Author Topic: EU - Лисабонският Договор  (Read 13056 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline clearly

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Re: EU - Лисабонският Договор
« Reply #15 on: October 02, 2009, 11:57 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дали няма дя зягубим и суверинитета си така
Ние отдавна сме го загубили .Относно днешното повторно гласуване на Лисабонският договор в Ирландия малко да припомня .На първия референдум, произведен на 12 юни миналата година, ирландците казаха "не" на Лисабонския договор с 53,4 процента от гласовете, при подкрепа от 46,4 процента.Това парализира функционирането на ЕС и в резултат Ирландия реши да свика ново допитване, след като получи гаранции, че Брюксел няма да "посегне" на нейните "специфики" - ниското данъчно облагане, забраната на абортите и военния неутралитет, както и че страната ще продължи да има свой европейски комисар.

Последните проучвания на общественото мнение отчитат сега значителна преднина на привържениците на договора. Сондажите прогнозират, че между 48 и 68 процента от ирландците ще гласуват с "да", а между 17 и 33 процента с "не".

Привържениците на Лисабонския договор обаче предупреждават да не се изпада в прекомерна увереност, че победата е гарантирана.
Впечатлена съм по това, че ирландците са настояли да получат и гаранции за военния си неутралитет.Браво на тях !

Offline clearly

  • Member
  • **
  • Posts: 44
Re: EU - Лисабонският Договор
« Reply #16 on: October 03, 2009, 19:10 »
67.1% от ирландците подкрепиха Лисабонския договор.
 Според официална извадка от 59 % от подадените бюлетини, 67.1 на сто от ирландските гласоподаватели са гласували „за" Договора, срещу 32,8% - "против", съобщава официалната страница на комисията - referendum.ie. На референдума през юни  2008 г. 53.4 % от гласувалите бяха против новия договор за ЕС. Ирландия се съгласи да проведе втори референдум, след като получи гаранции по ключови политически области, считани за основна причина за миналогодишния отказ, като военния неутралитет, абортите и данъците
You are not allowed to view links. Register or Login
Това означава ,че всяка страна губи национален суверенитет.Няма ротационни председатели.Председателят на ЕК се избира от всички граждани.На практика това означава,че мин.-председателя на всяка държава осъмва утре с прерогативите на районен кмет.Сиреч зависи от благоразположението на централната власт-ЕК.А нейната политика ще се определя от силните и големите-старите членки на ЕС.Сещате ли се какво беше СИВ - ще се сетите.Но поляците,чехите и АНГЛИЧАНИТЕ най-вече не са си казали думата.  ;)



Shumarov

  • Guest
Re: EU - Лисабонският Договор
« Reply #17 on: October 03, 2009, 19:34 »
Аз по принцип не одобрявам съюзите-нито съветски, нито европейски! И не по причина за запазване на войска-аз съм пацифист.Просто е ясно, че когато малък човек стане съюзник в голям съюз-трябва да преглъща много несгоди срещу трохите, които му се поднасят.Ирландците си имат специфични отношения с Англия, и предполагам там темата за суверенитета е деликатна, като здравословното състояние на Фидел Кастро :) Но не вярвам някой да ги пита! В крайна сметка винаги Англия е играела решаваща, и коварна роля в Европейската политика!

Offline B-52

  • Member
  • **
  • Posts: 32
Re: EU - Лисабонският Договор
« Reply #18 on: October 03, 2009, 20:26 »
Ирландците казаха убедително "да" на европейския договор от Лисабон по време на втория референдум в петък. Това заяви ирландският министър на външните работи Майкъл Мартин по ирландското радио и телевизия (RTE). "Смятам, че това е добре за Ирландия, защото страстно вярвам, че нашето бъдеще е в Европейския съюз", заяви министърът.

67,1% от ирландците са казали "да" на Лисабонския договор, сочат окончателните резултати след преброяването на гласовете. С "не" са гласували 32,87% от хората, упражнили правото си на вот. Избирателната активност е била 58% - с 5% по-висока в сравнение с предишния референдум - през юни миналата година, на който Лисабонският договор бе отхвърлен.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: EU - Лисабонският Договор
« Reply #19 on: November 12, 2009, 19:33 »
Македонци, сърби и черногорци предсрочно без визи в ЕС



Посланиците на 27-те дадоха зелена светлина на молбата на Албания


Европейският парламент одобри отмяната на визовия режим за гражданите на Македония, Сърбия и Черна гора. Евродепутатите с огромно мнозинство приеха резолюцията на докладчика Таня Файон и съвместната декларация на Съвета на ЕС и на парламента за отмяна на визите за трите държави още от 19 декември 2009 г. вместо от началото на следващата година, както първоначално беше планирано.

Македония, Сърбия и Черна гора изпълняват всички условия за премахване на визите, се казва в резолюцията, която беше представена в ЕП от Таня Файон. Тя изрази удовлетворението си от скорошното премахване на визите за трите държави от Западните Балкани, чиито граждани „са били изолирани и с ограничени права на свободно предвижване“ след разпада на Югославия.

Окончателното решение трябва да бъде взето от външните министри на ЕС на 30 ноември. Не се очакват изненади, тъй като министрите на ЕС принципно вече дадоха съгласието си посредством политическата декларация, приета тази сутрин в европарламента.

Що се отнася до Албания и Босна и Херцеговина, те трябва да продължат с реформите, необходими за облекчаване на визовия режим със страните от ЕС. Евродепутатите потвърдиха, че диалогът за визова либерализация се осъществява във всички страни на равнопоставена основа и без дискриминация, по едни и същи критерии (напредък във въвеждането на биометрични паспорти и подобрен граничен контрол).

Обявеният през лятото план за визова либерализация предизвика серия от протести, че демонстрира противоречиво отношение и предубеждение спрямо мюсюлманските малцинства на Западните Балкани, тъй като включва само Македония, Черна гора и Сърбия, но не и гражданите на Албания, Босна и Косово. Косовските сърби и сърбите в Босна и Херцеговина имат право на сръбски паспорти, което ще даде и на тях правото да пътуват без визи в Европа. Аналогична е ситуацията с хърватите в Босна. Така от облекченията няма да се възползват единствено албанците, косоварите и бошняците, които изповядват исляма.

Днес депутатите призоваха Албания и Босна и Херцеговина да приемат необходимите реформи за цялостно изпълнение на тези критерии, за което трябва да бъдат подкрепени от Комисията. Парламентът иска също така Комисията да представи доклад за постигнатия от тях напредък не по-късно от началото на 2010 г. и също така да започне диалог за визите с Косово.

Комисията трябва да започне визов диалог с Косово с цел създаване на пътна карта за улесняване и либерализиране на визовия режим, подобна на пътните карти за другите държави от Западните Балкани. В доклада на Парламента се подчертава също така, че процесът на либерализиране на визовия режим трябва да служи като отправна точка при определянето на отношенията с източните партньори на ЕС.

Междувременно днес посланиците на страни-членки дадоха съгласие за заемане молбата за членство на Албания в Европейския съюз, което е първата стъпка от продължителен процес към евентуално членство в блока. Постоянните представители на 27-те решиха на среща в Брюксел да поискат от Европейската комисия да подготви оценка на готовността на Албания за започване на преговори за членство. Решението се очаква да бъде официално одобрено от европейските външни министри на среща в Брюксел на 16 и 17 ноември.

Албания подаде молба за членство на 28 април по време на чешкото ротационно председателство на Съюза. Това стана на срещата на албанския премиер Сали Бериша с тогавашния премиер на Чехия Мирек Тополанек в Прага. “Албания има много работа пред себе си”, каза чешкият премиер при приемането на кандидатурата. От своя страна Бериша отбеляза “историческия момент”, в който Албания “се завръща в семейството на европейските нации”.

В октомврийския доклада на ЕК за напредъка на Западните Балкани се посочваше, че Комисията е в състояние да подготви своето становище относно молбата за членство на Албания веднага щом бъде приканена от Съвета да направи това. ЕК посочва, че провелите се наскоро парламентарни избори са протекли в съответствие с повечето международни стандарти. Но укрепването на правовата държава и гарантирането на правилното функциониране на държавните институции продължават да бъдат важни предизвикателства.

четвъртък, 12 ноември 2009

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Re: EU - Лисабонският Договор
« Reply #20 on: November 13, 2009, 12:12 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Franciya i Turciya se sporazumyaha za prisıedinenieto Na TR v ES

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42