопски извори" на Румен Родопски дето изпълни песента е бил винаги ди сърцето ми.Така избора беше той да е.Срещнахме се в дома на Румен Родопски в с.Христо Даново- Карловско,иначе корена му е от с.Баните Смолянско.Обясних му да направи текст на песента и изпълнение да грабне помаците.Той се съгласи и ме помоли за търпение.От тогава почти всяка седмица той ме държеше в течение за текста "...хареса ми Ой ти племе прокълнато корен имаш ти,корена е общ в земята клоните сме ние....Хей хей славни помаци подайте си ръка......!  За  изпълнението и музиката на песента състава се събираше в Карлово в Младежкия дом.Основно тежеста падна на Родопски за тежката песен и съпровода с Йоника,нетипично за родопската музика но се получи страхотно.Песента бе записана в студиото на Радио Веселина гр.Пловдив.преди да се запише обаче бе изпратен запис копие до дайчо ми тук и след като и на него много му хареса стана факт.Така през април 1994 година песента бе пусната на пазара.Това е рождената дата. Ето и хората- Оркестър "Родопски извори" с ръководител Румен Родопски солист,бас китара Илиан Събев,акордеон Камен Моллов,кларинет Б.Моллов,йоника Лютвито от Крън,ударни инструменти Милко Чалъкски. От радио Веселина пуснаха хиляди бройки по Пловдивско,Смолянско,По Родопите.. Беше ми приятно да гледам по сергиите/ битака как се слуша :). Впоследствие някои хора намериха предтекст в песента,че се приканва за едно обединение на помаците в Албания,Югославия,Гърция,Македония.Родопски бе  привикан и имаше 45 минути предаване по Националната телевизия.Това е истината за автора на песента,самите автори са тук в САЩ,живея наблизо 10 минути до тях дайчо ми, а Хасан Бялков,него можете да го попитата когато си дойде на гости в Корница,а и всички тук помаклъка в щата Пенсилвания / а те са около 2000 семйства/ знаят за това още през 2004 година,беше им подарен на доста от тях песента за помаците. Благодаря ви!

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Blagodarya za izyasnenieto za rajdaneto na tazi unikalna pesen... Nazmi :'( :'(

Jiv i zdrav i daycho ti Mehmed  i vsichki vzeli uchastie za sazdavaneto i...

Offline alie

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 104
  • Gender: Female
Pesenta e mnogo hubava! Blagodarqnosti na horata koito sa q pusnali v saita ,ako ima o6te takiva puskaite :) :) :)

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Назми, това е уникална песен! С право може да се нарече Химна на помаците по света! А сега разбирам, че по сценария са работили твоя дайчо и корничанина Хасан Бялков, което я доближава още повече до сърцето ми. Хасан Бялков е в САЩ, Рамадан Рунтов и Байрям Гетов са в Турция, но за мен винаги ще си останат корничани и истински помаци.

Само на разбрах Румен Родопски помак ли е?  

ПС - Отделно искам да попитам за метафората "корена ти е в земята, клоните сме ние" какво би могло да означава. Че нас ни има, но нямаме история ли?!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
  Благодаря Мустафа,да Румен Родопски е помак от село Баните,интернирани са в с.Христо Даново Карловско.Когато отидох за първи път там и питах къде е къщата му ми казаха" Ей там в помашката махала под балкана' ! Истинската фамилия е Моллови,а ника" Родопски" му е избран от БГ Телевизия.Тук е почетен гражданин на щата Сиатъл! За метафората аз много пъти съм връщал текста,както го разбирам"корена е в земята"-корена е един ,един народ разделен от историята,а клоните сме ние сме хората помаци разделени на различни страни по Балканите и света!Това е моето обяснение.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Много, много благодаря на Nazmi за изчерпателното поднасяне на историята на песента. Благодарности за авторите - да са живи и здрави!

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Spetsialno za tezi, koito obichat pesenta.  Nai- veche za tezi, koito ya sazdadoha...  :)

Песен за помаците - Румен Родопски

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Песен за помаците - Румен Родопски
« Reply #10 on: September 04, 2009, 11:50 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Spetsialno za tezi, koito obichat pesenta. Nai-veche za tezi, koito ya sazdadoha...  :)

Песен за помаците - Румен Родопски

You are not allowed to view links. Register or Login
С гордост се чувствам и аз мъничко че тичах 2 години за създаването и благодарение на автора и признат Емигрант помак - от дълги години в САЩ. Тази песен по горе-"ПЕСЕН за Помаците" и Рофинкината която е над сто години са в сърцето на помака.След разкритията за гроба на Рофинка и това че не е било мит или легенда ,а истинска случка на обич между Асан Кичуков и Рафие се ражда Рофинкината. Случаи много по такива поводи,пресен пример за Зелвера и аго Асан/ Цанио/ от Сатовча-самата истина. Знам и друга една песен много обичана от нас помаците" Аго Сюлеимане"- Тая съм вечер сама самичка,ти ела аго Сюлеймане ти ела...! Основата на песента е в село Туховища Сюлейман Чаушев/ Бореца/ и първата му жена от съседното село Слащен.По онова време е имало нескрита завист и Слащенци не са давали момата защото Чауша е борец и бие всички наред,случката е истинска впоследствие се ражда песента!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Песен за помаците - Румен Родопски
« Reply #11 on: September 04, 2009, 13:40 »
Постинга е на Свилен цитирам ...Da ste jivi i zdravi za taq hubava pesen, neznaeh za Rumen Rodopski 4e e pomak ... mnogo hubavi pesni ima no taq za nas i na6 narod e unikalna ...BLAGODARQ NA VSI4KI SAZDATELI I NAI VE4E NA NAZMI ...

sedef52

  • Guest
Re: Песен за помаците - Румен Родопски
« Reply #12 on: September 04, 2009, 14:01 »
Песента е наистина много добра.Браво.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Re: Песен за помаците - Румен Родопски
« Reply #13 on: September 04, 2009, 14:33 »
Срещал съм Румен Родопски скромен човек и велик глас -да е жив и здрав да радва народа с хубави песни.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Песен за помаците - Румен Родопски
« Reply #14 on: September 04, 2009, 21:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Срещал съм Румен Родопски скромен човек и велик глас -да е жив и здрав да радва народа с хубави песни.
Познавам го от над 20 години,знам семеиството му-майка,братя и сестрата Савка Сариева.Само ще допълня малко- Родопски ходи да пее в Израел и в Мека стана Хаджи,и друг един случай.По време на един концерт в Лондон с бай Дафо гайдаря в зала с 5000 англичани иззпява песента" Рофинка е болна легнала". След като свършва за миг никой не аплодира понеже не разбират текста на песента,но се чувства че е за мъка..след сек цялата зала става на крака и ръкопляска.Това е спомен разказан ми от него,вика ми Назми страхотна апаратура,техника,дадох гласа си,през тези 30 сек когато чаках аплодисменти се изпотих много.. И един факт- Родопски беше тук в Америка в щата Сиатъл.Организира група от деца на българи и американци и ги обучаваше на народни танци.След 6 месеца лично кмета на Сиатъл и тогавашната посланичка Елена Поптодорова връчиха почетен ключ на града завинаги на Р.Родопски,това е истината..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42