Български > Музика

Кога тргнав Цвето во туѓина-Песна за ’Гини&#

(1/5) > >>

Serif mkd:
 Зошто ваков наслов?
     Песната ’Кога тргнав Цвето во туѓина’ -е дело на мојот пријател и колега (текстописец-поет)Абаз Цаноски од Октиси кој живее во Струга.Музиката е на легендарниот Пеце Атанасовски а премиерно испеана од легендарната Васка Илиева ,во шеесетите год на минатиот век.Од тогаш до денешни дни има над 25 верзии -барем така во разговор ми потврди самиот автор Абаз -на македонски,бугарски и српски јазик (препев).
    Темава ја започнувам со една од најновите интерпретации на најпопуларниот на еx-Yu простори -Шабан Шаулиќ,а во продолзение ќе следуваат и други .Ако некој има мозност нека става и други со молба да не се повторуваат исти и да не се ставаат други песни .

You are not allowed to view links. Register or Login

Serif mkd:
  You are not allowed to view links. Register or LoginПовторно Шабан во живо .

Ayshe Shukri:
You are not allowed to view links. Register or Login

osoitza:
извинявам се че не е тая песен ама като я чух веднага се сетих за една друг, ето моя музикален отговор ;)
You are not allowed to view links. Register or Login

SHEFKET:
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login[/url]

You are not allowed to view links. Register or Login

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 
Go to full version