Author Topic: Pomaklar üzerine farklı bir tarih okuması - Recep MEMİŞ  (Read 104085 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Re: Pomaklar üzerine farklı bir tarih okuması - Recep MEMİŞ
« Reply #60 on: January 12, 2011, 22:08 »
İsmi lazım değil bir hocamız (hoca demeye dilim varmıyor ama zoraki saygı duymam gerek) akademik tarihte eşine az rastlanan bir beceri ile  fiilden kavim ismi türetmeyi  başardı! Pomakları boğmak yaptı! O da yetmedi torbeşleri türkbaş yaptı yakında neyi ne yapacak çok merak ediyorum. Kendileri bir sitede pomak adının ilk defa 1891'de kullanıldığını yazmış. Eline bir tarih kitabı vereyimde biraz tarih öğrensin.  Ancazin hristiyanlaşmaya direnme nedir ? Kumanlar bizzat bulgarlar arasında hristiyanlaşmayı yayan etnik guruptur.

Offline ancazin

• Member
  • **
« Reply #61 on: January 12, 2011, 22:35 »
Yukarıda yazdığım uydurmacada  hristiyanlığa direnmiş demem üzerine hristiyanlığa direnme nedir diye sormuşsun,  burada demek istediğim  eski dini korumak,  yozlaşmamak, budunsal bilinc denilen kavram tüm uluslarda aynı etken çevresinde biçimlenir. o da din.  bir budunun dinini değiştirebilmesi kolay değildir kaldı ki   ilk kez bir tanrıelçisinin dini topluma duyurmaya başlamasından sonra da  o toplum eski dinini kolaylık bırakmaz önce umursamaz dahası alaya alır  tehdit olarak görmeye başladığında direnme ve saldırganlık başlar ta ki  güç  yeni dine inananların oluncaya dek ve bu hep yalnızca savaşla da olmaz. hristiyanlık, musevilik ve islamlık tarihlerinde de böyle olmuştur.  nitekim  balkanlardaki pagan slavların  hristiyanlaşması , türklerin hristiyanlaşması  ve  azınlıkta olmalarından dolayı  slavlarla kurdukları kan bağının artmasıyla zamanla  köklerinden koparak slavlaşmaları  da  bundan özge olmasa gerektir. bizanslılarca bulgar hanının ve bulgarların vaftiz edilmeleri  betimlemelerden anlaşıldığına göre bulgar açısından pek de sevinç çığlıklarıyla olmamıştır.  sonraki kuşaklar açısından ise artık vazgeçilmez bir din olacaktır. şu anda bizler için islamın yeri bir coşkudan çok  islami geçmiş - ata kültü çerçevesinde içselleştirilmiş değil mi. dolayısıyla pomaklık boşnaklık torbeşlik ve osmanlılık  = islamiyet özdeşleşmesi ,  bulgarlık sırplık yunanlılık = hristiyanlık özdeşleşmesi ve balkanlardaki son beş yüz yıl da bu karşıtlıklar üzerine yaşanmıştır
bana kalırsa osmanlı ve islamiyet beş yüz yıl gibi bir süreye karşın balkanları bir anadolu yapamamamıştır bu nedenle yenilmiiştir açıkçacı bedelini de ağır ödemiştir.

Offline ancazin

• Member
  • **
« Reply #62 on: January 12, 2011, 22:52 »
Boğmaklar / Pomak Türkleri konulu yazıları ben de birkaç internet yerliğinde okudum, açıkçası tarihten hiç anlamayan bir kişi için bile kömensel (fantastik) görülecek yazılardı.  Bu savın doğruluğunu tartışmak bile boşa kürek çekmek, kimilerinin hoşuna gidebilir , kimileri yalnızca inanmak isteyebilir ya da baskın toplumsal olgu içinde bir kabullenilme ve kaynaşma dayanağı yapılmak üzere etkileyici bir öykü olarak sunulabilir. ancak bunun zorlama olduğunu herkes anlayacak ancak kimse dillendirmeyecektir.
Gerçi bundan yola çıkarak son dönemlerde Türkiyedeki bazı kesimlerin dillendirebildikleri görüşler  çerçevesinde toplumu etkilemeye dönük amaçlı ve iyi kurgulanmış yaklaşımlar sergilenmektedir.  Kürt yazarları ve türk olmayan ya da türklükle sorunlu olan ya da satın alınmış belki de bir odağın adamı rolünde olan kimselerce  basın yayın aracılığıyla  topluma aşılanmaya çalışılan belirttiğim görüşleri özetle şöyle belirtmek isterim :
Bunlar özetle derler ki ; kürtler anadolunun gerçek sahipleridir türkler işgalcidirler kürtleri lazları ve ermenileri yok etmek  için her şeyi yaptılar  bilmem kaç milyon ermeniyi ve kürdü sürdüler ve öldürdüler, zaten türklerde gerçekte türk değil  devletin başını devşirmeler ve dönmeler çekmektedir ve çoğu balkan göçmeni olan bu dönmeler türkten çok türkçülük yapıp  bedavaya ülkeyi ele geçirmiş yurt sahibi olmuşlardır oysaki bizim türkmen kardeşlerimizle sorunumuz yoktur hiç olmamıştır  ......
bu görüş  çokça yaygara halinde topluma aşılanmaya devam etmektedir. böylelikle türkler arasında anadolulu balkanlı kafkaslı ayrıştırmasının başarılı olacağını umarak osmanlı yıkılışından sonra anadoluda kaynaşmış ancak uluslaşmasını  yüzlerce yıl aynı ülkü ve akrabalık değerleri kapsamında çoktan hemhal olmuş türk ulusunu bu yöntemle zayıflatmak  çabasındadırlar  aynı doğrultuda da  karşıtlarını oluşturma ve etnik yara kaşıma peşindedirler  böylelikle de az sayıdaki  etnik  farklılıkların başarılı olmayacağını bildiklerinden ve onların da başarılı olmalarını zaten umursamadıklarından da bu işin sonunda kendi etnik temelli ayrışmalarını ve devlet kurabilmenin hesaplarını yaparak kendileri için bir adım daha atabilmenin uğraşına malum iktidardan da yüz bularak  iyice kapılmış durumdalar.
bu nedenle türkiyede balkanlarda pomaklık boşnaklık torbeşlik tatarlık gagavuzlauk yörüklük türkmenlik türk tarihinin önemli unsurları olarak hem ülke içindeki dirlik ve bütünlük için hem de türkiyenin dışarıdaki etkinliğini sürdürmesi açısından önemli olgulardır  burdan çıkarımım şu: ne mutlu türküm diyene  deyişisini iyi anlamalı ve selçukluyla başlayıp osmanlıyla doruk noktasına ulaşan türk - islam tarihinin ardılı ve mirasçıları olarak türk birliği ve dirliğiiçinde gücümüzü berkitmemiz zorunludur 

Offline ancazin

• Member
  • **
« Reply #63 on: January 12, 2011, 23:03 »
yani demek o ki; ister türkbaş diyen olsun ister boğmak, ister dönme devşirme diyen çıksın.. önemli olan batı trakya cumhuriyetini kuran bilinç ile cumhuriyeti kuran bilincin aynı topraklardan çıkıp  her ikisinin de özünü ve niyetini anadoluda bulduğudur ..
türkten başka kimlik aramak türkten başka ulusal bilinç dışında koşmak biraz da bilinçli bir propogandadının ürünü olarak etkili olmaya başladı aynı şekilde  zoraki kumansınız  tarih yazmaları da tutmadı . tutan tek bir şey varsa binlerce yıllık türk islam mayasıdır ve bu gönüllülükle ve zaten çokça kurulmuş kan bağlarıyla sağlanmış durumdadır.
pomağın boşnağın kaderi ve kimliği türkmenden tatardan farklı değildir  benim umuncum balkanlarda da anadoluda da ortak bir türklük bilinci çerçevesinde dirliğimizi sağlamaktır.
bakın rus bulgar nasıl dayanışıyor ve kimse demiyor ki aslında siz türk idiniz slavlaştınız ruslar olabildiğince bulgarlar üzerinde osmanlıya karşı mçları doğrultusunda etkin olmaya çabaladı ve nitekim başarılı oldu günümüzde ise bulgarların türk düşmanlığının kime ne yararı olabilir bulgar için istanbulu almak geöçimişteki bizansı canlandırmak gibi şoven bir ülkünün tarihsel bir kaynağı olmasa gerektir.  ancak ruslar bulgarları o yolda bapğımsızlık ve slav birliği konusunda yönlendirmesini bilmiştir.
sırplar düne dek binlerce pomağı arkalarından güpegündüz pazar sokak demeden hunharca bogazlamadılar mı bu nasıl bir soydaşlıktır düşünsenize biz nasıl gagavuzları boğanlayabiliriz
kısacası  pomak boşnak torbeş türkmen yörük manav tatar azeri kurgız kazak uygur başkurt özbek  --- 250 milyonluk türk dünyasının  birliğinden başka bizim açımızdan başka bir çıkar yol bulunmamaktadır

Offline ancazin

• Member
  • **
« Reply #64 on: January 12, 2011, 23:08 »
düzeltme :  sırplar düne dek binlerce pomağı demişim :  boşnağı olacaktı.

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #65 on: January 13, 2011, 02:18 »
Quote from: ancazin
"bu nedenle türkiyede balkanlarda pomaklık boşnaklık torbeşlik tatarlık gagavuzlauk yörüklük türkmenlik türk tarihinin önemli unsurları olarak hem ülke içindeki dirlik ve bütünlük için hem de türkiyenin dışarıdaki etkinliğini sürdürmesi açısından önemli olgulardır  burdan çıkarımım şu: ne mutlu türküm diyene  deyişisini iyi anlamalı ve selçukluyla başlayıp osmanlıyla doruk noktasına ulaşan türk - islam tarihinin ardılı ve mirasçıları olarak türk birliği ve dirliğiiçinde gücümüzü berkitmemiz zorunludur"

gerisi maval be dostum. fikrinin (h)ince gülü işte burda açıyor. uzatmana hiç gerek yoktu lafı... sen buraya pomakları türk islam sentezine boyamaya gelmişsin çok açık. meramını anlattın da nitekim. dinleyen dinler.  bundan gayrı kafamızı ütüleme derim ben bu bize yeter...

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #66 on: January 13, 2011, 18:52 »
İnternet sıkıntısından dolayı tam okuyamamakla birlikte yazılanların büyük kısmını okudum. Artık benden yorumsuza karar vermiştim çok zaman önce ancak sadece tulum  ve gayda konusunda tek bişey söylemek istiyorum; Tulum-Gayda benzerliğini bir kenara koyarak , Türkiyede tulum kullanılan iki şehiri Toska zaten söylemiş Rize ve Artvin. Tulumu kullanan burda ki halk sadece Laz değildir MUHTİ LAZ dır ve onların kökeni ne kadar Türktür o bile çoooooooooooooook büyük bir tartışma konusu olabilir... Sağlam temel çıkmaz yani ;)

Offline daylek

• Adviser
« Reply #67 on: January 13, 2011, 18:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login
gerisi maval be dostum. fikrinin (h)ince gülü işte burda açıyor. uzatmana hiç gerek yoktu lafı... sen buraya pomakları türk islam sentezine boyamaya gelmişsin çok açık. meramını anlattın da nitekim. dinleyen dinler.  bundan gayrı kafamızı ütüleme derim ben bu bize yeter...
:)

Offline ancazin

• Member
  • **
« Reply #68 on: January 13, 2011, 23:08 »
Türk - İslam bileşkesi dediğiniz  bir kesimin ülküleminden öte bir konu,  bir dönemler Türkiye'nin de Osmanlı'nın da benimsediği bir yol olmuştur.  Osmanlı düşünürleri buna nizamı alem daha öncesinde ise kızıl elma demişler idi, türkiye kurulduktan sonraki yakın çağda ise geçmişe özlemle birleştirilmiş büyük Türkiye düşüncesi kapsamında adına Türk - İslam Bileşkesi denildi. Sanırım siz bu dediklerimden ülkücü diye anılan kesimden olduğumu düşünerek önyargılı biçimde karşıtlandırdınız.
Oysaki sayın Toska ile sürdürdüğümüz konu Pomaklık kimliğinin budunsal (etnik ) olup olmadığı ve bu kimliğin nasıl ortaya çıktığına yönelikti ve bu bizi bir ırktan çok bizi türk-islam tarihine götürdü, madem bu ayrılmaz ikili ile pomaklık içiçe gelişmişti öyleyse yukarıdaki eleştirdiğiniz yazımdaki sonuca varmak da benim açımdan kaçınılmazdı.  elbette  kişilerin ulusal bağlılıkları inanç duyarlılıklarında  çözülme olduysa ve toplumsal çözülme ile biraz da gündemin katkısını  koyduğumuzda  Türk - İslam ikilemesini yanyana görürken daha tepkisel davranışların ortaya çıkıyor olması üzerinde apayrı bir değerlendirme yapılmalı, nitekim:
Siz de güncel gelişmelerden etkilenerek Türkiye'dekilere köken seçmecesine girişmişsiniz.  mohti lazların türklüğünün tartışılabilirliğine değinmişsiniz.
Söyler misiniz, lazlık,  boşnaklık, pomaklık kimliklerinin oluşumu arasında nasıl bir ayrıt vardır.
O tartışmanın da sonu Türk - İslam bileşkesine gidecektir.

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #69 on: January 13, 2011, 23:47 »

sadece birçoğu kopyala/yapıştırdan ibaret martavallarınızdan duyduğumuz rahatsızlığı ifade etmeye çalışmıştık biz bayım. onları yazıldıkları ortamlarda defalarca okumuş olabileceğimizi, buna rağmen tatmin olmadığımız için tarifli bir konu etrafında bu sitede buluştuğumuzu anlamanızı bekleyemeyiz sizden. zeka düzeyiniz buna elverseydi eğer; önce sitenin, sonra da kaç gündür korsan miting yaptığınız  bu başlığın altında, benzer yazılanları okur ve tepkiler hakkında bir fikre varırdınız.  hiç kimseye zorla fikir dayatılamayacağını da hatta, çok daha önce öğrenirdiniz...  bunu yapabilseydiniz siz; insanların "gene bir hükümet kuşu dolanıyor ortalıkta" diyerek sessizliğe gömülmelerini, alkış hanesine yazmazdınız eminim. biraz onurunuz olurdu, istenmediğiniz yerden gider;  aklınızın estiği gibi tartışma yürütmekte böyle ısrarcı olmazdınız. dediğim gibi; sizden böyle bir düzey beklentisi içinde olmanın safdillik olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz,,, ne yazık ki ilk değilsiniz siz... madem ki bu kadar meraklısınız, dökün bütün kusmuklarınızı ortalık yere...  adamakıllı boşalınca mideniz, gidersiniz nasılsa kendiliğinizden... bekleriz biz. sonra çıkıp ortalığı temizleriz mecburen... uzaklardan izlersiniz  bizi bir süre... bıraktığınız kokularıın kalitesi üzerinde tartışırken, hararetli...  şimdi biz kendi ışıklarımızı söndüreceğiz. bize sabır versin tanrı, size kolaylık ama asıl önemlisi biraz da ıslah etsin akıl versin size......

Offline ancazin

• Member
  • **
Ynt: Pomaklar üzerine farklı bir tarih okuması - Recep MEMİŞ
« Reply #70 on: January 14, 2011, 00:04 »
Sağolunuz memiş bey,
ezikliğinizi ve savrukluğunuzu anlıyorum ve ayrılıyorum
bu topraklar ait olduğunu yerlere sizleri süpürmesini de bilir yeri geldiğinde , sanal alemlere de benzemez hem gerçi siz alışkınsınızdır
kürtlerle ermenilerle el ele vverip  köklerinizi arayışa çıkın kol kola verip biz türk değiliz diye haykırın
 size iyi eğlenceler :)

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #71 on: January 14, 2011, 00:08 »
satılık değildir ammaaa  alınmak serbest....

Varan II

AKLIN YOLU : 1

kırmızı bir teey yareyim
uçlarından kanıyorum  kopuklarına
soyuldum da bi klak son
aklımın ötesi geldi gidiyorum
daaa dii daa diii daaa
di yorum
unutulmuş bir türküdür
yol geçen hanında uykum
ko can tok olsun aç karına
karıncalar kum kum acı
sorsanız çok eskileri rüyalarımdan
daha eskisi çıkar çatışmaların
ama kavga üzre varılır
arz-ı en dam altında efektif talep
kes tanesi bin beş yüz kol
kara mı kara
ki yardımlaştıkça gece yarısı
şef tali de me me ramak kalınca
adımı  söylenir o türkü
peynir ekmek gör sen de
ızdırap tutuyorum ellerimde bi kadeh
içme dediğim su dur sana
aklımdan öteye gider bu yol
geçme

recep memis

Offline daylek

• Adviser
« Reply #72 on: January 14, 2011, 13:38 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Sağolunuz memiş bey,
ezikliğinizi ve savrukluğunuzu anlıyorum ve ayrılıyorum
bu topraklar ait olduğunu yerlere sizleri süpürmesini de bilir yeri geldiğinde , sanal alemlere de benzemez hem gerçi siz alışkınsınızdır
kürtlerle ermenilerle el ele vverip  köklerinizi arayışa çıkın kol kola verip biz türk değiliz diye haykırın
 size iyi eğlenceler :)

Yine bilmem kaç kilometre den bunlara cevap yazdığım için pişman olacağım biliyorum ama içimde ki kurtlar kıpırdıyor durduramıyorum :) Tekrarlıyorum bu güne kadar yazdıklarım ve yazacaklarım için pomak eu sitesi ve site yönetimi sorumlu değildir.

Bişey sorayım önce ben ne dedim ki size hep birden hepimizi bir anda sürdünüz... ? tek söylediğim ; "şu şu  konuda varılabilecek sonuç sağlıklı olmazdır" bunuda alanıma yakın bir konu olduğu için dayanamayıp belirtmek istedim sadece.
Dahası ve asıl olanı aç azını yum gözünü kıvamında şunu söylüyorum; Ermenilerinde...... Kürtlerinde...... bilmem ne haklarını bilmem bilmem bilmem ne diyorum ve yine ekliyorum; Bizim yani Türkiye Cumhuriyeti' nde yaşayan insanların bir sorunu var yaptıklarını ve yapacaklarıyla ilgili potansiyellerini inkar etme. Bu da bu devlet için zaaf noktasıdır, sen bunu zaaf noktası olarak bırakmaya devam ettiğin sürece kaşırlarda kaşırlar. Hem kaldı ki yok efendim Türk - İslam Birliği... E tamam kardeşim olsun olmalımıdır umurumda değil olmasın demiyorum, bu ülkeye üniter devlet diyebiliyorsan "ki BAŞ(IMIZDAKİ) PİSKOPOSUMUZ  bu tanımlamayı yapmıştır" Türk-İslam Birliği ne kadar diyebilirsin ? Birde işte Orta Asya ülkeleriyle bir birlik oluşturma vırtı zırtı da bu tanımlamanın  içinde var... Kiminle oluşturacan kardeşim o birliği tarihin her sahnesinde seni yüz kere satan Araplarla mı ? , şu an şu saat itibari ile dahi Rusya'dan ayrıldığına binlerce kez pişman olupta hala ağam paşam diye Rusyanın eteğini öpen Orta Asya ülkeleri ile mi ? ben söyleyim; bu kafayla avucunu yalayacaksın sadece... Şu anda Türkiye de ki
BAŞ PİSKOPOSUMUZ ve yandaşları kendi gölgelerinden korkar durumdalar bakmayınız okunan martavallara. Ne dir o göle biliyormusunuz; Yazılı tarihin kayıtlardan silinen kısımları...

Yeter Sıkıldım...   

Offline ancazin

• Member
  • **
« Reply #73 on: January 14, 2011, 17:15 »
Böyle demekle tarihte sadece tıkırtısın, oysa ki benim söylediklerim içinde yer alanlar tarihte birer gümbürtü o yüzden bu ülkede bir pomak sorunu yok yani aslında aramızda olmayan sen ve senin gibi bir kaç kişi.

bir hatırlatma : dün akşam akp diyarbakır milletvekili aynen şunları söyledi :  türklerle kürtler arasında bir sorun yok  kürtler bu ülkenin sorunu değil asıl sorun balkan göçmenleridir :)

Düşünebiliyor musunuz işte ülkemizin artık resmi ideolojisi budur  ve geçenki yazımda buna değinmiştim üzerine bu haber iyi geldi

umarım beni daha iyi anlamışsınızdır

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #74 on: January 15, 2011, 04:04 »

bir hatırlatma : dün akşam akp diyarbakır milletvekili aynen şunları söyledi :  türklerle kürtler arasında bir sorun yok  kürtler bu ülkenin sorunu değil asıl sorun balkan göçmenleridir

Düşünebiliyor musunuz işte ülkemizin artık resmi ideolojisi budur  ve geçenki yazımda buna değinmiştim üzerine bu haber iyi geldi

umarım beni daha iyi anlamışsınızdır

sayin ancazin ne mantikla söyleniyor .bunlar  sen bi tarihe bak .balkan göcmenleri nin uyum sagladigi türkiyede bir de kürtlerin ettigi ne bak . ben bu konuda baska yazmak istemem cünki yakin tarihi ve daha eski olan tarihi zeten herkes bilir .senden baska digerleri daha dogrusu

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42